پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

استقبال بازارها از رئيس جمهور جديد

2024-07-24

استقبال بازارها از رئيس جمهور جديد

مسکن تهران

چکیده مطلب:

با اعلام پیروزی مسعود پزشکیان، پرونده چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری بسته شد. پزشکیان در انتخابات روز جمعه ۱۵تیرماه با کسب ۱۶ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۴۰۳ رای، به عنوان رئیس‌جمهوری ایران انتخاب شد. او طی برگزاری دو مرحله انتخابات ریاست‌جمهوری توانست در رقابت با ۵رقیب دیگر خود که همگی از جریان اصولگرا بودند پیروز رقابت‌های انتخاباتی شود‌. رقیب اصلی او سعید جلیلی نیز که به مرحله دوم انتخابات راه یافته بود با کسب ۱۳میلیون و ۵۳۸هزار و ۱۷۹ رای، صندلی ریاست‌جمهوری را به او واگذار کرد.

فهرست مطالب

مشارکت در دور دوم انتخابات افزایش ۱۰ درصدی داشت

با اعلام پیروزی مسعود پزشکیان، پرونده چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری بسته شد. پزشکیان در انتخابات روز جمعه ۱۵تیرماه با کسب ۱۶ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۴۰۳ رای، به عنوان رئیس‌جمهوری ایران انتخاب شد. او طی برگزاری دو مرحله انتخابات ریاست‌جمهوری توانست در رقابت با ۵رقیب دیگر خود که همگی از جریان اصولگرا بودند پیروز رقابت‌های انتخاباتی شود‌. رقیب اصلی او سعید جلیلی نیز که به مرحله دوم انتخابات راه یافته بود با کسب ۱۳میلیون و ۵۳۸هزار و ۱۷۹ رای، صندلی ریاست‌جمهوری را به او واگذار کرد.استقبال بازارها از رئيس جمهور جديد…

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : تامین سرمایه با سند

…………………………………………………………………………….

مرحله اول انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری درپی شهادت ابراهیم رئیسی در سومین سال ریاست‌جمهوری‌اش در سانحه سقوط بالگرد در تاریخ هشتم تیر برگزار شد و با رقابت نزدیک مسعود پزشکیان و سعید جلیلی به دور دوم کشیده شد. هرچند در دور اول انتخابات پایین‌ترین میزان مشارکت در همه ادوار انتخابات ریاست‌جمهوری (مشارکت۴۰درصدی) رقم خورد، اما میزان مشارکت در دور دوم انتخابات افزایش قابل توجهی یافت و مسعود پزشکیان در رقابت انتخاباتی با سعید جلیلی در یک مشارکت ۴۹.۸درصدی توانست نامش را در تاریخ ایران به عنوان نهمین رئیس‌جمهوری ایران ثبت کند؛ هرچند پزشکیان طی مبارزات انتخاباتی‌اش بر عدم وابستگی به جریانی خاص تاکید داشت، اما پس از تایید صلاحیتش ازسوی شورای نگهبان به عنوان نامزد جبهه اصلاحات وارد گود رقابت‌ها شد.

ازهمین‌رو صاحب‌نظران با توجه به رای او در دو دور انتخابات ریاست‌جمهوری براین نظرند که انتخاب او به او عنوان نامزد انتخابات از جریان اصلاح‌طلب در مشارکت پایین و متوسط در دو دور انتخابات حاوی پیام مهمی به صحنه سیاست ایران است. پیامی که می‌تواند حاوی رجوع مجدد مردم به جریان اصلاحات یا ریزش میزان محبوبیت اصولگرایان بین مردم باشد. رئیس‌جمهوری ۷۰ساله ایران دارای مدرک فوق‌تخصص جراحی قلب از دانشگاه علوم پزشکی ایران است.

او سابقه وزارت بهداشت در دولت اصلاحات را نیز در کارنامه خود دارد. مسعود پزشکیان که پنج دوره نماینده مردم تبریز در مجلس بوده است، پیش از این دو بار دیگر برای نامزدی انتخابات ریاست‌جمهوری طی سال‌های ۹۲ و ۱۴۰۰ اعلام آمادگی کرده بود که در اولی بنابر گزارش‌ها به نفع مرحوم هاشمی‌رفسنجانی دیگر داوطلب نامزدی انتخابات انصراف داد و در دیگری صلاحیتش تایید نشد. او این‌بار با شعار «برای ایران» قدم به عرصه رقابت‌های انتخاباتی گذاشت و سرانجام توانست با جلب نظر رای‌دهندگان به عنوان نهمین رئیس‌جمهور ایران انتخاب شود. بنابر اعلام وزارت کشور در این دور از انتخابات ۳۰میلیون و ۵۳۰هزار و ۱۵۷نفر آرای خود را به صندوق‌های رای ریختند و نرخ مشارکت ۴۹.۸ درصدی را رقم زدند. بر این اساس، پزشکیان توانست ۵۳.۶درصد و جلیلی نیز ۴۴‌درصد از آرا را به خود اختصاص دهد. در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری هم مسعود پزشکیان با ۱۰ میلیون و ۴۱۵ هزار و ۹۹۱ رای و سعید جلیلی با ۹ میلیون و ۴۷۳ هزار و ۲۹۸ رای در جایگاه اول و دوم قرار گرفته بودند. مشارکت در نخستین مرحله از انتخابات نیز ۳۹.۹درصد بود.

استقبال بازارها از رئيس جمهور جديد

نخستین پیام پزشکیان چه بود؟

رئیس‌جمهور منتخب در نخستین واکنش به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: «سپاس ایران، ‌خاک پای مردم ایران مسعود پزشکیان». پزشکیان همچنین در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «مردم عزیز ایران انتخابات تمام شد و این تازه آغاز همراهی ماست. مسیر دشوار پیش‌رو جز با همراهی، همدلی و اعتماد شما هموار نخواهد شد؛ دستم را به سوی شما دراز می‌کنم و به شرافتم سوگند می‌خورم که در این راه تنهای‌تان نخواهم گذاشت؛ تنهایم نگذارید.» او در مطلب دیگری نیز نوشت: اجازه تعدی به حقوق هیچ انسانی را نخواهم داد. پزشکیان همچنین عصر روز گذشته با حضور در حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) با آرمان‌های امام خمینی(ره) تجدید میثاق کرد‌.

مراسم تحلیف چه زمانی برگزار می‌شود؟

قرار است مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب نیمه اول مردادماه و پس از مراسم تنفیذ برگزار شود. طبق اصل ۱۲۱ قانون اساسی، رئیس‌جمهور در مجلس شورای اسلامی در جلسه‌ای که با حضور رئیس قوه‌قضائیه و اعضای شورای نگهبان تشکیل می‌شود طبق اصل ۱۲۱ قانون اساسی سوگند یاد خواهد کرد. به گفته مجید یوسفی، عضو هیات رئیسه مجلس، هیات رئیسه مجلس اعلام آمادگی کرده که مراسم تحلیف نیمه اول مردادماه برگزار شود. علیرضا سلیمی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس نیز با بیان اینکه نیمه اول مردادماه مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب در مجلس برگزار می‌شود، گفت: با توجه به اینکه در مراسم تحلیف یکسری ‌میهمان‌های داخلی و خارجی دعوت می‌شوند و تیم رئیس‌جمهور هم باید هماهنگی‌هایی را انجام داده و دولت مستقر هم هماهنگی‌هایی را صورت می‌دهد، بنابراین مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب نیمه اول مردادماه خواهد بود.

پزشکیان چگونه باید از مجلس استعفا دهد؟

باتوجه به اینکه مسعود پزشکیان در انتخابات مجلس دوازدهم به عنوان یکی از نمایندگان مردم از حوزه انتخابیه تبریز راهی مجلس شده بود حالا با رفتن او به پاستور صندلی او در بهارستان خالی می‌شود. اما پیش از حضورش در دولت باید استعفای خود را به مجلس تقدیم کند. بنابر اعلام مجید یوسفی، عضو هیات رئیسه مجلس، جلسه مجلس برای رای‌گیری درباره استعفای مسعود پزشکیان از نمایندگی مردم تبریز در روز ۳۱ تیر برگزار می‌شود. وی گفت: طبق مواد ۹۰ تا ۹۳ آیین‌نامه داخلی مجلس، هر نماینده‌ای که بخواهد از مجلس برود، باید استعفای او به رای گذاشته شود البته این قاعده درباره نمایندگانی که وزیر دولت می‌شوند، فرق دارد چون آنها از مجلس رای اعتماد می‌گیرند.

ازسوی دیگر علیرضا سلیمی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس هم درباره اینکه آیا باید پزشکیان از نمایندگی مجلس استعفا دهد؟ در گفت‌وگو با «ایسنا»، اظهار کرد: در این باره دو نظر مختلف وجود دارد؛ درباره نمایندگانی که وزیر می‌شوند احتیاج به استعفا از نمایندگی نیست چون آنها برای وزارت از مجلس شورای اسلامی رای می‌گیرند. سلیمی اضافه کرد: به نظر می‌رسد درباره آقای پزشکیان یک جلسه کوتاهی برای استعفای ایشان از نمایندگی مجلس شورای اسلامی برگزار شود که این جلسه هم در اوایل مردادماه خواهد بود.

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : پرداخت وام آزاد

…………………………………………………………………………….

اعضای کابینه چه زمانی باید معرفی شوند؟

طبق آیین‌نامه داخلی مجلس (۲۰۲ آیین‌نامه داخلی مجلس) رئیس‌جمهور منتخب دو هفته بعد از مراسم تحلیف باید وزرای خود را به همراه شرح حال، برنامه‌ها، سوابق و سمت‌های علمی و اجرایی و سایر امتیازات قابل استناد، برای کسب رای اعتماد به مجلس معرفی کند.

پیام سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری

اما روز گذشته به دنبال پیروزی پزشکیان در انتخابات ریاست‌جمهوری، محمد مخبر سرپرست ریاست‌جمهوری در پیامی به رئیس‌جمهور منتخب ایران تاکید کرد که دولت مردمی نهایت تلاش را برای انتقال دولت به رئیس‌جمهور منتخب ملت به کار خواهد بست. مخبر همچنین در پیامی دیگر با بیان اینکه رقابت‌های انتخاباتی پایان یافته، ابراز امیدواری کرد فصل جدیدی از تعامل و همدلی در کشور برای ساختن ایرانی قوی و آباد آغاز شود‌.

آمادگی سران قوا برای کمک به دولت

سران قوا نیز در پیام‌هایی انتخاب پزشکیان به عنوان نهمین رئیس‌جمهور کشور را تبریک گفتند. در همین راستا محسنی‌اژه‌ای، رئیس قوه‌قضائیه در پیامی به پزشکیان تبریک گفت و آمادگی همه‌جانبه خود را برای همکاری و مساعدت با دولت منتخب مردم اعلام کرد‌. محمد‌باقر قالیباف رئیس مجلس هم که یکی از رقبای رئیس‌جمهوری منتخب در رقابت‌های انتخاباتی بود، در پیامی تاکید کرد: همه دغدغه مجلس دوازدهم، پاسخ به مطالبات مردم، مخصوصا حل مشکلات اقتصادی است و در همین راستا در چارچوب قوانین، مجلس دوازدهم خود را کنار دولت چهاردهم می‌داند و از هرگونه کمک و حمایتی فروگذار نخواهد کرد. سردار سلامی فرمانده کل سپاه در پیام تبریک انتخاب مسعود پزشکیان به عنوان منتخب ملت ایران در چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری اسلامی بر آمادگی همه‌جانبه برای تداوم و تقویت تعامل و همکاری سپاه با دولت تاکید کرد.

استقبال بازارها از رئيس جمهور جديد

پیام تبریک رقبای انتخاباتی

رقبای انتخاباتی پزشکیان هم در پیام‌هایی پیروزی او را تبریک گفتند. سعید جلیلی که در دور دوم انتخابات، رقیب پزشکیان بود در پیام تبریک خود تاکید کرد که تمام تلاش و توان خود را بیش از گذشته، در جهت پشتیبانی از نقاط قوت و کمک به تصحیح خطاها و رفع نقص‌ها در روندهای جاری با استفاده از ظرفیت‌های مردمی، علمی، صنفی و نخبگانی به کار خواهد بست. علیرضا زاکانی نیز در پیامی با تبریک به مسعود پزشکیان برای انتخاب به عنوان نهمین رئیس‌جمهور، اعلام کرد که تمام برنامه‌هایش را که با پشتوانه جمع بزرگی از نخبگان نگاشته شده است، به رئیس‌جمهور منتخب تقدیم می‌کند. مصطفی پورمحمدی هم در پیامی پیروزی مسعود پزشکیان در انتخابات ریاست‌جمهوری را تبریک گفت‌.

چهره‌های سیاسی چه واکنشی نشان دادند؟

دیگر چهره‌های سیاسی نیز در پیام‌هایی پیروزی پزشکیان را تبریک گفتند. علی‌اکبر ولایتی، مشاور مقام‌ معظم‌ رهبری، ناطق نوری، حسن روحانی، محمدجواد ظریف، محمدجواد آذری‌جهرمی، سید‌حسن خمینی، علی‌اکبر صالحی، محمدرضا عارف، اسحاق جهانگیری، بیژن نامدار زنگنه، معصومه ابتکار و پرویز فتاح نیز در پیام‌هایی به او تبریک گفتند. محسن رضایی نیز در پیامی به پزشکیان از او خواست تا یک «دولت اجماع ملی» حول محور همه ظرفیت‌ها، شایستگان و دلسوزان در جمهوری اسلامی پایه‌گذاری کند. تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در شبکه‌های اجتماعی پیروزی پزشکیان را به وی تبریک گفتند.

پیام تبریک چهره‌های مخالف

در این میان پیام تبریک برخی از چهره‌های مخالف پزشکیان هم پس از پیروزی او قابل توجه بود. ازجمله یاسر جبرائیلی، چهره نزدیک به جلیلی که در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: امیدوارم سرنوشت دولت‌های گذشته برای ایشان آینه عبرت باشد و از سیاست‌های خانمان‌سوز نئولیبرال فاصله بگیرند. جبهه پایداری هم در پیامی تاکید کرد: رئیس‌جمهور منتخب با گزینش همکارانی کاملا معتقد به مبانی انقلاب و کارآمد و با ادامه دادن راه شهید جمهور، این لبیک مردم شریف را به شایستگی ارج نهاده و فرصت خدمتگزاری به ملت را مغتنم شمارد ‌و از هیچ کوششی جهت رفع مشکلات مردم و اعتلای ایران اسلامی کوتاهی نکند.

لبخند دلار به رئیس‌جمهور جدید

پیش‌بینی‌های کارشناسان از واکنش بازار به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری درست از آب درآمد. روز گذشته همزمان با اعلام نتیجه انتخابات دولت چهاردهم و پیروزی نامزد اصلاح‌طلب در این دوره، نرخ دلار و تتر در معاملات غیررسمی شروع به نوسانات کاهشی کرد.

بازار غیر‌رسمی ارز دچار افت دمای ناگهانی شد. تحلیلگران ارزی در روز‌های انتخاباتی هفته گذشته از شکل‌گیری یک دو‌قطبی در بازار سخن به میان می‌آوردند. این افراد با بررسی رویکرد سیاسی هر یک از جناحین حاضر در انتخابات برنده دلاری این رویداد را شخصی با نگرش مثبت نسبت به مناسبات سیاست خارجی می‌دانستند. به عقیده این افراد جبهه اصلاح‌طلب با بیان تمایل خود مبنی بر تداوم مذاکرات رفع تحریم با غرب، انتظارات فعالان بازار را با خود همراه کردند. در نتیجه احتمال وقوع افت دما در معاملات ارزی پس از به پیروزی رسیدن این جبهه سیاسی را مطرح می‌کردند.

استقبال بازارها از رئيس جمهور جديد

روز گذشته پس از اعلام نتایج دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری گمانه‌زنی فعالان بازار به وقوع پیوست. نرخ شاخص‌های ارزی با شیب نسبتا تندی کاهشی شد و دلار آزاد در 2 کانال پایین‌تر از نرخ روز‌های پایانی هفته گذشته به فروش رسید. بازیگران ارزی از این اتفاق تحت عنوان لبخند دلار به رئیس‌جمهور یاد می‌کنند. کارشناسان معتقدند که به احتمال زیاد عمر این واکنش مثبت به رئیس‌جمهور جدید چندان طولانی نخواهد بود. این افراد معتقدند که ریسک مهمی که پیش روی اقتصاد ایران قرار دارد، انتخابات ریاست‌جمهوری کشور آمریکا است. چرا که در صورت پیروزی دونالد ترامپ، احتمال افزایش تحریم‌های اقتصادی و کاهش میزان فروش نفت وجود دارد. باید دید جبهه پیروز در انتخابات که مذاکره با غرب از شعار‌های اصلی انتخاباتی آنها بود توانایی بهبود روابط خارجی با احتمال روی کار آمدن نامزد تندرو در آمریکا را دارند یا خیر؟

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : پرداخت وام ملکي

…………………………………………………………………………….

دیروز شنبه 16 تیر ماه روند نرخ شاخص‌های ارزی در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران کاهشی بود. هر برگ اسکناس دلار آزاد در بازار روز‌های پایانی هفته گذشته در راستای تجمیع ریسک‌های سیاسی به سطوح قیمتی کانال 61 هزار تومانی رسیده بود که در صبح روز گذشته با جبران بخش عمده این رشد نرخ، به کانال‌های 59 و 60 هزار تومانی رسید. البته در برخی موارد مشاهده می‌شد که فعالان بازار از کانال قیمتی 58 هزار تومانی نیز سخن به میان بیاورند، اما بررسی‌های به‌عمل آمده از هسته مرکزی بازار ارز گویای آن است که بازه 58 هزار و 500 تا 59 هزار و 500 ارقام محبوب فعالان ارزی جهت خرید اسکناس آمریکایی بود و نرخ فروش این ارز در نیمه دوم کانال 59 قرار داشت. بر این اساس و در واپسین معاملات بازار روز گذشته نرخ دلار آزاد نسبت به بازار روز پنج‌شنبه حدود هزار و 700 تومان افت را تجربه کرد و در رقم 59 هزار و 800 تومان به فروش رسید. سکه طلا نیز در بازار روز گذشته افت یک میلیون و 115 هزار تومانی را پشت سر گذاشت و در رقم 41میلیون و 385 هزار تومان معامله شد.

استقبال بازارها از رئيس جمهور جديد

بعد از بر‌‌گزاری دومین دور از انتخابات چهارهمین دوره ریاست‌جمهوری و انتخاب مسعود پزشکیان به‌عنوان رئیس جدید دولت فصل ابهامات انتخاباتی در بورس تمام شد. شنبه ۱۶تیرماه تابلوی معاملات بازار سرمایه بعد از یک دوره رکود طولانی رنگ هیجان به خود گرفت و شاخص‌ها توانستند رکوردهای جالبی را به‌ثبت برسانند. روز گذشته همزمان با اعلام نتیجه انتخابات دولت چهاردهم و پیروزی نامزد اصلاح‌طلب در این دوره، نرخ دلار و تتر در معاملات غیررسمی شروع به نوسانات کاهشی کرد. اما اولویت اصلی رئیس‌جمهور جدید چه باید باشد؟ به نظر می‌رسد، پله اول گشایش اقتصادی رفع دائمی تحریم‌ها است. «دنیای‌اقتصاد» در شماره امروز خود، آنچه را که دولت چهاردهم لازم است در اقتصاد و سیاست، مدنظر داشته باشد، از نگاه اقتصاددانان و صاحب‌نظران تشریح و بررسی کرده است. همچنین آینده بازارهای مسکن، خودرو و فعالیت‌های صنعتی نیز در نظرسنجی از کارشناسان این حوزه‌‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

آغاز پساجهش مسکن؟

سناریوی محتمل در کوتاه‌‌‌مدت، «ثبات یا کاهش ماهانه قیمت مسکن» است اما پایداری عصر «پساجهش» در میان‌‌‌مدت به ریز برنامه اقتصادی و سیاسی دولت چهاردهم و در بلندمدت به «میزان پیشرفت برنامه‌‌‌ها» بستگی دارد

: روز گذشته پس از اعلام نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری بازارها رنگ آرامش را به خود دیدند، این آرامش در بازارهای مختلف به اشکال متفاوت رقم خورد؛ بازار سرمایه در واکنش به انتخاب پزشکیان به‌‌‌عنوان رئیس‌‌‌جمهور سبزپوش شد، از نرخ خودرو در بازار آزاد کاسته شد و دارایی‌‌‌هایی نظیر طلا و دلار نیز با افت نسبی قیمت همراه شدند. اثرگذاری متغیرهای اقتصادی و سیاسی بر بازار مسکن متفاوت با بازار سایر دارایی‌‌‌ها است؛ درواقع بازار مسکن معمولا با سرعتی پایین به سیگنال‌‌‌ها واکنش نشان می‌‌‌دهد. البته از سال ۱۳۹۷ و در پی آغاز عصر جهش قیمت و رکود در بازار مسکن، سرعت‌‌‌ اثرپذیری این بازار از تحولات بیرونی و همچنین بازارهای رقیب بیشتر شد، اما همچنان این بازار به شکل روزانه تغییر معناداری را ثبت نمی‌‌‌کند؛ درواقع روزانه اتفاق معناداری در بازار مسکن رقم نمی‌‌‌خورد. در این شرایط این سوال مطرح است که واکنش بازار مسکن به نتیجه ریاست جمهوری چه خواهد بود؟

استقبال بازارها از رئيس جمهور جديد

روز گذشته و در پی مشخص شدن پیروزی مسعود پزشکیان در انتخابات، گروه مسکن «دنیای‌اقتصاد» روند کوتاه‌مدت قیمت مسکن را از ۲۰ صاحب‌‌‌نظر و کارشناس اقتصاد مسکن مورد پرسش قرار داد. به منظور دریافت جوابی صریح از این نظرسنجی دو سناریوی محتمل مطرح و از کارشناسان خواسته شد تا محتمل‌‌‌ترین گزینه را انتخاب کنند. سناریوی اول «ثبات یا کاهش قیمت مسکن» و سناریوی دوم استمرار «افزایش قیمت» در بازار مسکن بود. نتایج بررسی نشان داد که از ۲۰ کارشناس شرکت‌‌‌کننده در نظرسنجی «دنیای‌اقتصاد»، یک نفر آینده این بازار در کوتاه‌مدت را قابل پیش‌‌‌بینی نمی‌‌‌دانست؛ ۷ نفر معادل ۳۵ درصد احتمال کاهش قیمت در بازه کوتاه‌مدت و ۱۲ نفر احتمال ثبات قیمتی در این بازار را در بازه یک تا دو ماه آینده مطرح کردند.

به این ترتیب باید اذعان کرد که برآیند نظر فعالان اقتصادی از تاثیر نتیجه انتخابات بر بازار مسکن در کوتاه‌مدت حکایت از آرامش نسبی و ثبات قیمتی دارد. اما در خصوص آینده میان‌مدت و بلندمدت این بازار و اینکه عصر پسا‌جهش مسکن شکل پایدار گرفته یا خیر باید منتظر اعلام کابینه دولت چهاردهم، مشخص شدن ریز‌برنامه‌‌‌های اقتصادی و سیاست خارجی این دولت و همچنین چگونگی  اجرای برنامه‌‌‌ها در این دولت باشیم.

جهش بورس با سوخت امید

ابهامات انتخاباتی سرانجام در بورس به پایان رسید. بعد از بر‌‌گزاری دومین دور از انتخابات چهارهمین دوره ریاست‌جمهوری و انتخاب مسعود پزشکیان به‌عنوان رئیس جدید دولت فصل ابهامات انتخاباتی در بورس تمام شد. شنبه ۱۶ تیرماه تابلوی معاملات بازار سرمایه بعد از یک دوره رکود طولانی رنگ هیجان به خود گرفت و شاخص‌ها توانستند رکوردهای جالبی را به‌ثبت برسانند. نماگر اصلی بورس با ارتفاعی بیش از ۸۸‌هزار واحد رشد ۴.۲‌درصدی را به‌ثبت رساند و شاخص هموزن نیز ۳.۴‌درصد رشد کرد.

استقبال بازارها از رئيس جمهور جديد

بعد از یک هفته مداوم خروج پول، ۴۷۸‌میلیارد‌تومان ورود نقدینگی به بازار ثبت شد و ارزش معاملات خرد نیز به بالای ۳همت رسید. درمیان صندوق‌ها حجم معاملات و صفوف خرید اهرمی‌ها قابل‌توجه بود، تحلیلگران رشد بازار سرمایه در هفته‌جاری را شارپی و قابل‌توجه و ناشی از خوش‌بینی به‌وجود آمده پیش‌بینی می‌کنند و معتقدند با گذشت زمان و نزدیک‌شدن به انتهای هفته رفته‌رفته بازار به تعادل نزدیک می‌شود و ادامه رشد بازار تا روی کار آمدن دولت جدید و معرفی کابینه با تحلیل و معقول‌تر ادامه می‌یابد. سهامداران و فعالان بازار امیدوارند تا با تحقق وعده‌های داده‌شده در ادامه شاهد شکل‌گیری یک روند مثبت و ادامه‌دار در بازار سرمایه باشند، روندی که با توجه به کاهش بیش از حد ارزش بازار و رسیدن نمادها به کف‌های تاریخی از لحاظ بنیادی کاملا موردانتظار و منطقی است.استقبال بازارها از رئيس جمهور جديد…

منبع : دنیای اقتصاد

 

مقالات مرتبط :

وام خونه

وام با سند

وام ازدواج

مراکز تامين سرمايه

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *