پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

بیوگرافی استیو جابز بنیانگذار اپل

2024-07-18

بیوگرافی استیو جابز بنیانگذار اپل

چکیده مطلب:

فهرست مطالب

زندگینامه استیو جابز بنیانگذار اپل

استیو جابز یک کارآفرین و مخترع آمریکایی است و بیشتر موفقیت و دستاوردهای او در زمینه کامپیوتر اپل و تکنولوژی های دیگر مثل آی پاد، آی پد و مک بوک می باشد. خلاقیت، ذکاوت و هوش استیو جابز او را به یک نابغه تبدیل کرده بود. به دنبال این توانایی ها استیو جابز توانست ثروت زیادی نیز کسب کند.

دوران کودکی استیو جابز

استیو جابز در تاریخ 24 فوریه سال 1955 در سانفرانسیسکو متولد شد. مادرش خوان کارول شیبل بود که هویتی آلمانی-سوئیسی داشت و پدرش نیز عبدالفتاح جان جندلی اهل سوریه و مسلمان بود. زمانی که استیو جابز متولد شد این دو دانشجوی 23 ساله بوده و هنوز با هم ازدواج نکرده بودند. خوان کارول چون در خانواده ای مسیحی  و بسیار محافظه کار بزرگ شده بود نمی توانست خانواده را برای ازدواج با یک مرد عرب مسلمان راضی کند. به همین خاطر این مشکلات باعث شد که این دو به این نتیجه برسند که نمی توانند استیو جابز را در کنار خود داشته باشند.

سرانجام دو شخص با نام های پل رینهولد جابز و کلارا هاگوپیان سرپرستی استیو جابز را قبول کردند. استیو جابز همیشه از این دو نفر به عنوان پدر و مادر واقعی خود یاد می کرد. پل رینهولد جابز پدر استیو جابز، که به عنوان مکانیک ماهر در کارخانه ساخت لیزر کار می کرد، همیشه استیو را تشویق می کرد در گاراژ خانه با وسایل الکترونیکی کار کند و سرگرم شود. این تشویق استیو را به وسایل ااکترونیکی علاقه مند می کرد.

دوران تدریس کودکی و نوجوانی استیو جابز در یک مدرسه معمولی در کالیفرنیا گذشت و بعد از آن دوران، در کالجی واقع در اورگو درس خواند. امتحانات و آزمون های خود را با نمرات عالی می گذراند  و هوش و استعداد خاصی داشت. اما در طول دوران کالج اساتید وی می گفتند که آموختن درس به او کار دشواری بوده و هیچ وقت میانه خوبی با آنها نداشته است. تا اینکه در سال 1972 از دبیرستان «هومستید» فارغ التحصیل شد.

پس از آن وارد کالج رید در شهر پورت لند ایالت اورگن شد و تحصیلات خود را در آنجا از سر گرفت. از آنجا که استیو جابز به خوشنویسی علاقه داشت در یک دوره خوشنویسی در کالج شرکت کرد که بعدها از این نقطه به عنوان نقطه عطف زندگیش یاد می کرد. او بعد از اینکه از این کالج اخراج شد همچنان در کلاس های خوشنویسی حضور می یافت. به این دلیل کلاس های خوشنویسی را نقطه عطف می دانست که فونت ها و طرح های حروف اپل را از آن الهام گرفته بود.

زندگی خصوصی استیو جابز

استیو جابز یک روحیه کمال طلبانه و محکمی داشت و همیشه رویاهای بزرگی در سر خود می پروراند. او به گیاهخواری و آیین بودا علاقه خاصی نشان می داد. به گفته خودش دلیل نام گذاری شرکت اپل این بود که سیب ویژگی آرام بخش، زنده و شوخ طبعی دارد.

اولین رابطه و دوستی استیو جابز با کریس ان برنان شکل گرفت. آنها فرزندی به نام لیزا برنان جابز از این رابطه به دنیا آوردند ولی هیچ وقت با همدیگر ازدواج نکردند. استیو تا مدت زیادی لیزا را فرزند خود نمی دانست،‌ اما پس از مدت طولانی فرزندی او را قبول کرد. رابطه استیو با دوست دخترش به جدایی ختم شد و هیچوقت یکدیگر را ملاقات نکردند.

استیو جابز در تاریخ 18 مارس سال 1991 با لورن پاول که دانشجوی رشته مدیریت در دانشگاه آکسفورد بود ازدواج کرد. سه فرزند با نام های رید پاول، ارین سینا و اوه در این خانواده به دنیا آمد. استیو جابز این فرزندان را به همراه فرزند قبلی خود بسیار دوست داشت و همیشه رابطه خوبی با آنها برقرار می کرد.

ایده اولیه فونت‌ حروف در مکینتاش

استیو جابز پس از انصرافش، در بعضی از کلاس‌های کالج از جمله خوشنویسی شرکت کرد. این هنر در شغل آینده استیو تاثیر به‌سزایی داشت. این هنر به او ایده سبک حروف چندگانه را بخشید، که در کامپیوتر مکینتاش دیده می‌شود.

جابز می‌گوید: «اگر در کالج وارد آن کلاس (خوشنویسی) نمی‌شدم، مکینتاش هرگز چندین طرح حروف یا فونت‌های فاصله‌دار مناسب را نداشت؛ و از آنجایی که ویندوز دقیقاً مکینتاش را کپی کرده‌است، کامپیوتر هیچ‌کسی این فونت‌ها و طرح‌ها را نداشت.»

ریشه پیدایش اسم اپل

جابز برنامه‌های غذایی مختلفی مانند رژیم گیاه‌خواری یا میوه‌خواری را آزمایش کرد. در یکی از این برنامه‌های غذایی میوه‌خواری بود که نام اپل (سیب) را برای شرکتش برگزید. به‌نظر او این نام «زنده، شوخ و آرام‌بخش» بود.

ترک کردن اپل و تاسیس نکست

استیو جابز در سال ۱۹۸۵ طی یک اختلاف مدیریتی، اپل را ترک و در همان سال شرکت نکست را تاسیس کرد. از مهمترین محصولات شرکت نکست می‌توان به نکست کامپیوتر اشاره کرد که بعد‌ها میزبان اولین مرورگر وب شد. در سال ۱۹۹۶، شرکت اپل شرکت نکست را به مبلغ ۴۲۹ میلیون دلار خرید. طی این معامله استیو جابز، مجدداً به اپل بازگشت. از اتفاقات مهم پس از این مسئله در اپل می‌توان به معرفی آی‌پاد در سال ۲۰۰۱، پرده‌برداری از آی‌تیونزاستور در سال ۲۰۰۳ و معرفی آی‌فون و آی‌پد در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰ اشاره نمود.

سهام‌داری در والت دیزنی

استیو جابز در سال ۱۹۸۶ یک گروه گرافیکی را از بخش گرافیک کامپیوتر لوکاس فیلم خرید. این شرکت که بعد‌ها توسط خودش “پیکسار” نامیده شد، توانست فیلم‌های انیمیشن موفقی بسازد. در سال ۲۰۰۶ شرکت والت دیزنی، پیکسار را خریداری کرد. پس از این معامله جابز به سهام‌دار اصلی والت دیزنی تبدیل شد و به عضویت هیئت مدیره آن درآمد.

دستاوردهای استیو جابز

آی مک: این رایانه رومیزی در سال 1998 با طراحی استیو جابز و جاناتان آیو روانه بازار شد و در شش هفته اول 278000 نسخه از آن به فروش رسید. این دستاورد جابز در تاریخ تولید محصولات اپل،‌ پرسرعت ترین فروش محصولات را به خود اختصاص داد.

آی پاد: به دلیل علاقه استیو جابز به موسیقی، او تصمیم گرفت یک پخش کننده موسیقی طراحی کند. ایده او در این طراحی این بود که موسیقی تنها با سه کلیک در این دستگاه پخش شود. سرانجام موفق به اجرای طرح این دستاورد خود شد و 300 میلیون دستگاه آی پاد تا سال 2011 به فروش رسید.

آی فون: استیو جابز در ژانویه سال 2007 دستاورد دیگر خود را با نام آی فون معرفی کرد. این محصول به یکی از پرطرفدارترین محصولات شرکت اپل بین علاقه مندان تبدیل شد. حدود 90 میلیون نسخه آی فون تا پایان سال 2010 در سرتاسر جهان فروخته شد و توانست نیمی از سود بازار موبایل را آن خود کند.

آی پد: طرح آی پد در سال 2007 در قالب دستگاه تبلت به یک پروژه مهم از طرف استیو جابز در نظر گرفته شد. زمانی که آی پد روانه بازار شد حدود یک میلیون نسخه از آن در کمتر از یک ماه به فروش رسید. تا تاریخ مارس 2011 یعنی نه ماه پس از ارائه آن 15 میلیون نسخه از آن به فروش رسید. آی پد یکی از دستاوردها موفق استیو جابز در طول تاریخ اپل محسوب می شود.

افتخارات استیو جابز

در سال 1983 استیو جابز به عنوان مشهورترین استاد میکرو (الکترونیک) از طرف مجله تایم معرفی شد. سپس در سال 1985 مدال ملی فناوری و نوآوری به استیو جابز و دوستش استیو وازنیک از طرف رئیس جمهور آمریکا رونالد ریگان، اهدا شد. استیو جابز و استیو وازنیک جزء اولین افرادی بودند که این مدال را دریافت می کردند. در سال 2007 مجله فورچون جابز را به عنوان قدرتمندترین فرد در یک لیست 25 نفره که افرادی همچون بیل گیتس در آن دیده می شدند، معرفی کرد. این مجله لقب «بتهوون تجارت» را بر روی استیو جابز قرار داد. سپس همین مجله در سال 2009 استیو جابز را به عنوان «مدیر عامل دهه» به دنیا معرفی کرد. استیو جابز حتی پس از مرگش افتخارات زیادی را نصیب خود کرد. در سال 2012، فورچون، استیو جابز را به عنوان بزرگترین کارآفرین کل دوران نامید و او را الهام بخش و انگیزه بخش آیندگان می دانست. شرکت گرافی سافت در بوداپست، در تاریخ 21 دسامبر سال 2011 مجسمه برنزی استیو جابز را ساخت و او را به عنوان یکی از بزرگترین شخصیت های عصر مدرن به دنیا معرفی کرد.

نگاه استیو جابز به زندگی

جابز به جان اسکالی، مدیرعامل پیشین شرکت اپل، در زمینه کوتاهی عمر گفته بود: «همه ما زمان و فرصت کوتاهی روی زمین داریم. برای همین ما فقط فرصت داریم که یکی دو کار را به انجام برسانیم. هیچ‌کس نمی‌داند چه قدر زندگی می‌کند. من هم نمی‌دانم. اما احساس می‌کنم باید تا جوانی هست هرچه می‌توانم این فکر‌ها را به انجام برسانم.»

او در سال ۲۰۰۵ نیز در سخنرانی معروفش در دانشگاه استنفورد دیدگاه‌هایش را درباره مرگ و زندگی روشن کرد. او گفت:
«همین که فکر می‌کنم به زودی می‌میرم، مهم‌ترین ابزاری است که کمکم می‌کند بهترین گزینه‌ها را انتخاب کنم.»

استیو جابز در بخش دیگری از سخنرانی‌اش می‌گوید:
«هیچ‌کس دوست ندارد بمیرد. حتی کسانی که دوست دارند به بهشت بروند، دوست ندارند بمیرند تا به بهشت برسند. با این حال مرگ مقصد نهایی همه ماست که کسی تاکنون نتوانسته از آن فرار کند.»

عقاید مذهبی استیو جابز

التر ایزاکسون در مورد جابز می‌گوید:
او می‌گفت: «اعتقادم به خدا پنجاه پنجاه است. در بیشتر زندگی‌ام، احساس می‌کردم باید حیاتی بیشتر از آنچه در مقابل چشمان ماست وجود داشته باشد. من دوست دارم فکر کنم که بعد از مرگ چیزی باقی می‌ماند. این عجیب است که همه تجربه و اندک خردمندی که کسب شده، از بین برود. واقعاً دلم می‌خواهد که بعد از مرگ چیزی باشد.» او مدتی ساکت ماند و سپس گفت: «شاید مانند یک کلید روشن و خاموش. کلید را می‌زنی و رفته‌ای. شاید به خاطر همین است که دوست ندارم محصولات اپل کلید روشن و خاموش داشته باشند.»

الگوی استیو جابز

جابز از طرفداران بیتلز (گروه انگلیسی راک) بود. او در مصاحبه‌ای درباره بیتلز گفته است:

«مدل من در تجارت بیتلز است. آن‌ها گروهی بودند که مانع انرژی منفی یکدیگر می‌شدند و یکدیگر را به تعادل می‌رساندند. عملکرد جمعی آن‌ها بالاتر از جمع تک تک افراد گروه بود. کار‌های بزرگ در کسب و کار، نه به واسطه توانمندی‌های فردی، بلکه با عملکرد تیمی به سرانجام می‌رسد.»

کناره گیری از مدیرعاملی اپل

استیو جابز در اوت ۲۰۱۱ از سمت مدیرعاملی اپل استعفا داد و تیم کوک، از مدیران ارشد اپل، مدیرعامل شد. استیو جابز نیز به عنوان رئیس هیئت مدیره انتخاب شد. پس از استعفای جابز، سهام اپل در عرض تنها چند ساعت به میزان ۵ درصد افت کرد.

در استعفانامه‌ای که جابز به هیئت‌مدیره اپل فرستاد، آمده بود:
«من همواره به شما گفته بودم اگر روزی بیاید که نتوانم وظایف خود را به‌عنوان مدیرعامل اپل ایفا کنم، شما نخستین کسانی خواهید بود که از این موضوع مطلع خواهید شد. متاسفانه چنین روزی فرارسیده است.»

دارایی استیوجابز

استیو جابز صاحب ۵٫۵ میلیون سهام اپل به ارزش ۲٫۱ میلیارد دلار و و ۱۳۸ میلیون سهام دیزنی به ارزش ۴٫۴ میلیارد دلار بود. فوربز در مارس ۲۰۱۱، ثروت جابز را ۸٫۳ میلیارد دلار و قبل از مرگش (در سپتامبر ۲۰۱۱) ۷ میلیارد دلار برآورد کرد و در جایگاه ۳۴امین فرد ثروتمند امریکا قرار گرفت.

مرگ استیو جابز

استیو جابز در روز ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در سن ۵۶ سالگی درگذشت. گواهی فوت جابز نشان می‌دهد که او حوالی ساعت ۳ بعد از ظهر در خانه‌اش در پالو آلتو در کالیفرنیا، بر اثر ایست تنفسی ناشی از سرطان لوزالمعده درگذشت. جابز پس از برگزاری یک مراسم تدفین کوچک و خصوصی در تاریخ ۷ اکتبر، در یک قبرستان عمومی به نام «آلتا مسا مموریال پارک» در پالو آلتو به خاک سپرده شد.

4 پاسخ

    1. سلام . لطفا فرم سرمایه پذیر – که در قسمت بالای سایت قرار گرفته – را تکمیل نمایید . تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند .

    1. سلام . خیر فقط رو سند ملک مسکونی و خودرو و طلا و سیم کارت پرداخت داریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *