پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

تفاوت وام و تسهیلات بانکی

2024-07-18

تفاوت وام و تسهیلات بانکی

چکیده مطلب:

در بحث فرق وام و تسهیلات بانکی، تسهیلات، معنی گسترده‌تر و وسیع‌تری نسبت به واژه وام دارد. در واقع می‌توان گفت، وام نوعی تسهیلات محسوب می‌شود یا زیرمجموعه تسهیلات است؛ اما تسهیلات به معنای وام نیست! در واقع بانک‌ها، نقدینگی‌های بی‌هدف جامعه را گردآوری کرده و آن‌ها را به صورت هدفمند صرف مسائل مفید می‌کنند. تسهیلات ممکن است به منظورهای مختلفی از جانب بانک اعطا شود.

فهرست مطالب

بانک‌ها خدمات مختلفی را به مشتریان خود ارائه می‌دهند. یکی از مهم‌ترین این خدمات که همواره مورد علاقه مشتریان قرار گرفته است، وام و تسهیلات است. در این میان، یکی از سوالاتی که ممکن است برای همه ما پیش آید، این است که فرق وام و تسهیلات چیست؟ وام و تسهیلات، دو واژه پرکاربرد بین کارمندان و مشتریان بانکی هستند که هر روز در زبان کارمندان و متصدیان بانکی می‌چرخند و گاهی حتی ممکن است این دو واژه با یکدیگر اشتباه گرفته شده و به جای هم استفاده شوند؛ اما آیا واقعاً وام و تسهیلات با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند؟ اگر این دو واژه به یک معنی نیستند، پس فرق وام و تسهیلات در چه چیزی است؟

 اگر شما هم پاسخ این سؤال را نمی‌دانید، بهتر است با ما همراه باشید تا یک بار برای همیشه فرق وام و تسهیلات را بدانید:

وام

 قبل از هر اینکه به بررسی فرق وام و تسهیلات بپردازیم، بهتر است با معنی و مفهوم واقعی وام آشنا شوید. وام در واقع پول، ملک یا هر دارایی است که از طرف یک فرد که به عنوان وام‌دهنده مشخص می‌شود، به وام‌گیرنده اعطلا می‌گردد. معمولاً یک شرط برای این پرداخت تعیین می‌شود و آن، پرداخت اصل دارایی پرداخت شده و بهره آن است. طرفین معمولاً قبل از دریافت و پرداخت این مبلغ، نسبت به مقدار بهره توافق می‌کنند. بانک‌ها و مؤسسات مالی مختلف ممکن است پرداخت وام را به دلایل مختلفی از جمله برطرف نمودن مشکلات مالی یا رونق اقتصادی و خرید مسکن و …. پرداخت نمایند.

 تسهیلات

در بحث فرق وام و تسهیلات بانکی، تسهیلات، معنی گسترده‌تر و وسیع‌تری نسبت به واژه وام دارد. در واقع می‌توان گفت، وام نوعی تسهیلات محسوب می‌شود یا زیرمجموعه تسهیلات است؛ اما تسهیلات به معنای وام نیست! در واقع بانک‌ها، نقدینگی‌های بی‌هدف جامعه را گردآوری کرده و آن‌ها را به صورت هدفمند صرف مسائل مفید می‌کنند. تسهیلات ممکن است به منظورهای مختلفی از جانب بانک اعطا شود. به عنوان مثال، بانک ممکن است سرمایه موردنیاز برای شروع یک فعالیت تجاری را پرداخت کند و در سود آن فعالیت تجاری شریک شود. همانطور که می‌بینید، شرایط و ویژگی‌های تسهیلات با وام بسیار تفاوت دارد.

زمانی که شما از بانک وام می‌گیرید، بانک در سود فعالیت شما شریک نمی‌شود، در حالی که در تسهیلات ممکن است بانک در سود شما مشارکت داشته باشد. البته تسهیلات اشکال مختلفی دارد که هر یک شرایط و ضوابط متفاوتی دارد.

تفاوت در اهداف دریافت وام و تسهیلات

فرق وام و تسهیلات شامل اهداف اعطای آن‌ها به مشتریان نیز می‌شود. بنابراین در ادامه به بررسی هداف آن دو می‌پردازیم:

اهداف دریافت وام

 • تأمین هزینه‌های بیماری
 • وام ازدواج
 • خرید مسکن
 • خرید کالا
 • خرید خودرو
 • تأمین نقدینگی فعالیت‌های اقتصادی
 اهداف وام و تسهیلات بانکی

 اهداف تسهیلات بانکی

 • مشارکت مدنی
 • مضاربه
 • جعاله
 • سلف

چند تفاوت شاخص بین وام و تسهیلات

 • یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ وام و تسهیلات بانکی، تفاوت در اهداف آن‌ها است. وام و تسهیلات، دو واژه متفاوت از یکدیگرند. ارائه تسهیلات به منظور تأمین منابع مالی واحدهای صنعتی مختلف و رونق تولید انجام می‌شود، اما وام، مبلغی است که به دلایل مختلف با سودی مشخص پرداخت می‌شود.
 • در بحث وام، متقاضی موظف است علاوه بر مبلغ اصلی وام، سودی را هم پرداخت کند و در این حالت پرداخت‌کننده وجه، در پرداخت سود مشارکت نمی‌کند.
 • از سایر تفاوت وام و تسهیلات این است که، هر وامی در حقیقت نوعی تسهیلات است، در حالی که هر تسهیلاتی نمی‌تواند وام باشد.

وام رهنی

 این نوع وام برای خرید انواع خاصی از املاک و مستغلات پرداخت می‌شود و معمولاً از وام‌های تضمین‌شده‌ است که خانه و یا ملک موردنظر وثیقه آن است. صلاحیت متقاضی برای دریافت وام باید در حداقل آستانه اعتبار و درآمد مشخص شده از سمت وام‌دهنده باشد. از جاییکه این نوع وام به واسطه ملک تضمین می‌شود، نرخ بهره پایینی دارد.

وام اتومبیل

وام اتومبیل از انواع وام رهنی تضمین‌شده است که وثیقه آن خودروی موردنظر است. در این حالت، وام‌دهنده هزینه خرید را به فروشنده می‌پردازد و قرض‌گیرنده وظیفه دارد که اصل و فرع وام را در زمان بازپرداخت مشخص پرداخت کند تا زمانی که اقساط به پایان برسند و در صورت عدم بازپرداخت متقاضی، وام‌دهنده مالک خودرو به حساب آمده و حق تصرف در آن را دارد.  معمولاً نمایندگی‌های فروش خودرو و یا خودروسازان ارائه دهنده وام‌ یا خدمات اعتباری به خریداران هستند.

وام ترکیب بدهی

اگر یک فرد بدهی‌های مختلف به چندین نهادهای مالی و اعتباری داشته باشد، همه بدهی‌های خود را بصورت وام ترکیب بدهی دریافت کرده و بازپرداخت کند. با تصویب بانک، تمام بدهی‌های پرداخت نشده فرد پرداخت می‌شود. در این صورت، متقاضی دریافت وام‌ به جای چندین نفر فقط به یک بانک مشخص بدهکار می‌شود که باید بازپرداخت‌های منظمی داشته باشد. اکثر وام‌های ترکیب بدهی، تضمین نشده و بدون وثیقه هستند و نرخ بهره بالایی نیز دارند.

انواع وام

وام بازسازی خانه

این وام‌ها ممکن است در قبال ارائه وثیقه یا بدون وثیقه باشند. اگر صاحب خانه قصد تعمیرات را داشته باشد، می‌تواند این وام را از بانک و یا دیگر موسسات مالی بگیرد.

وام دانشجویی

دریافت وام‌های دانشجویی معمولاً رایج‌ترین راه جهت پرداخت هزینه‌های تحصیلی هستند. در این نوع از وام‌ها، دانشجو وظیفه بازپرداخت اقساط را برعهده دارد اما مبلغ وام با توجه به درآمد و رتبه اعتباری والدین به دانشجو تخصیص داده می‌شود. این نوع وام از نوع تضمین شده نیست.

وام کسب و کار

این نوع از وام‌ها با عنوان وام تجاری هم شناخته می‌شوند، محصولات اعتباری ویژه‌ای است که به شرکت‌های با مقیاس کوچک، متوسط و بزرگ برای خرید مواد اولیه، خرید تجهیزات سرمایه‌ای و همچنین استخدام نیروی کار تخصیص داده می‌شود.

موارد اعطای تسهیلات

تسهیلات بانکی ممکن است به صورت گسترده ای از جمله موارد زیر اعطا شود:

 • تسهیلات سرمایه گذاری: این نوع تسهیلات به شرکت‌ها و بنگاه‌ها اعطا می‌شود تا بتوانند سرمایه گذاری و تولید کنند و یا دارایی‌های جدید خریداری نمایند.
 • تسهیلات اعتباری: این نوع تسهیلات به شرکت‌ها و شخصی‌ها برای پرداخت وام‌های پیشین و یا مصارف روزمره مانند خرید مواد اولیه و پرداخت هزینه‌های دیگر اعطا می‌شود.
 • تسهیلات نامتعهدی: این نوع تسهیلات به شرکت‌ها و شخصی‌ها با درآمد ثابت و پایدار اعطا می‌شود و اغلب برای پرداخت هزینه‌های روزمره استفاده می گردد.
 • تسهیلات خرید: این نوع تسهیلات به شرکت‌ها و شخصی‌ها برای خرید کالاها و خدمات اعطا می‌شود.
 • تسهیلات تضمینی: این نوع تسهیلات برای کسب و کارهای جدید یا به دنبال توسعه می‌باشد و توسط بانک با تضمین وام صادر می گردد.
 • تسهیلات صادرات: این نوع تسهیلات به شرکت‌ها برای افزایش فروش و صادرات کالا و خدمات به بازارهای بین‌المللی اعطا می‌شود.
 • تسهیلات تولید: این نوع تسهیلات به شرکت‌های تولیدی اعطا شده تا بتوانند ماشین آلات و تجهیزات لازم را برای تولید خریداری کنند.
 • تسهیلات وام مسکن: این نوع تسهیلات به افراد برای خرید مسکن و یا ساخت مسکن اعطا می‌شود.
موارد اعطای وام

موارد اعطای وام

وام‌ها در بانک‌ها به موارد مختلفی اعطا می‌شوند. برخی از موارد رایج اعطای وام به شرح زیر است:

 • وام مسکن: این نوع وام به کسانی اعطا شده که می‌خواهند خرید یا ساخت یک مسکن داشته باشند.
 • وام خودرو: این نوع وام برای خرید یک خودرو اعطا می‌شود.
 • وام تحصیلی: این نوع وام برای پرداخت شهریه و هزینه‌های تحصیلی دانشجویان در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی اعطا می گردد.
 • وام شخصی: این نوع وام برای پرداخت هزینه‌های شخصی مانند ازدواج، سفر، پزشکی و … اعطا می‌شود.
 • وام تجاری: این نوع وام برای توسعه کسب و کار و خرید تجهیزات و ماشین آلات و همچنین پرداخت هزینه‌های روزمره کسب و کار اعطا می گردد.
 • وام بهره‌مندی از تسهیلات بانکی: این نوع وام برای پرداخت اقساط وام‌های پیشین یا جلوگیری از پرداخت جریمه به دلیل عدم پرداخت اقساط به موقع اعطا می‌شود.
 • وام آموزشی: این نوع وام برای پرداخت هزینه‌های دوره‌های آموزشی و دوره‌های گوناگون مانند دوره‌های مهارتی و زبان‌های خارجی اعطا می گردد.
 • وام مصرفی: این نوع وام برای پرداخت هزینه‌های خرید کالاها و خدمات مصرفی مانند لوازم خانگی، الکترونیکی، گردشگری و … اعطا می‌شود.

نکته پایانی

همانطور که گفته شد، فرق وام و تسهیلات شامل مواردی گوناگونی می‌شود و تسهیلات و وام بانکی دو واژه متفاوت هستند، در حالی که اغلب به دلیل عدم آگاهی به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. در این مطلب سعی شد به بررسی فرق وام و تسهیلات پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *