پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

جذاب ترين شرکتها براي کارجويان کدامند؟

جذاب ترين شرکتها براي کارجويان کدامند؟

چکیده مطلب:

 کار کردن در شرکتي که هم حقوق و مزاياي خوبي دارد و هم بتوان از حضور و فعاليت در آن حس خوبي کسب کرد، روياي هر کارجويي است. با اين حال گاهي ميان انتظارات کارجويان از يک شرکت و تجربه کارمندان فعلي آن، تفاوت‏‏‌هاي قابل‏‏‌توجهي وجود دارد. در همين راستا، «ايران‏‏‌تلنت» (پلتفرم تخصصي کاريابي) در جديدترين گزارش جامع خود تلاش کرده تا شرکت‌ها را بر اساس ميزان جذابيت آنها براي کارجويان و کارمندان رتبه‏‏‌بندي کند و در ادامه با رتبه‏‏‌بندي مقاصد رويايي کارجويان، مشخص کند که افراد پيش از ورود، کدام شرکت‌ها را براي استخدام جذاب‏‏‌تر مي‏‏‌بينند.

فهرست مطالب

 کار کردن در شرکتي که هم حقوق و مزاياي خوبي دارد و هم بتوان از حضور و فعاليت در آن حس خوبي کسب کرد، روياي هر کارجويي است. با اين حال گاهي ميان انتظارات کارجويان از يک شرکت و تجربه کارمندان فعلي آن، تفاوت‏‏‌هاي قابل‏‏‌توجهي وجود دارد. در همين راستا، «ايران‏‏‌تلنت» (پلتفرم تخصصي کاريابي) در جديدترين گزارش جامع خود تلاش کرده تا شرکت‌ها را بر اساس ميزان جذابيت آنها براي کارجويان و کارمندان رتبه‏‏‌بندي کند و در ادامه با رتبه‏‏‌بندي مقاصد رويايي کارجويان، مشخص کند که افراد پيش از ورود، کدام شرکت‌ها را براي استخدام جذاب‏‏‌تر مي‏‏‌بينند.

کارجويان روياي کار کردن در کدام شرکت‌ها را در سر دارند؟

اگر قرار باشد براي يافتن پاسخ اين سوال که «جذاب‌‌‌ترين شرکت براي استخدام کجاست؟» از يک فرد با تجربه کمک بگيريد، احتمالا اولين سوالي که از او مي‌‌‌پرسيد اين است که «از بين شرکت‌هايي که کار کرديد، کدام شرکت را براي کار کردن توصيه مي‌‌‌کنيد و از همکاري با کدام شرکت تجربه بهتري داشتيد؟» سوال دومي که ممکن است از اين فرد بپرسيد اين است که «فارغ از تجربه کاري، در حال حاضر دوست داريد براي کدام شرکت کار کنيد؟» همين سوالات محور کلي بررسي‌‌‌هاي ايران‌‌‌تلنت در مسير رسيدن به پاسخي جامع براي سوال طرح شده بود. در بخش ابتدايي اين گزارش که با هدف مشخص کردن جذاب‌‌‌ترين کارفرماي کشور آماده شده، نظرات کارکنان شرکت‌هاي مختلف طي 16 سال گذشته مورد بررسي قرار گرفته و در ادامه نيز با بررسي يک نظرسنجي سراسري، صريحا از طيف گسترده‌‌‌اي از افراد سوال شده که روياي استخدام در کدام شرکت‌ها را دارند و کدام مجموعه را براي کار ترجيح مي‌دهند.

مقصد رويايي کارجويان آي‌‌‌تي

ايران‌تلنت براي دقيق‌‌‌ و کارآمد بودن نتايج، تلاش کرده تا رتبه‌‌‌بندي جذاب‌‌‌ترين کارفرمايان را براي صنايع مختلف انجام دهد و نتايج را جداگانه نمايش دهد. با اين حال بايد صنعت نرم‌‌‌افزار و فناوري اطلاعات را يکي از صنايعي دانست که اين روزها بيش از پيش براي متخصصان کشور و خصوصا فعالان استارت‌آپي جذاب است.

نتايج بررسي‌‌‌هاي اين پلتفرم کاريابي از کارکنان شرکت‌هاي فعال در صنعت کامپيوتر و فناوري اطلاعات نشان مي‌دهد که بايد لقب جذاب‌‌‌ترين کارفرماي صنعت آي‌‌‌تي را از آن «کافه‌‌‌بازار» دانست؛ زيرا طبق نظرات کارکنان شرکت‌ها بين سال‌هاي 98 تا 1402، افراد فعال در اين حوزه بيشترين رضايت را از کار در اين مجموعه داشته‌‌‌اند. در اين رتبه‌‌‌بندي، شرکت‌هاي «ويستا سامانه آسا» و اسنپ نيز به ترتيب در رتبه‌‌‌هاي دوم و سوم جاي گرفته‌‌‌اند. شرکت‌هاي همکاران سيستم و ديوار در رده چهارم و پنجم و ديجي‌‌‌کالا در جايگاه هشتم قرار گرفت.

در حالي نام «سفرهاي علي‌‌‌بابا» در ليست ده کارفرماي برتر صنعت آي‌‌‌تي طي سال‌هاي 1398 تا 1402 به چشم نمي‌‌‌خورد که اين مجموعه بين سال‌هاي 93 تا 97، جذاب‌‌‌ترين مقصد براي کارجويان صنعت آي‌‌‌تي به حساب مي‌‌‌آمد. به نظر مي‌رسد تغييرات جدي در نگاه کارکنان شرکت‌ها مختص علي بابا نبوده است. زيرا در رده‌‌‌بندي چهار سال گذشته، از دو شرکت فن‌‌‌آوا و آي‌‌‌کن نيز که در دوره پيشين (93 تا 97) در رتبه‌‌‌هاي دوم و سوم جذاب‌‌‌ترين کارفرمايان قرار داشتند، نشاني به چشم نمي‌‌‌خورد. با اين حال اسنپ که اين روزها در رده سوم جذاب‌‌‌ترين کارفرما جاي گرفته، بين سال‌هاي 93 تا 97 نيز در رده چهارم فهرست قرار داشته است و ديجي‌‌‌کالا نيز در تمام اين سال‌ها جايگاه هشتمي خود را حفظ کرده است.

اگرچه رتبه‌‌‌بندي ذکر شده، حاصل نگاه کلي کارجويان و کارمندان شرکت‌ها در موقعيت‌‌‌هاي شغلي مختلف بود، اما به نظر مي‌رسد که جذابيت‌‌‌هاي کارفرمايان براي گروه برنامه‌‌‌نويسان اندکي متفاوت است. به طوري که در رده‌‌‌بندي انجام شده بر اساس نظر برنامه‌‌‌نويسان، شرکت کافه‌‌‌بازار همچنان در جايگاه اول است؛ اما جاي اسنپ و ويستا سامانه آسا عوض شده‌‌‌ است. در ادامه نيز شرکت‌هاي «نقش اول کيفيت»، ايرانسل و زي‌‌‌تل در رده‌‌‌هاي چهارم تا ششم جاي گرفته‌‌‌اند.

کدام کارفرمايان دست‌‌‌ودلبازترند؟

ايران‌‌‌تلنت در بخشي از گزارش اخير خود براي بررسي ميزان جذابيت کارفرمايان کشور، تلاش کرده تا ذره‌‌‌بين خود را روي شاخص‌‌‌هاي جزئي‌‌‌تري ببرد و رتبه‌‌‌بندي‌‌‌هاي ديگري از طيف‌‌‌ وسيعي از شرکت‌ها را بر اساس شاخص‌‌‌هاي «فرصت‌‌‌هاي يادگيري»، «حقوق و مزايا»، «فرصت‌‌‌هاي ارتقا»، «تعادل کار و زندگي»، «مديران ارشد» و «فرهنگ و ارزش‌‌‌هاي سازماني» انجام دهد.در شاخص جذابيت شرکت‌ها از منظر فرصت‌‌‌هاي يادگيري بيشتر، شرکت‌هاي کافه‌‌‌بازار، هنکل، باريج اسانس، راه‌‌‌اندازي و بهره‌‌‌برداري صنايع نفت و همکاران سيستم، به ترتيب در رده‌‌‌هاي اول تا پنجم جاي گرفتند.در شاخص جذابيت کارفرمايان از منظر «حقوق و مزايا»، رده‌‌‌هاي اول تا پنجم به ترتيب به شرکت‌هاي هنکل، پاکشوما، جي‌‌‌تي‌‌‌آي، نهان مهسان ادينه و نوو نور ديسک پارس تعلق گرفت.در شاخص جذابيت کارفرمايان کشور از جهت «دارا بودن فرصت‌‌‌هاي ارتقا» نيز شرکت‌هاي کافه‌‌‌بازار، رنو پارس، نوو نور ديسک پارس، جي‌‌‌تي‌‌‌آي و تپسل در رده‌‌‌هاي اول تا پنجم قرار داده شدند.در شاخص «تعادل بهتر ميان کار و زندگي» نيز شرکت‌هاي کافه‌‌‌بازار، انرژي‌‌‌دانا، نوو نور ديسک پارس، مهندسين مشاور سازه و کارگزاري مفيد، به ترتيب پنج کارفرماي جذاب‌‌‌تر لقب گرفتند.در شاخص «موقعيت بهتر براي مديران ارشد» نيز شرکت‌هاي کافه‌‌‌بازار، باريج، ‌‌‌ جي‌‌‌تي‌‌‌آي، مهندسين مشاور سازه و همکاران سيستم، به ترتيب مناسب‌‌‌تر از ديگر از کارفرمايان شناخته شدند.در نهايت رتبه‌‌‌هاي برتر شاخص جذابيت کارفرمايان از نظر «فرهنگ وارزش‌‌‌هاي سازماني» نيز به ترتيب به شرکت‌هاي کافه‌‌‌بازار، طراحي و مهندسي صنايع انرژي، مهندسين مشاور سازه، جي‌‌‌تي‌آي و هنکل تعلق گرفت. ايران‌تلنت تاکيد کرده است که رتبه‌‌‌بندي انجام شده در اين شاخص‌‌‌ها، بر اساس امتيازاتي که کاربران اين پلتفرم در قسمت تجربه‌‌‌هاي کاربري خود به شرکت‌هاي مختلف داده‌‌‌ بودند، انجام شده است.

اختلاف رويا تا واقعيت

در بخش نهايي اين گزارش، ايران‌‌‌تلنت با برگزاري نظرسنجي ديگري و طرح اين پرسش از افراد مختلف که «انتخاب اولشان براي کار کردن کدام شرکت ايراني است؟» تلاش کرد تا کارفرماي رويايي از نگاه کارجويان و متخصصان را مشخص کند. بر همين اساس، شرکت مپنا در جايگاه اول و شرکت‌هاي ديجي‌‌‌کالا و ايران‌‌‌خودرو نيز در رده‌‌‌هاي دوم و سوم جاي گرفتند. رتبه‌‌‌هاي چهارم تا دهم اين فهرست نيز به ترتيب به شرکت‌هاي ايرانسل، اسنپ، نستله، همراه اول، جي‌‌‌تي‌‌‌آي، داروسازي عبيدي و سفرهاي علي‌‌‌بابا تعلق گرفت و در کمال تعجب، کافه‌‌‌بازار که راضي‌‌‌ترين کارمندان را طي سال‌هاي اخير داشته است، در جايگاه پانزدهم اين فهرست قرار گرفت.

منبع : دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی و سیستم اطلاع رسانی پیام سرمایه و صنعت ایران

ارسال هوشمند به 20000 مخاطب فعال

با معرفی فعالیت خود به بیش از 20000 مخاطب پیام سرمایه و صنعت ایران، سرمایه گذاران، مدیران شرکتها و صاحبان کسب و کار، فعالین اقتصادی، سرمایه پذیران و گروههای مختلف در صنعت و تجارت و ... به کار خود رونق ببخشید.

تماس با دفتر آگهی های پیام سرمایه و صنعت ایران: 02166577983