پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در پروژه ها

2024-07-24

سرمایه گذاری در پروژه ها

پروژه بازار مالي و رمز ارز جهاني

چکیده مطلب:

روش‌های جذب سرمایه‌گذار برای پروژه و نکات و الزامات حقوقی جذب سرمایه داشتن سرمایه مالی کافی یکی از مهم‌ترین فاکتورها و عوامل رشد یک ایده و پروژه است. این نیاز مالی در تمامی مراحل پردازش یک پروژه یعنی از ایده‌پردازی تا اجرا و گسترش آن وجود داشته و مختص به مراحل ابتدایی آغاز پروژه نمی‌باشد.

فهرست مطالب

سرمایه گذاری در پروژه ها

روش‌های جذب سرمایه‌گذار برای پروژه و نکات و الزامات حقوقی جذب سرمایه

داشتن سرمایه مالی کافی یکی از مهم‌ترین فاکتورها و عوامل رشد یک ایده و پروژه است. این نیاز مالی در تمامی مراحل پردازش یک پروژه یعنی از ایده‌پردازی تا اجرا و گسترش آن وجود داشته و مختص به مراحل ابتدایی آغاز پروژه نمی‌باشد. کسانی که قصد پیشبرد یک پروژه یا کسب‌وکار را دارند، باید بتوانند سرمایه مالی لازم را در هر مرحله تأمین نمایند و در غیر این صورت، بسیار امکان دارد که پروژه با شکست روبه‌رو گردد. بخشی از تأمین سرمایه اصولاً توسط اشخاصی صورت می‌گیرد که پروژه را در دست دارند و کسب‌وکار را ایجاد نموده‌اند و باقی سرمایه توسط اشخاص سرمایه‌گذار صورت می‌گیرد. درنتیجه، عوامل یک پروژه باید راه‌های جذب سرمایه‌گذار برای پروژه را طی نموده تا بتوانند سرمایه لازم را تأمین نمایند. در نوشته پیش رو قصد داریم تا نکات لازم جهت جذب سرمایه‌گذار و روش‌های تأمین سرمایه برای پیشبرد پروژه و کسب‌وکار را مطرح نماییم.

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : تامین سرمایه با سند

…………………………………………………………………………….

اصول و نکات مهم جذب سرمایه‌گذار چیست؟

عوامل یک پروژه و یا اشخاصی که قصد راه‌اندازی کسب‌وکار و یا استارتاپ را دارند، باید از روش‌های اصولی جذب سرمایه آگاه بوده و نکات لازم را رعایت نمایند. این موضوع به اشخاص کمک می‌نماید تا بتوانند سرمایه مالی لازم را تأمین نموده و پروژه خود را گسترش دهند. بسیار پیش می‌آید افراد با عدم درک درست از قواعد جذب سرمایه‌، سبب از بین رفتن فرصت خود در این زمینه شده‌اند. در ادامه، اقدامات لازم جهت جذب سرمایه‌گذار و نکاتی که باید افراد در جذب سرمایه مالی به آن توجه داشته باشند را عنوان می‌نماییم.

روش‌های جذب سرمایه‌گذار برای پروژه

تقریبا تمامی کسانی که به فکر ایجاد یک کسب و کار نوپا هستند و یا شرکت‌هایی که به دنبال انجام پروژه‌های جدید هستند، با دغدغه‌ی سرمایه‌گذاری مواجه شده‌اند و معمولا در جذب سرمایه‌گذار برای پروژه و یا ایجاد یک شرکت، سه گروه نقش اساسی دارند: گروه اول سرمایه‌پذیران هستند که قصد شروع یک پروژه را […]

تقریبا تمامی کسانی که به فکر ایجاد یک کسب و کار نوپا هستند و یا شرکت‌هایی که به دنبال انجام پروژه‌های جدید هستند، با دغدغه‌ی سرمایه‌گذاری مواجه شده‌اند و معمولا در جذب سرمایه‌گذار برای پروژه و یا ایجاد یک شرکت، سه گروه نقش اساسی دارند:

 • گروه اول سرمایه‌پذیران هستند که قصد شروع یک پروژه را دارند،
 • گروه دوم سرمایه‌گذاران هستند که سرمایه‌ای را تامین می‌کنند
 • گروه سوم رابط میان دو گروه مذکور است که همان سامانه یا سکوی تامین مالی جمعی می‌باشد

در ادامه با اصول و روش‌های جذب سرمایه بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

آیا با اصول جذب سرمایه‌گذار برای پروژه آشنا هستید؟

 

اصل اول– از گذشته خود بگویید و نه آرزوها.

بسیاری از افراد هنگام مواجه با سرمایه‌گذاران درباره آمال و آرزوهایی که برای ایده‌ی خود دارند صحبت می‌کنند؛ در صورتی که بهتر است درباره‌ی موفقیت‌های خود در پروژه‌های مشابه در گذشته صحبت کنید و توانایی‌ خود را اثبات کنید و یا اگر قرار است برای اولین بار کاری را انجام دهید، درباره‌ی تمامی ابعاد پروژه به خصوصی مطالعه و تفکر کنید و یا حتی به صورت عملی در یک بازه زمانی کوتاه بر روی آن کار کنید، تا سرمایه‌گذار با دیدن واقعیت‌ها _نه آرزوها_ به پروژه شما متمایل گردد.

 

اصل دوم– مدل درآمدی مشخصی داشته باشید.

شما قبل از مذاکره با سرمایه‌گذار، باید به یک مدل درآمدی برسید و این امر در همان بازه‌ی کوتاه که پروژه را به صورت عملی انجام می‌دهید و یا بر اساس درآمد پروژه‌های مشابه، می‌تواند بدست بیاید. هر کسب و کاری نیاز به درآمد و سود دارد و اصولاً انگیزه سرمایه‌گذاران نیز کسب سود است، لذا باید یک مدل درآمدی مشخص و واضح در ابتدای پروژه به آنها ارائه شود و مسائلی از این قبیل از طریق مدل درآمدی در همان ابتدا باید حل و فصل شود.

 

اصل سوم– زمان بازدهی را تعیین کنید.

سرمایه‌گذاران باید بدانند که از چه زمانی باید منتظر بازگشت سرمایه باشند و در واقع افرادی که قصد شروع یک پروژه را دارند باید مشخص کنند که آیا این پروژه در کوتاه مدت به بهره‌برداری خواهد رسید یا یک پروژه بلند مدت است و هرچقدر که زمان بازدهی کوتاه‌تر باشد، تمایل سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در آن پروژه بیشتر خواهد بود.

 

اصل چهارم– اندازه بازار را مشخص کنید.

شما باید برای سرمایه‌گذار توضیح دهید که مخاطب کسب و کار یا پروژه شما چه کسانی خواهند بود و در صورتی که در خصوص این بازار رقابتی وجود دارد باید به سرمایه‌گذاران گفته شود و درباره‌‌ی ریسک سرمایه‌گذاری به صراحت باید صحبت شود.

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : تسهيلات چيست؟ تسهيلات قرض الحسنه

…………………………………………………………………………….

چه روش‌هایی برای جذب سرمایه وجود دارد؟

روش نخست– سرمایه‌گذاری جمعی

در این روش که به crowd funding معروف است، می‌توان با فراخوان، افراد را به سرمایه‌گذاری دعوت کرد و حتی ممکن است سرمایه‌ای بیشتر از آنچه برای پروژه لازم و ضروری است، جمع آوری شود:

 

الف) تامین مالی جمعی بر پایه پاداش: در این نوع از تامین مالی، صاحبان ایده و پروژه، در ازای دریافت منابع مالی از سرمایه‌گذاران طرح، به آنان پیشنهاد نوعی پاداش می‌دهند. این نوع سرمایه‌گذاری برای اهداف و پروژه‌‌‌های مختلف مناسب است.در این مورد تامین مالی معمولا متکی به مخاطبان محصول نهایی است

ب) تامین مالی جمعی بر پایه سهام: در این نوع، سرمایه‌گذاران با سرمایه‌گذاری روی کسب‌ و کار ایجادشده از سوی کارآفرینان، در منافع اقتصادی آن شریک می‌شوند. کارآفرینان و صاحبان کسب‌ و کار باید تامین‌کنندگان منابع مالی را در کار خود سهیم کنند و برای این امر، عموما باید شرکت داشته باشند و در ازای سرمایه‌گذاری، از سهام آن شرکت به سرمایه‌گذاران سهمی اعطا کنند. سرمایه‌گذاری در این نوع از تامین مالی جمعی، عموما با هدف کسب سود و منفعت مالی در طولانی ‌مدت است.

ج) تامین مالی جمعی بر پایه بدهی: مجموعه‌‌‌ای از افراد، مبالغ کوچکی را در اختیار واسط قرار می‌دهند و واسط آن را به صورت وام، به افراد صاحب پروژه می‌دهد.لازم به ذکر است که این مورد، در حال حاضر، با توجه به محدودیت بانک مرکزی ایران، ربوی و غیر‌قانونی است.

سرمایه گذاری

روش دوم– دریافت وام و کمک‌های دولتی

می‌توان با درخواست از بانک‌ها، سازمان‌های دولتی و یا انجمن‌ها، برای پروژه خود درخواست وام کنید و برای دریافت این وام‌ها لازم است که یک نسخه واضح و کامل از پروژه و زمان بازدهی آن تهیه کنید به گونه‌ای که قابل ارزیابی و بررسی توسط اینگونه موسسات باشد.

البته در این روش باید دقت کرد که اگر در مرحله آغاز وام دریافت کنید و در بازپرداخت با مشکل مواجه شوید، این امر ممکن است مساوی با شکست پروژه باشد و برای همین پیشنهاد می‌شود در صورتی که از توانایی خود برای بازپرداخت وام، اطمینان ندارید، از روش‌های دیگر استفاده کنید.

 

روش سوم– جذب سرمایه‌گذاران فرشته

سرمایه‌گذار فرشته، سرمایه‌گذاری خصوصی است که درآمد بالایی دارد و در ازای دریافت سهام، از پروژه حمایت مالی می‌کند. این روش به خصوص برای شرکت‌های نوپا بسیار مناسب است چون این سرمایه‌گذاران ریسک پذیری نسبتا بالایی دارند و ممکن است ایده شما را بدون آزمایشات عملی، مورد حمایت قرار دهند.

 

روش چهارم– شتاب‌ دهنده‌ها و مراکز رشد

برای شرکت‌های نوپایی که نیاز به جذب سرمایه‌گذار برای پروژه و یا توسعه‌ی کسب و کار خود دارند، شتاب‌ دهنده‌ها و مراکز رشد می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب باشد. در برنامه‌های شتاب دهنده معمولا یک دوره زمانی مشخص وجود دارد و هدف این است که در عرض چند ماه، به راه اندازی و توسعه یک کسب و کار کمک کند.

 

روش پنجم– یافتن شریک

شما می‌توانید برای انجام پروژه خود، با سایر شرکت‌ها همکاری کنید که این امر هم مزایا و معایبی دارد مانند اینکه باعث می‌شود که از تجربه شرکت دیگر استفاده کنید ولی از طرفی ممکن است در انجام پروژه اختلافی بوجود آید که باعث اختلال در روند کسب و کار شود.

 

روش ششم-جذب سرمایه گذار و سرمایه گذاری در پروژه ها با نشریه تخصصی سرمایه و صنعت ایران

🌟ارتباط با سرمایه گذاران با سرمایه و صنعت ایران

🌟معرفی و ارائه پروژه، ایده و طرحها با پیام سرمایه و صنعت ایران به سرمایه گذاران سراسر کشور

🌟پیام سرمایه وصنعت ایران باهدف ساماندهی وایجاد ارتباط منطقی وامن میان سرمایه گذاران وصاحبان ایده ، صنایع و پروژه های مختلف تولیدی وصنعتی و استارتاپها منتشر شده و 46 شماره از نشر آن برای بیش از 2000 سرمایه گذار داخلی و خارجی می گذرد.

🌟این هفته نامه اطلاعات مفیدی درزمینه معرفی بازار و فرصت های غنی سرمایه گذاری درایران و روشهای نوین مورد استفاده درسایرکشورهای جهان را در اختیار شما قرار می دهد.

🌟شما میتوانید بهترین و کارامدترین وسیله برای معرفی پروژه ها به مجموعه بزرگ سرمایه گذاران، جهت جذب و تامین سرمایه به صورت مشارکت یا ارائه تضمین را در اختیار داشته باشید ، کافیست با استفاده از لینک زیر این نشریه را دریافت و مطالعه نمایید .

🌟پیام سرمایه و صنعت ایران با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مفتخر است با ایجاد فضایی حرفه ای، مناسب، امن و گسترش ارتباط میان سرمایه و تخصص، علاوه بر تحقق ایده ها، ساماندهی پروژه ها، رونق کسب و کار بر پایه دانش موجب ارتقاء فرهنگ کارافرینی در سرتاسر ایران عزیز گردد.

🌟پیام سرمایه و صنعت ایران به عنوان مرجع اطلاع رسانی پروژه های مختلف ابزاری حرفه ای و تخصصی جهت نمایش و معرفی ایده ها و ابداعات و اختراعات، طرحهای صنعتی، خدماتی، بازرگانی، کشاورزی، it، انواع استارتاپ در فازهای مختلف ( ایجادی، توسعه، فعال و غیرفعال ) نیازمند سرمایه به مجموعه بزرگی از سرمایه گذاران، مدیران و علاقمندان به مشارکت و سرمایه گذاری است. فقط کافیست فرم سرمایه پذیر را تکمیل نمایید یا با ما با شماره 02166577983 تماس بگیرید.

 

مقالات مرتبط :

پرداخت وام ملکي

وام با سند

وام ازدواج

مراکز تامين سرمايه

 

6 پاسخ

 1. سلام
  در مورد وام با سند مسکونی هم توضیح می‌فرمایید چجوری هستش؟
  به چه شکل محاسبه میشه مبلغ وام پرداختی و ضامن یا مدارک خاصی غیر از سند ملک نیاز هستش ؟

  1. درود تا 50 درصد ارزش ملک پرداخت داریم .ضامن نیاز نیست. سند،پایانکار و بنچاق نیاز است. برای دریافت اطلاعات بیشتر لطفا با ما تماس بگیرید. 02166577983

 2. سلام روی سند مسکونی شهرستان پیشوا به ارزش یک میلیارد و نهصد وامی دارید که بهش تعلق بگیره ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *