پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

سرمایه گذار کیست؟ انواع و وظایف سرمایه گذار

2024-07-24

سرمایه گذار کیست؟ انواع و وظایف سرمایه گذار

سرمایه گذار

چکیده مطلب:

هر فردی که پولش را در جایی یا به کسی می‌سپارد و انتظار دارد بازده مالی به دست آورد، سرمایه گذار گفته می‌شود. سرمایه گذاران به‌این‌علت سرمایه گذاری می‌کنند تا سرمایه شان رشد کند یا در دوران بازنشستگی از منافع مالی آن برخوردار شوند.

فهرست مطالب

تعریف سرمایه گذار

هر فردی که پولش را در جایی یا به کسی می‌سپارد و انتظار دارد بازده مالی به دست آورد، سرمایه گذار گفته می‌شود. سرمایه گذاران به‌این‌علت سرمایه گذاری می‌کنند تا سرمایه شان رشد کند یا در دوران بازنشستگی از منافع مالی آن برخوردار شوند.

سرمایه گذاران ماهیتا به دو نوع شخصی و نهادی تقسیم میشوند

سرمایه‌ گذاران شخصی

سرمایه‌گذار شخصی، فردی است که به تنهایی سرمایه خود را در قالب سهام، اوراق قرضه، صندوق سرمایه‌گذاری مشترک و صندوق‌های قابل معامله در بورس در اختیار کسب و کارها قرار می‌دهد. این دسته، معمولا افرادی حرفه‌ای در این زمینه نیستند و فقط به‌دنبال دریافت بازدهی مالی بالاتری از سرمایه در اختیار خود نسبت به ابزارهای ساده سرمایه‌گذاری مانند بانک‌ها یا گواهی سپرده هستند.

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : تامین سرمایه با سند

…………………………………………………………………………….

موسسات سرمایه‌ گذار

این دسته، شامل سازمان‌هایی هستند که پول دریافتی از افراد را در فعالیت‌های اقتصادی مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، صندوق‌های قابل معامله در بورس، صندوق‌های تامین اجتماعی و بازنشستگی از انواع موسسات تامین منابع مالی کسب و کارها به‌حساب می‌آیند.

از آنجایی که این موسسات سرمایه بسیاری را از طریق افراد جمع‌آوری می‌کنند، قادر به خریداری دارایی‌های شرکت‌ها و بخش بزرگی از سهام آن‌ها هستند. از طرفی موسسات سرمایه‌گذار ساختاری بزرگ و پیچیده دارند و می‌توانند با قدرت بالای خود، بر قیمت دارایی‌های یک شرکت نیز تاثیر بگذارند.

انواع سرمایه گذار

سرمایه‌ گذار فرشته و سرمایه‌ گذار خطرپذیر

. سرمایه‌ گذار خطرپذیر چیست؟

«سرمایه‌گذاران خطر پذیر» یا (Venture Capital Investors)، سرمایه‌گذاران خصوصی هستند که معمولا در قالب یک شرکت تامین منابع مالی استارت‌آپ‌ها یا کسب و کارهای کوچک را انجام می‌دهند. بر خلاف سرمایه‌گذاران فرشته، آن‌ها در راه‌اندازی و مراحل اولیه فعالیت استارت‌آپ‌ها، کمک نمی‌کنند، بلکه به‌دنبال کسب و کارهایی هستند که در مراحل رشد قرار دارند. به‌عبارتی شرکت‌های هدف آن‌ها، دسته‌‌هایی هستند که برای توسعه و رشد فعالیت خود ابزار و منابع مالی لازم را ندارند. در ازای فعالیت سرمایه‌گذاری نیز بخشی از سهام شرکت را در اختیار می‌گیرند که امکان دارد بعد از مدتی آن را برای کسب سود به فروش برسانند.

وظایف اصلی سرمایه‌گذار خطرپذیر عبارتند از:

 1. سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای کوچک با پتانسیل رشد بالا در بلندمدت
 • · پذیرش ریسک بالا در ازای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های نوپا
 • · دریافت بخشی از سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر در ازای سرمایه‌گذاری
 • · ارائه حمایت‌های مالی و مدیریتی به استارتاپ‌ها برای کمک به موفقیت و رشد آنها
 • · مدیریت ریسک به صورت حرفه‌ای و در نظر گرفتن استراتژی‌های خروج از ابتدای سرمایه‌گذاری
 • · کمک به پر کردن شکاف ایجاد شده توسط کانال‌های تأمین مالی سنتی و فراهم کردن منابع مالی برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت در فناوری‌های جدید

مزایای سرمایه‌گذار خطرپذیر:

 1. ارائه حمایت‌های مالی و مدیریتی به استارتاپ‌ها برای کمک به موفقیت و رشد آنها
 • کمک به پر کردن شکاف ایجاد شده توسط کانال‌های تأمین مالی سنتی و فراهم کردن منابع مالی برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت در فناوری‌های جدیدارائه خدمات مشاوره ارزشمند که می‌تواند به تصمیم‌گیری‌های کلیدی کسب‌وکار کمک کند
 • ایجاد مدل بهینه برای انتخاب پروژه‌ها و مشارکت مؤثر در موفقیت آنها معایب سرمایه‌گذار خطرپذیر:
 1. پذیرش ریسک بالا در ازای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های نوپا
 • کاهش میزان کنترل و مالکیت بنیان‌گذاران در ازای دریافت سرمایه
 • احتمال رکود سرمایه و حتی کاهش آن در صورت عدم موفقیت سرمایه‌گذاریتغییر ممکن در ترکیب هیئت مدیره استارتاپ‌ها در نتیجه جذب سرمایه خارجی در مجموع، سرمایه‌گذاران خطرپذیر با پذیرش ریسک بالا، نقش مهمی در تأمین مالی و رشد استارتاپ‌ها و شرکت‌های نوآور ایفا می‌کنند.

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : پرداخت وام آزاد

…………………………………………………………………………….

سرمایه‌ گذار فرشته

سرمایه گذار فرشته فردی است که پول خوبی در بساط دارد و مانند یک فرشته نجات سرمایه اولیه برای شروع کار را در اختیار استارتاپ ها قرار می دهد. اما فراموش نکنید که ما در دنیایی زندگی می کنیم که هیچ کس بدون هزینه یا سود کاری انجام نمی دهد.

سرمایه گذار فرشته هم از این قاعده مستثنا نیست و در ازای پولی که در اختیار شما قرار می دهد، بدون اینکه در مدیریت کسب و کار شما دخالتی داشته باشد، بخشی از مالکیت آن را سهیم می شوند.

وظایف سرمایه گذار فرشته

سرمایه گذار فرشته علاوه بر تامین سرمایه اولیه نقش های مهم دیگری نیز دارند. یک کسب وکار در بخش های مختلف مانند امور مالی، جذب نیرو و تصمیم گیری های استراتژیک نیاز به دقت و مشاوره حرفه ای دارد.

از این رو سرمایه گذاران فرشته که افرادی باتجربه در حوزه سرمایه گذاری و استارتاپ ها هستند در این موارد نیز همراه شما خواهند بود.

سرمایه گذاران فرشته نه تنها شرکت و کسب وکار شما را پشتیبانی می کنند، بلکه به دلیل روابط کاری و اجتماعی بالایی که دارند، می توانند شما را به شرکت ها و کسب وکارهای مهم ارتباط دهند و باعث گسترش کار شما شوند.

از طرفی دیگر سرمایه گذاران فرشته حکم مربی کارآفرینان تازه نفس را دارند و با دانش گسترده ای که دارند به آن ها مسیر درست را در حوزه بیزنس نشان می دهند و چگونگی رسیدن به مقصد در کوتاه ترین و مثمر ثمرترین حالت ممکن را آموزش می دهند.

فواید همکاری با فرشته سرمایه گذار

·         سرمایه ای همیشه در دسترس

فرشته سرمایه گذار با قبول ریسک های سرمایه گذاری، بودجه مورد نیاز شما را تامین می کنند و در اختیارتان قرار می دهد.

·         انعطاف پذیری

بانک ها و موسسات مالی هنگام پرداخت وام بسیار سختگیرانه عمل می کنند اما فرشته های سرمایه گذار انعطاف بیشتری دارند. به طور مثال وام های بانکی محدودیت دارند اما سرمایه گذار فرشته بدون محدودیت مبلغ مورد نیاز شما را وارد چرخه کار می کنند.

·         تخصص و ارتباط بالقوه

فرشته های سرمایه گذار علاوه بر تخصص و تجربه بالا، ارتباط گسترده ای با سایر نهادهای اقتصادی و کاری دارند و می توانند ارتباطات تجاری شما را با شرکت های دیگر گسترش دهند.

·         درصد بالای موفقیت کاری

طبق تحقیقات انجام شده استارتاپ هایی که بودجه خود را با کمک فرشتگان سرمایه گذار تامین کرده اند، معمولا درصد سود و موفقیت بالاتری داشته اند.

معایب فرشته سرمایه گذار

برخی از معایب فرشته سرمایه گذار در حوزه وظایفی که برعهده دارند عبارت است از:

·         انتظارات سرمایه گذار

از آن جایی که فرشتگان سرمایه گذار در هنگام سرمایه گذاری ریسک بیشتری می کنند، انتظار دارند سود بالایی نیز دریافت کنند. اکثر آن ها معمولا انتظار دارند ده برابر سود اولیه خود سود کنند.

·         کنترل شرکت

همان طور که قبلا عنوان شد، سرمایه گذاران فرشته در ازای پرداخت پول، بخشی از سهام شرکت را در دست می گیرند به همین دلیل این افراد به میزان بالایی می توانند در امور شرکت اعمال نفوذو قدرت کنند. بنابراین کارآفرین ممکن است احساس کند که کنترل شرکت را از دست داده است.

·         سرمایه محدود

درست که فرشته سرمایه گذار در پرداخت اولیه سرمایه، میزان مورد نیاز شما را تامین می کند، اما برای سرمایه گذاری مجدد ممکن است محدودیت هایی وجود داشته باشد. به طور مثال اگر کسب و کار شما سود مورد نظر او را نداشته باشد، خبری از شارژ مجدد سرمایه نیست.

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : پرداخت وام خودرو

…………………………………………………………………………….

روش های رایج برای یافتن سرمایه گذار

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های هر کارآفرینی در راه‌اندازی کسب‌وکار جدید تأمین سرمایه‌ی مورد نظر است. معمولا زمان و تلاش زیادی برای پیدا کردن یک سرمایه‌گذار مورد اعتماد نیاز است. همچنین با ماهیت کسب‌وکار یعنی راه حلی که برای رفع مشکلی ارائه داده‌اید رابطه‌ی مستقیم دارد. مردم همیشه فکر می‌کنند پیدا کردن سرمایه‌گذار راحت است و تنها کافی است در مورد کسب‌وکار خود با شور و هیجان صحبت کنند در صورتی که عوامل دیگری نیز تأثیرگذار هستند.

 از نزدیکان خود شروع کنید

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که باید برای پیدا کردن سرمایه گذار به دنبال یک شخص خیلی مطرح در جامعه باشند؛ در صورتی کاملاً برعکس است. سرمایه گذار یعنی کسی که حاضر است تا پول خود را برای انجام یک پروژه که همان استارت آپ خودمان در این مقاله است، سرمایه گذاری کند. خب مسلماً این شخص باید وضع مالی خیلی خوبی داشته باشد. اولین راه جست‌وجو در بین نزدیکان و دوستان است. مطمئناً در بین آن‌ها چنین افرادی پیدا می‌شوند یا کسی را می‌شناسند.

هیچ‌گاه هنگام یافتن سرمایه گذار از اینکه از آن‌ها درخواست کمک مالی برای استارت آپ خود کنید، خجالت نکشید یا نترسید. بعضی‌ها فکر می‌کنند که چنین درخواستی یعنی خود را کوچک کردند؛ اما باید بدانید که در این دنیا که سرعت تغییرات تکنولوژی آن زیاد است و همه آن را درک کرده‌اند، کسی این عمل شما را نکوهش نخواهد کرد. حتی می‌توانید درخواست خود را در شبکه‌های اجتماعی مانند لینکدین مطرح کنید یا از استارت آپ های دیگر بخواهید تا سرمایه گذاری را به شما معرفی کنند. به هیچ وجه خجالت نکشید و ترس نداشته باشید.

 از افرادی که به شما ایمان دارند کمک بگیرید

یک کارآفرین با افراد زیادی در ارتباط است و برخی از این افراد با توجه به شناختشان از او به کارش اعتماد دارند. درنتیجه از هیچ تلاشی برای معرفی کارآفرین به سایر افراد علاقه‌مند و سرمایه‌گذارانی که می‌شناسند دریغ نمی‌کنند. این کلید موفقیت در ارزیابی استارتاپ و سرمایه‌گذاری به روش کرادفاندینگ است بنابراین از آن‌ها بخواهید شما را به افراد حرفه‌ای معرفی کنند.

 فرصت‌های شبکه سازی با سرمایه گذاران را از دست ندهید.

انجمن­ها، جلسات یا فروم هایی وجود دارد که شما خیلی راحت می‌توانید با سرمایه گذاران ارتباط مستقیم برقرار کنید. لینکدین را می‌توان یک مکان خیلی مهم به حساب آورد. از آنجا که در این شبکه افراد متخصص فعالیت دارند و بیشتر از بقیه با استارت آپ­ ها و اهمیت آن‌ها آشنایی دارند، از این رو بهترین شبکه برای پیدا کردن سرمایه گذاران است.

حتی در همین شبکه، جلسات و دورهمی هایی برگزار می‌شود که افراد و شرکت‌های بزرگی در آن شرکت می‌کنند. این بهترین فرصت برای شما است تا بتوانید ایده خود را با آن‌ها در میان بگذارید و یک سرمایه گذار را جذب کنید. سرمایه گذار شما حتماً نباید یک شخص خیلی پولداری باشد. بلکه می‌تواند یک شرکت یا حتی شخصی باشد که به شما در اجرای ایده‌تان کمک کند.

 ارتباط مستقیم برقرار کنید

یک روش دیگر، برقراری ارتباط مستقیم با شرکت‌ها و افراد است. در دنیا، شرکت‌هایی وجود دارند که فعالیت آن‌ها فقط سرمایه گذاری بر روی ایده‌ها و استارت آپ ها است. همچنین دایرکتوری‌هایی وجود دارد که فهرست این شرکت‌ها را به همراه مشخصات کامل معرفی می‌کنند. برای یافتن سرمایه گذار شما می‌توانید در قالب یک ایمیل، درخواست خود را به همراه مشخصات کامل ارسال کنید تا آن‌ها پس از بررسی و کارایی بودن ایده‌تان با شما تماس بگیرند.

 در جلسات رقبای خود شرکت کنید

این کار شاید کمی احمقانه به نظر بیاید؛ اما باید گفت شانس یافتن سرمایه گذار در این جلسات خیلی بیشتر از بقیه است. رقبای کاری شما یا افرادی که در حوزه‌های مختلف دیگری از فعالیتتان کار می‌کنند، گاهی اوقات جلسه‌های آموزشی یا کنفرانس‌هایی نیز برگزار می‌کنند. هدف این جلسه‌ها علاوه بر معرفی و برندسازی خودشان، جذب سرمایه گذار برای ادامه رشد است. پس چه بهتر که شما هم در این جلسه‌ها شرکت کنید تا علاوه بر آشنایی دقیق به نحوه کار رقیب خود، بتوانید سرمایه گذارانی را پیدا کنید. در واقع مهمان‌های اصلی این جلسه را بیشتر افرادی تشکیل می‌دهند که قصد سرمایه گذاری در یک استارت آپ را دارند.

در رویدادهای مرتبط با کسب‌وکار شرکت کنید

شرکت کردن در رویدادها نه تنها اعتبار کسب‌وکار را بالا می‌برد بلکه شانس دیده شدن توسط سرمایه‌گذار را نیز افزایش می‌دهد. علاوه‌براین معمولا در رویدادها بازخوردهای ارزشمندی در مورد استراتژی کسب‌وکار داده می‌شود که برای رشد و توسعه‌ی آن لازم است. شرکت در رویدادها و دورهمی‌ها همچنین شانس آشنایی با نیروهای کار علاقه‌مند و رقبای کسب‌وکار را افزایش می‌دهد.

 ایده خود را تکمیل کند تا موفق شود.

در این روش دیگر شما به سراغ سرمایه گذار نمی‌روید، بلکه او به سمت شما خواهد آمد. اگر به هر دلیلی نتوانستید شخصی را پیدا یا قانع کنید که روی پروژه شما سرمایه گذاری کند و در یافتن سرمایه گذار خوب ناموفق بودید، بهترین راه، تکمیل ایده و سخت کار کردن روی آن است تا موفق شوید. سرمایه گذاران روی پروژه‌های موفق به شدت توجه می‌کنند و سعی می‌کنند تا با حمایت مالی کمک به رشد آن کنند که هم آن‌ها در آخر سود کنند و هم خود صاحبان استارت آپ.

 با سرمایه‌گذار رابطه‌ی مستمر و مثبت داشته باشید

فرآیند جذب سرمایه تنها به گرفتن پول ختم نمی‌شود. سرمایه‌گذاران سکوت بعد از سرمایه‌گذاری را دوست ندارند و باید در جریان تمامی کارها قرار بگیرند. خبر نداشتن از جریان کارها برایشان نگران‌کننده است و ادامه‌ی همکاری را تحت تأثیر قرار می‌دهد. فراموش نکنید شهرت کسب‌وکار شما نیز به این موضوع وابسته است پس باید به طور پیوسته با آن‌ها در ارتباط باشید و نتیجه‌ی امور را اعلام کنید.

یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای و ایده‌آل شخصی است که همگام با استارتاپ رشد می‌کند. انجل اینوستورها معمولا مناسب‌ترین نوع سرمایه‌گذاری برای استارتاپ در مرحله‌ی اولیه هستند و سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر معمولا در مراحل بعدی یعنی زمانی که کار و ارزیابی جدی‌تر شد و به پول بیشتری احتیاج بود توصیه می‌شوند.

حتی اگر تصمیم دارید سرمایه‌ی مورد نظر برای استارتاپ خود را از طریق کراد فاندینگ یا سرمایه‌ی شخصی تأمین کنید باز هم باید آمادگی کامل داشته باشید. زیرا داشتن نقشه‌ی برنامه‌ریزی شده، تعامل با صنعت مورد نظر و پیدا کردن مشتری در تمامی روش‌های جذب سرمایه مشترک است.

دنبال جلب رضایت مشتری باشید.

هرقدر یک کسب‌وکار نوپا برای رشد و توسعه‌ی خود به سرمایه‌‌گذار وابسته است، به مشتری نیز احتیاج دارد. مشتری تضمینی برای کاربردی بودن ایده و مهر تأییدی روی کیفیت خدمات کسب‌وکار است. گاهی اوقات مشتری‌هایی که از خدمات استارتاپ راضی باشند همکاری خود را افزایش می‌دهند و حتی روی کسب‌وکار سرمایه‌گذارd می‌کنند. وجود مشتری برای هر کسب‌وکاری ضروری است و این موضوع برای هر دو طرف سودمند است. مشتری خدمات شخصی‌سازی شده‌ی خود را دریافت می‌کند و استارتاپ نیز اعتبار خود را افزایش می‌دهد.

کیفیت محصولتان را قبل از جذب سرمایه برای کسب و کار بسنجید

ما در عصر معیارهای متغیر، جابه‌جایی دائمی، و منابع مالی مردمی زندگی می‌کنیم که تاثیر حیرت ‌انگیزی بر تامین مالی دارند.
درحال‌حاضر، آدم‌ها به دنبال دلیل و برهان هستند که آنچه به ‌دست می‌آورند، عالی و ماندنی است و سرمایه‌‌گذاران نمی‌توانند صرفا تحت جذبه و سلطه‌ کلمات به شما پول بپردازند.
می بایست برای جذب سرمایه به منظور توسعه کسب و کار محصولی با حداکثر ماندگاری، نگرانی‌های زیادی را برطرف می‌کند، در عین حال، سوالات و شرایط زیادی را شفاف‌سازی می‌کند. اکثر افراد در این مورد سخت‌گیری زیادی دارند که پول خود را صرف چه چیزی می‌کنند، چون در این دوره و زمانه هیچ‌کسی، به‌ویژه سرمایه‌گذاران، نمی‌خواهد یک سنت را به هدر بدهند مگر این‌که چیزی مشخصی را مشاهده کنند.

همواره برای توسعه کسب و کار بر ارزش محصولتان بیفزایید

فرض کنید ایده‌ جدیدتان را به سرمایه‌گذاران توضیح می‌دهید و آنها به آن علاقه مند می شوند. در حالی که انتظار دارید ۵۰۰.۰۰۰ دلار به شما پیشنهاد دهند، ولی یک چک به مبلغ ۱.۳ میلیون دلار برایتان می نویسند. عالی است، مگر نه؟ لزوما نه.
البته که پول بیشتر عالی است، ولی توقعات را هم بالا می‌برد و می‌تواند سرمایه‌گذاران دیگر را بترساند. عموم مردم، تامین وجوه عظیم شرکت را در نظر می‌گیرند و توقعات‌شان فورا بالا می‌رود.

وقتی محصول نهایی عرضه می‌شود، تطبیق آن با سطح توقعات فوق‌العاده دشوار می‌شود، چون برای آن ها دیگر مهم نیست که محصول چقدر خوب و مناسب است.

ادامه روش های جذب سرمایه گذار برای کسب و کارها

 • استفاده از منابع داخلی مانند سرمایه گذاری مؤسسان کسب و کار، خانواده و دوستان که مزایایی چون عدم بدهی شرکت، انعطاف پذیری در استفاده از سود انباشته و کمترین هزینه سرمایه گذاری دارد
 • · جذب سرمایه از طریق بانک ها و موسسات مالی که با توجه به ریسک بالاتر، سود بیشتری نیز به همراه دارد
 • · استفاده از تأمین مالی جمعی (Crowd Funding) که با بهره گیری از رسانه ها و شبکه های اجتماعی، زمینه همکاری میان کارآفرینان و سرمایه گذاران خرد را فراهم می آورد
 • · شراکت یا ادغام با سایر شرکت ها به عنوان فرصتی برای جذب سرمایه
 • · استفاده از مراکز رشد و شتابدهنده ها که به کارآفرینان در پایه گذاری کسب و کار، تشکیل تیم مناسب و جذب سرمایه کمک می کنند

مزایای جذب سرمایه گذار برای کسب و کارها و استارتاپ ها شامل موارد زیر است:

 • افزایش سرمایه و بهبود وضعیت مالی کسب و کار
 • امکان تسریع در رشد و توسعه کسب و کار با استفاده از سرمایه جدید
 • دسترسی به تجربه و دانش سرمایه گذاران برای بهبود عملکرد کسب و کار
 • افزایش اعتبار و شهرت کسب و کار با جذب سرمایه گذاران معتبر
 • امکان تقسیم ریسک سرمایه گذاری با سرمایه گذاران
 • انعطاف پذیری بیشتر در استفاده از سرمایه در مقایسه با تأمین مالی بانکی در مجموع، جذب سرمایه گذار می تواند به کسب و کارها و استارتاپ ها در تأمین مالی، رشد و توسعه، بهبود عملکرد و مدیریت ریسک کمک کند. اما انتخاب روش مناسب جذب سرمایه با توجه به شرایط و نیازهای کسب و کار اهمیت دارد.

معایب جذب سرمایه گذار

سرمایه گذار کیست؟ انواع و وظایف سرمایه گذار

 • کاهش میزان کنترل و مالکیت شرکت توسط بنیانگذاران
 • ایجاد چالش های مربوط به تأمین مالی و تقسیم سود
 • امکان تأثیر تحریم ها بر سرمایه گذاری خارجی
 • وجود ریسک بالا به دلیل عدم ثبات اقتصادی
 • نقش پررنگ دولت و نهادهای دولتی در سرمایه گذاری
 • مشخص نبودن میزان تسهیلات نسبت به آورده سرمایه گذار

در مجموع، جذب سرمایه گذار می تواند مزایا و نیز چالش هایی را در زمینه کنترل، تأمین مالی و ریسک پذیری برای کسب و کارها ایجاد کند. بنابراین کارآفرینان باید با دقت این موارد را در نظر گرفته و روش مناسب جذب سرمایه را انتخاب کنند.

 

مقالات مرتبط :

پرداخت وام ملکي

وام با سند

وام ازدواج

مراکز تامين سرمايه

 

 

4 پاسخ

  1. درود ما سرمایه گذارهای زیاد از سراسر کشور با شرایط مختلفی داریم لطفا فرم سرمایه پذیر را که در بالای سایت قرار گرفته تکمیل نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *