پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

شغل تدریس خصوصی

2024-07-18

شغل تدریس خصوصی

چکیده مطلب:

یکی از منعطف ترین و جذاب ترین مشاغل موجود امروزی، شغل معلمی مستقل، معلم خصوصی یا شغل معلم خصوصی آنلاین است. این شما را قادر می سازد تا به جوانان کمک یادگیری انفرادی ارائه دهید و به آنها امکان می دهد به بزرگترین پتانسیل خود دست یابند. معلمان آنلاین اطمینان حاصل می کنند که دانش آموزان آنها بیشتر مطالعه می کنند و عملکرد بهتری دارند تا آینده ای موفق تر داشته باشند.

فهرست مطالب

یکی از منعطف ترین و جذاب ترین مشاغل موجود امروزی، شغل معلمی مستقل، معلم خصوصی یا شغل معلم خصوصی آنلاین است.

این شما را قادر می سازد تا به جوانان کمک یادگیری انفرادی ارائه دهید و به آنها امکان می دهد به بزرگترین پتانسیل خود دست یابند. معلمان آنلاین اطمینان حاصل می کنند که دانش آموزان آنها بیشتر مطالعه می کنند و عملکرد بهتری دارند تا آینده ای موفق تر داشته باشند.

آنها به دانش آموزان در بهبود توانایی های خاص در زمینه های مختلف کمک می کنند و در عین حال بر چگونگی پیشرفت در صنعت انتخابی خود تمرکز می کنند. از سوی دیگر، محیط آنلاین امروزی، طیف گسترده ای از گزینه های آموزشی را ارائه می دهد.

چرا باید شغل تدریس خصوصی آنلاین داشته باشید

اگرچه تدریس در مدارس هنوز یک حرفه شناخته شده است، مشاغل تدریس خصوصی به صورت آنلاین در بسیاری از کشورها به طور فزاینده ای محبوب می شوند.

این گام عملی برای دنبال کردن علاقه و آموزش موضوعی که از آن لذت می برید می تواند به دانش آموزان کمک کند تا در آینده نزدیک به هر چیزی که می خواهند تبدیل شوند.

به عنوان مثال، اگر در ریاضیات متخصص هستید، می توانید به بچه هایی که در این موضوع مشکل دارند کمک کنید. این یک تجربه هیجان انگیز است که مهارت های خود را در مراحل اولیه به کار بگیرید تا به کودکان کمک کنید تا در توانایی خود برای رسیدن به اهداف خود اطمینان پیدا کنند.

آیا یادگیری آنلاین نسبت به مطالعات زندگی واقعی سازگارتر است؟

در حالی که یادگیری حضوری همیشه نقش دارد، یادگیری آنلاین تبدیل به یک روش زندگی در بسیاری از زمینه ها شده است. این منجر به یک طرح پشتیبان منحصر به فرد برای همه مدارس در صورت تعطیلی مجدد یا افزایش موارد ویروسی محلی شده است.

در حالی که برخی از معلمان برای شروع ماجراجویی آموزشی آنلاین خود مردد بودند، بسیاری از انعطاف پذیری بی نظیری که آموزش آنلاین ارائه می دهد قدردانی کرده اند.

دانش‌آموزان معمولاً یادگیری آنلاین را تجربه‌ای رهایی بخش‌تر می‌دانند، زیرا می‌توانند در خانه‌های خود راحت بمانند، و معلمان می‌توانند به طور قابل‌توجهی بهتر از سفر روزانه به یک کلاس به نیازهای شخصی خود توجه کنند.

چگونه می توانم به عنوان یک معلم خصوصی شروع کنم؟

▸ مشتری خود را شناسایی کنید.

▸ دانش موضوعی خود را بسازید.

▸ یک مدل کسب و کار تدریس خصوصی را انتخاب کنید.

▸ کسب و کار خود را ثبت کنید.

▸ تجارت و امور مالی شخصی خود را از هم جدا کنید.

▸ یک بودجه تجاری ایجاد کنید.

▸ قیمت خود را تعیین کنید.

▸ خودتان را بازاریابی کنید.

اگر از تدریس خصوصی آنلاین استفاده کنید، می توانید بدون اینکه خانه خود را ترک کنید، شغل خوبی داشته باشید. در سفر می توانید کار کنید یا زمانی را با خانواده خود بگذرانید.

بهترین شغل های تدریس آنلاین نه تنها به شما در تغییر زندگی کمک می کند، بلکه به دیگران در دستیابی به اهدافشان نیز کمک می کند. این یک گزینه فوق العاده برای افرادی است که معتقدند دیگر نمی توانند روی میز کار کنند. شما باید از مشاغل تدریس خصوصی آنلاین موجود برای دانشجویان استفاده کنید

چرا شغل تدریس خصوصی سخت است؟

معلم‌ها، تأثیرگذارترین افراد در تربیت نوجوانان و جوانانی هستند که آینده کشور در دستانشان قرار دارد. با درنظرگرفتن اهمیت و حساسیتی که این شغل دارد، می‌توان به سختی‌های آن پی برد. باتوجه‌به اهمیت این شغل، معلمان از گروه افراد فرهیخته انتخاب می‌شوند. علاوه بر این، به علت حساسیت این شغل، معلم‌ها باید دائماً به موضوعات و نکات مختلفی توجه کنند. در این بخش به بررسی اینکه چرا شغل معلمی سخت است و چه مواردی باعث سخت‌شدن آن می‌شود؛ می‌پردازیم.
معلم در طول روز از تمام توان، انرژی و استعداد خود استفاده می‌کند تا دانش‌آموزان بهترین نتیجه را در تحصیل خود کسب کنند. گاهی سختی‌ های شغل معلمی توسط انبوهی از مردم نادیده گرفته می‌شود. بیاید نگاهی به برخی از مشکلات و سختی‌های این شغل بیندازیم.

برقراری ارتباط با دانش‌آموزان مختلف

یکی از مهم‌ترین توانایی‌های معلم‌ها، توانایی برقراری ارتباط باشخصیت‌های مختلف است. یک معلم، دانش‌آموزان مختلفی از نظر ویژگی‌های شخصیتی و اخلاقی دارد. معلم موفق کسی است که بتواند در چند جلسه اول به شناخت نسبی از دانش‌آموز رسیده و روش برقراری ارتباط با آنها را پیدا کند. ارتباط صحیح و دوستانه منجر به علاقه‌مند شدن دانش‌آموز به درس و کلاس می‌شود. در نتیجه کیفیت آموزش و میزان رضایت دانش‌آموز نیز بالا می‌رود.
جالب است بدانید این مورد برای معلم زبان انگلیسی کمی سخت‌تر است! معلم زبان باید بتواند ویژگی‌های اخلاقی را به‌درستی بشناسد و از آنها برای رشد و پیشرفت دانش‌آموزان استفاده کند. همچنین اعتمادبه‌نفس صحبت‌کردن به زبانی دیگر و توانایی پذیرش اشتباه در تلفظ و سایر اشتباهات را در دانش‌آموز ایجاد کند.

وظایف معلم خصوصی چیست؟

انتخاب روش تدریس مناسب

یکی از موضوعاتی که در کلاس‌های درس وجود دارد؛ وجود دانش‌آموزان با سطح هوشی مختلف است. معلم باید بهترین روش تدریس را برای هر دو گروه دانش‌آموز انتخاب کند. از سمتی دیگر معلم‌ها می‌دانند هر دانش‌آموز، توانایی فعالیت در یک شغل را دارد. یک معلم با شناخت ویژگی‌های یک دانش آموز و تقویت هرکدام، به آینده آنها نیز کمک می‌کند.

عدم تأثیر مدرنیته روی شغل معلمی

با مدرنیته شدن، بسیاری از مشاغل پیشرفت کردند. به کمک تکنولوژی انجام برخی از قسمت‌هایی از یک شغل، راحت‌تر شده اما در شغل معلمی، تغییری ایجاد نشده است. یک معلم از گذشته تا کنون باید تمام انرژی ذهنی و جسمی خود را در زمان تدریس به کار گیرد. دغدغه معلم‌ها برای روش تدریس هر مبحث، طرح سؤالات مختلف، برنامه‌ریزی صحیح و … از مهم‌ترین سختی‌های این شغل است.

تفاوت نسل‌ها!

یکی از چالش‌های معلم‌ها، درک دانش‌آموزان با نسل‌های مختلف است. تفاوت نسل، تفکرات، اعتقادات، ارزش‌ها، عادت‌ها و … همگی موضوعاتی هستند که معلم‌ها را درگیر می‌کند. می‌توان گفت، در گذشته معلم‌ها از جایگاه و احترام ویژه‌ای برخوردار بودند. علاوه بر دانش‌آموزان، والدین نیز درک خوبی از موقعیت شغلی معلم‌ها داشتند. علت این موضوع شاید این است که تنها منبع آموزش در گذشته معلم‌ها بودند.

تسلط کامل بر مباحث درسی

از دیگر چالش‌ های شغل معلمی، تسلط بر روی تمامی مباحث است. گاهی دانش‌آموزان در فهمیدن یک مبحث درسی مشکل دارند؛ ازاین‌رو معلم باید توانایی بیان آن به روش‌های دیگر را داشته باشد. اگر بخواهیم از جنبه دیگر به موضوع نگاه کنیم، برخی دانش‌آموزان برای تقویت پایه درسی خود، سؤالاتی بالاتر از سطح کتاب می‌پرسند؛ ازاین‌رو معلم باید توانایی پاسخ‌دهی را داشته باشد.
برخی مواقع نیز دانش‌آموزان توانایی بیان مشکل خود به‌صورت درست را ندارند. معلم باید متوجه قسمتی که دانش‌آموز نشده، شود. همچنین باید قدرت تحلیل وضعیت علمی دانش‌آموز در مبحث موردنظر را داشته باشد. ازاین‌رو نیاز است که معلم زمان زیادی را به تحقیق و مطالعه برای یادگیری مشکلات دانش‌آموزان و نحوه مواجه با آن اختصاص دهد.

انتظارات والدین

برخلاف گذشته که معلم‌ها روش‌های تنبیه مختلفی داشته‌اند؛ امروزه درصورتی‌که معلم کوچک‌ترین برخورد بدی و اشتباهی داشته باشد، مورد قضاوت قرار می‌گیرد. هرچند در تمامی مشاغل اشتباهاتی از سمت متخصصین بروز می‌دهد؛ اما این موارد قابل‌قیاس با اشتباهات یک معلم نیست. دیگر چالشی که معلم‌ها با آن روبه‌رو هستند، انتظارات والدین است. در گذشته مدیریت یک کلاس با معلم بود؛ اما اکنون والدین در کلاس‌های فرزندانشان مداخله می‌کنند. این مورد باعث ایجاد محدودیت‌ها و چالش‌های زیادی برای معلم ها می‌شود.

علاقه‌مند کردن دانش‌آموزان

یکی از چالش‌های اصلی معلم‌ ها این است که با تلاش‌های زیاد باز هم برخی دانش‌آموزان متوجه برخی مطالب درسی نمی‌شوند. در برخی موضوعات معلم‌ها از چندین روش مختلف برای آموزش یک مبحث بارهاوبارها استفاده می‌کنند؛ اما باز هم دانش‌آموزانی هستند که متوجه نمی‌شوند. معلم‌ها این موضوعات را پذیرفته با ارائه تمارین مختلف، زمان مشخص و ارزیابی‌ها دانش‌آموزان را متوجه درس می‌کنند. این چالش زمانی سخت‌تر می‌شود که تعداد دانش‌آموزان بالا باشد.
گروهی دیگر از دانش‌آموزان هستند که به درس هیچ علاقه‌ای ندارند. اصولاً این دانش‌آموزان با والدین نیز سر مسائل درسی بسیار سروکله می‌زنند؛ ازاین‌رو از درس فراری هستند. معلم باید تلاش کند از روش‌های مختلفی در تدریس استفاده کند تا دانش‌آموزان را به درس علاقه‌مند کند.

تدریس چه درس‌هایی سخت‌تر است؟

پاسخ‌دهی به این سؤال بسیار سخت است! معلم‌ های ابتدایی چون به تدریس چند درس مشغول هستند، در جواب این سؤال دروس مختلفی را بیان می‌کنند. اصولاً دانش‌آموزان ابتدایی در درس ریاضی، علوم و فارسی مشکل دارند. در مقاطع بالاتر نیز دانش‌آموزان در دروس، ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست و عربی مشکل دارند. ازاین‌رو بسیاری از افراد اقدام به انتخاب معلم خصوصی در دروس مورد نظر می‌کنند؛ یکی از موارد انتخاب معلم خصوصی ریاضی است.
بدیهی است که برای یادگیری بهتر هر درسی به تمرین بیشتر و ارائه زمان مخصوص به آن درس نیاز است. همچنین مرور در بازه‌های زمانی مشخص نیز از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه کرد. در کنار برنامه‌ریزی و استفاده از منابع آموزشی مختلف، کمک‌گرفتن از یک معلم خصوصی باتجربه در درسی که مشکل است؛ گزینه مناسبی است.

آیا درآمد معلم خصوصی از معلم مدرسه بیشتر است؟

احتمالا شما هم درباره درآمد شغل معلمی از اخبار یا آشنایان‌تان چیزهای زیادی شنیده‌اید. حقوق معلم‌ها به خصوص در سال‌های اخیر و با توجه به شرایط اقتصادی کانون توجه بسیاری بوده است. اگر به شغل معلمی و تدریس علاقه داشته باشید احتمالا یکی از دغدغه‌های اصلی‌تان حقوق و درآمد این شغل است. اما در این مقاله می‌خواهیم درباره یک موضوع جالب توجه یعنی میزان درآمد یک معلم خصوصی صحبت کنیم. درآمد تدریس خصوصی می‌تواند شگفت‌زده‌تان کند. به طوری که شاید 2 یا 3 برابر یک معلم مدرسه درآمد داشته باشید. با ما همراه باشید تا اطلاعاتتان کامل شود.

حقوق معلم در ایران چقدر است؟

قبل از هرچیز بیایید درباره حقوق و درآمد یک معلم در کشورمان ایران صحبت کنیم. البته می‌دانیم که درآمد معلم‌ها در مقاطع پایه‌های مختلف با توجه به سوابق و میزان تحصیلات آنها تعیین می‌شود. اما به طور کلی می‌دانیم که حقوق معلم‌های استخدام رسمی با توجه به منابع خبری، به طور متوسط بین 6 میلیون تا 9 میلیون تومان در سال 1401 است.

توجه داشته باشید که همانطور که توضیح دادیم این مبالغ براساس نظام رتبه‌بندی معلمان تعیین می‌شود.

درآمد تدریس خصوصی چقدر است؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید درآمد تدریس خصوصی می‌تواند بسیار بیشتر از تدریس در مدرسه یا موسسه‌های خصوصی و دولتی باشد. شاید به این دلیل است که تدریس خصوصی، یک کار حرفه‌ای‌تر و پربازده‌تر به حساب می‌آید. همچنین می‌دانیم که به دلیل رقابت درسی گسترده‌ای که در ایران وجود دارد، خیلی از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند فرزندانشان با کمک یک معلم خصوصی نتیجه بهتری کسب کند. همین موضوع باعث می‌شود درآمد یک معلم خصوصی، به طور قابل توجهی بیشتر از یک معلم مدرسه باشد.

درآمد معلم خصوصی با توجه به زمینه درسی و میزان تسلط او بسیار متغیر است. اما به طور میانگین می‌توانیم بگوییم که درآمد یک معلم خصوصی در تهران میانگین بین ساعتی 80 هزارتومان تا 1 میلیون و 250 هزار تومان است. در شهرستان هم این عدد بین 60 هزار تومان تا 1 میلیون تومان است.

بنابراین اگر به عنوان مثال میانگین کلاس شما ساعتی 200 هزار تومان باشد، می‌توانید ماهیانه (با احتساب 144 ساعت در ماه) درآمد نزدیک به 30 میلیون تومان داشته باشید. این یعنی تقریبا 3 برابر یک معلم مدرسه!

مزایا و معایب تدریس خصوصی چیست؟

تا اینجا متوجه شدید که تدریس خصوصی می‌تواند یک راه عالی برای کسب درآمد باشد. علاوه بر اینکه این کار تقریبا یک شغل پاره‌وقت به حساب می‌آید و به همین دلیل می‌تواند شغل دومتان باشد. شما می‌توانید به دانش‌آموزان ابتدایی، متوسطه یا دبیرستانی آموزش دهید. حتی می‌توانید به آموزش زبان بپردازید و معلم زبان شوید که تقاضای زیادی برای آن وجود دارد. یا به عنوان معلم ریاضی مشغول به کار شوید که آن هم شغل پرتقاضایی است.

اما خوب است بدانید که تدریس خصوصی هم مانند هر شغل دیگری مزایا و معایب مخصوص به خودش را دارد. در ادامه به بعضی از مهم‌ترین مزایا و معایب این شغل اشاره می‌کنیم.

مزایای معلم خصوصی بودن

از مهم‌ترین مزایای تدریس خصوصی، انعطاف‌پذیر بودن این شغل است. یعنی شما می‌توانید ساعت کاری‌تان را خودتان تعیین کنید. از طرف دیگر درآمد یک معلم خصوصی، می‌تواند بسیار بالا باشد. پس چه شغل اولتان باشد چه شغل دوم، می‌توانید درآمد خود را چندین برابر کنید. مزایای دیگر تدریس خصوصی این موارد هستند:

 • هیچ هزینه یا سرمایه‌ای برای شروع این شغل نیاز ندارید
 • همیشه تقاضا برای پیدا کردن معلم خصوصی وجود دارد
 • هیچ محدودیتی برای آنچه که می‌توانید به عنوان معلم تدریس کنید وجود ندارد

معایب معلم خصوصی بودن

در کنار مزایای زیادی که برای شغل معلم خصوصی وجود دارد، چند نکته منفی هم هست که باید به آنها توجه کنید. مهم‌ترین معایبی که در مورد این شغل وجود دارد، این موارد هستند:

 • گاهی ساعت کاری‌تان ممکن است طولانی باشد
 • برای موفقیت باید صبر و پشتکاری زیادی داشته باشید
 • برقراری ارتباط با بعضی از دانش‌آموزان یا والدین آنها ممکن است دشوار باشد

چگونه تدریس خصوصی را شروع کنیم؟

اول به این سوال‌ جواب دهید: آیا شما علاقه‌ای به تدریس کردن دارید؟ اگر جوابتان مثبت است، مطمئن باشید که می‌توانید یک راه خوب برای شروع کردن تدریس خصوصی پیدا کنید. فقط کافیست که برای خودتان یک نقشه راه ترسیم کنید. می‌توانید با این مراحل شروع کنید:

 • مهارت‌ها و زمینه‌های تدریس خود را مشخص کنید
 • فهرستی از بازار هدف خود تهیه کنید
 • تصمیم بگیرید که چطور می‌توانید خدمات خود را بهتر ارائه دهید
 • در مورد قیمت‌گذاری و روش تدریس خود فکر کنید
 • بیمه را در نظر بگیرید
 • در مورد ساختار کسب‌وکار و کسانی که در این شغل فعالیت می‌کنند، تحقیق کنید

سخن پایانی

درآمد یک معلم خصوصی به مراتب بیشتر از یک معلم مدرسه باشد. همچنین یک معلم خصوصی می‌تواند ساعت کاری‌ آزادتری نسبت به معلم مدرسه داشته باشد. دیگر موردی که این روزها اهمیت دارد، اخلاق حرفه‌ای است.

همان‌طور که گفتیم، فعالیت به‌عنوان یک معلم، چالش‌های زیادی دارد. در کنار تلاش برای حل این چالش‌ها، معلم‌ها همیشه به فکر پیداکردن روشی برای ارتقا کیفیت کلاس‌های خود هستند. برای این مورد، معلم باید مهارت‌های مورد نیاز در درسی که تدریس می‌کند را داشته و در راستای بهبود آن تلاش کند.

6 پاسخ

 1. سلام من تدریس خصوصی زبان انگلیسی انجام میدم . چطور میتونم توسط شما دیده بشم و کارمو تبلیغ کنم

  1. سلام . لطفا فرم درج آگهی – که در بالای سایت قرار گرفته – را تکمیل نمایید

 2. بادرود من 405مدل 83دارم وام فوری نیاز دارم برای رهن خونه چیکار باید بکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *