پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

مشهد را سيل برد ، مدير بحران را خواب … !

2024-07-24

مشهد را سيل برد ، مدير بحران را خواب … !

مشهد را سيل برد ، مدير بحران را خواب ... !

چکیده مطلب:

متهمان رديف اول تراژدي مشهد «بدون هيچ پيشزمينهاي حدود ساعت 3 و نيم بعدازظهر بيستوپنجم ارديبهشت آسمان تاريک تاريک شد. انگار ساعت 9 شب بود. آسمان چنان باصلابت و پرقدرت ميباريد که امکان نداشت يک لحظه زيرش ماند.»

فهرست مطالب

مشهد را سيل برد ، مدير بحران را خواب … !

 

متهمان رديف اول تراژدي مشهد

 

«بدون هيچ پيش‌زمينه‌اي حدود ساعت 3 و نيم بعد‌از‌ظهر بيست‌وپنجم ارديبهشت آسمان تاريک تاريک شد. انگار ساعت 9 شب بود. آسمان چنان باصلابت و پرقدرت مي‌باريد که امکان‌ نداشت يک لحظه زيرش ماند.» اين را رضا سليمان‌نوري مي‌گويد، يکي از فعالان شهري خراسان که چگونگي شکل‌گيري سيل را در مشهد به چشم خود ديده است، همان‌طور که بسياري از مردم دومين کلان‌شهر پرجمعيت ايران اين سيل تکان‌دهنده و ويرانگر را ديده‌اند.مشهد را سيل برد ، مدير بحران را خواب … !

متهمان رديف اول تراژدي مشهد «دنياي‌اقتصاد» در گزارشي، بي‌تدبيري‌هاي مديريت شهري در حوزه تغييرکاربري و همچنين عدم واکنش سريع به باران و سيل را بررسي کرد.

يکي ديگر از ساکنان مشهد براي «دنياي اقتصاد» شرح مي‌دهد که چگونه در سيل کمربندي جنوبي کوهشاد گرفتار شد و نمي‌توانست اتومبيل خود را کنترل کند و خدا به او کمک کرد که زنده ماند.

او در همان مسيري بود که تصاويرش دست به دست در شبکه‌هاي مجازي مي‌چرخيد.

اتومبيل‌هايي که به گفته مدير بحران شهرداري کارتني بودند نه آهني. اين وضعيت تداعي‌کننده سيلاب‌ بي‌محاباي نوروز 1398 شيراز بود و بار ديگر بحث بي‌تدبيري مديران، ناديده‌گرفتن اصول شهرسازي و کوه‌خواري را به ميان کشيد.

سوء‌مديريتي که بسياري از بچه‌هايي را که از مدرسه به خانه برمي‌گشتند، گرفتار کرد و گفته مي‌شود، بيشترين مفقودين کودکان هستند.

از طرف ديگر رسانه‌هاي رسمي از 8 فوتي و 12 مفقودي خبر مي‌دهند. هر چند جواد خدايي، معاون امور عمراني استانداري خراسان رضوي به «دنياي اقتصاد» مي‌گويد: «تا امروز فقط 7 فوتي و 3 مفقودي از سوي ستاد بحران تاييد شده است.»

مشهد را سيل برد ، مدير بحران را خواب … !

هنوز تا اعلام رسمي تعداد جان‌باختگان اين سيل راه درازي مانده با اين حال وزير کشور قول تدفين رايگان آنها را داده است.

مساله اساسي اينجاست که هنوز بارندگي در مشهد در جريان است و زنگ‌هاي هشدار همچنان بلند است.

در اين ميان اين زنگ‌ ممتد، استاندار خراسان رضوي، مدير بحران شهرداري مشهد را عزل کرده است.

مديري که اظهارنظرهايش در کتمان وضعيت بحراني مشهد نه تنها تعجب‌ مردم را برانگيخت، بلکه باعث شد استانداري وارد عمل شود. ارزيابي‌هاي اعضاي شوراي شهر مشهد تا امروز بر ضعف عملکرد شهرداري صحه گذاشتند.

سوال اما اينجاست که آيا شهردار مشهد هم عزل مي‌شود؟

خدايي مي‌گويد: «اين موضوعات به زودي مورد بررسي قرار مي‌گيرد. بايد فعلا اين بحران برطرف شود، چرا که بارندگي‌ها ادامه دارد و اقدامات اساسي براي جلوگيري از خسارات از سوي ارگان‌ها و نهادهاي مختلف در جريان است.»

سیل مشهد

ستاد بحران تشکيل دهيد

رئيس‌جمهور 27 ارديبهشت در تماس تلفني با استاندار خراسان رضوي آخرين وضعيت امدادرساني به سيل‌زدگان اين استان را پيگيري و دستورات لازم براي بسيج همه امکانات را در اين زمينه صادر کرد. احمد وحيدي، وزير کشور هم در همين زمينه در برنامه‌اي تلويزيوني تاکيد کرد: «همه استانداري‌ها بايد به هشدارهاي سازمان هواشناسي توجه کنند و ستادهاي بحران تشکيل جلسه بدهند.»

محمد مخبر، معاون اول رئيس‌جمهور هم در تماس تلفني با استاندار خراسان رضوي آخرين وضعيت حادثه سيل را بررسي و بر بسيج امکانات و دستگاه‌هاي اجرايي و امدادرسان براي کمک به آسيب ديدگان تاکيد کرد و با اشاره به تشکيل جلسه ستادهاي بحران توسط مکان‌هايي که هشدار دريافت مي‌کنند، گفت: «بايد بازديدهاي ميداني صورت گرفته و مکان‌هايي که نياز به لايه‌روبي دارند اين عمل به موقع انجام شود.» خدايي با توجه به هشدارهاي داده‌شده به «دنياي اقتصاد» مي‌گويد: «دو روز گذشته ستاد بحران تشکيل داديم. تذکرات لازم به زودي اعلام مي‌شود. ممنوعيت‌هاي شهري عنوان شده و محورهاي گردشگري هم تا دوشنبه تعطيل مي‌شود. شهرداري در اين مدت مکلف است بناها و سازه‌هاي مانع حرکت آب را تغيير دهد.»

بر اساس گفته‌هاي او، نهادها و ارگان‌هاي مربوطه با بحران‌ همچنان در حال فعاليت و اجراي اقدامات پيشگيرانه هستند.

……………………………………………………………………..

بیشتر بخوانید : هوش مصنوعی چیست

……………………………………………………………………..

انتقاد شوراي شهر از شهرداري مشهد

ساکنان مشهد در شوک فرورفته‌اند و شهر در موقعيت بحراني قرار گرفته است. انتظار چنين خساراتي نمي‌رفت.

در اين مدت تعدادي از اعضاي شوراي شهر مشهد نحوه عملکرد شهرداري را زير سوال بردند. مجيد دبيريان، عضو شوراي شهر مشهد مي‌گويد: «ما از شهردار مشهد و مديرکل هماهنگي انتظار داشتيم که قبل از وقوع سيل در صحنه حاضر باشند.

متاسفانه دوستان بعد از وقوع سيل خود را به منطقه رساندند. اين گلايه وجود دارد و پيگيري لازم را انجام خواهيم داد که آيا شهردار مشهد ترک فعل کرده است يا خير!

بايد گزارش‌ها را کامل تهيه کنيم.» جمع‌بندي اين عضو شوراي شهر نشان مي‌دهد: «آن چيزي‌که من از منطقه مي‌شناسم، ساخت‌وسازها درست انجام شده و سيل از مناطق باز رخ داده است.

تشابه اين سيل با شيراز اين است که از ارتفاع آب سرازير شده و فقدان آب‌بندها اين حجم از خسارت را وارد کرده است.»

موسي‌الرضا حاجي بيگلو، عضو کميسيون نظارت شوراي شهر مشهد هم درباره ساخت‌وسازهاي غيرمجاز و ساخت کمربند جنوبي در کوهشاد مي‌گويد: «کوه‌ها را تراش دادند و جاده‌اي در کوه احداث کرده‌اند.

ما بارها تذکر داديم اتفاقي که در اين مناطق شکل گرفته خارج از نظر شورا بوده است.

برخي مي‌گفتند کار خوبي رخ داده، اما از نظر محيط‌زيست، ما اعتقاد داشتيم هر کاري که مي‌خواهد در مشهد انجام شود، بايد با مطالعه کارشناسي انجام شود.»

نظر او درباره احتمال ترک فعل شهرداري اين است: «در مديريت شهري اگر کوتاهي صورت گرفته باشد مراجع قضايي ورود مي‌کنند.»

سیل مشهد

بيتدبيري مديران شهري کار دست مشهديها داد

رضا سليمان‌نوري، فعال شهري درباره وضعيت مشهد پيش از بروز سيل توضيح مي‌دهد و اينکه آيا هشدارهاي لازم به مردم داده شده بود يا نه؟ «اگرچه پيش‌بيني‌هاي هواشناسي نشان از بروز بارندگي شديد مي‌داد، اما متاسفانه مديران شهري در اين زمينه هشدارهاي لازم را به مردم ندادند. در حالي که من چنين بارندگي را از سال 1389 نديده بودم.

جالب اينجاست که در روستاهاي کوچک همچون کلات، دهيار و بخشدار بهتر عمل کردند و مانع بيرون آمدن مردم شدند، اما در شهر مشهد عملکرد بسيار ضعيف بود.»

او مي‌گويد: «جالب است که شهرداري نيشابور برنامه‌هاي خود در هفته ميراث‌فرهنگي را به دليل هشدار بارندگي لغو کرد، اما شهرداري مشهد حتي برنامه‌هاي مهم خود را که باعث تردد و تجمع مردم در شهر مي‌شد، کنسل نکرده بود.

اگر ديديد که برنامه بزرگداشت فردوسي لغو شد پيشنهاد از سوي ميراث‌فرهنگي بود نه شهرداري. از اين نمونه‌ها بسيار بود که اگر گزارش‌هاي شفافي پس از بارندگي‌ها تهيه شود، خود به کوتاهي‌هايي که در سيل مشهد اتفاق افتاد شهادت مي‌دهند.»

او در يک کلام مهم‌ترين عامل خسارات وسيع ناشي از اين سيل را بي‌تدبيري مديريت شهري مي‌داند و ضعف عملکرد فرمانداري در هماهنگي نهادها و ارگان‌هاي مربوطه. اين فعال شهري يکي از عوامل بروز سيل مشهد را کوه‌خواري گسترده مي‌داند: «رهبر انقلاب در سال 92 عنوان کرده بود که بايد جلوي کوه‌خواري در مشهد گرفته شود و در دوره‌اي هم گرفته شد، اما متاسفانه در دو سال گذشته اين روند شدت گرفت و ساخت‌وسازها در پاي کوه افزايش يافت و براي آستان هم ديوارهايي کشيدند بدون هيچ مسيري براي عبور سيلاب‌ها.

اگر همان زمان به حرف رهبر عمل مي‌کردند امروز شاهد بروز اين اتفاقات نبوديم.»

خدايي هم در پاسخ به اين سوال که آيا کوه‌خواري‌ها عامل اصلي اين بحران در مشهد بود، مي‌گويد: «طبيعي است که مداخلات در طبيعت و نحوه عملکرد عاملي براي بروز چنين حوادثي است با اين حال بايد بررسي‌هاي کاملي در اين زمينه صورت بگيرد.»

پيکر پيرمرد از گلولايها بيرون کشيده شد

احمد علم‌الهدي در نماز جمعه اين هفته خراسان رضوي با اشاره به بارندگي‌هاي اخير در استان مي‌گويد: «شکر خدا را به‌جا مي‌آوريم بابت اين‌بارندگي‌هاي مفيد و بابرکتي که در دهه کرامت بر ما نازل شد تا شهر ما از خشکي و عطش ناشي از خشکسالي نجات پيدا کند.

با اين حال، نقطه تاسف‌بار بارندگي‌هاي اخير حادثه ناگوار سيلي بود که به از دست‌رفتن شماري از عزيزان ما در اين شهر و جمعي از برادران فريماني منجر شد.

اين داغي که براي خانواده‌ها به وجود آمد، اسباب تاثر و تاسف بود، اما شما عزيزان بايد توجه داشته باشيد که وقوع اين سيل يک بلاي طبيعي بود که متوليان امر را غافلگير کرد.»

اکنون بسياري از مردم مشهد نه تنها در عزاي همشهريان خود هستند، بلکه همچنان با خسارات سيل دست‌وپنجه نرم مي‌کنند.

تصاوير منتشر شده از منطقه سيدي و معابر و ميدان انقلاب تاثربرانگيز است، به خصوص وقتي پيکر پيرمرد 70 ساله روستاي سرغايه از ميان گل‌ولاي بيرون کشيده شد و مسوولان توانستند يک مفقودي را کم کنند.

تلفات : فوت 10 نفر در سيل مهيب در مشهد

مشهد را سيل برد ، مدير بحران را خواب … !

مرکز پيش‌بيني هواشناسي خراسان رضوي صبح امروز اعلام کرده بود که وزش باد شديد همراه با رگبار باران و رعدوبرق و بارش تگرگ همچنان تا اواسط هفته آينده در خراسان رضوي ادامه دارد.

به گزارش همشهري آنلاين،‌ طبق اعلام هواشناسي؛ طي روز گذشته، بيشترين ميزان بارش از شهرستان‌ طرقبه‌شانديز به‌ميزان 5.1 ميلي‌متر و قوچان به‌ميزان 4.4 ميلي‌متر بوده است.

ميزان بارش در شهر مشهد 1.2 ميلي‌متر بوده که اين بارندگي تا اوايل هفته آينده به‌تناوب در اين کلانشهر ادامه دارد.

طبق مشاهدات عيني از سطح شهر مشهد، سيلاب عصر امروز در مشهد،‌ خودروهاي بسياري با خود برد و جريان سيلاب در برخي خيابان‌ها و مناطق به حدي بود که سبب وحشت مردم شد و سراسيمه خود را از خطر سيل دور مي‌کردند.

بسياري خيابان و معابر و خصوصا زيرگذرها را سيل فراگرفت و نيروهاي امدادي مجبور شدند براي کمک رساني به مصدومان از قايق استفاده کنند.

متاسفانه دو نفر يک خانم و آقا در يکي از زيرگذرها در خودرويشان غرق شدند و پيکر آنها از زير آب بيرون آورده شد. جانباختگان يک خانم و آقا با حدود سني 50 سال هستند که پيکرشان توسط غواصان آتش‌نشاني از درون خودرو غرق شده در سيلاب پل انقلاب مشهد خارج شد. که در ويدئوي زير مي بينيد:

به گزارش تسنيم حميدرضا کافي‌نيا مدير عامل سازمان آتش نشاني مشهد با بيان اينکه ‌با شروع بارندگي از ساعتي قبل، تماس شهروندان با سامانه براي عمليات مرتبط با باران آغاز شد، اضافه کرد: قطعي برق و محبوسي شهروندان در آسانسور بيشترين فراواني حوادث امروز را تاکنون به خود اختصاص داده است.

کافي نيا ادامه داد: سقوط درخت و آب افتادگي منازل و معابر نيز از ديگر مواردي است که تا کنون به سازمان اعلام شده و آتش نشانان در حال عمليات هستند، اما آمار حوادث مرتبط با باران هنوز جمع بندي نشده است.

تقاطع‌هاي داراي زيرگذر در مشهد مسدود شد

سرهنگ هادي اميدوار رئيس پليس راهور خراسان رضوي در ارتباط با بارش هاي عصر امروز اظهار داشت: ‌در پي بارندگي شديد امروز تقاطع هاي داراي زيرگذر از جمله «جهاد، جمهوري و استقلال» مشهد دچار آب افتادگي شده و اکنون مسدود هستند.

وي با بيان اينکه ترافيک سنگين نيز در نقاط مختلف شهر مشهد بر اثر بارندگي وجود دارد، از شهروندان خواست تا از ترددهاي غيرضروري خودداري کنند.

طبق تازه ترين اطلاعات از دقايقي پيش از زمان تنظيم اين گزارش بارش مجدد باران و تگرگ در بخش‌هايي از مشهد شروع شده است.

 

منبع : دنیای اقتصاد

 

مقالات مرتبط :

تسهيلات چيست؟ تسهيلات قرض الحسنه

کريپتو/رمز ارز/ارز ديجيتال

چگونه براي کسب و کارمان سرمايه جذب کنيم؟

6 پاسخ

    1. سلام ما مرکز مشاور کارافرینی و سرمایه گذاری هستیم . رابط بین سرمایه گذاران و سرمایه پذیران سراسر کشور . برای دریافت اطلاعات بیشتر لطفا با ما تماس بگیرید. 02166577983

    1. سلام بله سلام مشاوران ما آماده راهنمایی و مشاوره شما عزیزان می باشند. برای دریافت اطلاعات بیشتر لطفا با ما تماس بگیرید. 02166577983

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *