پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

نحوه گرفتن وام از بانک/ لیست وام‌های بدون ضامن بانک‌ها

2024-07-18

نحوه گرفتن وام از بانک/ لیست وام‌های بدون ضامن بانک‌ها

چکیده مطلب:

آسان‌ترین روش گرفتن وام سپرده‌گذاری در بانک است، شما بعد از سپری شدن مدت زمان انتظار می‌توانید براساس معدل‌گیری از کارکرد حساب خود تا سقف مجاز درخواست وام بدهید. همچنین می‌توانید به پشتوانه سپرده بلند مدت خود در بانک، بدون ضامن تا سقف۲۰۰میلیون تومان از بانک مورد نظر وام دریافت نمایید.

فهرست مطالب

چگونه وام بگیریم؟

راه های گرفتن انواع وام

نحوه گرفتن وام از بانک/ لیست وام‌های بدون ضامن بانک‌ها: آسان‌ترین روش گرفتن وام سپرده‌گذاری در بانک است، شما بعد از سپری شدن مدت زمان انتظار می‌توانید براساس معدل‌گیری از کارکرد حساب خود تا سقف مجاز درخواست وام بدهید.
همچنین می‌توانید به پشتوانه سپرده بلند مدت خود در بانک، بدون ضامن تا سقف۲۰۰میلیون تومان از بانک مورد نظر وام دریافت نمایید.

مشکلی که وجود دارد بسیاری از مردم سرمایه‌ای برای سپرده‌گذاری در بانک و گرفتن وام نداشته و یا نیاز فوری به وام دارند، در ادامه چند روش پرداخت وام بدون نیاز به سپرده‌گذاری را معرفی می‌کنیم:

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : تامین سرمایه با سند

…………………………………………………………………………….

استفاده از وام‌های فوری بانک‌ها

وام فوری وامی است که بانک‌ها در شرایط خاص و در زمان کوتاهی (۲ تا ۳ روز کاری) به متقاضیان پرداخت می‌کنند؛ سقف این وام زیر۱۰میلیون تومان است.

خرید امتیاز وام از دیگران

واگذاری امتیاز وام به معنای انتقال حق پرداخت وام به شخص حقیقی یا حقوقی دیگری است، یعنی دارنده ی امتیاز وام با دریافت مبلغی از وام آن را به شخص دیگری واگذار می‌نماید؛مانند خرید وام ازدواج

استفاده از امتیاز وام سایرین

دریافت وام از طریق معدل گیری حساب اعضای خانواده،دوستان و آشنایان از بانک

استفاده از طرح‌های تشویقی بانک‌های مختلف از قبیل:

 • دی کارت بانک دی جهت خرید کالا تاسقف۳۰میلیون تومان با سود ۱۵ درصد(۳۶ماه)
 • بانک توسعه و تعاون طرح خرید کالای ایرانی تاسقف۳۰میلیون تومان با سود ۱۵ درصد(۳۶ماه)
 • بانک ملی جهت خرید کالا تاسقف ۵۰ میلیون تومان با سود ۱۸ درصد(۳۶ماه)
 • بانک گردشگری جهت خرید کالا تاسقف ۵۰ میلیون تومان با سود ۱۸ درصد (۳۶ماه)
 • طرح رفاه بانک رفاه کارگران جهت خرید کالا تاسقف ۵۰ میلیون تومان با سود ۱۵ درصد(۳۶ماه)
 • بانک تجارت تا سقف ۱۰ میلیون تومان با سود ۱۸ درصد(۳۶ماه)
 • بانک صادرات(۱۰درصد از مبلغ وام نزدبانک مسدود می شود) تا سقف ۵۰ میلیون تومان با سود ۱۸ درصد(۳۶ماه)
 • بانک ملت جهت خرید کالا تاسقف ۵۰ میلیون تومان با سود ۱۲ درصد(۳۶ماه)
 • بانک مهراقتصاد جهت خرید کالا تاسقف ۳۰ میلیون تومان با سود متغیر بسته به مبلغ وام بین ۱۵تا ۱۸ درصد(۳۶ الی۴۸ماه)
 • بانک پارسیان(۲۲ درصد از مبلغ وام نزد بانک مسدود می شود) جهت خرید کالا تاسقف ۳۰ میلیون تومان با سود ۱۸ درصد(۳۶ماه)
 • طرح ترنج کارت بانک آینده جهت خرید کالا تاسقف ۵۰ میلیون تومان با سود ۱۶ درصد(۳۶ماه)
 • طرح حاتم بانک انصار جهت خرید کالا تاسقف ۵۰ میلیون تومان با سود ۱۵ درصد(۴۸ماه)
 • بانک اقتصاد نوین جهت خرید کالا تاسقف ۵۰ میلیون تومان با سود ۱۸ درصد(۳۶ماه)
 • طرح حواله حکمت بانک ایرانیان جهت خرید کالا تاسقف ۳۰ میلیون تومان با سود ۱۴ درصد(۳۰ماه)
 • طرح سپهر بانک صادرات جهت خرید کالا تاسقف ۲۰ میلیون تومان با سود ۱۵ درصد(۳۶ماه)
 • بانک قرض الحسنه مهرایران جهت خرید کالا تاسقف ۲۰ میلیون تومان با سود ۴ درصد(۱۲ماه)
 • طرح یاس بانک سینا ویژه بانوان تاسقف ۲۰ میلیون تومان با سود ۱۸ درصد(۳۶ماه)

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : پرداخت وام آزاد

…………………………………………………………………………….

تنها با ارائه پیش فاکتور از فروشگاه‌های لوازم خانگی معتبر سراسر کشور به راحتی می‌توانید از وام خرید کالا استفاده نمایید.

راه های ضمانت وام بانکی

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : پرداخت وام ملکي

…………………………………………………………………………….

راه های ضمانت وام بانکی

انواع وثیقه بانکی برای گرفتن وام

به طور کلی به ملک یا انواع دیگر دارایی‌ها که فرد وام گیرنده به وام دهنده جهت ایجاد امنیت و اطمینان نسبت به بازپرداخت وام ارائه می‌کند، وثیقه گفته می‌شود. اگر وام گیرنده پرداخت وام را متوقف کند، وام دهنده می‌تواند از وثیقه جهت جبران زیان مالی خود بهره‌مند شود.

از انواع معمول وثیقه در ایران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اموال منقول (مانند ضمانت نامه‌های بانکی،سپرده‌ها،اوراق مشارکت و سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار)
 • اموال غیرمنقول (مانند املاک مسکونی،اداری و تجاری)
 • اسناد تجاری (مانند چک و سفته وبرات) می‌باشد.

یکی از مرسوم‌ترین ضمانت‌های بانکی استفاده از چک می‌باشد که در این مورد بانک یک فقره چک از وام گیرنده و ضامنین دریافت می‌کند، ضامن مورد نظر می‌تواند کارمند رسمی دولت، کاسب دارای پروانه کسب و یا  مشتری خوش حساب و مورد اعتماد بانک باشد

آیا می‌دانید با مراجعه به سامانه ساد ۲۴ و یا نصب اپلیکیشن ساد۲۴ می‌توانید از خوش حسابی وام گیرنده استعلام گرفته و با خیال راحت وام ایشان را ضمانت کنید؟؟

همه چیز در‌مورد وام ودیعه مسکن

اعطای تسهیلات ودیعه مسکن برای نخستین بار خرداد ماه سال گذشته در ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب رسید. بر اساس این مصوبه، قرار شد به خانوارهای مستأجر و فاقد مسکن تهرانی تا سقف ۵۰ میلیون، کلانشهرها تا ۳۰ و سایر شهرها تا ۱۵ میلیون تومان تسهیلات ودیعه مسکن با نرخ سود ۱۳ درصد اختصاص یابد.

همه وام‌های ودیعه مسکن امسال شامل موارد زیر است:

 • مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر موافقت با پرداخت وام ودیعه مسکن به اعضای فاقد مسکن هیئت علمی دانشگاه تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۵ ساله با نرخ ۱۸ درصد
 • اعطای وام قرض‌الحسنه ودیعه مسکن به خانوارهای فاقد مسکن در صورت تولد فرزندِ سوم به بعد در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان و بازپرداخت ۲۰ ساله (قانون بودجه ۱۴۰۰)
 • وام قرض‌الحسنه ودیعه مسکن تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان (هر یک از زوجین ۱۰۰ میلیون تومان) به خانواده‌های دارای ۲ فرزند و فاقد مسکن با بازپرداخت ۱۰ ساله (طبق قانون بودجه ۱۴۰۰)
 • وام قرض‌الحسنه ودیعه مسکن به خانوارهای دارای یک فرزند و فاقد مسکن تا سقف ۱۶۰ میلیون تومان (هر یک از زوجین ۸۰ میلیون تومان) با بازپرداخت ۱۰ ساله (طبق قانون بودجه ۱۴۰۰)
 • وام قرض‌الحسنه ودیعه مسکن ۱۰۰ میلیون تومانی به هر یک از خانواده‌های بدون فرزند (هر یک از زوجین ۵۰ میلیون تومان) با بازپرداخت ۱۰ ساله (مصوبه قانون بودجه سال جاری)
 • وام قرض‌الحسنه ودیعه مسکن ۱۰۰ میلیون تومانی به کارکنان و بازنشستگان نیروهای مسلح (با بازپرداخت۱۰ساله(قانون بودجه۱۴۰۰(ناجا،ارتش،سپاره و ودجا)
 • وام ودیعه مسکن به خانوارهای فاقد مسکن که در اثر شرایط کرونایی، امکان جابه‌جایی ندارند (مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا)

لیست وام‌های بدون ضامن بانک‌ها

 

لیست وام‌های بدون ضامن بانک‌ها

یکی از مهم‌ترین مشکلات دریافت وام، پیدا کردن ضامن است. بانک‌ها عموما برای ضامن سختگیری می‌کنند. انواع وام مثل وام ازدواج، وام دانشجویی، وام مسکن به ضامن احتیاج دارند و این موضوع گروه بزرگی از مردم را از این تسهیلات محروم می‌کند. اما چند سال است که امکان دیگری هم در بانک‌ها به وجود آمده که افراد بتوانند بدون ضامن و با داشتن شرایطی وام بگیرند.

وزارت امور اقتصادی و دارایی از سال ۱۴۰۰ وام بدون ضامن را به بانک‌ها تکلیف کرد. این قانون به ۱۳ بانک دولتی ابلاغ شد و قرار شد تسهیلات خرد با روش اعتبارسنجی و بدون ضامن اعطا شود.

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : وام و انواع آن

…………………………………………………………………………….

کدام بانک‌ها وام بدون ضامن می‌دهند

بانک‌های ملی، سپه، مسکن، کشاورزی، صنعت و معدن، تجارت، صادرات، توسعه صادرات ایران،‌ رفاه کارگران، ملت،‌ پست‌بانک ایران، شهر، ‌قرض‌الحسنه مهر ایران و توسعه تعاون زیرمجموعه دولت هستند و بر اساس ابلاغیه وزارت امور اقتصادی و دارایی باید وام بدون ضامن ارائه کنند. این بانک‌ها طبق توافق‌نامه‌ای آمادگی خود را برای اعطای وام بدون ضامن اعلام کرده‌اند و اعتبارسنجی را به جای ضامن از وام‌گیرنده قبول می‌کنند، اما رتبه اعتباری وام‌گیرنده در این نوع وام مهم است.

وام بدون ضامن به چه کسانی تعلق می‌گیرد

وام بدون ضامن در دو مبلغ ۵۰ و ۱۰۰ میلیون تومانی ارائه می‌شود. اگر درخواست‌کننده شاغل، بازنشسته و مستمری‌بگیر دستگاه‌های اجرایی دولتی شامل وزارتخانه‌ها، سازمان‌های دولتی، شرکت‌های دولتی، نهادهای عمومی غیردولتی و سایر شرکت‌های معتبر بخش خصوصی به تشخیص بانک باشد که حقوقشان به بانک مورد تقاضای وام واریز می‌شود، مشمول بند ۱ هستند که می‌توانند بدون ضامن و با نامه کسر از حقوق تا سقف ۵۰ میلیون تومان وام دریافت کنند. البته این افراد باید رتبه اعتباری B، A و C داشته باشند.

بقیه کارکنان بخش‌های خصوصی که در بند ۱ نیستند و حقوقشان نزد بانک است مشمولان بند ۲ محسوب می‌شوند که در صورتی که رتبه اعتباری A و B داشته باشند می‌توانند با همین شرایط وام ۵۰ میلیونی دریافت کنند.

مشمولان بند ۲ اگر رتبه اعتباری‌شان C باشند باید یک ضامن معتبر با سفته یا چک معرفی کنند تا بتوانند تا سقف ۵۰ میلیون تومان وام بگیرند.

برای وام ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی اگر متقاضی مشمول بند یک باشد بدون ضامن، با نامه کسر از حقوق به همراه سفته یا چک می‌تواند درخواست وام کند.

مشمولان بند دو اما باید برای وام ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی یک نفر ضامن با سفته و چک معرفی کنند.

موضوع دیگری که معمولا بانک‌ها در نظر می‌گیرند این است که درآمد ماهانه‌تان با اقساط وام هم‌خوانی داشته باشد.

در نتیجه شرایط دریافت تسهیلات بدون ضامن در بانک‌ها بر اساس این بخشنامه به این صورت است:

 • باید حقوق‌بگیر بانکی که به آن تقاضای وام می‌دهید باشید، یعنی حقوق یا مستمری شما ماهانه به آن بانک واریز شود.
 • مشمولان بند ۱ با رتبه اعتباری B، A و C می‌توانند بدون ضامن و با نامه کسر از حقوق تا سقف ۵۰ میلیون تومان و با نامه کسر از حقوق و چک یا سفته تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان وام بگیرند.
 • مشمولان بند ۲ با رتبه اعتباری A و B و نامه کسر از حقوق تا سقف ۵۰ میلیون تومان می‌توانند وام بدون ضامن بگیرند.
 • کارمزد این وام ۱۸ درصد و بازپرداخت ۳۶ و ۴۸ ماهه است.
اعتبارسنجی و رتبه اعتباری

اعتبارسنجی و رتبه اعتباری

اعتبارسنجی در این وام‌ها نقش ضامن را برایتان دارد و روشی است که بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری پیش از پرداخت وام با آن خوش‌حسابی یا بدحسابی متقاضی را در تعهدات مالی و بانکی بررسی می‌کنند. اعتبارسنجی به وسیله سامانه اعتبارسنجی انجام می‌شود.

در اعتبارسنجی سابقه‌ی اعتباری، تعهدات عمومی و ضمانت‌های شما بررسی می‌شود. در سابقه اعتباری اطلعات تسهیلات دریافتی، نحوه بازپرداخت اقساط، سوابق مثبت و منفی در عمل به تعهدات مستقیم و غیرمستقیم بررسی می‌شود. در تعهدات عمومی نتیجه سوابق منفی نزد سازمان‌های دیگر مثل چک برگشتی، بدهی به مالیات و بدهی به گمرک اعلام می‌شود. ضمانت‌ها هم شامل گزارش کامل وضعیت اعتباری ضامن‌های قراردادهای مختلف مشتری است.

نحوه گرفتن وام از بانک/ لیست وام‌های بدون ضامن بانک‌ها

پس به طور کلی تسهیلات دریافتی افراد از بانک‌ها و مؤسسات مالی مختلف، پرداخت اقساط، چک‌های برگشتی بررسی می‌شوند و بر این اساس به فرد رتبه اعتباری داده می‌شود.

کسانی که در پرداخت اقساط وام تاخیر دارند، یا چک برگشتی دارند نمی‌توانند امتیاز خوبی دریافت کنند. تأخیر در اقساط وام بیشترین امتیاز را از رتبه اعتباری فرد کم می‌کند، سپس چک برگشتی امتیاز شما را پایین می‌آورد. همچنین کسانی که ضامن آن‌ها شده‌اید هم در رتبه اعتباری شما مؤثرند. یعنی اگر ضامن وام کسی شوید که اقساطش را به موقع پرداخت نکند، امتیاز اعتباری شما کم می‌شود.

کسانی که اولین بار است می‌خواهند وام بگیرند درواقع هیچ امتیاز اعتباری در سامانه ندارند.

سابقه اعتباری خود را می‌توانید بهتر کنید. اگر امتیاز پایینی به دلیل معوقات بانکی یا چک برگشتی دارید با تسویه آن‌ها می‌توانید سابقه خود را بهبود ببخشید.

همه بانک‌های دولتی که پیش از این اشاره کردیم موظف به ارائه این نوع وام هستند. البته به‌صورت مجزا در سایت‌هایشان در این مورد اطلاع‌رسانی نکرده‌اند. در نتیجه فعلاً نمی‌توانید درخواست وام غیرحضوری برای وام بدون ضامن ثبت کنید.

هنگام مراجعه به بانک‌ها ممکن است با این پاسخ مواجه شوید که فعلاً پرداخت وام ندارند. یا ممکن است بانک‌ها دریافت وام را مشروط به بررسی میانگین یا معدل مانده حساب کنند در حالی که این کار برای بانک‌های دولتی و نیمه‌دولتی قانونی نیست. همچنین بانک‌ها نباید مسدودی سپرده را شرط ضمانت کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و یا وام آزاد با شماره 02166577983 با ما تماس بگیرید .نحوه گرفتن وام از بانک/ لیست وام‌های بدون ضامن بانک‌ها…

 

مقالات مرتبط :

وام خونه

وام فوري

پرداخت وام خودرو

مراکز تامين سرمايه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *