پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

“همستر کامبت” در نقش غول چراغ جادو

2024-07-24

“همستر کامبت” در نقش غول چراغ جادو

همستر کامبت

چکیده مطلب:

 تب بازي «همستر کامبت» صد‌ميليون نفري شد بازي تلگرامي «همستر کامبت» طي هفته‌هاي گذشته با وعده پخش توکن، بسياري را متقاعد کرد تا بر همستر روي صفحه نمايشگر ضربه بزنند. مشاهده اقبال عمومي براي پيوستن به اين بازي اين سوال را در ذهن متبادر مي‌کند که آيا واقعا مي‌توان از اين طريق به درآمد دلاري دست يافت؟

فهرست مطالب

همستر کامبت در نقش غول چراغ جادو

 تب بازي «همستر کامبت» صدميليون نفري شد

بازي تلگرامي «همستر کامبت» طي هفته‌هاي گذشته با وعده پخش توکن، بسياري را متقاعد کرد تا بر همستر روي صفحه نمايشگر ضربه بزنند. مشاهده اقبال عمومي براي پيوستن به اين بازي اين سوال را در ذهن متبادر مي‌کند که آيا واقعا مي‌توان از اين طريق به درآمد دلاري دست يافت؟ «همستر کامبت» بازي تلگرامي است که از هفته گذشته درميان مردم دست به‌دست مي‌شود و هر روز کاربران بيشتري به آن جذب مي‌شوند. سازوکار مشابه نات‌کوين، باعث شده‌است تا افراد اين تصور را داشته باشند که منتهي به نتيجه مشابهي خواهد شد و افرادي که خود را جاماندگان قافله قبلي مي‌دانند براي جبران آن اکنون سخت درگير بازي همستر شده‌اند. پروژه همستر از ابتداي راه‌اندازي در 6فروردين1403 توجهات زيادي را در جامعه‌‌‌‌ ارز ديجيتال به‌‌‌‌‌ خود جلب کرد و پس‌‌‌‌‌ از 11روز از راه‌اندازي اوليه به رکورد قابل‌توجه يک‌ميليون کاربر رسيد‌ و در پايان هفته‌اي که گذشت از مرز 100‌ميليون کاربر گذشت.“همستر کامبت” در نقش غول چراغ جادو…

سراب سرانگشتي ميليونر شدن

تلــگرام در ادامــه گسترش فعاليت‌هاي خود و در مسير تبديل اين برنامه از يک پيام‌رسان صرف به اکوسيستم جامع؛ سراغ فناوري بلاک‌چين رفت و شبکه «تون» را ساخت؛ «تون» اين قابليت را به تلگرام مي‌داد که بتواند ميزبان ارزهاي ديجيتال باشد. شبکه تون مي‌تواند خدمات گوناگون مانند ميزباني از قراردادهاي هوشمند و برنامه‌هاي غيرمتمرکز، ذخيره‌سازي داده‌ها و کيف‌پول‌هاي ارز ديجيتال را ارائه دهد. ارز ديجيتال تون‌کوين، رمزارز اختصاصي اين شبکه است که در حال‌حاضر بين 15 ارز ديجيتال برتر بازار کريپتوکارنسي از نظر ارزش بازار قرار دارد. شبکه تون، به‌صورت متن باز تعريف شده و به‌دنبال ميزباني از برنامه‌هاي متنوع مالي و غيرمالي است. در ادامه تلگرام با معرفي بازي «نات‌‌‌‌‌‌کوين» که توکني مبتني بر شبکه تون‌کوين بود، سعي کرد کاربران بيشتري را متقاعد به استفاده از ارز خود کند. در بازي نات‌کوين با ضربه‌زدن بر روي سکه‌‌‌‌‌اي به موجودي کاربران افزوده مي‌شد و مي‌توان گفت ايده تبليغاتي موثري بود؛ چراکه توانست در مجموع حدود 35‌ميليون کاربر فعال جذب کند. حال تون‌کوين با پشتوانه کاربران خود توانست در 27 ارديبهشت در صرافي‌‌‌‌‌هاي معتبر ارز ديجيتال ليست شود و خريد و فروش آن امکان‌پذير شد.

“همستر کامبت” در نقش غول چراغ جادو

در حال‌حاضر نات‌کوين ديگر همچون گذشته و از راه بازي استخراج نمي‌شود، با اين وجود بخشي تحت‌عنوان استيکينگ در اين برنامه قرارگرفته‌است که کاربران مي‌توانند با گرو نهادن توکن‌‌‌‌‌ها خود و به پايان رساندن ماموريت‌هاي مشخصي پاداش دريافت کنند. هدف از راه‌اندازي اين بخش، درگير نگهداشتن کاربران با نات‌کوين براي آينده و حفظ ارزش رمزارز نات‌کوين است. اکنون تنها مي‌توان با استيکينگ يا خريد نات‌کوين از صرافي‌‌‌‌‌ها، اين ارز ديجيتال را به‌دست آورد. پس از نات‌‌‌‌‌‌کوين، بازي‌هاي زيادي در ادامه راه آن ظاهر شدند که به‌کاربران اين وعده را مي‌دادند تنها با ضربه‌زدن بر صفحه گوشي خود درآمد کسب کنند. داستان بازي همستر کامبت بسيار ساده است؛ کاربر انتخاب مي‌کند تا مديرعامل صرافي دلخواه خود از جمله Binance، OKX، MEXC و غيره باشد. در ابتدا، تنها کاري که لازم است انجام دهد اين است که بر همستر روي صفحه ضربه بزنيد تا شروع به کسب امتياز کند. به محض اينکه به سقف امتيازي رسيد، دوباره شروع به‌شمارش مجدد مي‌کنند و کاربر را تشويق مي‌کند که برگردد و براي کسب امتياز بالاتر، بيشتر ضربه بزند. بازي همستر کامبت به‌کاربران امکان مي‌دهد توکن‌‌‌‌‌هاي درون بازي را کسب کنند اما اين توکن‌‌‌‌‌ها فعلا فقط براي ارتقاي درون بازي يا سرمايه‌گذاري در بازي استفاده مي‌شوند و امکان فروش آنها وجود ندارد.

برنامه ايردراپ بازي همستر کامبت به چهار بخش تقسيم مي‌شود؛ مذاکره با صرافي‌‌‌‌‌ها، مذاکره با مارکت ميکرها، انجام چند همکاري کليدي با مجموعه‌‌‌‌‌هاي مختلف و در نهايت تهيه فهرستي براي تسک‌‌‌‌‌هاي ايردراپ. از بين اين مراحل 3مرحله پشت‌سر گذاشته‌شده و مرحله تهيه ليست تسک‌‌‌‌‌هاي شرکت‌‌‌‌‌داده‌شدن در ايردراپ همستر کامبت باقي‌مانده‌است. درون بازي هم گفته مي‌شود که ايردراپ همستر کامبت به‌زودي اتفاق خواهد افتاد. هنگامي‌که بازيکني به اندازه کافي امتياز جمع‌‌‌‌‌آوري کند، به‌عنوان مديرعامل، مي‌تواند با ارزهاي جمع‌‌‌‌‌آوري شده به معاملات خيالي بپردازد. از منظر بازاريابي، کاربر هرچه بيشتر بتواند افراد را وارد بازي کند و هرچه بيشتر به کانال‌هاي متصل بپيوندد، درآمد بيشتري براي رشد کسب‌وکار خود به‌دنبال دارد و دقيقا همين دليل است که باعث‌شده تا بازي به‌صورت ويروسي درميان مردم پخش شود و کاربران بسياري را در مدت زمان کمي جذب کند.  اکنون تب بازي «همستر کامبت» ميان کاربران ايراني بالا گرفته‌است و حتي شاهد پيوستن مخاطباني به تلگرام هستيم که تا قبل از اين در اين پيام‌رسان حضور نداشتند. حال اين سوال به‌وجود مي‌آيد که آيا چنين وعده‌‌‌‌‌اي در وهله اول امکان‌پذير است؟ و در مقام دوم آيا با «همستر کامبت» شدني است؟

در جواب سوال اول بايد گفت بلي. کسب درآمد از طريق ايردراپ ارزهاي مختلف در تمامي اين سال‌ها در جامعه رمزارزها مرسوم بوده‌است؛ همانند اعتماد کاربران وفادار تلگرام که به ايده نات‌کوين رونق دادند و در مقابل با ليست‌شدن اين رمزارز جواب گرفتند. اينکه کاربران تلگرام توانستند به واسطه نات‌کوين به درآمدهاي قابل‌توجهي دست‌يابند نيز مي‌تواند گواهي بر امکان‌پذير‌بودن اين ادعا باشد.

“همستر کامبت” در نقش غول چراغ جادو

اما آيا مي‌توان با بازي در «همستر کامبت» به درآمد رسيد؟ فعلا مشخص نيست. سازوکار بازي همستر تقريبا شبيه نات‌کوين است، هرچند که در جزئيات با هم تفاوت‌‌‌‌‌هايي دارند. در اين بازي راه‌هاي مختلفي براي کسب سکه‌‌‌‌‌هاي بيشتر وجود دارد و يکي از آنها پاداش بين 20‌هزار تا يک‌ميليون سکه‌‌‌‌‌اي‌‌‌‌‌ست که بسته به سطح کاربر دعوت شده به آن تعلق مي‌گيرد. وعده پاداش قابل‌توجه براي دعوت از دوستان باعث شده‌است تا تب اين بازي بين مردم واگير داشته‌باشد و احتمالا درحالي‌که اين خبر را مي‌‌‌‌‌خوانيد دوستي در فکر فرستادن دعوتنامه همستر براي شماست، اگر تاکنون نفرستاده باشد. تيم همستر کامبت روز چهارشنبه 5 ژوئن اعلام کرد که تا به امروز 100‌ميليون بازيکن را به ميني بازي تلگرامي خود جذب کرده‌است و قبل از اين نيز 60‌ميليوني‌شدن کاربران همستر در هفته گذشته خبر بزرگي بود. در حال‌حاضر، اسکرين‌‌‌‌‌شات‌‌‌‌‌هاي به اشتراک گذاشته شده توسط تيم همستر چيزي در محدوده 40 تا 45‌ميليون کاربر فعال روزانه را نشان مي‌دهد، اگرچه بخش بزرگي از اين رقم ممکن است افرادي باشند که براي اولين‌بار بازي مي‌کنند. اين بازي اکنون با بيش از 27‌ميليون مشترک، بزرگ‌ترين کانال تلگرامي است و بيش از سه‌برابر کانال رسمي نات‌کوين عضو دارد. تيم همستر همچنين نزديک به 17‌ميليون مشترک يوتيوب را جذب کرده‌است و در توييتر نيز تقريبا 6‌ميليون دنبال‌‌‌‌‌کننده دارد. در اسپيس توييتري، يکي از اعضاي تيم همستر کامبت، گفت که هدف فعلي اين گروه ليست‌شدن توکن‌‌‌‌‌ها در ماه ژوئيه است، اگرچه ممکن است بر اساس عوامل مختلف تغيير کند. همان‌طور که نات‌کوين نيز با اندکي تاخير نسبت به زمان پيش‌بيني‌شده ليست شد، اما در نهايت انتظار بازيکنان نات‌کوين، به‌ويژه آنهايي که توکن‌‌‌‌‌هاي خود را نگه‌داشتند، جواب داد و اين توکن در دو هفته گذشته 350‌درصد رشد داشته‌ و اکنون يکي از 60 ارز ديجيتال برتر در مجموع با ارزش بازار با 2.15‌ميليارد دلار است. در کنار رشد چشمگير اين برنامه بايد درنظر داشت تا زماني‌که ارز همستر وايت‌پيپر (سندي فني و رسمي که اطلاعات، هدف و مسير توسعه‌‌‌‌‌ محصول را مشخص مي‌کند) ندارد و چشم‌‌‌‌‌انداز مشخصي براي پروژه همستر کامبت طراحي نشده (به اين معنا که تعداد کل توکن‌‌‌‌‌ها مشخص نيست)، بسيار محتمل است روش توزيع آن منصفانه نباشد. بازيکنان همستر کامبت بدون‌شک اميدوارند که پس از در دسترس قرارگرفتن توکن‌‌‌‌‌هاي در معرض خريد و فروش، سرنوشتي مشابه با نات‌کوين داشته باشند. ارز همستر بسيار شبيه نات‌کوين است اما هنوز اقبال آن را در بازار ندارد و در صرافي‌‌‌‌‌ها معامله نمي‌شود. در حال‌حاضر در سرتاسر جهان تنها 7صرافي به شکل محدود ارز همستر را در کنار ساير رمزارزها ليست کرده‌اند و به‌نظر مي‌رسد کماکان راه طولاني تا خريد و فروش اين ارز باقي‌مانده است. شما مي‌‌‌‌‌توانيد سکه‌‌‌‌‌هاي بسياري را در اين بازي جمع کنيد، اما هيچ‌‌‌‌‌کس نمي‌تواند به شما اطمينان دهد به اين زودي بتوانيد آن سکه‌‌‌‌‌ها را به دلار تبديل کنيد.

همستر کامبت

ترفند جديد براي کلاهبرداري با همستر تلگرام/ مراقب باشيد

به دنبال استقبال و رشد عجيب کاربران همستر کامبت، اخيرا در برخي از پلتفرم هايي که مي توان در آن آگهي خريد و فروش گذاشت، برخي به دنبال فروش پروفايل هاي همستر خود هستند.

اخيرا به دنبال استقبال زياد از بات همستر کامبت تلگرام، در برخي پلتفرم هاي آگهي شاهد افزايش فروش اکانت اين بازي تلگرامي هستيم، که به نظر مي رسد با توجه به ابهامات زياد در مورد اين بازي، اين آگهي ها ترفندي براي کلاهبرداري باشند.

چند ماه قبل بود که نات کوين به عنوان يک بازي کليکي در حوزه  WEB۳ ، معرفي شد و توانست جامعه‌اي بالغ بر 35 ميليون کاربر را جذب نمايد. همچنين به تازگي با حمايت کامل مالک شبکه اجتماعي تلگرام، ارز ديجيتال بومي خود را بر روي بلاک‌چين TON  راه‌اندازي کرد. اين راه‌اندازي همزمان با توزيع گسترده توکن NOT به صورت اير‌دراپ در ميان کاربران و آغاز معاملات اين رمزارز در صرافي‌هاي ارز ديجيتال صورت گرفت.تاريخ اوليه پايان استخراج امتيازات در بازي نات کوين 13 فروردين بود و مدتي بعد توکن مذکور در صرافيها ليست و امکان مبادله پيدا کرد. بلافاصله با تبليغات گسترده اي که در شبکه تلگرام انجام شد، بازي جديد «همستر کمبات» به عنوان بديل نات کوين مورد توجه قرار گرفت. هرچند مدل دريافت امتياز در همستر کمبات با نات کوين تا حدودي متفاوت بوده اما در هر دو  الگوي کسب ارز ديجيتال رايگان از طريق امتياز گيري در بازي هاي کليکي ديده مي شود. در واقع بازي همستر کامبت از الگوريتم استخراج (اثبات سهم) استفاده مي کند که به کاربران با سهم بيشتر در شبکه، پاداش بيشتري مي دهد. اما بازي نات کوين از الگوريتم استخراج (اثبات کار) استفاده مي کند که به کاربران با قدرت پردازش بيشتر، پاداش بيشتري ارائه مي کرد.

مردم مراقب کلاهبرداري با همستر تلگرام باشند

“همستر کامبت” در نقش غول چراغ جادو

به دنبال استقبال و رشد عجيب کاربران همستر کامبت، اخيرا در برخي از پلتفرم هايي که مي توان در آن آگهي خريد و فروش گذاشت، برخي به دنبال فروش پروفايل هاي همستر خود هستند.

اگر چه به نظر ميرسد شبکه Ton به عنوان يک رقيب تازه نفس در مقابل شبکه هاي بلاک چين قديمي و معتبرتر به دنبال استفاده از ظرفيت کاربران شبکه هاي اجتماعي خود يعني تلگرام براي رشد و فراگيري هرچه بيشتر است. اما به هر حال تا کنون مشخص نيست که آيا انتهاي همستر کامبت به کسب درامدي براي کاربرانش برسد يا خير؟

با توجه به اينکه تا کنون 116 ميليون عضو اين بات تلگرامي شده اند، لازم است تا کاربران اين بات تلگرامي، مراقب باشند درگير کلاهبرداري هايي که در خصوص اين بات صورت ميگيرد نشوند چرا که اولا مشخص نيست که بعد از ايردراپ اين بات درامدي از آن حاصل شود و در صورتي هم که درامدي داشته باشد به احتمال زياد بسيار ناچيز است.

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : مشاغل پردرآمد و پولساز در ايران

…………………………………………………………………………….

بازي همستر کامبت چه تخريبهاي رواني براي جامعه دارد؟

ورود بازي hamster combat در بستر پيام رسان تلگرام يک تب اجتماعي گسترده‌ را در بين مردم بخصوص جوانان ايجاد کرده، اين تب چنان بالاست که خيلي‌ از افرادي که حتي معتقد به استفاده از تلگرام در کشور نبودند فعاليت خود را در حالت گسترده اي خود را شروع نمودند

حکم شرعي درآمد «همستر کامبت» چيست؟

يکي از مراجع تقليد در مورد حکم شرعي بازي‌هايي همانند همستر تصريح کرد: با توجه به ابهامات زيادي که اين نوع ارزها دارند، از جمله اينکه منشاء استخراج آن روشن نيست و نيز غالبا اعتبار آن از سوي دولت ها پذيرفته نشده و همچنين منشاء سوء استفاده هاي زيادي شده است، معامله، سرمايه گذاري و درآمد حاصل از آنها جايز نيست.

بازي همستر کامبت چه تخريبهاي رواني براي جامعه دارد؟

“همستر کامبت” در نقش غول چراغ جادو

در ظاهر به نظر مي‌رسد پيام رسان تلگرام با توجه به مشوق هاي که براي دعوت از افراد ديگر براي سکه اندوزي بيشتر در نظر گرفته در فکر افزايش مخاطبان خود يا مرجعيت بيشتر است يا همچنين شنيده مي‌شود بعضي از رمز ارزها براي تبليغات و معرفي خود نسبت به اين دست و دلبازي ها اقدام مي‌کنند. هر چه هست مردم ما فارغ از تمام محدوديت هاي اعمال شده بر روي پيام رسان تلگرام با هيجان بيشتري براي تهيه پروکسي هاي قويتر و حضور دائمي در اين فضا در حال تکاپو هستند. در اين بين اما افراد محتاط تر با رد هر گونه منفعت در اين بازي با بکاربردن ضرب المثل هايي مانند [پنير مفت فقط در تله موش پيدا ميشود] زنگ خطر هايي رو به دوستداران پر شمار اين بازي سکه اندوزي گوشزد مي نمايد.

سجاد رستمي، روانشناس سلامت در پستي در اينستاگرام نوشت:

اينجانب نوعا اطلاعات زيادي در تأييد يا رد اين بازي ندارم ولي صرف نظر از تمام اظهار نظر ها بديهياتي وجود دارد که دقت به آنها مي‌تواند از آسيب هاي احتمالي آن جلوگيري نمايد لطفا معادله رواني با ترکيبي ((فعاليت کم > سکه اندوزي > حس پاداش >ترشح دوپامين در مغز >عادت سازي رواني )) را در نظر بگيريم و به رابطه اين گزاره ها بينديشيم. مي‌توان نتيجه گرفت که معادله فوق با در نظر گيري اين 2 عامل چند آسيب جدي را مي‌تواند از لحاظ روحي و رواني در پي داشته باشد:

اول- اينکه طبق اين فرمول مغز ما به يک روند رو به جلو عادت سازي رواني وابسته به مسائل مالي اعتياد پيدا مي‌کند و هر گونه خلل يا از دسترس خارج شدن اين بازي و يا کلا فيک بودن ماهيت يا درآمد متصور مي‌تواند يک سرخوردگي شخصي و عمومي را در جامعه فراگير نمايد که بسته به سابقه‌ رواني فرد يا ميزان حسابي که شخص روي اين درآمد باز کرده متغير مي‌باشد.

دوم- در صورت مساعد بودن شرايط و واقعي شدن سکه اندوزي در مرحله اول يک بستر آماده اجتماعي براي حرکت گسترده تر به سمت در آمد بيشتر مهياست که هم معادله ذهني آنها در مورد زحمت کشيدن و عرق ريختن و در آمد زايي تغيير کرده و هم در صورت شکست در سطحي بالاتر از مورد قبلي تأثيرات منفي آن در خانواده و جامعه پديدار مي‌شود.

سوم- فارغ از زمينه شناسي علل گرايش مردم به اين بازي که قطعا مسائل اقتصادي زيربناي قدرتمند آن هستند غرق شدن بدون ذهن آگاهي مي‌تواند تکانه هاي اجتماعي و فرهنگي‌ موثري را در دراز مدت براي توده هاي مردمي داشته باشد که توجه به نکته پاياني خالي از لطف نيست

با توجه به گزاره هاي ناقص فراتحليلي در مورد اين بازي و تا زمان تکميل شدن اطلاعات رسمي لازم، نياز هست که ضمن توجه به فرمول پيش گفته با احتياط لازم از هر گونه درگير شدن ذهني و حساب باز کردن مالي حتي در صورت موفقيت در مراحل ابتدايي احتمالي خودداري گردد و با نوعي ذهن آگاهي و کنترل هيجاني نسبت به اين عادت سازي واکنش آگاهانه داشته باشيم.

 

مقالات مرتبط :

تامين سرمايه با سند

افراد بيشتر در کدام بازار سرمايه گذاري مي‌کنند؟ چرا؟

بيشترين سود بانکي چند درصد و متعلق به کدام بانک است؟

6 پاسخ

  1. وام باسندخودروفقط برای خودروهای نمره تهران میباشد پلاک شهرستانی هاتعلق نمیگیره ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *