پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

وام دانشجویی چیست؟

2024-07-24

وام دانشجویی چیست؟

وام دانشجویی

چکیده مطلب:

وام دانشجویی به منظور کمک در هزینه پرداخت شهریه، مسکن و… از سوی صندوق رفاه دانشجویی برای تمامی دانشجویان کشور در نظر گرفته شده است. صندوق رفاه دانشجویان، هر سال تسهیلاتی را از طریق سامانه خود به نشانی swf.ir در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. وام دانشجویی به دلیل کارمزد پایین، درخواست‌های زیادی در بین دانشجویان دارد، اما شرایط وام دانشجویی وام چندان ساده نیست و دانشگاه صرفا درخواست برخی افراد را با توجه به شرایط آن‌ها تایید می‌کند.

فهرست مطالب

وام دانشجویی چیست؟ + شرایط، مدارک، مبلغ و ضامن 1403

وام دانشجویی به منظور کمک در هزینه پرداخت شهریه، مسکن و… از سوی صندوق رفاه دانشجویی برای تمامی دانشجویان کشور در نظر گرفته شده است. صندوق رفاه دانشجویان، هر سال تسهیلاتی را از طریق سامانه خود به نشانی swf.ir در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. وام دانشجویی به دلیل کارمزد پایین، درخواست‌های زیادی در بین دانشجویان دارد، اما شرایط وام دانشجویی وام چندان ساده نیست و دانشگاه صرفا درخواست برخی افراد را با توجه به شرایط آن‌ها تایید می‌کند.

مهم ترین مسئله در زمان درخواست وام دانشجویی انتخاب نوع مناسب وام و ارائه مدارک مورد نیاز برای آن می‌باشد که درخواست اغلب دانشجویان به علت بی‌اهمیتی به همین موضوع رد می‌شود. اگر تجربه ثبت نام وام را ندارید بهتر است تا با برقراری یک تماس با شماره 02166577983 و ثبت نام وام به کمک مشاورین ایران تحصیل، شانس خود را برای دریافت وام مورد نظر افزایش دهید.

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : تامین سرمایه با سند

…………………………………………………………………………….

معرفی انواع مختلف وام دانشجویی 1403

وام دانشجویی شامل 25 مورد می‌باشد که این موارد در عناوین مختلف دسته بندی شده است. اما مهمترین‌ترین آن‌ها که هر ساله در صندوق رفاه قرار می‌گیرند و دانشجویان می‌توانند از آن‌ها استفاده نمایند، به شرح زیر است:

🎓وام تحصیلی

وام تحصیلی از ساده‌ترین و عمومی‌ترین وام‌های دانشجویی به شمار می‌آید و هر ساله دانشجویان زیادی برای حل مشکلات تحصیلی خود از این وام‌ها بهره می‌برند. هر دانشجو در هر نیمسال تحصیلی می‌تواند وام تحصیلی خود را دریافت کند و تنها شرط آن تسویه کردن وام قبلی است. دانشجویان برای استفاده از وام دانشجویی تحصیلی باید شرایط وام دانشجویی خاصی داشته باشند و مدارکی را نیز در این مورد ارائه دهند که در ادامه مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

مبلغ وام دانشجویی تحصیلی برای دانشجویان برتر، ممتاز، مبتکر و یا تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد هر ساله 50 درصد بالاتر از سقف وام در نظر گرفته شده است.

وام ضروری دانشجویی

وام ضروری دانشجویی به تمامی مقاطع مختلف تعلق می‌گیرد، اما شرایط وام دانشجویی در دانشگاه آزاد و دولتی با یکدیگر متفاوت است. به این صورت که دانشگاه آزاد وام ضروری را در زمان احتیاج دانشجو مثل خدمات درمانی فوری نظیر بستری شدن و یا جراحی اختصاص داده است، اما وام ضروری دانشجویی در دانشگاه سراسری موارد بیشتری را پوشش می‌دهد؛ مواردی نظیر تولد فرزند، فوت اقوام درجه یک دانشجو، وقوع حادثه و تصادف و ابتلا به بیماری‌های خاص. برای اطلاع از مبالغ این وام‌ها با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

🎓وام مسکن دانشجویی

وام ودیعه مسکن دانشجویی تنها به افراد متاهل به شرط ارائه اجاره‌ نامه معتبر همراه با کد رهگیری خانه‌ای که در شهر محل تحصیل دانشجو قرار دارد، تعلق می‌گیرد. هر دانشجو یک بار در دوران تحصیل امکان استفاده از این وام را دارد. مبلغ این وام به دلیل تفاوت قیمت مسکن در مناطق مختلف کشور برای دانشجویانی که در شهرهای مختلف تحصیل می‌کنند، متفاوت است. به طوری که دانشجویان ساکن در شهر تهران بیشترین رقم وام مسکن را به ارزش 150 میلیون تومان برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۴دریافت می‌کنند.

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : وام و انواع آن

…………………………………………………………………………….

🎓وام شهریه دانشجویی

وام شهریه دانشجویی، فقط به دانشجویان پذیرفته شده دانشگاه آزاد و یا دانشگاه شبانه تعلق می‌گیرد. پس از درخواست دانشجو و ثبت نام در سامانه صندوق رفاه دانشجویان، این صندوق هزینه همان نیمسال را به دانشگاه پرداخت کرده و دانشجو تنها باید قسط وام خود را بپردازد. قسط‌ها معمولا به گونه‌ای تقسیم می‌شوند که به دانشجو فشار مالی وارد نشود، بنابراین اگر شما جز دانشجویان دانشگاه شبانه یا آزاد هستید، می‌توانید از این وام استفاده کنید. مبلغ وام دانشجویی از 3 تا 7میلیون است.

برخی دیگر از وام‌های دانشجویی عبارت است از:

🎓 وام دانشجویی بانک ملی

وام دانشجویی بانک ملی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین وام‌ها برای دانشجویان است. این وام تنها برای دانشجویان دانشگاه آزاد می‌باشد و دانشجویان این دانشگاه برای دریافت وام بانک ملی، ابتدا باید معرفی نامه بگیرند و سپس به شعب بانک ملی مراجعه نمایند تا درخواست وام خود را ثبت کنند.

توجه کنید که هر دانشجو در دوران تحصیل خود تنها یک مرتبه مجاز به گرفتن وام بانک ملی است، اما استفاده همزمان از وام دانشجویی صندوق رفاه و بانک ملی برای دانشجویان وجود دارد. همچنین مبلغ و اقساط وام به مقطع تحصیلی شما بستگی دارد:

کاردانی : 10 درصد – 24 قسطه (ماه)

کارشناسی  : 10 درصد – 48 قسطه (ماه)

کارشناسی ارشد  : 10 درصد – 36 قسطه (ماه)

دکتری : 10 درصد – 60 قسطه (ماه)

 

البته به غیر از وام دانشجویی بانک ملی، می‌توانید از وام‌های دانشجویی بانک‌‎های دیگری مانند تجارت، ملت، رسالت، مهر، سپه، صادرات و غیره استفاده کنید که جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن‌ها می‌توانید از مشاوران ایران تحصیل کمک بگیرید.

وام دانشجویی

🎓 وام دانشجویان اربعین

صندوق رفاه وزارت علوم، تسهیلاتی را برای دانشجویانی که برای شرکت در مراسم پیاده روی اربعین حسینی عازم عراق شده‌اند در نظر گرفته است. زائران پس از بازگشت از کربلا می‌توانند با ارائه مدارکی نظیر گذرنامه درخواست خود را در سامانه صندوق رفاه وزارت علوم ثبت کنند. مبلغ وام دانشجویی اربعین در سال 1403، بیشتر از 3 میلیون تومان می‌باشد.

🎓 وام دانشجویان خرید خوردو

دانشگاه آزاد برای حمایت از دانشجویان خود جهت خرید خودرو، تسهیلاتی را ارائه می‌دهد. دانشجویانی که قصد خرید خودرو دارند، می‌توانند از این وام که با شرایط دانشجویی سازگار است استفاده نمایند. دانشجویان برای دریافت وام خرید خودرو باید در تاریخ مقرر شده به سامانه صندوق رفاه به آدرس bp.swf.ir مراجعه کرده و طبق مراحل درج شده در سایت، اقدامات لازم را انجام دهند. وام دانشجویی خرید خودرو برای دانشجویان واجد شرایط در طول تحصیل تنها یک بار ارائه می‌شود، به طوری با افزایش سقف وام نیز نمی‌توانند آن را تمدید کنند.

🎓 وام دانشجویان خرید گوشی و لپ تاپ

یکی از وام‌هایی که برای دانشجویان ارائه می‌شود، وام دانشجویی خرید گوشی و لپ تاپ است که با شیوع کرونا تقاضا برای ثبت نام بیشتر از قبل شده است. دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های کشور در صورت لزوم می‌توانند از این وام استفاده کنند. در حال حاضر دانشجویان دانشگاه پیام نور با در دست داشتن مدارک خود می‌توانند به بانک مهر ایران مراجعه کنند و در آن جا وام  خرید گوشی و لپ تاپ خود را به ارزش 20 میلیون تومان دریافت کنند.

🎓 وام تغذیه دانشجویی

وام تغذیه با هدف ارائه کمک به دانشجویان کم بضاعت در نظر گرفته شده است تا بتوانند از پس خورد و خوراک خود بر آیند. مبلغ این وام با توجه به قیمت هر ژتون غذای دانشگاه، ممکن است متفاوت باشد. دانشجویانی که در خوابگاه سکونت دارند حداکثر 10 وعده ناهار و شام و دانشجویان غیرخوابگاهی حداکثر 5 وعده ناهار می‌توانند از این وام استفاده کنند.

 

🎓 وام دانشجویان برای زیارت عتبات عالیات

هدف از ارائه وام زیارت عتبات عالیات، تشویق جوانان و دانشجویان به سفر زیارتی می‌باشد و به دانشجویانی که قصد سفر زیارتی به کشور عراق را دارند، تعلق می‌گیرد.

🎓 ودیعه مسکن دانشجویان متأهل غیر ایرانی

وام ودیعه مسکن دانشجویان متأهل غیر ایرانی همانطور که از نامش پیداست مخصوص دانشجویانی است که تابع کشورهای خارجی هستند. دانشجویان برای دریافت این وام می‌بایست در یکی از دانشگاه‌های دولتی – روزانه مشغول به تحصیل باشند و نیز متاهل بوده و در حال حاضر در منزل اجاره‌‌ای زندگی کنند.

🎓 وام ازدواج دانشجویی

وام ازدواج دانشجویی را به عنوان مبلغی برای تشویق دانشجویان به ازدواج و کمک خرج به آن‌ها ارائه می‌دهند. از جمله شرایط وام دانشجویی این است که حتما ازدواج باید در طول دوران تحصیل انجام شده باشد و از زمان عقد بیشتر از یک سال نگذشته باشد. ضمنا ارائه کپی سند ازدواج جزء مدارک اصلی دریافت این وام می‌باشد. توجه داشته باشید که وام ازدواج تنها یک بار در طول تحصیل به دانشجو تعلق می‌گیرد.

🎓 وام استعداد درخشان دانشجویی

وام استعداد درخشان به دانشجویانی که برتری ویژه‌‌ای نسبت به سایر دانشجویان در زمینه‌‌های مختلفی مانند: فرهنگی، ورزشی و المپیاد دارند، تعلق می‌گیرد. تشخیص دانشجوی برتر بر عهده رئیس دانشکده است و همچنین لازم به ذکر می‌باشد که به استعدادهای درخشان حداکثر دو برابر سایر دانشجویان معمولی وام تعلق می‌گیرد.

مبلغ وام دانشجویی سال ۱۴۰۳

وزارت علوم، مبالغ مختلفی را به ازای هر یک از انواع وام‌های دانشجویی توضیح داده شده در نظر گرفته است.

  • وام تحصیلی دانشجویان کاردانی و کارشناسی 3میلیون تومان
  • کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته، دکتری حرفه ای و دکتری پیوسته 5میلیون تومان
  • دانشجویان دکتری تخصصی ناپیوسته 7 میلیون تومان
  • وام ودیعه مسکن متاهلی از 30 تا 70 میلیون تومان
  • وام ضروری 7میلیون تومان
  • وام شهریه از 3 تا 7میلیون تومان

 

📣 اطلاعیه 📣

مبلغ وام تحصیلی دانشجویان متاهل حداکثر تا دوبرابر مبلغ وام دانشجویان مجرد می‌باشد.

شرایط وام دانشجویی 1403

دریافت وام در تمامی دانشگاه‌ها برای دانشجویان تحت شرایطی خاص انجام می‌شود. شرایطی که هر فرد تنها در صورت برخورداری از آن‌ها می‌تواند برای دریافت وام دانشجویی اقدام کند.

از این رو در این قسمت از مقاله به بررسی کامل شرایط عمومی و اختصاصی لازم برای دریافت وام خواهیم پرداخت. شرایط وام دانشجویی بسته به هر نوع وام تا حدودی متفاوت است.

 

شرایط عمومی لازم برای ثبت نام وام دانشجویی 1403

برای دریافت وام دانشجویان، ابتدا لازم است دارای شرایط وام دانشجویی زیر باشید:

✅ دانشجو می بایست دارای یکی از ادیان رسمی نوشته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی باشد.

✅ دانشجو از وام‌ها و کمک بورسیه‌های دانشجویی دیگر استفاده نکند.

✅ دانشجو می‌بایست از نظر دانشگاه صلاحیت لازم را داشته باشد.

✅ نیاز مالی دانشجو باید ثابت و تایید شود.

✅ دانشجو باید حداقل دو ضامن معتبر داشته باشد.

✅ عدم شاغل بودن دانشجو نیز یکی از شرایط عمومی می‌باشد.

 

شرایط آموزشی برای دریافت وام دانشجویی در دوره‌های ۱۴۰۳ ۱۴۰۳

دانشجو برای درخواست وام دانشجویی باید شرایط وام دانشجویی را داشته و سپس درخواست خود را ثبت کند.

شرایط وام دانشجویی برای دوره‌های روزانه و غیر روزانه به شرح زیر است:

۱. حضور در دوره آموزشی به صورت تمام وقت

۲. اشتغال به تحصیل در سنوات تحصیلی مجاز برای استفاده از وام صندوق رفاه بدین شرح است:

– کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر ۲ سال تحصیلی (۴ نیمسال)

– کارشناسی پیوسته حداکثر ۴ سال تحصیلی (۸ نیمسال) – کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر ۲ سال تحصیلی (۴ نیمسال)

– کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری حرفه‌ای حداکثر ۶ سال تحصیلی (۱۲ نیمسال)

– دکتری تخصصی ناپیوسته غیر بورسیه حداکثر تا هشت نیم سال تحصیلی

شرایط لازم برای ضامنین وام دانشجویی 1403

همانطور که دانشجویان برای دریافت وام باید دارای شرایط عمومی و اختصاصی باشند، ضامنین وام دانشجویی نیز نیازمند داشتن شرایطی خاص هستند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

☑️ ضامن شدن کارکنان رسمی دستگاه اجرایی

☑️ ضامن شدن کارکنان قرارداری با 5 سال سابقه

☑️ کارکنان رسمی قوه قضاییه

☑️ کارکنان قراردادی قوه قضاییه با 5 سال سابقه

☑️ کارکنان قراردادی بانک با سابقه بالا

☑️ کارکنان نیروهای مسلح

☑️ کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد

☑️ کارکنان و اعضای علمی علوم تحقیقات

☑️ بازنشتگان مستمری بگیران تامین اجتماعی

☑️ بازنشستگان کشوری و لشکری

☑️ اعضا و خانواده درجه یک بنیاد شهید

☑️ کارکنان قوه مقننه با 5 سال سابقه

نکته: داوطلبین در زمان ثبت نام وام دانشجویی مسکن به صورت همزمان، اجازه ثبت نام برای وام ودیعه مسکن را ندارند. به نوعی می‌توان مدعی شد که ثبت نام وام دانشجویی در هر برهه زمانی صرفا در یک نوع برای دانشجو مجاز می‌باشد.

 

تاثیر سنوات بر وام دانشجویی

به‌طور کلی سنوات تحصیلی یکی از شرایط دریافت وام از دانشگاه است. بدین معنا که باید طبق برنامه دانشگاه و وزارت علوم، دروس دانشگاه را با موفقیت پشت سر بگذارید تا بتوانید درخواست وام دهید.

به عنوان مثال، اگر دانشجوی ترم چهارم هستید، برای درخواست وام باید واحدهای این ترم را قبول کنید. در صورتی که به ترم‌های بیشتری نیاز دارید، امکان دریافت وام وجود ندارد.

تعداد سنوات تحصیلی برای دانشجویان کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر ۲ سال تحصیلی است و دانشجویان کارشناسی پیوسته نیز به حداکثر ۴ سال تحصیلی احتیاج دارند.

اگر در طول دوره تحصیلی، مرخصی تحصیلی دریافت کنید و مرخصی تایید‌شده‌باشد، زمان مرخصی به عنوان بخشی از دوره تحصیلی محاسبه نمی‌شود.

در صورتی که تا کنون از وام دانشجویی استفاده نکرده‌اید، مدت زمان تحصیل به عنوان بخشی از سنوات تحصیلی در نظر گرفته می‌شود و امکان استفاده از بقیه دوره وجود دارد.

میزان نرخ بهره تسهیلات چه مقدار است؟

سود تسهیلات تحصیلی چهار درصد تعیین‌شده‌است. طبق مقررات صندوق رفاه دانشجویان، این صندوق مجاز است که در ابتدا، سودی معادل چهار درصد را از متقاضیان اخذ نماید. این میزان سود، پیش از آغاز فرآیند بازپرداخت اقساط از آن‌ها دریافت می‌گردد.

 

روش بازپرداخت وام به چه صورت است؟

یک نکته حائز اهمیت در خصوص بازپرداخت اقساط این است که ضروری است طی دوران تحصیل، مشغول به کار نباشید و اقساط وام را در این دوران پرداخت نمایید.

در صورتی که صندوق رفاه دانشجویی متوجه شود قوانین نادیده گرفته شده‌اند، امکان دارد مبادرت به وضع جریمه بر شما نماید.

علاوه بر این، در صورتی که پس از دریافت وام، شغلی را آغاز کنید، لازم است که کل مبلغ وام را یکجا پرداخت نموده و به این مبلغ، سودی معادل ۴ درصد افزوده می‌شود.

همچنین، در صورت انصراف از تحصیل پس از دریافت وام، تا سه ماه پس از انصراف، فرصت دارید که وام را به صورت یکجا بازپرداخت نمایید.

جمعی از دانش‌آموختگان بلافاصله پس از فارغ‌التحصیلی وارد مقطع تحصیلی بعدی می‌شوند، در صورتی که این افراد وام خود را به‌طور کامل بازپرداخت کنند، کارمزدی به آن‌ها تعلق نخواهد گرفت.

اما با پرداخت نیمی از مبلغ وام، ملزم به پرداخت کارمزدی به میزان ۲ درصد خواهند بود.

دسته‌ای از دانشجویان شامل دانشجویان از کار افتاده و دارای بیماری‌های صعب‌العلاج می‌شوند، در صورتی که این افراد حین تحصیل دچار از کارافتادگی گردند، بدهی‌ها و جرائم آن‌ها بخشیده خواهد شد.

نکته پایانی این است که دانشجویان نابینا و ناشنوا پس از گذشت ۲ سال، باید اقساط وام خود را پرداخت نمایند.

نکات مهم وام دانشجویی ۱۴۰۳ ۱۴۰۳

وام ودیعه مسکن دانشجویی برای تهیه مسکن برای اجاره یا رهن مخصوص دانشجویان متاهل است و از سال تحصیلی جدید تنها از طریق بانک قرض‌الحسنه مهر ایران پرداخت می‌شود. برای دریافت این وام، دانشجویان نیازمند اجاره نامه با کد رهگیری هستند.

وام شهریه برای پرداخت شهریه تحصیلی دانشجویان واجد شرایط وام دانشجویی در دانشگاه‌های شهریه پرداخت می‌شود و به صورت نقدی به دانشجو تعلق نمی‌گیرد. دانشگاه‌ها برای درخواست مجدد دانشجویانی که از خدمات بانک قرض‌الحسنه مهر ایران استفاده کرده و درخواست جدید دارند، باید درخواست آن‌ها را به صندوق ارسال نمایند.

دانشجویان ورودی سال‌های گذشته دانشگاه‌های آزاد اسلامی، علمی و کاربردی و موسسات غیردولتی – غیرانتفاعی که از وام شهریه بانک قرض‌الحسنه مهر ایران استفاده کرده‌اند، در صورت تمایل می‌توانند پس از ارائه سند تعهد جدید و مدارک به اداره رفاه دانشگاه از وام شهریه صندوق رفاه استفاده نمایند.

 

نتیجه

یکی از دغدغه‌های همیشگی دانشجویان، تامین هزینه‌های تحصیلی خود در طول تحصیل بوده است. صندوق رفاه دانشجویان برای بر طرف کردن این مشکل، وامی برای دانشجویان در عنوان مختلف در اختیار قرار داده است. وام دانشجویی انواع مختلفی دارد که تمامی آن‌ها در طول مقاله بیان شده است.

همچنین تمامی نکات مربوط به وام، اعم از شرایط دریافت و همچنین شرایط وام دانشجویی، به صورت کامل بیان شده است. در صورتی که پس از مطالعه این مقاله پرسشی در این خصوص داشتید، می‌توانید با کارشناسان در ایران تحصیل به شماره 02166577983 تماس حاصل فرمایید.

 

مقالات مرتبط :

پرداخت وام ملکي

وام با سند

وام ازدواج

مراکز تامين سرمايه

 

6 پاسخ

  1. سلام خدمت شما بنده شهرستان خرمشهرم میتونم از این وام استفاده کنم؟شعبه دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *