پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

چالشهای حضور VAR در ایران

2024-07-24

چالشهای حضور VAR در ایران

var

چکیده مطلب:

فهرست مطالب

چالشهای حضور VAR در ایران

VAR هم از جمله کلماتی است که همچنان معادل فارسی برایش مشخص نشده و مانند بسیاری دیگر از اصطلاحات مرسوم به دلیل ساختار ایجادیش که در غرب ابداع و روانه بازار شده، می بایست با همین نام صدایش کرد.

البته گروهی همین نام را هم “وار” تلفظ می کنند که فعلا منظور را میرساند اما کماکان “کمک داور ویدئویی” مورد استفاده مخالفان بکارگیری کلمات و اصطلاحات انگلیسی است. فعلا از چالش نام این تازه وارد گذر میکنیم.

VAR  یا کمک داور ویدئویی در سال 2016 توسط هیئت بین المللی فوتبال که مرجع رسمی تعیین قوانین فوتبال است بصورت آزمایشی مورد تایید قرار گرفت و آلمان (طبق معمول) اولین کشوری بود که به عنوان مشارکت کننده در این طرح اعلام آمادگی کرد و در پی آن بتاریخ 7 آوریل 2017 بازی میان بایرن مونیخ و موشن گلادباخ در هفته 26 بوندسلیگا و ورزشگاه آلیانزه آرنا میزبان اولین مسابقه فوتبال تحت نظارت زنده داور ویدئویی یا همان VAR شد.

با این تجربه موفق در تاریخ 3 مارس 2018 هیئت بین المللی فوتبال با هدف و شعار “تاثیر زیاد، دخالت کم” بطور رسمی استفاده از آنرا تصویب کرد. یعنی حدود شش سال قبل!

این رویداد به صورت دومینو وار در سایر کشورها و لیگ های معتبر اروپایی مورد قبول و استفاده قرار گرفت و در نهایت به جزئی از سخت افزار الزام آور مسابقات فوتبال بدل گشت.

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : پرداخت وام آزاد

…………………………………………………………………………….

در حال حاضر مسابقات داخلی کشورهایی چون عربستان و امارات و قطر نیز با حضور VAR برگزار میشوند.

در این بین کشور خودمان نیز یک ورزشگاه مجهز به این سیستم دارد که بصورت اجاره ای و با اجبار فدراسیون فوتبال آسیا نصب شده و برای چند مسابقه آسیایی و دو شهر آورد مورد استفاده قرار گرفته است.

جایی که لزوم به استفاده چنین ابزاری، بیشتر از سایر کشورها احساس میشود تا حرف و حدیثهای داوری کمتر و کنترل شود.

مثل خیلی از موارد مشابه، ورود چنین تکنولوژیهایی معمولا دیرتر از سایر نقاط جهان در دسترس ما ایرانی ها قرار می گیرد که تحریمها از جمله عوامل مهم و تاثیرگذار در چنین جاماندگیهایی است.

با پایان یافتن لیگ بیست و سوم و قهرمانی پرسپولیس، اعضای تیم نایب قهرمان یعنی استقلال و هواداران آنها، کم کاری و کاستیهای خود را کمرنگ کرده و هجمه بسیاری به نحوه داوریها و زیان ناشی از قضاوتهای پر اشتباه به جامعه داوری وارد کردند و نیاز به استفاده از تکنولوژی VAR را یکی از روشهای حل این موضوع مطرح کردند و پیرو آن تمامی تیمها و جامعه فوتبال بر پیاده سازی آن تاکید داشتند و در نهایت رئیس فدراسیون فوتبال نیز وعده برگزاری فصل آینده لیگ ایران با حضور VAR را داد تا ما نیز همچون سایر کشورهای فوتبالی از چنین موهبتی برخوردار شویم. البته که تاکید فیفا و AFC در این راستا بیشترین سهم را داشته و دارد.

var

موافقان و مخالفان VAR

همانطور که گفته شد VAR با شعار “تاثیر زیاد و دخالت کم” وارد مسابقات فوتبال شد که هدف آن رفع اشتباهات در تصمیم گیری داوران است و در این مدت کوتاه از حضورش، بسیار موفق عمل کرده است.

با این حال منتقدان و مخالفان زیادی نیز عملکرد آنرا زیر سوال برده اند که از مهمترین انتقادها به کاهش جذابیت فوتبال می توان اشاره کرد. فرض کنید تیم محبوبتان در دقایق پایانی گل پیروزی را به ثمر می رساند و زننده گل و یاران تیم او به همراه نیمکت و کادر فنی از خوشحالی از سر و کول هم بالا می روند و طرفدارانشان در استادیوم به همراه شما و میلیونها نفر دیگر جلوی تلویزیون، روی زمین بند نمی شوید و از شدت خوشحالی فرباد گل سر می دهید و اما خبر ندارید که در چند ثانیه آینده خوشحالی شما و غم حریف معاوضه خواهند شد. چون چیزی در گوشی داور گفته می شود که سلامت گل باید تایید شود.

در این لحظه داور پانتومیم وار تصویر مانیتور را به همه نشان می دهد و دوان دوان به سمت مانیتور کنار زمین رفته تا صحنه مورد مناقشه را مورد بازبینی قرار دهد. این لحظات استرس زا با بازگشت داور به وسط زمین به اوج خود می رسد و با اعلام مردودی توسط او خوشحالی چند لحظه قبل جای خودش را با غم و اندوه مبادله می کند. اینجاست که منتقدان این سیستم مدت زمان تقریبا طولانی استفاده از VAR را از عوامل مهم در کاهش جذابیت فوتبال می دانند.

از دیگر مباحث منفی این تکنولوژی تاثیر تصمیم نهایی داوران در ثبت نتیجه است. زیرا پشت فرمان VAR هم انسان نشسته و صرفا دید داوران وسیع تر می شود و قضاوت نهایی با داور وسط زمین است.

طرفداران استفاده از VAR بر این باورند که اشتباهات داوری و تاثیر مستقیم آنها بر نتایج مسابقات بسیار کاسته شده و سودی که بهره جویی از این تکنولوژی می رساند به اندک زیانش می چربد. با بکارگیری هوش مصنوعی در آینده می توان سرعت اعلام نتیجه و تاثیر اشتباهات انسانی را به مراتب کاهش داد.

هزینه VAR در ایران

VAR دارای اجزا و قسمتهای مختلفی  است از جمله آنها می توان به نصب دوربینهای متعدد در نقاط مختلف زمین، اتاق فرمان، مانیتور کنار زمین برای بازبینی داور و سیستم های ارتباطی و کنترلی اشاره کرد. که هر استادیوم موظف به پیاده سازی کامل آن است. شرکتهای متعددی هم قابلیت ارائه این سیستم را دارند که فقط چندتا از آنها موفق به دریافت مجوز از فیفا شده اند و این بدان معنی است که فقط مجاز به خرید از لیست اعلامی فیفا هستید تا بتوانید مسابقات رسمی تحت نظارت فیفا را برگزار کنید.

باتوجه به تعداد تیمهای شرکت کننده در لیگ ایران و وجود چند استادیوم اشتراکی میان تیمها (مثل استادیوم آزادی که میزبان بازیهای استقلال و پرسپولیس و تیم ملی است) هزینه ای بالغ بر دو میلیون و سیصد هزار دلار برآورد شده که طبق صحبتهای آقای تاج یک شرکت چینی جهت تجهیز لیگ ایران انتخاب شده است. اما درحال رایزنی برای تامین بودجه لازم هستند. آیا واقعا این رقم زیادی است؟

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : تامین سرمایه با سند

…………………………………………………………………………….

کشوری که ادعای فوتبال اول آسیا را دارد و خود را مدعی قهرمانی میداند، سرمایه لازم برای چنین کار مهمی را ندارد؟

حال آنکه استفاده از VAR الزامی هم شده و حرف و حدیثهای داوری به درست یا غلط آبرو در داخل و خارج برایمان نگذاشته، تعلل و غفلت حتی برای یک هفته از شروع لیگ نیز جایز نیست. هنوز از حضور رونالدو با تیم متمولش یکسال نگذشته که بخاطر چمن کچل ورزشگاه شماره یک کشورمان شرمنده خاص و عام شدیم و با یک VAR عاریه آن مسابقه کذایی برگزار شد و هم بازی را باختیم و هم …

برای کشوری در حد و اندازه ایران و سوابق درخشان در عرصه های مختلف، بهانه تراشی به دلیل چنین مبالغی تنها و تنها این موضوع را در ذهن می پروراند که انگیزه ای برای حرکت به سوی قضاوتهای سالمتر وجود ندارد و گویی ارقام و مبالغی که در این عرصه جابجا می شود بسیار بیشتر از تجهیز استادیومها به تکنولوژی VAR است. حواسمان هست هنوز پرونده فساد در مس رفسنجان در مراحل ابتدایی مراجع قضایی به سر می برد و خیلی ها به دنبال سفیدشویی عملکرد و سوابق خود هستند و در این راه از هر شخص و وسیله ای نیز دریغ نخواهند کرد. در نهایت همانطور که به فکر سلامت کاری و سوابق خود هستید ذره ای نگاهتان به ذهن، فکر، اشتیاق و آبروی جوانان و سرمایه های این مرز و بوم نیز باشد. به نظر می رسد VAR را باید در هر دفتر و اداره ای نصب کرد تا فرایند کاری و عملکرد مسئولان نالایق مورد بررسی دقیقتر قرار گیرد تا همه بدانند بالاخره مورد قضاوت قرار خواهند گرفت و مدیران شایسته هدایت امور را در دست بگیرند.

به امید آنروز …

 

مقالات مرتبط :

پرداخت وام ملکي

وام با سند

وام ازدواج

مراکز تامين سرمايه

6 پاسخ

    1. درود بله لطفا فرم سرمایه پذیر – که در قسمت بالای سایت قرار گرفته – را تکمیل نمایید . تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *