پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

چرا سرمایه گذاری در بورس؟

2024-07-18

چرا سرمایه گذاری در بورس؟

چکیده مطلب:

سرمایه گذاری در بورس و خرید و فروش سهام شرکت ها، یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری در کشورهای توسعه یافته دنیا است. در ایران نیز بازار سرمایه به عنوان یکی از بازارهای اصلی سرمایه‌پذیر، مخاطبان بسیاری را به خود جذب کرده است.

فهرست مطالب

سرمایه گذاری در بورس و خرید و فروش سهام شرکت ها، یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری در کشورهای توسعه یافته دنیا است. در ایران نیز بازار سرمایه به عنوان یکی از بازارهای اصلی سرمایه‌پذیر، مخاطبان بسیاری را به خود جذب کرده است.

اگرچه ممکن است بازار بورس نیز مانند سایر بازارها در برخی از مقاطع زمانی دچار رکود شود. اما تجربه نشان داده است که سرمایه گذاری در بازار سرمایه در طولانی مدت بازدهی مناسب‌تری نسبت به سایر روش های سرمایه گذاری داشته است.

به طور خلاصه، در مقایسه بازار بورس نسبت به سایر بازارهای موازی باید موارد زیر را مد نظر قرار داد:

بازدهی بیشتر بورس

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، در طی ۵ سال گذشته، بورس با بازدهی حدوداً ۱۴۵۰ درصدی، بهترین عملکرد را در مقایسه با سایر روش های سرمایه گذاری داشته است. به طور کلی بازدهی بازار بورس نسبت به سایر بازارهای موازی نظیر طلا، سکه طلا، مسکن، خودرو، دلار و سپرده‌های بانکی در طولانی مدت بیشتر بوده است.

نقدشوندگی بیشتر بورس

نقدشوندگی به این معناست که بتوانید یک دارایی را سریع و راحت تبدیل به پول نقد کنید. در بسیاری از موارد، سرمایه گذاری در بازار بورس نسبت به سایر بازارهایی همچون مسکن و خودرو نقدشوندگی بیشتری دارد. البته باید توجه داشته باشید که تمام سهم‌های موجود در بورس نقدشوندگی بالایی ندارند. لذا توصیه می‌شود پیش از سرمایه‌گذاری در یک سهم، متوسط حجم معاملات روزانه آن را بررسی کنید.

امکان مدیریت ریسک بیشتر بورس

برخلاف سایر بازارهای سرمایه گذاری نظیر طلا، سکه طلا، ارزهای خارجی و خودرو که گزینه‌های فرد برای سرمایه گذاری محدود است، در بازار بورس هم‌اکنون بیش از ۶۰۰ اوراق بهادار با سطوح مختلفی از ریسک و بازده وجود دارد. شما می‌توانید با تشکیل سبدی از انواع دارایی ها در بازار سرمایه و استفاده از ابزارها و راهکارهای متنوع سرمایه گذاری، ریسک خود را به بهترین روش ممکن مدیریت کنید.

سرمایه گذاری با مبالغ کم در بورس 

در حال حاضر حداقل با ۵۰۰ هزار تومان می‌توان در بازار بورس سرمایه گذاری کرد. در حالی که برای سرمایه گذاری در مواردی مانند خرید فیزیکی سکه طلا و خودرو به سرمایه چند میلیون تومانی و برای سرمایه گذاری در زمین و مسکن به سرمایه‌ چند صد میلیون تومانی نیاز است. برای آشنایی بیشتر با روش های سرمایه گذاری با پول کم، مقاله سرمایه گذاری با پول کم را بخوانید.

سهولت انجام معاملات بورس

سرمایه گذاری در بورس و انواع اوراق بهادار به صورت آنلاین و از طریق سامانه‌های معاملاتی کارگزاری‌ها انجام می‌شود. در حالی که در سایر بازارها مانند طلا، خودرو، مسکن و دلار چنین امکانی وجود ندارد.

شفافیت معاملاتی بیشتر بورس

بازار بورس نسبت به سایر بازارهای موازی شفافیت معاملاتی بیشتری دارد و نهادهای نظارتی در بازار سرمایه حضور پررنگ‌تری دارند. همچنین کلیه شرکت‌هایی که سهام آن‌ها در بورس مورد داد و ستد قرار می‌گیرد، موظف هستند صورت های مالی خود را به صورت دوره‌ای در وبسایت کدال منتشر کنند. با بررسی این گزارش‌ها می‌توانید از میزان بدهی، درآمد، سرمایه‌گذاری‌های شرکت و بسیاری از موارد دیگر مطلع شده و بهترین شرکت ها را برای سرمایه گذاری شناسایی کنید.

از طریق بورس در بازارهای موازی سرمایه گذاری کنید!

علاوه بر سهام شرکت‌ها، امکان سرمایه گذاری در دارایی‌های مانند سکه طلا نیز از طریق بازار سرمایه وجود دارد. در ادامه به برخی از مواردی اشاره می‌شود که علاقه‌مندان می‌توانند از طریق بازار سرمایه در آن‌ها سرمایه گذاری کنند:

سرمایه گذاری در صندوق های با درآمد ثابت جایگزین سپرده های بانکی و سود بانکی

صندوق های سرمایه گذاری یکی از مهم‌ترین سازوکارهای سرمایه گذاری در بازارهای مالی هستند. هنگامی که واحدهای صندوق های سرمایه گذاری را خریداری می‌کنید، در واقع مدیریت دارایی خود را به یک تیم حرفه‌ای و باتجربه می‌سپارید. این تیم با توجه شناختی که در خصوص بازارهای مختلف دارد، می‌تواند بازده مناسبی را در ازای ریسکی که می‌پذیرید برای شما ایجاد کنند. از این رو اگر فرصت کافی برای تحلیل بازار را ندارید، صندوق های سرمایه گذاری یکی از بهترین گزینه های شما خواهد بود.

صندوق های سرمایه گذاری متناسب با ترکیب دارایی‌هایشان، به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که یکی از آن ها، صندوق های با درآمد ثابت است. در ادامه با چند ویژگی صندوق های درآمد ثابت آشنا می‌شویم:

* ریسک صندوق‌های با درآمد ثابت در حدود ریسک سپرده‌های بانکی است.
* بازدهی سالیانه صندوق‌های با درآمد ثابت نیز در حدود بازدهی سالیانه سپرده‌های بانکی بلند مدت واندکی بیشتر از آن‌ها است.
* سود بانکی با توجه به حداقل موجودی ماه تعیین می‌شود. اما سود صندوق‌های با درآمد ثابت به صورت روزشمار محاسبه می‌شود.
* از جمله صندوق‌های درآمد ثابت تحت مدیریت کارگزاری مفید می‌توان به حامی، نامی، آوند اشاره کرد.

خرید سکه طلا از طریق بورس جایگزین خرید فیزیکی سکه طلا

گواهی سپرده کالایی سکه طلا در سال ۱۳۹۴ با هدف کاهش ریسک های سرمایه گذاری خرید سکه و همچنین شفافیت و کشف قیمت رسمی سکه معرفی شد. معامله‌گران با خرید و فروش گواهی سپرده کالایی سکه از طریق سامانه‌های معاملاتی بورس، می‌توانند از مزایایی مانند کارمزد پایین‌تر در معاملات، امکان وثیقه‌گذاری گواهی برای دریافت تسهیلات، از بین رفتن ریسک نگهداری سکه و … بهره‌مند شوند. در ادامه با چند ویژگی گواهی سپرده کالایی سکه طلا آشنا می‌شویم:

* با خرید سکه طلا از بورس ریسک تقلبی بودن آن از بین می‌رود.
* با خرید سکه طلا از بورس ریسک نکول طرفین در تحویل سکه یا پرداخت وجه آن از بین می‌رود.
* خرید و فروش سکه طلا در بورس به راحتی و از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین انجام می‌شود.
* با خرید سکه طلا از بورس ریسک مواردی همچون سرقت یا فقدان سکه طلا در جابجایی‌ها از بین می‌رود.

در صورتی که مایل هستید در بازار طلا سرمایه گذاری کنید ولی فرصت یا دانش کافی برای تحلیل بازار را ندارید، صندوق سرمایه گذاری طلا، نظیر صندوق عیار کارگزاری مفید، یکی از بهترین گزینه‌های شما برای سرمایه گذاری خواهد بود.

جالب است بدانید برای سرمایه گذاری در نقره، زعفران، پسته و زیره نیز در بازار سرمایه راهکارهایی مطمئن ارائه شده است. به این ترتیب بدون نیاز به دریافت کالاها می‌توانید روی آن‌ها سرمایه گذاری کنید و ریسک های ناشی از نگهداری فیزیکی کالاها را کاهش دهید.

خرید سهام شرکت‌های صادراتی وابسته به دلار جایگزین خرید ارز و دلار

در بازار سرمایه، سهام بسیاری از شرکت های صادراتی پذیرش شده است. به طور معمول ارزش سهام این شرکت‌ها هم راستا با رشد دلار یا ارز‌های دیگر رشد می‌کند. به این ترتیب به جای سرمایه گذاری در ارزهای خارجی و تحمل ریسک‌هایی نظیر تقلبی بودن، سرقت و …، می‌توانید سهام این شرکت‌ها را خریداری کنید. مهمترین مزایای سرمایه گذاری در شرکت‌های صادراتی عبارتند از:

* منتفع شدن از افزایش قیمت سهام این شرکت‌ها در زمان افزایش نرخ دلار
* خرید و فروش راحت‌تر سهام این شرکت‌ها نسبت به خرید و فروش فیزیکی دلار
* نگهداری دلار بیش از سقف تعیین شده آن غیرقانونی است در حالی که نگهداری سهام محدودیتی ندارد

4 پاسخ

    1. سلام بله برای دریافت اطلاعات بیشتر لطفا با ما تماس بگیرید. 02166577983

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *