پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

2024 سال سرمایه گذاریهای جدید

2024-07-18

2024 سال سرمایه گذاریهای جدید

چکیده مطلب:

با آغاز سال‌نوي ميلادي بسياري از سرمايه‌گذاران در انتظار افزايش‌‌‌‌‌هاي قيمتي و کشف فرصت‌هاي جديد براي کسب سود از بازار پرنوسان ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال هستند، درحالي‌که براي اکثر سرمايه‌گذاران ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال تنها نوسانات قيمتي در ماه‌هاي آينده اهميت دارد، اما امروزه فناوري بلاک‌چين بسيار گسترش يافته‌است و سال‌2024 مي‌تواند اتفاقات و رويداد‌‌‌‌‌هاي مهمي را براي بخش‌هاي مختلف صنعت ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال به‌همراه داشته‌باشد.

فهرست مطالب

سال جديد، فرصت‌هاي جديد

با آغاز سال‌نوي ميلادي بسياري از سرمايه‌گذاران در انتظار افزايش‌‌‌‌‌هاي قيمتي و کشف فرصت‌هاي جديد براي کسب سود از بازار پرنوسان ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال هستند، درحالي‌که براي اکثر سرمايه‌گذاران ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال تنها نوسانات قيمتي در ماه‌هاي آينده اهميت دارد، اما امروزه فناوري بلاک‌چين بسيار گسترش يافته‌است و سال‌2024 مي‌تواند اتفاقات و رويداد‌‌‌‌‌هاي مهمي را براي بخش‌هاي مختلف صنعت ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال به‌همراه داشته‌باشد.

توکن‌‌‌‌‌هاي غيرمثلي، حوزه ديفاي، متاورس و بازي و کسب درآمد تنها برخي از خدمات محبوب بلاک‌چين طي ساليان گذشته به‌شمار ‌‌‌‌‌مي‌روند و با افزايش قيمتي ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال، باري ديگر اين فرصت فراهم شده‌است تا در سال‌2024 توجه به ديگر خدمات و کاربرد‌‌‌‌‌هاي فناوري بلاک‌چين افزايش پيدا کند، بنابراين علاوه‌بر نوسانات قيمتي هميشگي و شديد ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال، سال‌جديد ميلادي مي‌تواند با رويداد‌‌‌‌‌هاي مهمي براي بازار ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال همراه باشد که توجه به نشانه آنها مي‌تواند فرصت سرمايه‌گذاري‌هاي جديد در بازار ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال را نشان دهد.

سال جديد، فرصت‌هاي جديد

فرصت‌هاي جديد بازار

هوش مصنوعي موضوع داغ و جذاب اين روز‌‌‌‌‌ها است و اکثر شرکت‌هاي بزرگ جهاني در تلاش هستند تا علاوه‌بر عرضه ابزار‌‌‌‌‌هاي هوش مصنوعي، از آنها براي بهبود فرآيندها و خدمات گذشته استفاده کنند.

با افزايش توجه‌‌‌‌‌ها به پتانسيل و کاربرد‌‌‌‌‌هاي هوش مصنوعي، فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري متنوعي نيز پيرامون آنها شکل‌گرفته که از ديد توسعه‌‌‌‌‌دهندگان بلاک‌چيني پنهان نبوده‌است. 

هوش مصنوعي مي‌تواند يکي از اجزاي اصلي و مهم اينترنت و فناوري‌هاي نسل آينده باشد و علاوه‌بر پيوند زبان‌ها و فرهنگ‌‌‌‌‌هاي مختلف جهاني، ارتباطات و همکاري‌هاي فرامرزي را در دنياي‌مجازي امکان‌پذير کند.

ساخت و ارائه دنياي‌مجازي نسل آينده و وب3 از جمله اهداف اصلي فناوري بلاک‌چين و توسعه‌‌‌‌‌دهندگان فعال بازار ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال نيز به‌شمار مي‌رود و طي ساليان گذشته با عرضه خدمات مختلفي مانند متاورس توسعه‌‌‌‌‌دهندگان بلاک‌چيني در تلاش بوده‌‌‌‌‌اند تا ايده اينترنت غيرمتمرکز نسل سوم را به واقعيت تبديل کنند.

بنابراين در سال‌2024 و همراه با رشد و پيشرفت ادامه‌دار اينترنت و خدمات مرتبط با آن، هوش‌مصنوعي و بلاک‌چين مي‌توانند همکاري بهتري با يکديگر داشته باشند و با ترکيب مزايا و خدمات اين دو، براي بسياري از چالش‌ها و مشکلات روزمره گذشته راه‌حل ارائه شود.

در اين شرايط، بسياري از تحليلگران انتظار دارند با عرضه خدمات و محصولات جديد، خدمات بلاک‌چيني مرتبط با هوش‌مصنوعي مورد‌توجه علاقه‌مندان و سرمايه‌گذاران قرار بگيرد و بازار هوش‌مصنوعي بلاک‌چين با رشد قابل‌توجهي همراه باشد.

با گسترش استفاده و پيشرفت ادامه‌دار فناوري بلاک‌چين، سال‌2024 مي‌تواند افزايش قانون‌گذاري‌‌‌‌‌ها در بازار ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال را نيز به‌همراه داشته‌باشد.

همانند هر بازار مالي ديگر جهاني، قانون‌گذاري و تعيين چارچوب قانوني فعاليت براي ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال امري اجتناب‌ناپذير و ضروري است.

هم‌اکنون کشور‌‌‌‌‌هاي مختلف در سراسر جهان در حال بررسي بيشتر دارايي‌هاي بلاک‌چيني هستند تا نحوه فعاليت و چالش‌هاي قانوني اين بازار را تعيين‌تکليف کنند.

درحالي‌که اين روند مي‌تواند آسيب‌هايي را براي ماهيت غيرمتمرکز بازار ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال به‌همراه داشته‌باشد، اما فوايد خود را نيز دارد و مي‌تواند علاوه‌بر فراهم‌کردن مقدمات براي مشارکت بيشتر شرکت‌هاي نهادي، امنيت بيشتري را در زمان سرمايه‌گذاري در بازار ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال فراهم‌کند.

با توجه به‌جايگاه بازار آمريکا در جهان، امروزه قانون‌گذاري ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال در اين کشور براي سرمايه‌گذاران بازار اهميت زيادي پيدا کرده‌است.

2024 مي‌تواند سالي پرفراز و نشيب و با رويدادهايي مهم براي بازار ارزهاي ديجيتال باشد

هم‌اکنون به‌نظر مي‌رسد که رويکرد قانون‌گذاران آمريکا افزايش نظارت در بازار ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال است که مشکلات خود را براي برخي فعالان مانند صرافي بايننس نيز به‌همراه داشته‌است.

2024 سال سرمایه گذاریهای جدید

با اين حال اين افزايش نظارت و سختگيري‌‌‌‌‌ها مقدمات رخ‌دادن برخي اتفاقات مثبت را نيز فراهم کرده است و با آغاز سال‌2024، کميسيون بورس و اوراق‌بهادار آمريکا اولين درخواست راه‌اندازي اولين صندوق قابل‌معامله اسپات بيت‌کوين در بورس بزرگ اين کشور را تاييد کرد. 

تاييد راه‌اندازي صندوق قابل‌معامله اسپات بيت‌کوين در آمريکا مي‌تواند تنها شروعي براي فعاليت بلندمدت اين صندوق‌ها باشد و قابل پيش‌بيني است که به زودي، درخواست راه‌اندازي اين صندوق‌ها براي ديگر ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال مانند اتريوم نيز ارائه مي‌شود، بنابراين با جذب سرمايه‌گذاران سنتي و شرکت‌هاي نهادي، گسترش فعاليت صندوق‌هاي قابل‌معامله اسپات مي‌تواند منجر به ورود گسترده سرمايه به بازار ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال در سال‌2024 شود که رشد قيمتي ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال و عرضه پروژه‌هاي جذاب و کاربردي جديد را به‌همراه دارد.

علاوه بر آمريکا، روند قانون‌گذاري ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال در ديگر کشور‌‌‌‌‌هاي جهان نيز به جديت دنبال مي‌شود و با ارائه‌شدن طرح ساماندهي و توسعه رمز دارايي‌ها توسط مجلس در آذر ماه 1402، اين احتمال وجود دارد که ايران از جمله کشور‌‌‌‌‌هايي باشد که طي ماه‌هاي آينده چارچوب قانوني فعاليت در بازار ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال را به‌طور کامل و واضح اعلام کند. 

همانند ساليان گذشته، آغاز سال‌2024 نيز با پيش‌بيني‌‌‌‌‌ها و گمانه‌زني‌‌‌‌‌هاي مختلفي براي روند قيمتي بيت‌کوين و ديگر ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال بازار همراه بوده‌است، درحالي‌که بيت‌کوين قديمي‌ترين ارز ديجيتال بازار به‌شمار مي‌رود، اما همچنان محبوب‌‌‌‌‌ترين ارز باقي‌مانده‌است و به همين دليل نوسانات قيمتي آن بر روند ديگر ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال و به‌طور کلي بازار تاثير‌‌‌‌‌گذار است. 

بيت‌کوين تا به امروز يک چرخه مشابه را بار‌‌‌‌‌ها تکرار کرده است و طي يک بازه چند ساله، افزايش شديد قيمتي و به‌دنبال آن سقوط قيمتي را تجربه مي‌کند، با اين حال روند بلندمدت آن صعودي باقي‌مانده‌است و اين ارز ديجيتال هر چرخه را با قيمت بيشتري آغاز مي‌کند.

هم‌اکنون برخي تحليلگران بر اين باور هستند که جديدترين چرخه قيمتي بيت‌کوين از سال‌2022 آغاز شده‌است و با تاييد راه‌اندازي صندوق‌هاي قابل‌معامله اسپات اين ارز در بورس آمريکا و همچنين رخ‌دادن رويداد هاوينگ، سال‌2024 مي‌تواند زماني براي رخ‌دادن افزايش‌‌‌‌‌هاي شديد قيمتي بيت‌کوين باشد.

هرچند همانند هر چرخه ديگري، احساسات سرمايه‌گذاران و شرايط کلي بازار نيز بر روند قيمتي بيت‌کوين تاثيرگذار خواهد بود.

انتشار برخي اخبار منفي مانند ورشکستگي يک صرافي بزرگ در سال‌2024 مي‌تواند سرمايه‌گذاران را نسبت به آينده ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال نااميد کند که خروج سرمايه و کاهش‌‌‌‌‌هاي قيمتي را به‌همراه خواهد داشت، بنابراين درحالي‌که با نزديک‌شدن رويداد هاوينگ آينده قيمتي بيت‌کوين اميدوار‌‌‌‌‌کننده به‌نظر مي‌رسد، سرمايه‌گذاران بايد براي هر دو سناريو صعودي و نزولي آماده باشند. 

علاوه‌بر احتمال رشد شديد ارزش بيت‌کوين، توکن‌‌‌‌‌هاي غيرمثلي نيز اين فرصت را دارند تا در سال‌2024 دوباره افزايش‌‌‌‌‌هاي قيمتي داشته باشند، درحالي‌که طي ساليان گذشته حجم معاملات اين توکن‌‌‌‌‌ها کاهش شديدي داشته‌است، اما امروزه توکن‌‌‌‌‌هاي غيرمثلي همچنان در بسياري از بخش‌ها مانند بازي‌هاي بلاک‌چيني به‌طور گسترده مورد‌استفاده قرار مي‌گيرند. 

با بازار صعودي چند ماه اخير و فرصت‌هاي رشد قيمتي بيت‌کوين در سال‌2024، برخي از محققان و فعالان بازار ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال پيش‌بيني مي‌کنند که توکن‌‌‌‌‌هاي غيرمثلي مي‌توانند باري ديگر توجه سرمايه‌گذاران و کاربران بازار‌‌‌‌‌هاي مالي و فناوري‌هاي نوين را به خود جلب کنند.

هم‌اکنون اين باور درميان برخي تحليلگران وجود دارد که موج بعدي محصولات توکن‌‌‌‌‌هاي غيرمثلي، ديگر محدود به آثار هنري و معاملات آنها نخواهد بود و توسعه‌‌‌‌‌دهندگان و سرمايه‌گذاران بر کاربرد‌‌‌‌‌هاي روزمره و مزاياي ديگر آنها تمرکز خواهند داشت، در نتيجه طي سال‌2024 توکن‌‌‌‌‌هاي غيرمثلي اين فرصت را دارند تا کاربرد‌‌‌‌‌هاي بيشتري در دنياي‌مجازي و فضاي وب3  پيدا کنند و پلتفرم‌‌‌‌‌ها و برنامه‌هاي مختلف مانند شبکه‌‌‌‌‌هاي اجتماعي مي‌توانند از اين توکن‌‌‌‌‌ها براي تعامل بيشتر و پاداش به‌کاربران خود بهره بگيرند.

افزايش قانون‌گذاري بازار ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال در سال‌2024 ممکن است توکن‌‌‌‌‌هاي غيرمثلي را نيز شامل شود و در صورت محبوبيت دوباره اين توکن‌‌‌‌‌ها، قابل پيش‌بيني است که توجه قانون‌گذاران و دستگاه‌هاي نظارتي در کشور‌‌‌‌‌هاي مختلف جهان نسبت به آنها بزودي افزايش خواهد يافت.

افزايش توکن‌‌‌‌‌سازي دارايي‌هاي دنياي‌واقعي، رشد بازار ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال در آسيا و کنترل و نظارت بيشتر بر عرضه‌‌‌‌‌کنندگان استيبل‌کوين‌‌‌‌‌ها از جمله ديگر پيش‌بيني‌هاي مهم سال‌2024 براي بازار ارز‌‌‌‌‌هاي ديجيتال به‌شمار ‌‌‌‌‌مي‌روند.

در نهايت در هفته‌هاي اول آغاز سال‌نوي ميلادي به‌نظر مي‌رسد که احساسات سرمايه‌گذاران نسبت به آينده اين بازار مثبت است و بسياري در انتظار رويداد هاوينگ و افزايش‌‌‌‌‌هاي قيمتي بيت‌کوين هستند؛

شرايطي که در صورت واقعي‌شدن، مي‌تواند باري ديگر شرايطي مشابه سال‌2021 را براي بازار ايجاد کند و فناوري‌هاي مختلف بلاک‌چيني اين فرصت را پيدا خواهند کرد تا به‌صورت گسترده مورد‌استفاده قرار بگيرند.

منبع : دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *