پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

افراد بیشتر در کدام بازار سرمایه گذاری می‌کنند؟ چرا؟

2024-07-24

افراد بیشتر در کدام بازار سرمایه گذاری می‌کنند؟ چرا؟

چکیده مطلب:

دسته‌بندی افراد برای انتخاب نحوه سرمایه گذاری به عوامل مختلفی بستگی دارد. اصلی‌ترین معیار برای انتخاب یکی از بازارهای سرمایه میزان بودجه موجود برای سرمایه گذاری است.اولین قدم برای ورود به هر بازاری برای سرمایه گذاری، داشتن آموزش‌های لازم برای آن است. هیچ نگران نباشید زیرا در حال حاضر مؤسسات آموزشی زیادی این آموزش‌ها را برای هر بازاری که تمایل به ورود به آن را داشته باشید، در اختیار شما قرار خواهند داد.

فهرست مطالب

دسته‌بندی افراد برای انتخاب نحوه سرمایه گذاری به عوامل مختلفی بستگی دارد. اصلی‌ترین معیار برای انتخاب یکی از بازارهای سرمایه میزان بودجه موجود برای سرمایه گذاری است. با این ‌حال در سال‌های گذشته درصد ورود افراد به بازار بورس به دلیل مزایایی که برای آن عرض کردیم بسیار بیشتر از سایر بازارها شده است.

بازار طلا و سکه در رده دوم بهترین‌های منتخب مردم ایران بوده و بعد از آن ورود به سایر بازارها در اولویت قرار می‌گیرد. دلایل این انتخاب نیز کاملاً واضح است. همه مردم به نوعی به دنبال کسب بیشترین سود در کمترین زمان و با کمترین میزان ریسک هستند. با توجه به جمع‌بندی این سه پارامتر و مقایسه بازارها در این پارامترها اولین پاسخی که به ذهن هر مخاطب می‌رسد، بازار بورس است.

معیارهای انتخاب روش سرمایه گذاری؟ چگونه تشخیص دهیم که کدام روش سرمایه گذاری برای ما بهتر است؟

مسلماً بهترین بازار برای هر کس بازاری است که بیشترین سود را برای وی به دنبال داشته باشد. اما معیارهایی برای انتخاب بازار مناسب وجود دارد که شما را در انتخاب آن‌ها محدود می‌نماید.

برای مثال برای ورود به بازار مسکن نیاز به سرمایه اولیه بسیار هنگفتی خواهید داشت. حال اگر شما خیلی هم به این بازار و افزایش قیمت‌ها در آن علاقه داشته باشید، بدون چنین سرمایه‌ای راهی به داخل آن نخواهید داشت. پارامترهای زیر ازجمله فاکتورهای مهم انتخاب برای هر فرد می‌باشند:

  • میزان دارایی موجود برای سرمایه گذاری
  • میزان ریسک‌پذیری خود فرد
  • عدم نیاز به سرمایه در دسترس در کوتاه‌مدت
  • شناخت از بازارها

با تحلیل این پارامترها و شخصیت و وضعیت زندگی خود می‌توانید بهترین بازار را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید. فارغ از این پارامترها که مهم هم هستند، یک معیار دیگر هم وجود دارد که بر همه این‌ها اولویت خواهد داشت.

داشتن آموزش‌های لازم برای نحوه سرمایه گذاری در بازارها معیاری است که می‌تواند نقطه عطفی برای موفقیت شما در آن بازارها باشد. در واقع آموزش‌های اصولی هر بازاری در کنار داشتن یک مربی، کلید اصلی موفقیت در هر بازاری هستند.

مربی کارکشته و کاربلد در کنار شما می‌تواند تبدیل به سکوی پرتابی برای وضعیت مالی شما باشد. هرگز این گزینه را برای سرمایه گذاری، پیش‌پا افتاده تلقی نکنید.

چگونه سرمایه گذاری در بازار مورد نظرمان را شروع کنیم؟

اولین قدم برای ورود به هر بازاری برای سرمایه گذاری، داشتن آموزش‌های لازم برای آن است. هیچ نگران نباشید زیرا در حال حاضر مؤسسات آموزشی زیادی این آموزش‌ها را برای هر بازاری که تمایل به ورود به آن را داشته باشید، در اختیار شما قرار خواهند داد.

البته انتخاب موسسه آموزشی برتر که خود نیز در بازار نامبرده موفق بوده باشد، نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. آموزش‌های اولیه شما در یک بازار سرمایه می‌توانند جهت‌دهی دائمی شما را در آن بازار رقم بزنند. ازاین‌رو به‌هیچ‌وجه این آموزش‌ها و موسسه آموزشی مدنظر خود را ساده تلقی نکنید. یک قدم بزرگ و درست در این مرحله می‌تواند بیمه‌نامه‌ای برای شما در کل مسیر سرمایه گذاری باشد

آموزش نحوه سرمایه گذاری نیاز به تخصص در دو زمینه دارد. در درجه اول آموزش‌دهنده باید خود فردی موفق و باتجربه در بازار حاضر باشد و در درجه دوم توانایی انتقال معلومات خود را به سایرین داشته باشد. جمع این معیار در انتخاب یک موسسه آموزشی می‌تواند شما را راهنمایی نماید.

بهترین روش سرمایه گذاری با پول کم چیست؟

مزایا و معایب ورود به بازارهای اصلی سرمایه گذاری در ایران را با هم مرور کردیم. با دقت به بندهای این بخش متوجه خواهید شد که بازار بورس در حال حاضر بهترین بازار برای ورود سرمایه‌های کم است. ورود به سایر بازارها با سرمایه‌های کم به چند دلیل منطقی نخواهد بود.

در درجه اول سود حاصل در سرمایه گذاری در بازارهایی با نیاز به سرمایه بالا چندان قابل توجه برای فرد نخواهد بود. در درجه دوم کمیسیون‌ها و مالیات‌های موجود در بازارهای دیگر به نسبت زیاد بوده و خطری برای چنین سرمایه‌هایی محسوب می‌شوند.

ازاین‌رو بازار بورس با نداشتن هیچ‌کدام از این مشکلات و فراهم نمودن شرایط کسب سود با نرخ‌های قابل توجه برای هر میزان سرمایه‌ای، بستری عالی برای ورود سرمایه‌های کم می‌باشد.

با مبالغ زیاد در کجا می توانیم سرمایه گذاری کنیم؟

سرمایه‌گذاران حرفه‌ای که با نحوه سرمایه گذاری در بازارهای مدرن آشنا هستند، می‌دانند که مهم‌تر از مبلغ اولیه‌ برای سرمایه گذاری نرخ رشدی است که برای پول خود ایجاد می‌نمایند.

کسب سود کم با مبالغ هنگفت هم می‌تواند پول زیادی باشد، اما نرخ رشدهای کم در درازمدت شما را تبدیل به یک ورشکسته خواهد کرد که روزبه‌روز دارایی خود را کمتر و کمتر می‌بیند.

به‌عنوان یک سرمایه‌گذار باتجربه پیشنهاد می‌کنیم برای مبالغ بالا سبدی از بازارهای سرمایه گذاری را انتخاب نموده و پول خود را با نسبت‌های مشخصی در بازارهای مختلف سرمایه گذاری کنید تا هم از سود همه آن‌ها برخوردار شوید و هم ریسک کمتری متوجه سرمایه شما باشد.

بازده هر روش سرمایه گذاری

تعیین بازده هر روش سرمایه گذاری

مسلماً در کوتاه‌مدت نمی‌توان بازدهی بازارهای سرمایه گذاری را تعیین کرد. بسیاری از بازارها در کوتاه‌مدت و میان‌مدت اصلاً سود چندانی نداشته و در درازمدت می‌توانند نرخ رشد مناسبی برای فرد سرمایه‌گذار ایجاد نمایند؛ اما یک راه‌حل ساده برای حل این مشکل استفاده از داده‌های آماری است.

تجربه ثابت نموده که همه بازارها در یک روند طولانی‌مدت و چندساله، مسیر ثابتی را طی می‌کنند. گاهی بازار رونق دارد، گاهی هم رکود. با تحلیل داده‌های آماری بازارها می‌توانید بازده هر یک از آن‌ها را برای خود محاسبه کنید.

در ده سال گذشته بورس بیشترین بازده را در میان همه بازارها به خود اختصاص داده و بعد از آن بازار سکه و سپس بازار طلا در رده‌های بعدی قرار داشته‌اند.

پس از سودآوری، بهتر است با سود حاصل چه کنیم؟

یک اصل مهم و البته حیاتی در نحوه سرمایه گذاری در بازارها که با عنوان نرخ مرکب شناخته می‌شود، توصیه اکید دارد که حتماً سود حاصل از هر بازاری را دوباره سرمایه گذاری کنید تا در درازمدت با نرخ مرکب سرمایه خود را رشد دهید.

البته این مزیت برای هر بازاری وجود ندارد. بازار سکه و به صورت عمده‌تر بازار بورس این نرخ را برای شما فراهم می‌آورند. البته سودهای مبالغ بالای حاصل از سرمایه گذاری در بازارهایی مانند بورس و سکه را می‌توانید به بازار مسکن نیز انتقال دهید.

گرانی و تورم چگونه در انتخاب روش سرمایه گذاری مؤثرند؟

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های بازار سرمایه مانند بورس، البته اگر با نحوه سرمایه گذاری در آن آشنا باشید، رشد چند برابری آن‌ها در تورم و گرانی‌های بازار سنتی است. بازارهایی مانند بازار بورس، سکه و دلار و کمی با تاخیرتر بازار مسکن نسبت به گرانی همیشه جلوتر هستند.

سرمایه گذاری در این بازارها علاوه بر حفظ ارزش سرمایه‌های شما باعث ایجاد ارزش‌افزوده نیز برای آن‌ها خواهد شد. با شناخت نحوه‌ سرمایه گذاری و البته تأثیرپذیری هرکدام از بازارها از گرانی می‌توانید نسبت به سرمایه گذاری در آن‌ها اقدام نمایید.

اولین تأثیر گرانی را در بازار ارز مشاهده خواهید کرد. این تأثیر با اندک فاصله‌ای به بازار طلا و سکه رسوخ خواهد نمود و در نهایت همه فرصت‌ها برای رشد چند برابری در بازار بورس خواهد بود.

تأثیر تحریم ها بر سرمایه گذاری در ایران

اصل اساسی سرمایه گذاری و دلیل ورود به آن بی‌تأثیر کردن تحریم‌ها و سایر فشارهای اقتصادی خارجی بر میزان دارایی‌ها و سرمایه‌های یک فرد است. تحریم‌هایی که علیه ایران تصویب شده‌اند، اولین تأثیر خود را در قیمت ارز نشان می‌دهند.

افزایش قیمت ارز نیز باعث نوسان و افزایش قیمت در سایر بازارها مانند بورس می‌شود. ازاین‌رو اگر در روزها و ماه‌های گذشته شاهد آن بوده‌ایم که بازار بورس ایران برخلاف سایر بازارهای بورس جهانی و حتی وضعیت اقتصادی ایران در حال رشد است، دقیقا به همین علت است.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت پیام سرمایه و صنعت ایران مراجعه نمایید یا با شماره 02166577983 تماس حاصل فرمایید.

4 پاسخ

    1. سلام سرمایه گذارهای زیاد با شرایط مختلفی از سراسر کشور داریم . و بسته به نوع پروژه و توافق طرفین این مساله متفاوت است، از سود گرفته تا امنی پودن اصل پول و نوع کار… برای دریافت اطلاعات بیشتر لطفا با ما تماس بگیرید. 02166577983

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *