پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

انفجاربيت کوين در آستانه تاييد اوليه صندوق قابل معامله

انفجاربيت کوين در آستانه تاييد اوليه صندوق قابل معامله

چکیده مطلب:

فهرست مطالب

بسياري از سرمايه‌گذاران بازار در انتظار تاييد اولين صندوق قابل‌معامله اسپات بيت‌کوين در سال‌2024 هستند

با نزديک‌شدن به آغاز سال‌نوي ميلادي، ارز‌‌‌‌‌‌هاي ديجيتال روز‌‌‌‌‌‌هاي خوبي را سپري مي‌کنند و بيت‌کوين با افزايش قيمتي قابل‌توجه به بيش از 43‌هزار دلار رسيده‌است. با رشد قيمتي بيت‌کوين، به‌نظر مي‌رسد احساسات بازار صعودي است و سرمايه‌گذاران به خبر‌‌‌‌‌‌هاي مثبت واکنش بيشتري نشان مي‌دهند.

بيت‌کوين در بزرگ‌ترين بازار سهام جهان؟

موضوعي که احتمال ادامه افزايش‌‌‌‌‌‌هاي قيمتي را در سال‌2024 افزايش داده‌است و با توجه به نزديک‌بودن رويداد هاوينگ، برخي کارشناسان پيش‌بيني مي‌کنند که بيت‌کوين موفق خواهد شد تا طي چند ماه آينده اوج‌‌‌‌‌‌هاي قيمتي جديدي را ثبت کند. در اين بين احتمال ايجاد آلت‌سيزن نيز وجود دارد و آلت‌کوين‌‌‌‌‌‌ها اين فرصت را خواهند داشت تا روند‌‌‌‌‌‌هاي صعودي قيمتي خود را آغاز کنند، بنابراين درحالي‌که بازار ارز‌‌‌‌‌‌هاي ديجيتال همچنان خطرات و ريسک نوسانات قيمتي پيش‌بيني‌نشده خود را دارد، سرمايه‌گذاران در حال بازگشت هستند و ارزش کلي بازار ارز‌‌‌‌‌‌هاي ديجيتال رشد کرده‌است. در اين بين گمانه‌زني‌‌‌‌‌‌هايي مبني‌بر تاييد صندوق قابل‌معامله اسپات بيت‌کوين توسط کميسيون بورس و اوراق‌بهادار آمريکا نيز وجود دارد که سرمايه‌گذاران را به انفجار قيمتي بيت‌کوين و ديگر ارز‌‌‌‌‌‌هاي ديجيتال بازار در ماه‌هاي آغازين 2024 اميدوار کرده‌است.

دليل اهميت صندوق قابل‌معامله

صندوق قابل‌معامله بيت‌کوين يک محصول مالي است که قيمت بيت‌کوين را دنبال مي‌کند، اين صندوق در بورس عرضه مي‌شود و به سرمايه‌گذاران اين امکان را مي‌دهد تا بدون نياز به خريد و نگهداري مستقيم بيت‌کوين، با خريداري سهام اين صندوق‌ها از نوسانات قيمتي اين ارز ديجيتال استفاده کنند. درحالي‌که عرضه اين صندوق‌هاي قابل‌معامله براي هر ارز ديجيتالي امکان‌پذير است، اما با توجه به محبوبيت، اعتبار و حجم بازار بالاي بيت‌کوين هم‌اکنون تقريبا تمامي صندوق‌هاي قابل‌معامله براي اين ارز ديجيتال عرضه مي‌شوند. صندوق‌هاي قابل‌معامله بيت‌کوين مي‌توانند به‌عنوان پلي ارتباطي بين امور مالي سنتي با بازار نوين و روبه‌رشد ارز‌‌‌‌‌‌هاي ديجيتال عمل و سرمايه‌گذاران سنتي را به اين بازار هدايت کنند، به همين دليل شرايط پيرامون تاييد و فعاليت صندوق‌هاي قابل‌معامله بورسي از جمله عوامل اثرگذار بر روند‌‌‌‌‌‌هاي قيمتي بيت‌کوين طي چند سال‌گذشته بوده‌است. صندوق‌هاي قابل‌معامله بورس به‌طور کلي به دو شکل فيوچرز و اسپات عرضه مي‌شوند و تاييد فعاليت و نظارت بر اين صندوق‌ها در بورس آمريکا بر عهده کميسيون بورس و اوراق‌بهادار اين کشور است. صندوق قابل‌معامله فيوچرز؛ در واقع يک محصول پيش‌بيني است، به اين معني که به‌جاي خريد و فروش بيت‌کوين با قيمت لحظه‌‌‌‌‌‌اي، سرمايه‌گذاران بر روند قيمتي آينده بيت‌کوين شرط‌‌‌‌‌‌بندي مي‌کنند. اين فرآيند در قراردادي انجام مي‌شود که در آن خريدار و فروشنده زمان و قيمت معامله را مشخص مي‌کنند تا در نهايت با فرارسيدن زمان از پيش تعيين‌شده، معامله به‌طور خودکار انجام شود.

اما صندوق قابل‌معامله اسپات قيمتي‌برابر با بيت‌کوين دارد و معامله‌گران به کمک خريد و فروش سهم اين صندوق مي‌توانند معاملات بيت‌کوين را به قيمت لحظه‌‌‌‌‌‌اي در فضاي بورس انجام دهند؛ درحالي‌که تا به امروز درخواست‌هاي مختلف براي عرضه صندوق‌هاي قابل‌معامله فيوچرز بيت‌کوين توسط کميسيون بورس و اوراق‌بهادار آمريکا تاييد شده‌اند، اما اين کميسيون به دليل نگراني‌ها در مورد دستکاري بازار، ميزان نقدينگي و ريسک ناشي از معاملات و نگهداري بيت‌کوين در تاييد صندوق قابل‌معامله اسپات سختگيري‌‌‌‌‌‌هاي بيشتري دارد و هيچکدام از درخواست‌هاي راه‌اندازي صندوق‌هاي اسپات بيت‌کوين را تاييد نکرده‌است.

بورس آمريکا يک بازار بسيار بزرگ است و شرايط آن نقش مهمي در اقتصاد جهاني دارد، بنابراين عرضه صندوق‌هاي قابل‌معامله اسپات بيت‌کوين در اين بورس خبري مثبت و قابل‌توجه است. اولين مزيت تاييد عرضه اين صندوق‌ها، افزايش دسترسي به بيت‌کوين است زيرا سرمايه‌گذاري در اين ارز ديجيتال را براي سرمايه‌گذاران نهادي و خرد از طريق حساب‌هاي کار‌‌گزاري سنتي آسان‌‌‌‌‌‌تر مي‌کند و پذيرش بيت‌کوين را به‌عنوان يک دارايي مناسب سرمايه‌گذاري افزايش مي‌دهد.  تاييد اين صندوق‌ها همچنين اعتباري براي بيت‌کوين به‌شمار مي‌آيد که مي‌تواند منجر به افزايش سرمايه‌گذاري در اين ارز ديجيتال و در نتيجه صعود قيمت شود. افزايش نقدينگي و ثبات بازار از جمله ديگر مزاياي آغاز فعاليت صندوق‌هاي قابل‌معامله اسپات بيت‌کوين هستند.

چراغ‌سبز در سال‌2024؟

با وجود افزايش سختگيري‌‌‌‌‌‌هاي کميسيون بورس و اوراق‌بهادار آمريکا و پافشاري بر رد درخواست‌هاي راه‌اندازي صندوق‌هاي قابل‌معامله اسپات بيت‌کوين، سرمايه‌گذاران و شرکت‌هاي مالي نااميد نشده‌‌‌‌‌‌اند. چند وقتي است که تعداد انگشت‌شماري از صندوق‌هاي قابل‌معامله اسپات بيت‌کوين در انتظار بررسي کميسيون بورس و اوراق‌بهادار آمريکا قرار دارند، اما تا به امروز اين کميسيون بار‌‌‌‌‌‌ها مهلت خود را تمديد کرده است تا در نهايت در سال‌2024 تکليف آنها را مشخص کند.

انفجاربيت کوين در آستانه تاييد اوليه صندوق قابل معامله

در اين بين اما اخباري اميدوار‌‌‌‌‌‌کننده مبني‌بر ملاقات کميسيون بورس و اوراق‌بهادار آمريکا با برخي شرکت‌هاي علاقه‌‌‌‌‌‌مند به راه‌اندازي صندوق قابل‌معامله اسپات بيت‌کوين مانند ‌‌‌‌‌‌گري‌اسکيل و بلک‌راک نيز وجود داشت و در مورد اعمال برخي اصلاحيه‌‌‌‌‌‌ها در برنامه‌هاي آنها صحبت شد. شرکت بزرگ مالي بلک‌راک نيز اخيرا از جذب سرمايه اوليه 100‌هزار دلاري توسط يک سرمايه‌گذار ناشناس براي عرضه سهام صندوق خود خبر داده‌است که نشان مي‌دهد سرمايه‌گذاران بازار به تاييد اولين صندوق‌هاي قابل‌معامله اسپات بيت‌کوين در آينده نزديک اميدوار هستند.

البته با وجود نشانه‌‌‌‌‌‌هاي مثبت و خوش‌بيني برخي تحليلگران بازار از جمله تيم جي‌پي‌مورگان مبني‌بر تاييد صندوق‌هاي معاملاتي اسپات بيت‌کوين در اوايل سال‌2024، هنوز هيچ تضميني براي چراغ‌سبز نشان‌دادن کميسيون بورس و اوراق‌بهادار آمريکا وجود ندارد. اين آژانس نظارتي احتمالا بين 5 تا 10 ژانويه سال‌2024 (15 تا 20 دي) تصميم نهايي خود را درباره درخواست‌هاي جديد راه‌اندازي صندوق‌هاي قابل‌معامله بورس اسپات بيت‌کوين اعلام کند، بنابراين اين تاريخ براي سرمايه‌گذاران بازار اهميت پيدا کرده است و بسياري چشم انتظار اعلام نتيجه بررسي‌‌‌‌‌‌ها هستند.

از آنجا‌که اين صندوق‌ها مي‌توانند ورود سرمايه‌گذاران سنتي به بيت‌کوين و ارز‌‌‌‌‌‌هاي ديجيتال را آسان کنند، تاييد اولين صندوق اسپات بيت‌کوين توسط کميسيون بورس و اوراق‌بهادار آمريکا خبري بزرگ و سيگنالي مثبت براي اين ارز ديجيتال به‌شمار مي‌آيد. خبري که اگر در اوايل سال‌2024 منتشر شود، همراه با جو مثبت بازار مي‌تواند جهش شديد قيمتي بيت‌کوين را رقم بزند.  تاثير تاييد و آغاز فعاليت صندوق‌هاي قابل‌معامله اسپات بيت‌کوين به حدي است که تحليلگران کريپتو کوانت انتظار دارند اين خبر ارزش بازار بيت‌کوين را دو‌برابر کند و ارزش کلي بازار ارز‌‌‌‌‌‌هاي ديجيتال را به ميزان يک‌تريليون دلار افزايش دهد.

روزهاي سرنوشت‌ساز

با وجود مشکلات درخواست‌هاي راه‌اندازي و شرايط صندوق‌هاي قابل‌معامله بيت‌کوين طي ساليان گذشته، شرکت‌هاي بزرگ مالي دست از تلاش برنداشته‌اند و به‌نظر مي‌رسد هم‌اکنون سرمايه‌گذاران بيش از هر زمان ديگري به تاييد اولين صندوق معامله اسپات محبوب‌‌‌‌‌‌ترين ارز ديجيتال بازار نزديک هستند. آغاز به‌کار اين صندوق‌ها مي‌تواند يک نقطه‌عطف مهم براي نزديک‌تر‌شدن امور مالي سنتي به حوزه ارز‌‌‌‌‌‌هاي ديجيتال باشد و معاملات و استفاده از دارايي‌هاي بلاک‌چيني را به‌سادگي در اختيار طيف گسترده‌اي از کاربران و سازمان‌هاي فعال در بازار‌‌‌‌‌‌هاي سنتي قرار دهد. در نتيجه، اهميت تاييد درخواست‌هاي راه‌اندازي اين صندوق‌ها توسط کميسيون بورس و اوراق‌بهادار آمريکا، نه‌تنها در روند قيمتي بيت‌کوين بلکه در پيامد‌‌‌‌‌‌هاي گسترده‌‌‌‌‌‌تر آن براي رشد ارزش بازار، افزايش اعتماد سرمايه‌گذاران و ورود شرکت‌ها و نهاد‌‌‌‌‌‌ها به بازار ارز‌‌‌‌‌‌هاي ديجيتال نهفته است.  راه‌‌‌‌‌‌اندازي و عرضه صندوق‌هاي قابل‌معامله اسپات بيت‌کوين در بورس آمريکا، مسير پذيرش گسترده ارز‌‌‌‌‌‌هاي ديجيتال و ايجاد يک بازار مالي فراگير و يکپارچه‌‌‌‌‌‌تر را هموار مي‌کند، بنابراين با آغاز سال‌2024، روز‌‌‌‌‌‌هاي سرنوشت‌‌‌‌‌‌سازي پيش‌روي بازار ارز‌‌‌‌‌‌هاي ديجيتال خواهد بود که اهميت آن تنها در روند‌‌‌‌‌‌هاي قيمتي محدود نمي‌شود. او در ادامه با اشاره به ماهيت متفاوت انواع رمزارزها نوشت: از طرف ديگر در تعريف رمزپول که در اصلاحيه به تصويب رسيد‌و پس از چهار سري رفت‌‌‌‌‌‌‌وبرگشت با شوراي محترم نگهبان دقت گرديد تا آن دسته از رمزارزها مورد‌توجه قرار گيرد که رکن اساسي ماهيت آنها «پول» است، چراکه رمزارزها يا به‌اصطلاح دقيق‌تر رمزدارايي‌ها انواع مختلفي از موجوديت‌‌‌‌‌‌‌هاي ديجيتالي هستند که ماهيت‌‌‌‌‌‌‌هاي متفاوتي دارند و با توجه به ساختار نظام حقوقي کشور، تنظيم‌گري هر گروه از آنها بايد برعهده نهاد تخصصي مربوط به آن باشد و قانون مربوط به آن نيازمند دقت فراوان است. از همين جهت کليات طرح ساماندهي و توسعه رمزدارايي‌ها که همين هفته در کميسيون اقتصادي به تصويب رسيد‌با هدف توجه ويژه به همين دغدغه به تعيين نقش نهادهاي تنظيم‌‌‌‌‌‌‌گر تخصصي و مرتبط در بخش‌هاي مختلف مربوط به رمزدارايي‌ها پرداخته است. رئيس کميته اقتصاد ديجيتال درنهايت خاطرنشان کرد: اولا بايد تاکيد کرد که تعريف رمزپول به‌‌‌‌‌‌‌طور شفاف حيطه مقرره‌‌‌‌‌‌‌گذاري بانک‌مرکزي را تعيين نموده، ثانيا سير تحولات مصوبه ابتدايي و مصوبه نهايي بنا به‌نظرات شوراي محترم نگهبان به‌خوبي گوياي اهداف و نظرات نمايندگان مجلس شوراي‌اسلامي و عدم‌واگذاري مقرره‌‌‌‌‌‌‌گذاري يا تنظيم‌گري رمزارزها به بانک‌مرکزي‌‌‌‌‌‌‌ است و ثالثا طرح در دست بررسي کميسيون که کليات آن به تصويب رسيده‌‌‌‌‌‌‌ مويد ديگري‌‌‌‌‌‌‌ است بر اينکه نگاه ما توجه به تنوع ماهيت‌‌‌‌‌‌‌هاي اين نوع از دارايي‌هاست و اعطاي صلاحيت تنظيم‌گري و مقرره‌‌‌‌‌‌‌گذاري به يک نهاد حتي امر صحيحي نيز در نظام قانون‌گذاري ما نخواهد بود.

منبع : دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی و سیستم اطلاع رسانی پیام سرمایه و صنعت ایران

ارسال هوشمند به 20000 مخاطب فعال

با معرفی فعالیت خود به بیش از 20000 مخاطب پیام سرمایه و صنعت ایران، سرمایه گذاران، مدیران شرکتها و صاحبان کسب و کار، فعالین اقتصادی، سرمایه پذیران و گروههای مختلف در صنعت و تجارت و ... به کار خود رونق ببخشید.

تماس با دفتر آگهی های پیام سرمایه و صنعت ایران: 02166577983