پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

بیوگرافی جف بزوس سرمایه گذار و کارافرین

2024-06-15

بیوگرافی جف بزوس سرمایه گذار و کارافرین

چکیده مطلب:

فهرست مطالب

بنیان‌گذار علی‌ بابا، مجید حسینی نژاد

زندگینامه مالک ثروتمند آمازون

آشنایی با سبک زندگی و زندگی شخصی انسان های ثروتمند و قدرتمند همیشه جذاب می باشد که جف بزوس ثروتمندترین فرد جهان یکی از آنها می باشد.

جف بزوس کارآفرین و بنیانگذار وب سایت آمازون داتکام و ثروتمندترین و یکی از قدرتمندترین افراد جهان است. گر چه او معروفیت اصلی خود را از آمازون به دست آورد اما کسب و کارهای دیگری همچون روزنامه ی واشنگتن پست و شرکت فضایی بلو اوریجین نیز دارد که بسیاری از افراد از آن بی خبرند.

سال و محل تولد

جف بزوس یا جفری پرستون بزوس سا جورجنسان در تاریخ 12 ژانویه سال 1964 در مکزیک متولد شد .او در هوستون و بعد در میامی بزرگ شد. نام مادرش ژاکلین و پدرش تد جورگنسن بود. اجداد مادری او از ملاکان تگزاس بودند و لارنس پرستون جایس پدربزرگ مادری اش یکی از اعضای اولیه ی کمیسیون انرژی های اتمی آمریکا و یکی از بزرگ ترین منابع الهام بخش زندگی جف بزوس بود.

مادر جف، تنها یک سال با پدر جف زندگی کرد و سپس از او جدا شد و وقتی جف چهار سال داشت ، در آوریل سال 1968،مادرش با میگوئل مایک بزوس ازدواج کرد. پس از ازدواج مایک بزوس جف را به فرزندی پذیرفت به همین علت نام خانوادگی جف از آن به بعد به بزوس تغییر کرد. جف از چهار تا 16 سالگی در مزرعه ی دامپروری پدربزرگش تابستان های خود را سپری می کرد و به تعمیر آسیاب  می پرداخت. خانواده ی بزوس پس از ازدواج، به هیوستون تگزاس نقل مکان کردند.

تحصیل 

جف سال های چهارم تا ششم تحصیل را در مدرسه ی ریور اوکس در هیوستون سپری کرد. علاقه جف به علم و مهارت های فنی از همان سال های ابتدایی تحصیل مشخص بود. پس از مدتی، خانواده ی بزوس به میامی فلوریدا نقل مکان کردند و جف در دبیرستان میامی پالمتو مشغول به تحصیل شد. در زمان تحصیل در دبیرستان جف به برنامه ی آموزشی دانش آموزان در دانشگاه فلوریدا ملحق شد و در سال 1982 مدال سیلور نایت را دریافت کرد . او دانش آموز ممتاز دبیرستان بود و حتی بورسیه تحصیلی ملی را دریافت کرد.

بیوگرافی جف بزوس سرمایه گذار و کارافرین

اولین فعالیت های کاری جف بزوس بعد از فارغ اتحصیلی

جف بزوس از دانشگاه پرینستون در سال 1986 فارغ التحصیل شد و مدرک مهندسی الکرونیک و علوم کامپیوتر را اخذ کرد.  او پس از فار غ التحصیلی به وال استریت رفت و در آنجا، شغل های مرتبط با صنایع کامپیوتری را امتحان کرد. از سال 1986 تا اوایل 1994 در وال استریت در زمینه های متنوعی کار کرد و همیشه به دنبال موقعیت های بزرگ تر و جایگاه بالاتر بود . طراحی و توسعه ی شبکه ای برای تجارت جهانی برای شرکت Fitel یکی از پروژه های بزرگ اولیه ی او بود. او در آن زمان پیشنهادهایی از اینتل و بل نیز داشت. پس از آن او در بنکرز تراست (Bankers Trust) و در شرکت سرمایه گذاری D. E. Shaw & Co مشغول به کار شد.

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید :چگونه مي‌توان بهترين روش سرمايه گذاري را شناسايي کرد؟

…………………………………………………………………………….

طرح کسب و کار آمازون

جف بزوس در سال 1994 برای یک سفر از نیویورک به سیاتل رفت و در عین آن ، طرح کسب و کار آمازون را پیاده سازی کرد . کمپانی آمازون در وهله اول در نیویورک بود و در همان آغاز یک کتابفروشی آنلاین بود که طیف وسیعی از محصولات و خدمات تجاری از جمله ویدئو ها و صوت ها، مقالات مربوط به حسابداری و هوش مصنوعی را به فروش می رساند . 

آمازون اکنون بزرگترین کمپانی فروش آنلاین در جهان و بزرگترین کمپانی اینترنت محسوب می شود و همچنین بزرگترین فراهم کننده دستیار های مجازی و زیرساخت های خدماتی از طریق خدمات وب و شبکه است که همه این ها توسط جف بزوس ارتقا پیدا کرده اند .

در می سال 2016 بزوس بیش از یک میلیون سهم خود را در آمازون به مبلغ 671 میلیون دلار فروخت .سهام بزوس از شرکتی که خودش تاسیس کرد به 83.9 میلیون سهم رسید . این رقم حدود 16.9 درصد از سهام آمازون است. 

جف بزوس در مورد روش کار کارمندانش در آمازون مورد انتقاد قرار گرفته است ؛ مخصوصاً این که در دوران شیوع کرونا توانسته است با به کارگیری زیردستانش ، ثروت زیادی را به هم بزند و آن ها را مجبور کرده است که در این شرایط سخت کار کنند . در حالی که بسیاری از فروشگاه های اینترنتی هم در دوران کرونا کار خود را کمتر کرده اند . بسیاری از افراد جف بزوس را فقط در آمازون می شناسند و از اقدامات دیگر او خبردار نیستند. 

بیوگرافی جف بزوس سرمایه گذار و کارافرین

تاسیس یک کارخانه مربوط به هوافضا به نام بلواوریجین

او همچنین یک کارخانه مربوط به هوافضا به نام بلواوریجین دارد که در سال 2000 تاسیس کرد. بزوس علاقه وافری به هوا فضا داشته و دارد و اکنون نیز طرح های متنوعی برای تاسیس شهر های فضایی ، مراکز تفریحی و هتل هایی که تا دو میلیون نفر را به دور زمین می گردانند ؛ در سر دارد. 

او حتی یک ماشین فضایی را در سال 2015 به فضا فرستاد که این ماشین با موفقیت به زمین برگشت . آن ها در تلاش هستند تا بتوانند به زودی شرایط سفر به فضا را برای انسان ها نیز فراهم کنند . هدف نهایی جف بزوس تخلیه ی زمین،پاک نگه داشتن و تبدیل آن به یک پارک تفریحی میباشد به طوری که به سفر و زندگی مردم در فضا می اندیشد.بسیاری معتقدند این هدف او طولانی مدت بوده اما ارزش زمان و سرمایه گذار دارد.

خرید واشنگتن پست و سرمایه گذاری های دیگر جف بزوس

جف بزوس به جز بنیان گزاری سایت امازون در کشور آمریکا، یک فرد فعال در حوزه صنعت، رسانه و یک سرمایه گذار بزرگ نیز است. او روزنامه اصلی آمریکا یعنی واشنگتن پست را در سال 2013 به مبلغ 250 میلیون دلار خریداری کرد. بسیاری از سرمایه گذاری های دیگر را به انجام رساند. 

جف بزوس در شرکت یونیتی بایوتکنولوژی نیز سرمایه گذاری کرد.این شرکت اهدافی طولانی مدت به منظور کاهش سرعت یا توقف روند پیری در انسان دارد.

موسس آمازون یکی از اولین سرمایه گذاران گوگل است.جف بزوس در سال 1998 مبلغ 250 هزار دلار در این شرکت سرمایه گذاری کرد و 3.3 میلیون سهم آن را خرید که امروزه سهم او ارزشی حدود 3.1 میلیارد دلار دارد.

بیوگرافی جف بزوس سرمایه گذار و کارافرین

جف بزوس ثروتمندترین فرد جهان

جف بزوس به دلیل تاسیس آمازون و همچنین ثروتمند ترین فرد جهان بودن ، در بین مردم مشهور شد. جف بزوس ثروتمندترین فرد در تاریخ مدرن محسوب می شود،به عبارتی در 27 جولای 2017 با پشت سرگذاشتن بیل گیتس و یا ثروتی بیش از 90 میلیارد دلار به ثروتمند ترین فرد جهان تبدیل شد. در واقع می توان گفت که هر نسلی به یک فرد موفق مانند جف بزوس نیاز دارد.او با افزایش 2.5درصدی ارزش سهام آمازون ثروتش را به بیش از 100 میلیارد دلار رسانده است.

این فرد ثروتمند برای همه شناخته شده است اما معمولاً بعضی از مردم به دلیل فعال نبودن او در کار های خیریه با وجود ثروت بسیاری که دارد ، شکایت می کنند . 

بیوگرافی جف بزوس سرمایه گذار و کارافرین

جوایز و افتخارات جف بزوس

جف بزوس درسال 1999 از سوی مجله تایم به عنوان فرد اول سال انتخاب شد.در سال 2008 او از طرف مجله ی یو اس نیوز اند ورلد ریپورت به عنوان یکی از برترین رهبران آمریکا انتخاب شد.

درسال 2011 نیز مجله اکونومیست جایزه اختراع خود را به خاطر عرضه ی امازون کیندل به جف بزوس اهدا کرد.

درسال 2012 نیز مجله فورچین لقب تاجر سال را به او اهدا کرد.جف بزوس به مدت 3سال پیاپی در میان 50 هزار رهبر برتر جهان از نگاه این مجله قرارداشته است.

زندگی خانوادگی جف بزوس

او در سال 2019 از همسرش جدا شد. آن ها سال 1993 ازدواج کرده بودند و آشنایی شان در دانشگاه بود و در سال 1994 با یکدیگر به واشنگتن رفته بودند . جف از همان جا به دنبال تاسیس آمازون بود . 

جف  و همسرش هر دو در توئیتر اعلام کردند که در تاریخ 9 ژانویه سال 2019 از یکدیگر طلاق گرفته اند و اظهار کردند که این جدایی کاملاً بلندمدت و همیشگی است.

آن ها در 4 آوریل سال 2019 اقدامات قانونی طلاق خود را به اتمام رساندند و جف بزوس 75 درصد از سهم کمپانی آمازون را برای خودش نگه داشت و 25 درصد باقی مانده به همسرش رسید که تقریباً برابر با 35.6 میلیارد دلار بود. 

رابطه جف بزوس و لورن سانچز مجری تلویزیونی سابق

اخبار حاکی از آن است که جف بزوس با یک مجری تلویزیونی سابق به نام لورن سانچز رابطه داشته است. این مجری سابق تلویزیونی در مورد رابطه اش با بزوس، 54 ساله با دوستانش صحبت کرده و حتی پیام ها و عکس های سلفی که بزوس برایش فرستاده را نیز به دوستانش نشان داده است.

بر اساس ادعای این مجله، مکنزی، همسر بزوس که 25 سال در کنار او زندگی کرده بود با چک کردن فهرست پروازها و مسافران جت شخصی شوهرش متوجه شد که سانچز نیز در میان مسافران آن حضور داشته است. جف بزوس در مورد این گفته که به محض اعلام جدایی اش از مکنزی، او و سانچز چندین بار با هم دیدار داشته اند. سانچز و شوهرش در پاییز سال گذشته به طور رسمی از هم جدا شدند. 

فرزندان جف بزوس 

جف چهار فرزند  دارد. سه پسر و یک دختر  که همسرش سرپرستی دخترشان  را از چین گرفته است. یک خبرگزاری اعلام کرد که جف بزوس تقریباً تقسیم اموال را برای چهار فرزندش انجام داده است و خودش عقیده دارد که بهترین تقسیم بندی را انجام داده است و هیچ کس حق ندارد بابت این کار او اعتراض کند.

سبک زندگی جف بزوس

جالب است کمی بیشتر درباره سبک زندگی جف بزوس بدانید:

 • جف بیزوس همیشه صبح ها بدون زنگ ساعت از خواب بیدار می شود و اعتقادی به ساعت کوک کردن ندارد بلکه معتقد است که هر زمانی که از خواب سیر شدیم، باید چشم هایمان را باز کنیم.
 • او صبحانه اش را کامل و در کنار خانواده اش میل می کند. 
 • او صبح ها را با خانواده اش می گذراند و برای صبح ها هیچ برنامه یا جلسه ای نمی گذارد.
 • او تنها 6 ساعت در سال با مدیران و دیگر کارشناسان آمازون جلسه کاری برگزار می کند و زمان زیادی را صرف جلسات کاری نمی کند. 
 • او معتقد است تعداد نفرات حاضر در جلسات نباید زیاد باشند  زیرا جلسات شلوغ تر از آن هیچ نتیجه مثبتی نخواهد داشت. او معتقد است تعداد افراد حاضر در جلسه باید تا حدی باشد که با 2 تا پیتزا سیر شوند. 
 • او اهل صرفه جویی است و به همین دلیل در شرکت اش از مزایایی چون ماساژ یا ناهار رایگان خبری نیست.
 • او دوست دارد تمامی طعم های جدید را امتحان کند و دوست دارد در بشقاب غذایش مواد غذایی را ببیند که قبلا نخورده است.  
 • او پس از غذا خوردن، ظرف خود را می شوید و معتقد است ظرف شستن یکی از لذت بخش ترین کارهای جهان است.
 • او اندامی ماهیچه ای و ورزشکاری دارد زیرا هیچ گاه با وجود مشغله کاری، از عادات ورزشی خود نمی گذرد. 
 • او با دنبال کردن فعالیت های مورد علاقه اش، به زندگی اش هیجان می دهد و همیشه به دنبال فعالیت هایی ست که او را سر ذوق آورند. 
 • او هر شب 8 ساعت کامل را می خوابد و به اندازه کافی استراحت می کند تا روز پر انرژی داشته باشد. 

آمازون

بزوس در سال ۱۹۹۴ برای یک سفر از نیویورک به سیاتل می‌رفت که در حین آن، طرح کسب و کار آمازون را پیاده‌سازی کرد. مانند بسیاری از استارتاپ‌های آن روز آمریکا، آمازون نیز کارش را از یک گاراژ شروع کرد.

جف بزوس در حال کار برای یک شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری در نیویورک بود و درآمد بالایی داشت. اما پس از این‌که اخبار گسترده‌ای در مورد افزایش استفاده‌ی افراد از اینترنت مطالعه کرد، به کار در این زمینه علاقه‌مند شد. از طرفی، در آن سال‌ها قانون ایالات متحده‌ی آمریکا، شرکت‌های فروش پستی محصول را از پرداخت مالیات در ایالت‌هایی که دفتر فیزیکی نداشتند معاف کرده بود. این اتفاقات دلایلی بودند که بزوس را به ترک کار دائم و تأسیس شرکت جدیدش تشویق کردند. والدین او نیز پس‌انداز بازنشستگی خود به مبلغ ۳۰۰ هزار دلار را به‌عنوان سرمایه‌گذاری وارد آمازون کردند.

در روزهای ابتدایی آمازون، آن‌ها یک زنگ برای هر خرید مشتریان طراحی کرده بودند که پس از به صدا در آمدن آن، برای شناسایی خریدار دور هم جمع می‌شدند. پس از چند هفته تعداد خریدها به قدری افزایش یافت که محبور شدند زنگ را قطع کنند.

کارمندان آمازون و افرادی که تحقیقاتی در مورد محیط کار این شرکت انجام داده‌اند، معتقدند بزوس مدیری جزئی‌نگر است که علاقه‌ی زیادی به داشتن اطلاعات در مورد همه‌ی اتفاقات شرکت دارد. در سال ۲۰۱۵ مقاله‌ای در نیویورک تایمز چاپ شد که فضای آمازون را سرد و بی‌روح دانست. در این مقاله محیط کاری آمازون خشک و بدون هیچ تفریح و لذتی شرح داده شده بود. جف بزوس سریعا به آن واکنش نشان داد و با یادداشتی که برای کارمندانش فرستاد، ادعاهای نیویورک تایمز را رد کرد. او یک پله هم فراتر رفت و اعلام کرد هرکسی تصور می‌کند ادعاهای مقاله صحیح است، سریعا با او تماس بگیرد.

بیوگرافی جف بزوس سرمایه گذار و کارافرین

در می سال ۲۰۱۶، بزوس بیش از یک میلیون سهم خود در آمازون را به مبلغ ۶۷۱ میلیون دلار فروخت. در آگوست همان سال، یک میلیون سهم دیگر با میلغ ۷۵۶.۷ میلیون دلار به فروش رفت. تا ژوئن سال ۲۰۱۶، تعداد سهام‌ بزوس از شرکتی که خودش تأسیس کرده‌بود به ۸۳.۹ میلیون سهم رسید. این رقم حدود ۱۶.۹ درصد از سهام آمازون است که ارزش تقریبی آن ۸۳.۹ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

 

مقالات مرتبط :

سرمايه آزاد با سند ملکی

مشاغل خانگي بدون سرمايه اوليه

مشاغل پردرآمد و پولساز در ايران

4 پاسخ

  1. سلام تا 90 درصد ارزش پرداخت داریم . برای دریافت اطلاعات بیشتر لطفا با ما تماس بگیرید. 02166577983

 1. سلام وقتتون بخیر پرداخت این وام ها چقدر زمان میبره؟ و وقتی که کارهای اداریش تموم میشه همون لحظه مبلغ رو پرداخت میکنید یا زمان میبره؟

  1. سلام پرداخت از حداقل یک روز تا چند روز زمان میبرد که بستگی به نوع سرمایه آزاد پرداختی و تکمیلی مدارک شما دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *