پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

بیوگرافی میلاد منشی پور-بنیانگذار تپ سی

2024-07-24

بیوگرافی میلاد منشی پور-بنیانگذار تپ سی

چکیده مطلب:

فهرست مطالب

میلاد منشی پور – شخصیت موفق

میلاد فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی مهندسی مکانیک دانشگاه تهران است. او چند سال اول پس از فارغ‌التحصیلی را به کار در صنعت نفت و گاز در ایران مشغول بود و سپس برای ادامه‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به فرانسه رفت.

بگفته‌ی میلاد، ادامه تحصیلش در خارج از کشور کار بسیار سختی بود؛ او از خانواده‌ی متمولی نبود و برای تحصیل در رشته MBA در دانشگاه‌های تراز اول دنیا مجبور بود بشدت درس بخواند و بالاترین نمره در آزمون‌های بورس تحصیلی را کسب کرد و از طرف دیگر، فرانسه را برای تحصیل انتخاب کرد زیراکه می‌توانست در این کشور وام بگیرد و از پس مخارج بر بیاید میلاد پس از دریافت مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته‌ی MBA از فرانسه؛ به مدت ۱۰ سال به کار در این زمینه در شرکت‌های اروپایی و آمریکایی مشغول بود.

فعالیت عمده‌ی او در این سال‌ها، مشاوره‌ی مدیریت بود و با آنکه موقعیت شغلی و اجتماعی خوبی داشت، تصمیم گرفت به ایران برگردد. او در سال ۱۳۹۴ به ایران بازگشت و به همراه حمید مهینی که چند سالی را در سیلیکون ولی به‌عنوان مهندس ارشد نرم‌افزار فعالیت کرده بود؛ استارتاپ تپسی را راه انداختند.

میلاد معتقد است شرکت‌های استارتاپی به حفظ استعدادهای درخشان در داخل کشور کمک می‌کند و حدود ۱۲ نفر از تیم کنونی تپسی، پس ازتحصیل در خارج از کشور به ایران و این شرکت آمده‌اند که نشان از علاقه‌ی استعدادها به کار در داخل کشور دارد.

منشی پور یکی از اهرم‌های رقابتی در بازار استارتاپی را قیمت می‌داند. البته او معتقد است این اهرم هزینه‌ی زیادی دارد و قطعا باید در کنار استراتژی‌های دیگر به کار گرفته شود. او در مورد چالش‌های روزانه‌اش به دنبال مدیرعامل، یک‌سوم آن‌ها را قانون‌گذاری، یک‌سوم جذب سرمایه و یک‌سوم فعالیت‌های مدیریتی داخل شرکت می‌داند.

میلاد منشی پور، بنیان گذار تپ سی،کارآفرین ایرانی
یکی از کارآفرینان موفق ایرانی میلاد منشی پور بنیان گذار و مدیرعامل تپ سی است. این کارآفرین ایرانی فارغ التحصیل کارشناسی رشته ی مهندسی مکانیک از دانشگاه تهران است. میلاد منشی پور مقطع کارشناسی ارشد را در فرانسه گذرانده است. آقای میلاد منشی پور در سال 1394 به ایران بازگشته است و استارتاپ تپ سی را راه اندازی کرده است. از اپلیکیشن تپسی در خرداد ماه سال 1395 رونمایی شد و خدمات این سامانه در برخی از شهر ها مانند تهران و … به کاربران ارائه شد. میلاد منشی پور که حدود 12 سال در خارج از ایران زندگی کرده بود با بازگشت به کشور خود و راه اندازی استارتاپ تپ سی مشاغل زیادی را برای افراد ایجاد کرد. در حال حاضر تپسی یکی از بزرگ ترین سامانه های درخواست اینترنتی تاکسی است و در اکثر شهر های ایران فعالیت می کند. 

مدیرعامل تپ سی معتقد است کسب و کار های حوزه ی حمل و نقل ظرفیت های بسیار زیادی برای رشد دارند از این رو تصمیم به راه اندازی سرویس حمل و نقل آنلاین تپ سی در ایران گرفت. اصلی ترین رقیب تپ سی در ایران snapp است که در حوزه ی حمل و نقل آنلاین و تاکسی های اینترنتی فعالیت می کند. اسنپ و تپ سی هر دو نمونه ی بومی اوبر هستند و علاوه بر این دو، سامانه های دیگری نیز در ایران و در این حوزه فعالیت می کنند. در ادامه سایر ویژگی های تپ سی را به صورت کامل بررسی می کنیم.

تپ سی، سامانه هوشمند در خواست خودرو:

همانطور که گفتیم تپ سی سامانه هوشمند درخواست خودرو در ایران است و در تمامی ساعات شبانه روز فعالیت می کند. با تپ سی این امکان وجود دارد که در هر ساعت و هر نقطه از شهر بتوانید به راحتی درخواست تاکسی را انجام دهید و به مقصد خود بروید. سرویس های tap30 شامل موارد زیر است:

• تپ سی کلاسیک

• تپ سی لاین

• تپ سی تلفنی

تپ سی کلاسیک: با این سرویس یک خودروی اختصاصی برای رسیدن به مقصد خواهید داشت و این روش سریع ترین و آسان ترین راه برای رسیدن به مقصد می باشد.

تپ سی لاین: این سرویس tap30 در واقع اقتصادی ترین سرویس این سامانه است که ممکن است در طول مسیر یک یا دو مسافر هم مسیر با شما هم سفر شوند. این سرویس برای صرفه جویی در هزینه ها و اهمیت دادن به مسائل محیط زیستی بسیار مناسب می باشد.

تپ سی تلفنی: در صورتی که اینترنت نداشته باشید و یا به اپلیکیشن تپ سی دسترسی نداشته باشید، تپ سی این امکان را به وجود آورده است که با شماره گیری شماره 1630 برای درخواست خودرو اقدام نمایید.

مزایای استفاده از تپ سی چیست؟

• به صرفه بودن

• ایمن بودن

• کاربری آسان

• راهی سریع برای رسیدن به مقصد

تپ سی در چه شهرهایی فعالیت می کند؟

تهران، کرج، مشهد، اصفهان، شیراز، ارومیه، لاهیجان، رشت، انزلی، تبریز، ساری، یزد، کرمان، قم و اهواز از شهرهایی هستند که سامانه درخواست خودرو تپ سی در آن جا فعالیت می کند.

در صورتی که قصد استفاده از سامانه درخواست خودرو تپ سی را داشته باشید و بخواهید از خدمات این سامانه با قیمت ارزان تر ومقرون به صرفه تر بهره مند شوید می توانید از طریق وب سایت تخفیف هات، کد تخفیف تاکسی اینترنتی تپ سی را به صورت رایگان دریافت نمایید.

تپ سی (TAP30) استارتاپی موفق در حوزه تاکسی اینترنتی

 تپ‌سی (TAP30) سامانه هوشمند درخواست خودرو ایرانی برای سفرهای درون‌شهری است. این اپلیکیشن، در خرداد ۱۳۹۵ به شهروندان تهرانی معرفی شد و در حال حاضر دامنه فعالیت آن به شهرهای کرج، اصفهان، شیراز، تبریز، مشهد، لاهیجان، بندرانزلی، رشت، اهواز و ارومیه رسیده‌است. این نرم‌افزار، در حال حاضر برای دو سیستم عامل اندروید وآی‌اواس منتشر شده‌است.

افرادی که متقاضی استفاده از خدمات تپ‌سی هستند درخواست سفر خود را از طریق این اپلیکیشن ارسال می‌کنند تا یکی از رانندگانی (سفیرانی) که در نزدیکی محل بوده و مایل به ارائه خدمات است آن را تأیید نماید. هزینه سفر از پیش تعیین می‌شود و مسافر می‌تواند حتی پس از ارسال درخواست خود آن را لغو کند بدون آنکه نگران پرداخت جریمه باشد.

تپ‌سی نام تجاری شرکت پیشگامان فن‌آوری و دانش آرامیس است. مؤسسان این شرکت سه دانش‌آموخته بهترین مراکز علمی ایران، اروپا و آمریکا هستند که طراحی نرم‌افزار تپ‌سی را به کمک گروهی از کارشناسان ایرانی به انجام رسانده‌اند. مدیریت و سرمایه‌گذاری تپ‌سی کاملاً ایرانی است. میلاد منشی‌پور با عنوان مدیرعامل، حمید مهینی با عنوان مدیر فنی و هومن دمیرچی با عنوان مدیر عملیات از پایه‌گذاران این سامانه هستند. دمیرچی پیش از مشارکت با منشی‌پور و مهینی دو سامانه هوشمند درخواست خودرو اسنپ و تاکسی‌یاب را در کشور راه اندازی کرده بود.

میلاد منشی‌پور در برنامه‌ای تلویزیونی در خصوص ویژگی‌های منحصر به فرد تپ‌سی به زیرساخت کاملاً بومی آن اشاره کرده و گفته‌است که مجموعه تپ‌سی با بیش از ۸۰۰ نیروی پرسنل در سرتاسر کشور، میزبان ده‌ها نفر از نخبگان مهاجر است که برای همکاری با تپ‌سی به کشور بازگشته‌اند. از دیدگاه دولت ایران تپ‌سی یک شرکت دانش‌بنیان است.

در ادامه مصاحبه ای با میلاد منشی پور بنیان گذار استارتاپ موفق تپ سی ترتیب دادیم که نکاتی در مورد تاسیس TAP30 و مدل کسب و کار آن عنوان کرده است.

 راز های موفقیت و مدل کسب و کار تپ سی از زبان میلاد منشی پور، بنیان گذار TAP30

 آقای منشی پور اگر ممکن است یک مقدار خیلی جزئی از خودتان و تپ سی بفرمایید.

میلاد منشی پور هستم. زمینه کاری من قبلا کسب و کار و تجارت بوده است. حدود ۱۲ سال خارج از کشور زندگی می کردم که از این زمان، حدود ۷ سالی را در شرکت های جهانی مشاوره مدیریت BCG و Bain به عنوان مدیر پروژه کار می‌کردم و با کمپانی هایی مثل فورچون همکاری داشتیم. این اواخر هم با کمک BCG با کمپانی هایی در حوزه فناوری و محصولات نوآورانه آنها همکاری می‌کردیم. چند سال قبل به ایران بازگشتم و با هم بنیانگذاران فعلی تپ سی آشنا شدم و کار را شروع کردیم. همانطور که در جریان هستید تپ سی یک پلتفرم آنلاین است که راننده ها را به مسافران مرتبط می‌کند تا یک سفر با کیفیت انجام شود.

با آمار و ارقام، تا جایی که محرمانه نیست، بفرمایید که تپ سی الان کجاست؟

تپ سی از همان ابتدا که یک تیم چند نفره بودیم تا به حال که اندازه سازمان بزرگ شده است، رشد خیلی پرسرعتی داشته است. پرسرعتی که عرض می کنم یعنی در حدود هفته ای ۱۵ تا ۲۰ درصد رشد داشتیم. ما چندین میلیون سفر موفق در ماه به مشتری ارائه می‌دهیم و این رقم هم در حال رشد است. بیشتر از ۴۰ هزار راننده در سرویس ها خدمات می‌دهند و بیش از ۱۵۰ کارمند تمام وقت و حدود ۸۰ کارمند پاره وقت داریم. در حال حاضر در شهرهای کرج و اصفهان و تهران هستیم و به زودی ۷ شهر دیگر اضافه خواهد شد تا جایی که کل ایران را پوشش دهیم .

حالا دقیق تر درباره مدل کسب و کار تپ سی صحبت کنیم. بخش مشتریان تپ سی چه کسانی هستند و ارزش پیشنهادی شما به آنان چیست؟

ما دو وجه مشتری داریم. یکی رانندگان هستند و دیگری مسافران . ما با الگوریتم های خاص خودمان کاری می کنیم که تعداد سفر در ساعت برای رانندگان ماکزیمم شود و این باعث می شود درآمد راننده، با وجود زحمت کمتر، بیشتر شود. از طرف دیگر پیدا کردن مسافر برای او برای او بسیار ساده خواهد شد.

ارزش پیشنهادی ما به مسافران اولا کاهش هزینه خواهد بود. ثانیا کیفیت بالاتر سفر به‌علت نظارت‌های لحظه به لحظه که روی سفرها داریم.

بحث های مالی مدل کسب و کار تپ سی را هم توضیح بفرمایید. درآمد، هزینه و قیمت گذاری.

هزینه های عمده تپسی اولاً جذب راننده هاست. بعد جذب مسافران و بعد هزینه های منابع انسانی و حقوق و مزایای آنها. درآمد هم مثل سایر شرکت های مشابه در ایران و جهان، از طریق دریافت کمیسیون از رانندگان است که ما در حال حاضر ۱۵ درصد کمیسیون دریافت می‌کنیم. اما قیمت گذاری در سیستم ما ناشی از یک الگوریتم پیچیده است که بر مبنای نوع مسیر و میزان ترافیک و ساعت شبانه روز مشخص می شود که تقریبا ۲۰ تا ۴۰ درصد ارزان تر از یک سفر دربستی معمول خواهد بود.

در مسیر رشد تپ سی از ابتدا تا به حال، چه زمانی پیش آمده است که مدل کسب کار خود را تغییراتی دهید یا نوآوری در آن داشته باشید؟

ما از ابتدا مدل کسب و کار واضحی داشتیم و چرخش چشمگیری در مدل کسب و کارمان نداشتیم. شاید به موردی که بتوانم اشاره کنم، مدل قیمت گذاری باشد. ما در ابتدا به شکل رقابتی قیمت‌گذاری می‌کردیم. یعنی قیمت موجود در بازار آژانس ها و تاکسی ها را رصد کرده بودیم و با استراتژی خودمان برای سرویس مان قیمت می گذاشتیم. اما الان مدل قیمت گذاری ها داینامیک و پویاست که عرض کردم بسته به زمان و مسیر و حجم ترافیک مشخص می شود و دائم در تلاش هستیم بسته به عرضه و تقاضا بهینه ترین قیمت به دست آید.

فکر می کنید در آینده نوآوری خاصی در بیزینس مدل تپ سی وجود خواهد داشت؟

باید دید فعلاً آوری که در ذهن ما هست این است که در آینده به جای آنکه مشتریان ما رانندگان حرفه ای باشند که شغل آنها یا شغل جانبی آنها رانندگی است، برویم به این سمت که عرضه کنندگان ما هر کسی باشد که خودرویی با ظرفیت خالی دارد و همه بتوانند در پلتفرم، سفرهای خود را با هم به اشتراک بگذارند و خب فواید این مدل از نظر کاهش حجم ترافیک و آلودگی برای همه روشن است.

ممنونم. فرمودید که تپ سی یک پلتفرم دو وجهی است. آیا از تبلیغات هم برنامه ای برای مدل کسب و کار خود دارید؟ نمی دانم شاید مثلا روی بدنه خودروهای رانندگان.

روی بدنه ممکن نیست ولی احتمالا در آینده برای داخل خودروها سفارش تبلیغات بگیریم و خب می تواند یک مدل درآمدی برای تپ سی باشد.

الگوی فریمیوم چه طور؟

خیر، این الگو مناسب کسب و کار نبود. فعلاً فقط در این حد است که سفر اول را رایگان انجام میدهند.

الگوی خدمت افزوده؟

چیزی که تا حدی شاید مصداق این الگو باشد، سرویس های ویژه بانوان ماست یا سرویس وی آی پی ما که در آن هزینه جداگانه ای علاوه بر هزینه سفر معمولی گرفته خواهد شد.

آیا از خواب سرمایه در بیزنس مدل خودتان بهره می برید؟ مثلا پول رانندگان را که در حساب تپ سی هست، با تاخیر پرداخت کنید و از آن درآمدزایی داشته باشید؟

خیر، سرمایه در گردش بالایی در تپ سی وجود ندارد و روی این مدل حسابی باز نکرده ایم.

برای وفادار سازی و یا فروش تجربه در تپ سی چه کرده اید؟

تجربه هایی که سعی کردیم ایجاد کنیم، کیفیت بالای سفر برای مسافران است که به صورت کنترل مستقیم سفر توسط تیم ماست و اینکه اگر موضوع ناراحت کننده ای برای مسافر پیش آمد، رسیدگی شود.

یا از سمت دیگر، کاری که برای رانندگان کردیم رویدادهای خیابانی برای رانندگان بوده تا هیجاناتی ایجاد کنیم و تجربه جدیدی باشد.

الگوی هم‌افزایی با تامین کنندگان؟

مصداقی از این الگو شاید همکاری ما با برخی برندها باشد. همکاری‌های ما با دو نیت انجام می شوند: یکی مثل همکاری با بانک ها یا اپراتورها که برای ما مشتری ایجاد میکند و دیگری همکاری با برخی برندهای لوکس برای برندسازی تپ سی، مثلا همکاری جدید ما با باشگاه بدنسازی اکسیژن در تهران.

آیا الگوی دنباله دار  در تپ سی وجود دارد؟

خیر، برای ما حاشیه سود سفرها تفاوتی ندارد. هر مسیری که باشد ما ۱۵ درصد کمیسیون دریافت می‌کنیم. اما در این الگو برای رانندگان ما مسئله ای وجود دارد و دغدغه ما این است که چه الگوریتمی ایجاد کنیم که برخی سفرها برای رانندگان ارزش داشته باشد. چرا که بعضی از سفرها برای بعضی راننده‌ها صرفه ندارد و نمی پذیرند و ما باید این موضوع را حل کنیم.

 استفاده جالبی از منابع؟

خیر، فعلا سرعت رشد ما آنقدر زیاد است که منابع به زحمت می توانند پاسخگوی نیازهای خودمون باشد.

الگوی شخصی سازی؟

بله بله، به زودی حتما این کار را خواهیم کرد. اما به دلیل رقابت اجازه دهید که فعلا جزئیات آن را به اشتراک نگذاریم.

الگوی حق اشتراک؟

خیر، فعلا برنامه ای برای استفاده از این الگو نداریم.

الگوی رابین هود؟ یا الگویی برای مشتریان لوکس؟

برای طبقه مرفه که بله، سرویس وی آی پی ما موجود است. اما الگوی رابین هود ایده جالبی بود. به آن فکر خواهیم کرد.

4 پاسخ

    1. درود . خصوصی هستیم دارای مجوز از وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی

  1. از پروژه های و کسب و کارهای نوپا حمایت مالی میکنید؟ من الان بشدت نیاز به حامی مالی دارم

    1. سلام . بله . لطفا فرم سرمایه پذیر – که در قسمت بالای سایت قرار گرفته – را تکمیل نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *