پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

فرهنگ کارآفرینی در کشورهای مختلف جهان چگونه است؟

2024-07-18

فرهنگ کارآفرینی در کشورهای مختلف جهان چگونه است؟

چکیده مطلب:

فرهنگ کارآفرینی در کشورهای مختلف تنوع گوناگونی دارد. در واقع هر کشوری قوانین ویژه خود را برای کار و کارآفرینی دارد. بنابراین کارآفرینی صرفا یک تصور رویایی نیست؛ نه تنها به خواب ها نمی آید بلکه در جزییات واقعیت اتفاق می افتد. این وجه بارز کارآفرینی با رویاپردازی است. البته شاید رویاپردازی را بتوان بخشی از فرایند کارآفرینی دانست اما توجه کنید که تنها بخشی از فرایند کارآفرینی است

فهرست مطالب

فرهنگ کارآفرینی در کشورهای مختلف تنوع گوناگونی دارد. در واقع هر کشوری قوانین ویژه خود را برای کار و کارآفرینی دارد. بنابراین کارآفرینی صرفا یک تصور رویایی نیست؛ نه تنها به خواب ها نمی آید بلکه در جزییات واقعیت اتفاق می افتد. این وجه بارز کارآفرینی با رویاپردازی است. البته شاید رویاپردازی را بتوان بخشی از فرایند کارآفرینی دانست اما توجه کنید که تنها بخشی از فرایند کارآفرینی است.

در این گزارش می خواهیم روندهای کارآفرینی در میان ملت های مختلف را مرور کنیم؛ اینکه تعاریفی که از کارآفرینی ارائه می کنند چیست و چگونه اجرا می شود. تصور عمومی در مورد کارآفرینی این است که ایده ای داشته باشید، سرمایه ای هم جور کنید و در نهایت به پول های زیادی برسید. اگر تاکنون کارآفرینی به این صورت برای تان تعریف کرده اند، قطعا گول تان زده اند.

فرهنگ کارآفرینی به سبک سیلیکون ولی

اینجا مبدا هر چیزی بر مدا جسارت می چرخد. رفتن راه های نرفته، داشتن آرزوهای محال و انجام کارهایی که دیگران جرات حرف زدن از آن را هم ندارند، فرهنگ غالبی است که بر دره سیلیکون حکومت می کند.

دره ای مملو از رقابت، ایده پردازی، جسارت به عمل رساندن ایده ها و سرمایه گذاران سخت گیری که مو را از ماست بیرون می کشند اما اگر راضی به سرمایه گذاری شوند، حساب زیادی می توان روی شان باز کرد. در این دره زنده و پویا، قبیله هنجارشکنان زندگی می کنند.

رییس قبیله کسی نیست جز ایده هایی هر چه نابتر. اصل بر ناب بودن و تلاش برای تبدیل آن ایده ناب به یک کسب وکار ناب است. اگر مطرود هم بشوند و به اصطلاح از در بیرون رانده شوند، از پنجره وارد می شوند و صدای شان را رساتر و بریان تر ادا می کنند. کافی است که هنجارشکنی چون زاکربرگ یا مطرودشده ای همچون ایلان ماسک را در نظر بگیرید  چند خطی از سرگذشت شان را بخوانید.

فرهنگ کارآفرینی در سرزمین ژرمن ها

اخلاق مداری به معنای واقعی کلمه و نه در حد شعار و تظاهر؛ این چند کلمه اصول کاری در جامعه آلمان را نشان می دهد. به همین دلیل آغاز کردن یک کسب وکار در کشوری چون آلمان اصلا آسان نیست. آنجا با نگاه تیزبین هیتلری به همه چیز نگاه می کنند و محال است که بتوان هر جور دلتان خواست، کسب وکاری راه اندازی کنید. آلمان به لحاظ سهولت راه اندازی کسب وکار، در رتبه ۱۱۳ جهان قرار دارد که ظاهرا باید رتبه بدی باشد اما از منظری دیگر، این رتبه نشان از سختگیری های فراوان دارد چون آنها با کاری انجام نمی دهند یا بنز و بی ام دبلیو یا فولکس واگن می سازند. فرهنگ کارآفرینی در آلمان به این صورت تعریف شده و از ماجراجویی آمریکایی و یانکی گری در آن خبری نیست.

فرهنگ کارآفرینی در کشورهای مختلف

شغل های محبوب در آلمان

در آلمان هنوز شغل دولتی و سازمان های عریض و طویل البته از نوع نمونه های وطنی، بلکه نمونه درست و اصولی اش برای کار و کسب ودرآمد بر سایر شیوه های درآمدی ارجحیت دارد. به همین دلیل نیروی کا در آلمان اگر می خواهد رزومه و اعتباری به دست بیاورد، باید سابقه کار در مشاغل دولتی را داشته باشد و کسب وکارهای شخصی کمتر اعتباری برای صاحبان شان به همراه دارند. جالب است بدانید که کارآفرینانی که در آلمان حضور دارند، اغلب مهاجران ماجراجویی هستند که به آلمان رفته اند و نرخ کارآفرینی آلمان بر مدار حضور مهاجران می چرخد.

فرهنگ کارآفرینی در نیوزلند فرهنگ کارآفرینی در نیوزلند 

بانک جهانی نیوزلند را به‌عنوان برترین کشور به لحاظ سهولت شروع کسب‌وکار انتخاب کرده است. اما فرهنگ این کشور، چالش خاصی برای کارآفرینان بومی به وجود می‌آورد که اصطلاحا سندروم خشخاش بلند (TPS) خوانده می‌شود. این اصطلاح به پدیده‌ای اطلاق می‌شود که در آن افراد موفق، مورد انتقاد و تحقیر همتایان خود قرار می‌گیرند و ارزش کار آن‌ها عمدا نادیده گرفته می‌شود.

طبق نتایج نظرسنجی اخیر موسسه‌  NZ Entrepreneur، حدود ۷۵درصد از مالکان کسب‌وکار کشور نیوزلند سندروم TPS را پدیده‌ای واقعی قلمداد می‌کنند و ۴۲درصد از آن‌ها می‌گویند خودشان این مشکل را تجربه کرده‌اند. به همین دلیل کارآفرینان سعی می‌کنند از تصمیم‌گیری‌های متفاوت اجتناب کنند و کمتر از رویکردی استفاده کنند که متناقض با هنجارها دیده می‌شود.

اما نیوزلند کشوری است که از ورود کارآفرینان استقبال می‌کند و با برنامه‌هایی نظیر ویزای مخصوص کارآفرینی و جوایزی دیگر به آن‌ها کمک می‌کند که رشد خوبی داشته باشند.

فرهنگ کارآفرینی

فرهنگ کارآفرینی در چین

در طول چند دهه‌ گذشته، چین قطب تولیدی جهان محسوب می‌شد؛ اما امروزه درحالی‌که این کشور تلاش می‌کند خود را به‌عنوان یکی از نوآوران در حال رشد دنیای تکنولوژی مطرح کند، مزایا و شایستگی‌های کارآفرینی نیز رنگ دیگری به خود گرفته است.

دولت چین باهدف افزایش میزان کارآفرینی، برنامه‌های متعددی به مرحله‌ی اجرا رسانده است تا فرهنگی کارآفرینی چینی هر چه بیشتر در چین ترویج شود. از جمله اختصاص بودجه‌ی ۳۳۸ میلیارد دلاری به شرکت‌های تکنولوژی-محوری که از سرمایه‌های دولتی کمک می‌گیرند. افزایش پول نقد در دسترس برای فعالیت‌های کارآفرینی، علاقه‌ی مردم به نوآوری را بیشتر می‌کند.

فرهنگ چین علاوه بر حمایت‌های پولی، رقابت را نیز میان کارآفرینان ترویج می‌کند. شهروندان چینی اشتیاق بسیار بالایی به موفقیت دارند و حاضرند برای آزمودن شانس خود در این راه، ریسک‌های بزرگی بپذیرند. به همین دلیل استارتاپ‌های چینی سریع‌تر از همتایان آمریکایی خود رشد می‌کنند.

فرهنگ کارآفرینی در برزیل

در طول چند سال گذشته، میزان کارآفرینی در کشور برزیل به‌طور قابل‌ توجهی افزایش‌ یافته که بخشی از آن به دلیل برنامه‌های حمایتی دولت و بخشی دیگر به علت حضور سرمایه‌گذاران وی‌سی آمریکایی است. برزیل به‌عنوان یک بازار درحال‌توسعه و نرخ رشد اقتصادی بالا، جامعه‌ای خلق کرده که در آن کارآفرینی به‌عنوان فرصتی برای صعود به طبقه‌ی اجتماعی جدید (به‌ویژه با توجه به نابرابری طبقاتی برزیل) دیده می‌شود.

علاوه بر این، شهروندان برزیل بیشتر متمایل‌اند برای شرکت‌های کوچک و متوسط (SMEs) کار کنند نه شرکت‌های بزرگ. در حال حاضر ۹۸ درصد از شرکت‌های برزیل، در سایز کوچک و متوسط فعالیت می‌کنند و ۹۶ درصد از مشاغل موجود را پوشش می‌دهند. این امر کارآفرینی و مالکیت کسب‌وکار را جذاب‌تر می‌کند و رشد سریع‌تر و پایدارتری بنا می‌گذارد.

فرهنگ کارآفرینی در آمریکا

در کنار اسطوره‌های میلیاردر کارآفرینی آمریکا، واقعیت کاملا متفاوتی جریان دارد. این واقعیت «فرهنگ کارآفرینی» را در ایالات‌متحده تعریف می‌کند که با تصورات آمریکایی در تضاد است.

به گفته‌ یاسویوکی موتویاما از بنیاد کافمن، سیستم آموزشی آمریکا هنوز دانشجویان فارغ‌التحصیل برتر را به شرکت‌های موفق و مطرح معرفی می‌کند؛ درحالی‌که ایده‌آل کارشناسان این است که دانشجویان با مهارت‌ها و انگیزه‌های عالی به سمت راه‌اندازی کسب وکار‌ خود بروند.

فرهنگ کارآفرینی آمریکا، پدیده‌ نسبتا جدیدی است و به گفته‌ی موتویاما، اعتبار این حرفه در دوره رکود اقتصادی دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی شکل‌ گرفته است. در این دوران اخراج گسترده‌ی کارمندان باعث شد این حرفه به‌عنوان تنها گزینه‌ی پیشرفت، مقابل آن‌ها قرار داشته باشد.

اگر می‌خواهید کسب‌وکار موفقی را رهبری کنید، باید دیدگاه شخصی روشنی نسبت به کارآفرینی داشته باشید. درست است که تاریخ، ارزش‌ها و فرهنگ شما فاکتورهای مهمی در این راه به شمار می‌روند؛ ولی نباید چشم شما را به روی چشم‌اندازهای دیگر جهان ببندند. درعین‌حال هرچه بیشتر بیاموزید، رویکردهای وسیع‌تر و راه‌حل‌های خلاقانه‌تری پیدا خواهید کرد و می‌توانید کسب‌وکار قوی‌تر و نافذتری بسازید.

شرکتهای مسافرتی و خطوط هوایی طبق روال همیشه از هفته ها قبل، اقدام به پیش فروش بلیط و تورهای متنوع سیاحتی کرده بودند و حال با تعطیلی اجباری اماکن گردشگری می بایست مبالغ دریافتی را به مشتریانشان عودت می دادند از اینجا بود که آرام آرام سر و صدای مسافران درامد و ص

4 پاسخ

  1. سلام . سود کارم چقدر باشه برای سرمایه گذار جذابه ؟ فوری سرمایه گذار میخوام لطفا

    1. سلام سرمایه گذارهای زیاد با شرایط مختلفی از سراسر کشور داریم . و بسته به نوع پروژه و توافق طرفین این مساله متفاوت است، فرم سرمایه پذیر -در بالای سایت- رو تکمیل نمایید… برای دریافت اطلاعات بیشتر لطفا با ما تماس بگیرید. 02166577983

    1. سلام و درود . براساس قیمت روز تا 90 درصد ارزش پرداخت داریم. برای دریافت اطلاعات بیشتر لطفا با ما تماس بگیرید. 02166577983

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *