پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

آمازون در بازار هوش مصنوعي 

2024-07-24

آمازون در بازار هوش مصنوعي 

آمازون در بازار هوش مصنوعي

چکیده مطلب:

فهرست مطالب

آمازون در بازار هوش مصنوعي 

 

آمازون؛ بازيگر تازه نفس بازار هوش مصنوعي

بسياري معتقدند که آمازون مي‌خواهد که در پروژه متيس از يک تکنيک هوش مصنوعي به نام نسل بازيابي افزوده (RAG) استفاده کند.

هوش مصنوعي حالا زمين رقابت بزرگ غول‌هاي تکنولوژي است که تلاش مي‌کنند سهم بيشتري از اين صنعت رو‌به‌رشد داشته باشند؛ صنعتي که بسياري آينده جهان را در آن مي‌بينند.

به گزارش دنياي اقتصاد، اين رقابت که مايکروسافت با سرمايه‌گذاري در استارت‌آپ اوپن اي‌آي (سازنده چت‌بات چت جي‌پي‌تي) آن را کليد زد، حالا حتي فهرست ارزشمندترين شرکت‌هاي جهان را هم دستخوش تغيير کرده است؛ تا جايي که انويديا به کمک تراشه‌هاي پيشرفته هوش مصنوعي خود رشد چشمگيري را تجربه کرد و در هفته گذشته مايکروسافت را کنار زد و به جايگاه ارزشمندترين شرکت جهان رسيد.

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : پرداخت وام آزاد

…………………………………………………………………………….

سلطنت انويديا متزلزل بود و اين شرکت در کمتر از يک هفته به سومين شرکت ارزشمند جهان تبديل شد؛ موضوعي که به خوبي نشان مي‌دهد رقابت ميان غول‌هاي تکنولوژي در هوش مصنوعي جدي‌تر از گذشته دنبال مي‌شود. با اين اوصاف تعجبي هم ندارد که خوش‌بيني تحليلگران وال‌استريت به رشد صنعت هوش مصنوعي و انتشار اخباري درباره ورود آمازون به توليد تراشه‌هاي پيشرفته و البته پروژه سري اين شرکت براي ساخت چت‌بات هوش مصنوعي رقيب چت جي‌پي‌تي باعث شد تا ارزش بازار آمازون رشد چشمگيري کند و به دو تريليون دلار برسد.

گامهاي جدي براي حضور در ميدان رقابت

همه‌چيز از يک پروژه مخفي به نام «مِتيس» (Metis) آغاز شد. اين نام داخلي و رمزي پروژه آمازون براي ارائه رقيب چت جي‌پي‌تي است که از الگوي هوش مصنوعي اختصاصي اين شرکت به نام المپيوس (Olympus) قدرت مي‌گيرد. پروژه سري متيس نام خود را از الهه خرد يونان و المپيوس هم از اساطير يونان وام گرفته‌اند.

در واقع، متيس سرويس جديدي است که آمازون آن را طراحي کرده تا از طريق يک مرورگر وب دسترسي به آن امکان‌پذير باشد؛ درست مشابه نحوه کار دستياران هوش مصنوعي ديگر. بر اساس آنچه افراد مطلع در اختيار مجله آنلاين بيزينس اينسايدر قرار داده‌اند، الگوي زباني المپيوس نسخه بسيار قدرتمندتري نسبت به الگوي زباني عمومي آمازون، يعني تايتان است.

آمازون در بازار هوش مصنوعي

طبق اسناد داخلي آمازون که به دست بيزينس اينسايدر رسيده است، متيس در ابتدايي‌ترين سطح خود امکان پاسخگويي به صورت پاسخ‌هاي مبتني بر متن و تصوير را به شيوه‌اي هوشمندانه و محاوره‌اي ارائه مي‌دهد. اين دستيار هوش مصنوعي همچنين مي‌تواند لينک‌ها و پيوند‌هايي را با منبع پاسخ‌هاي خود به اشتراک بگذارد، درخواست‌هاي بعدي را پيشنهاد دهد و تصاوير را توليد کند.

بسياري معتقدند که آمازون مي‌خواهد که پروژه متيس از يک تکنيک هوش مصنوعي به نام نسل بازيابي افزوده (RAG) استفاده کند. اين به معناي آن است که متيس خواهد توانست اطلاعاتي را فراتر از داده‌هاي اصلي که براي آموزش الگوي زباني اصلي المپيوس خود استفاده مي‌شود، بازيابي کند. هدف نهايي، توليد پاسخ‌هاي بسيار به‌روزتر است.

به عنوان مثال، متيس بايد بتواند آخرين قيمت‌هاي سهام را به اشتراک بگذارد، در حالي که برخي از چت‌بات‌هاي ديگر که RAG نيستند، نمي‌توانند اين کار را انجام دهند. يکي از اين افراد به بيزينس اينسايدر گفته است که انتظار مي‌رود متيس به عنوان يک عامل هوش مصنوعي هم کار کند.

عوامل هوش مصنوعي توانايي خودکارسازي و انجام وظايف و کار‌هاي پيچيده بر اساس داده‌هاي موجود را دارند، مانند ايجاد يک برنامه سفر در تعطيلات. يکي ديگر از اين افراد گفته است که موارد استفاده متيس مي‌تواند شامل روشن کردن چراغ‌هاي خانه يا دفتر کار شما و رزرو پرواز براي شما باشد.

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : پرداخت وام ملکي

…………………………………………………………………………….

به اين ترتيب، آمازون با متيس در حال پيوستن به بازار داغ و پررونق دستيار‌هاي هوش مصنوعي است. بزرگ‌ترين رقباي آن، مايکروسافت و گوگل هستند که نزديک به دو سال پيش دستيار‌هاي هوش مصنوعي خود را ارائه کردند، در حالي که اوپن اي‌آي سال‌هاست که ميليارد‌ها دلار روي چت جي‌پي‌تي سرمايه‌گذاري کرده که حالا پيشرو اين بازار است. آنتروپيک و چند استارت‌آپ ديگر هوش مصنوعي هک چت‌بات‌ها و دستياران هوش مصنوعي خودشان را ارائه مي‌دهند.

حالا آمازون در تلاش است تا در رقابت بزرگ هوش مصنوعي عقب نيفتد. الگوي هوش مصنوعي تايتان اين شرکت قدرت کمتري نسبت به رقباي خود دارد و Amazon Q، چت‌باتي که مشتريان شرکتي را هدف قرار مي‌دهد، با نظرات متفاوتي روبه‌رو شده است. تراشه‌هاي هوش مصنوعي آمازون به نام‌هاي Trainium و Inferentia، هم با مشکلاتي از قبيل تقاضاي کم و عملکردي پايين‌تر از رقبايي مانند انويديا دست و پنجه نرم مي‌کنند. در ماه گذشته آمازون حتي به برخي از کارمندانش دستور داد تا به جمع‌آوري داده‌هاي منبع باز گيت‌هاب کمک کنند تا روند آموزش الگو‌هاي هوش مصنوعي آن را تسريع کنند. با اين همه، اما سخنگوي آمازون از اظهارنظر در اين مورد خودداري کرد.

رسيدن به نقطه گمشده

اين پروژه به قدري براي آمازون اهميت دارد که اندي جيسي، مديرعامل آمازون، قبلا گفته بود که تقريبا همه بخش‌هاي شرکت روي يک پروژه هوش مصنوعي متمرکز هستند و کار مي‌کنند. اين شرکت که در زمينه ارائه خدمات رايانش ابري پيشرو است، سال‌هاست روي يادگيري ماشيني که نوعي از هوش مصنوعي است، کار مي‌کند. جيسي به تازگي گفته است که اقدامات هوش مصنوعي آمازون براي توليد بيش از يک ميليارد دلار درآمد سالانه به سرعت در حال انجام هستند و او انتظار دارد که اين اقدامات طي چند سال آينده ده‌ها ميليارد دلار براي آمازون درآمد داشته باشند. با اين حال، اما دستياران هوش مصنوعي ويژه کاربران، نقطه گمشده آمازون بوده‌اند. يک سند داخلي اين شرکت در سال گذشته به‌طور خاص اشاره کرد که آمازون محصولي در دسترس عمومي يا داخلي ندارد که دقيقا شبيه چت جي‌پي‌تي باشد. يکي از افراد آگاه گفت که اندي جيسي خودش به صورت مستقيم در متيس نقش دارد و اخيرا پيشرفت تيم آن را بررسي کرده است. به گفته او، اين پروژه به صورت داخلي در حال آزمايش است.

افراد نزديک به اين پروژه مي‌گويند که متيس بخشي از تيم AGI آمازون به رهبري روهيت پراساد، دانشمند ارشد و معاون ارشد آمازون است. جيسي در سال گذشته گفت که اين تيم مستقيما به او گزارش مي‌دهد و مسووليت ساخت جاه‌طلبانه‌ترين الگو‌هاي هوش مصنوعي آمازون را بر عهده خواهد داشت. يکي از اين افراد گفت که ويشال شارما، معاون هوش مصنوعي عمومي، نظارت مستقيم بر پروژه متيس دارد. دو نفر از اين افراد آگاه گفته‌اند که آمازون همچنين براي توسعه متيس به دستيار مجازي الکسا هم متکي است.

بسياري از کارمنداني که روي متيس کار مي‌کردند از تيم هوش مصنوعي الکسا به آنجا رفته‌اند و فناوري متيس از برخي منابع موجود در نسخه ارتقا يافته الکسا استفاده مي‌کند که در داخل شرکت «الکساي چشمگير» ناميده مي‌شود. بيزينس اينسايدر در ماه ژانويه گذشته براي نخستين بار گزارش داد که آمازون قصد دارد نسخه جديد و پولي الکسا را ​​با پشتيباني از الکساي چشمگير و همچنين يک سرويس جديد مبتني بر مرورگر وب راه‌اندازي کند. افراد آگاه اعلام کرده‌اند که تاريخ عرضه آزمايشي متيس، ماه سپتامبر امسال است؛ درست در زماني که آمازون ميزبان رويداد بزرگ الکسا است، اگر چه جدول زمان‌بندي آن ممکن است تغيير کند. با اين همه و همچنان بعضي افراد در تيم متيس گفته‌اند که به نظر مي‌رسد آمازون دير وارد بازي چت‌بات هوش مصنوعي شده است و مشخص نيست که اين شرکت چقدر به سرمايه‌گذاري براي ادامه اين پروژه متعهد است. يکي از اين افراد گفت: «حدس مي‌زنم که اين پروژه از نظر فني کار کند، اما سوال اينجاست که آيا خيلي دير شده است يا خير، ما داريم تعقيب و گريز بازي مي‌کنيم؟»

آمازون دو تريليون دلاري شد

غول اينترنتي آمازون براي نخستين‌بار در روز چهارشنبه به ارزش بازار بيش از دو تريليون دلار رسيد و پنجمين شرکت آمريکايي شد که با خوش‌بيني سرمايه‌گذاران نسبت به هوش مصنوعي به اين نقطه عطف دست يافت. ارزش سهام آمازون 3.4 درصد افزايش يافت و به 192.70 دلار رسيد و ارزش بازار اين غول تجارت الکترونيکي را به بيش از دو تريليون دلار رساند تا اين شرکت به کلوب غول‌هاي فناوري نظير مايکروسافت، اپل، انويديا و آلفابت راه پيدا کند. وال‌استريت به سطوح بالايي رسيده است که آن را مرهون سهام ابرشرکت‌هايي مانند انويديا و آمازون است که پول وارد شده به آنها، از نرخ‌هاي بهره پايين‌تر خواهد بود.

سهام آمازون که در ماه فوريه به شاخص داو جونز اينداستريال اوريج اضافه شد، امسال بيش از 26درصد رشد کرده است. اين شرکت از نظر ارزش بازار در ماه فوريه، پنجمين شرکت بزرگ آمريکا بود. شرکت خدمات وب آمازون (AWS) که بزرگ‌ترين ارائه‌دهنده خدمات رايانش ابري در جهان است و روند رشد آن پس از افت سال گذشته، دوباره از سر گرفته شده، به‌شدت تحت تاثير نفوذ فناوري‌هاي هوش مصنوعي بوده است. اين شرکت در استارت‌آپ هوش مصنوعي آنتروپيک و شرکت روبوتيک فيگور سرمايه‌گذاري کرده است تا از بازار پررونق هوش مصنوعي جا نماند. آمازون در اواخر سال گذشته، نسل جديدي از تراشه‌هاي پيشرفته سفارشي مورد استفاده در ديتاسنتر‌ها را رونمايي کرد که براي کاربرد‌هايي مانند آموزش يادگيري ماشيني و هوش مصنوعي مولد طراحي شده‌اند.

منبع : دنیای اقتصاد

 

مقالات مرتبط :

پرداخت وام خودرو

وام با سند

وام ازدواج

مراکز تامين سرمايه

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *