پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

قیمتها، ارز، بازار و انتخابات

2024-07-24

قیمتها، ارز، بازار و انتخابات

سرمایه گذار

چکیده مطلب:

فهرست مطالب

 

قیمتها، ارز، بازار و انتخابات

انتخابات ریاست‌جمهوری و مناظره میان کاندیداها در هفته‌های اخیر بیشترین سیگنال را به بازارهای مالی داده است. کارشناسان اقتصادی می‌گویند اگر نتیجه به نفع کاندیدایی که موافق برجام است تمام شود، قیمت دلار و به‌ دنبال آن، سایر بازارها کاهشی می‌شود. کارشناسان اقتصادی روند رفت و برگشتی قیمت دلار در هفته‌های اخیر را به خواست سیاست‌گذار می‌دانند. آنها معتقدند این اسکناس روزهای آرامی را در بازار عاری از اخبار تنش‌زا سپری می‌کند و با مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری تکلیف قیمت دلار نیز مشخص می‌شود. انتخاباتی که اگر به نفع میانه‌روها تمام شود دلار را کاهش می‌دهد و این اسکناس تا میانه کریدور پنجم سقوط می‌کند. اما در صورتی که ورق انتخابات به نفع رادیکال‌ها برگردد، دلار روند صعودی به خود می‌گیرد.قیمتها، ارز، بازار و انتخابات…

دیدگاه نامزدها درباره ارز و بورس

مهم ترین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اهداف و نظرات و برنامه‌هایی در رابطه با موضوع اقتصاد به ویژه مسئله ارز و بازار سرمایه دارند.

قالیباف، رئیس فعلی مجلس شورای اسلامی و نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در توئیتی نوشت: «امروز برای چندمین بار در جلسه حضوری، دغدغه‌های فعالان ارشد بازار سرمایه را شنیدم. توجه به بازار اولیه در بورس و تأمین مالی نباید موجب غفلت از اهمیت بازار ثانویه شود.»

او همچنین، در بخش دیگری از نظرات خود در واکنش به وعده‌های دولت سیزدهم درباره بورس گفت: «این بازار متأثر از بازارهای پولی، مالی، واردات و صادرات و امثال آنها است و تا سیاست‌های دولت در حوزه اقتصاد روشن نشود، وضعیت بورس نیز مشخص نمی‌شود.» اوایل ماه گذشته نیز قالیباف در نشست بررسی مسائل ارزی در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: «مشکلات مربوط به ارز برای مردم و اقتصاد کشور غیر قابل تحمل شده است. دولت و مجلس باید در موضوعات مرتبط با ارز با هم اتفاق نظر داشته باشند تا مردم از این وضعیت بیش از پیش آسیب نبینند.»

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : پرداخت وام ملکي

…………………………………………………………………………….

مسعود پزشکیان از ارز ۴۲۰۰ تومانی به عنوان رانت یاد می‌کند. وی معتقد است که این ارز در اختیار هر کس قرار بگیرد باعث ایجاد رانت می‌شود و اگر قرار است دولت پول بدهد و یک عده با رانت، پول را در جای دیگری خرج کنند، همان بهتر که این کار انجام نشود و می‌گوید در رابطه با موضوع ارز، مخالف هر نوع ارز غیر آزاد هستم. ما در شرایط تروم هستیم و در عین حال قیمت دلار ثابت بود که این وضعیت یعنی هرکس که می‌توانست دلار بگیرد، رانت ایجاد می‌کرد.

مسعود پزشکیان در رابطه با بورس بیشتر متکی به نظر کارشناسان است و می‌گوید برنامه‌ام برای بازار بورس در وهله اول شنیدن سخن کارشناسان طبق شواهد علمی است.

با این حال امروز در صفحه توئیتری خود وضعیت بازار سرمایه را به باد انتقاد گرفت و نوشت: «بورس اوراق بهادار بدترین دوران خود را در چهارسال گذشته سپری کرده است. مشکل بورس همان مشکل اقتصادی کشور است. دخالت ناروای دولت در کسب و کارها و تحریم‌های بین‌المللی.

تاثیر انتخابات بر ارز

در همین راستا مجتبی دیبا، کارشناس اقتصادی، در خصوص روند قیمت دلار در هفته پایانی خرداد به تجارت‌نیوز گفت: «در هفته‌ای که گذشت نوسانات دلار به دلیل تعطیلی بازار هرات محدود بود و فشار به سمت تقاضا کمی بیشتر از عرضه با نوسانات محدود بود.»

او به اهمیت نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری برای بازارهای مالی اشاره کرد و افزود: «فضای انتخاباتی به سمت هر طیفی که بچرخد روند بازار ارز متفاوت خواهد شد. هر زمان که در تبلیغات انتخاباتی یکی از طیف‌های میانه‌رو یا رادیکال‌ترها بازی را در دست می‌گیرند دلار نزولی یا صعودی می‌شود.»

دیبا با اشاره به اخبار مربوط به قدرت گرفتن ترامپ توضیح داد: «بر اساس نظرسنجی‌هایی که صورت می‌گیرد، این موضوع از عوامل موثر اما کوتاه‌مدت برای رفتار رنج دلار قلمداد می‌شود.» او از منظر تکنیکالی رفتار دلار را بررسی کرد و گفت: «در صورتی که دلار پله پایانی کریدور پنجم را بشکند و قیمت در بالای این کانال تثبیت شود، روند صعودی شکل می‌گیرد و در غیر این صورت فضای ساید ادامه‌دار خواهد بود.»

قیمتها، ارز، بازار و انتخابات

تاثیر رفع تحریم بر بازار

به نظر می رسد هر دو نامزد اصلی دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب از رفع تحریم ها استقبال می کنند. هرچند تمایل نامزد اصلاح طلبان برای مذاکره و حل مساله هسته ای بیش از دیگران است. اما پایان تحریم ها چه تاثیری روی بازارها خواهد داشت؟

رفع تحریم‌ها می‌تواند تاثیرات مثبت و قابل توجهی بر بازارهای مالی ارز ایران، به خصوص بازار ارز و بورس داشته باشد. یکی از مهم‌ترین پیامدهای رفع تحریم‌ها، افزایش قابل توجه عرضه ارز در بازار خواهد بود. این امر به کاهش تقاضای ارز و در نتیجه کاهش نرخ ارز، به خصوص نرخ دلار منجر می‌شود. لغو تحریم‌ها، دسترسی ایران به منابع ارزی بلوکه شده را نیز تسهیل می‌کند که به افزایش عرضه ارز در بازار داخلی کمک خواهد کرد. از طرف دیگر، کاهش ریسک‌های سیاسی و اقتصادی ناشی از رفع تحریم‌ها، تمایل به نگهداری ارز را کاهش می‌دهد و به کاهش تقاضای ارز و کاهش نرخ آن منجر می‌شود.

رفع تحریم‌ها، راه را برای ورود سرمایه‌های خارجی به ایران باز می‌کند. این امر می‌تواند تقاضا برای سهام را افزایش دهد و رشد قیمت سهام را در پی داشته باشد. در مجموع، رفع تحریم‌ها می‌تواند نویدبخش تحولات مثبت و چشمگیری در بازارهای مالی ارز ایران باشد. با برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از این فرصت، می‌توان شاهد رشد و رونق این بازارها و ارتقای سطح رفاه اقتصادی مردم بود.

یک پیش‌بینی جدید درباره قیمت دلار بعد از انتخابات

کارشناسان اقتصادی می‌گویند اگر نتیجه به نفع کاندیدایی که موافق برجام است تمام شود، قیمت دلار و به‌ دنبال آن، سایر بازارها کاهشی می‌شود. مجتبی دیبا، کارشناس اقتصادی، معتقد است در صورتی که میانه‌روها برنده انتخابات شوند دلار تا نیمه کریدور پنجم تنزل خواهد کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، کارشناسان اقتصادی روند رفت و برگشتی قیمت دلار در هفته‌های اخیر را به خواست سیاست‌گذار می‌دانند. آنها معتقدند این اسکناس روزهای آرامی را در بازار عاری از اخبار تنش‌زا سپری می‌کند و با مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری تکلیف قیمت دلار نیز مشخص می‌شود.

انتخاباتی که اگر به نفع میانه‌روها تمام شود دلار را کاهش می‌دهد و این اسکناس تا میانه کریدور پنجم سقوط می‌کند. اما در صورتی که ورق انتخابات به نفع رادیکال‌ها برگردد، دلار روند صعودی به خود می‌گیرد.

قیمتها، ارز، بازار و انتخابات

اثر انتخاب ترامپ بر قیمت دلار کوتاه‌مدت است

در همین راستا مجتبی دیبا، کارشناس اقتصادی، در خصوص روند قیمت دلار در هفته پایانی خرداد به تجارت‌نیوز گفت: «در هفته‌ای که گذشت نوسانات دلار به دلیل تعطیلی بازار هرات محدود بود و فشار به سمت تقاضا کمی بیشتر از عرضه با نوسانات محدود بود.»

او به اهمیت نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری برای بازارهای مالی اشاره کرد و افزود: «فضای انتخاباتی به سمت هر طیفی که بچرخد روند بازار ارز متفاوت خواهد شد. هر زمان که در تبلیغات انتخاباتی یکی از طیف‌های میانه‌رو یا رادیکال‌ترها بازی را در دست می‌گیرند دلار نزولی یا صعودی می‌شود.»

دیبا با اشاره به اخبار مربوط به قدرت گرفتن ترامپ توضیح داد: «بر اساس نظرسنجی‌هایی که صورت می‌گیرد، این موضوع از عوامل موثر اما کوتاه‌مدت برای رفتار رنج دلار قلمداد می‌شود.»

تثبیت قیمت در سقف کریدور پنجم، آغاز روند صعودی دلار است

او از منظر تکنیکالی رفتار دلار را بررسی کرد و گفت: «در صورتی که دلار پله پایانی کریدور پنجم را بشکند و قیمت در بالای این کانال تثبیت شود، روند صعودی شکل می‌گیرد و در غیر این صورت فضای ساید ادامه‌دار خواهد بود.»

این تحلیلگر بازارهای مالی ادامه داد: «اگر اخبار خوبی نظیر برنده‌شدن میانه‌روها در انتخابات به بازار مخابره شود، قیمت دلار تا کانال ۶ و هفت کریدور پنجم کاهش می‌یابد.»

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : پرداخت وام آزاد

…………………………………………………………………………….

وقت خرید پلکانی طلاست

این کارشناس اقتصادی، منطقه ۳۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی را منطقه مهمی برای سکه امامی دانست و اظهار کرد: «در صورتی که برنده کارزار انتخابات فردی میانه‌رو باشد قیمت سکه می‌تواند تا سطح ۳۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی پایین بیاید. تاچ منطقه مذکور در قیمت سکه نیازمند تحرکات کاهشی دلار و چرخش نتیجه انتخابات به نفع فردی است که مدافع برجام باشد.»

قیمتها، ارز، بازار و انتخابات

او خریدهای پلکانی در همه نقاط قیمتی را برای بازار طلا پیشنهاد کرد و گفت: «در قیمت طلا باید محدوده سه میلیون و ۲۶۰ تا سه میلیون و ۲۷۰ هزار تومانی به سمت پایین بشکند تا روند نزولی شکل بگیرد. در صورت شکل‌گیری روند نزولی محدوده سه میلیون و ۱۳۰ هزار تومانی را در قیمت طلا می‌توان دید.»

دیبا درباره روند اونس جهانی طلا اظهار کرد: «فعلاً اصلاح روند صعودی قبلی را در اونس جهانی شاهد هستیم. باید توجه داشت ریتم کلی صعودی است اما اصلاح روند نزولی می‌تواند فرصت خوبی برای برای خرید به همراه داشته باشد.»

 

مقالات مرتبط :

پرداخت وام خودرو

وام با سند

وام ازدواج

مراکز تامين سرمايه

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *