پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

وام مسکن

2024-07-24

وام مسکن

تصویر خانه و سکه

چکیده مطلب:

وام مسکن یکی از وام‌های معمول است که براساس سند ملکی پرداخت می‌شود، متصدی پرداخت آن بانک مسکن می‌باشد اما گاها بانک‌های دیگر هم اقدام به پرداخت آن می‌نمایند. بانک مسکن در قالب طرح‌های مختلف از قبیل طرح مسکن جوانان، طرح مسکن زوجین یا خانه اولی‌ها، طرح وام مسکن با اوراق بانک مسکن و چند طرح دیگر که تنها با ارائه سند خانه قابل دریافت است اقدام به پرداخت وام می‌نماید.

فهرست مطالب

وام مسکن

 

وام مسکن یکی از وام‌های معمول است که براساس سند ملکی پرداخت می‌شود، متصدی پرداخت آن بانک مسکن می‌باشد اما گاها بانک‌های دیگر هم اقدام به پرداخت آن می‌نمایند.
بانک مسکن در قالب طرح‌های مختلف از قبیل طرح مسکن جوانان، طرح مسکن زوجین یا خانه اولی‌ها، طرح وام مسکن با اوراق بانک مسکن و چند طرح دیگر که تنها با ارائه سند خانه قابل دریافت است اقدام به پرداخت وام می‌نماید، شرایط پرداخت این وام‌ها متفاوت می‌باشد ولی درهمه آن‌‌ها شرط خرید منزل مسکونی با مدت ساخت زیر۲۵ سال ثابت است.

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : تامین سرمایه با سند

…………………………………………………………………………….

وام ملک

وام ملک یکی از خدمات بانک‌ها و شرکت‌های مالی است که به افراد اجازه می‌دهد تا با اعطای اعتبار، روی ملک یا خانه خود وام بگیرد. در برخی موارد، برای دریافت وام ملک، نیاز به ضامن دارید. برای اطلاعات بیشتر درباره وام ملک، به ‌سایت www.pssiranmag.ir مراجعه کنید.

وام مستغلات

وام روی مستغلات یا وام روی سند ملک، یکی از انواع وام ملکی است که با ارائه سند ملکی مستغلات (مانند ساختمان تجاری، اداری و غیره) اعطا می‌شود.

مدارک مورد نیاز جهت وثیقه وام مسکن

برای دریافت وام روی سند ملک، معمولاً شرکت‌های مالی و بانک‌ها مدارک زیر را مورد نیاز قرار می‌دهند:
سند ملکی که اکثرا بصورت تکبرگ یا دفترچه ای میباشند. / پایانکار / بنچاق / مدارک هویتی و شناسایی مالک /تصویر آخرین قبوض آب، گاز، برق / مبایعه نامه، صورتمجلس تفکیکی، عدم خلاف و…

سند

سند عموما به دو صورت سند تک برگ یا دفترچه ای می باشد
• سند نشان دهنده مالکیت فرد بر روی ملک مورد نظر می‌باشد.
• سند تکبرگ دارای ارزش و اعتبار بیشتری نسبت به اسناد غیررسمی است.
• صدور سند تک برگی در اداره ثبت انجام می‌شود و به صورت اتوماسیون اداری و الکترونیکی انجام می‌گیرد.
• سند تک برگ دارای اعتبار قانونی است و در دفتر اسناد رسمی ثبت شده باشد.

بنچاق

بنچاق در زمینه ملک‌ها به معنای وثیقه‌ای است که در هنگام معامله جدید به خریدار تحویل می‌شود و به او اطمینان می‌دهد که ملک اصلی و اصالت فروشنده تضمین شده است. بنچاق معمولاً به صورت سندی ارائه می‌شود و در صورت عدم رعایت تعهدات قراردادی توسط خریدار، به فروشنده تعلق می‌گیرد. این وثیقه به خریدار اطمینان می‌دهد که در صورت وقوع هرگونه مشکل یا نقض قرارداد، می‌تواند از مبلغ بنچاق استفاده کند. بنچاق می‌تواند در قراردادهای خرید و فروش ملک‌ها، اجاره ملک‌ها و یا قراردادهای دیگر مرتبط با ملک‌ها استفاده شود.

پایانکار

پایانکار یا گواهی ساختمان، یک مدرک رسمی است که توسط شهرداری یا سازمان مربوطه صادر می‌شود و تایید می‌کند که ساختمان مورد نظر بر اساس مقررات ملی ساختمان و اصول فنی ساخته شده است. این گواهی نشان می‌دهد که ساختمان مورد تایید قانونی است و می‌تواند برای انجام فعالیت‌های مختلف مانند فروش، اجاره، وام‌گیری و غیره استفاده شود. مراحل اخذ گواهی پایان کار ملک عموماً شامل موارد زیر است:
1. اتمام ساختمان: پس از اتمام عملیات ساختمانی، تمامی مراحل ساختمانی باید به طور کامل به پایان برسند.
2. بررسی توسط شهرداری: ساختمان باید توسط شهرداری یا سازمان مربوطه بررسی شود تا از تطابق با مقررات ملی ساختمان و اصول فنی اطمینان حاصل شود.
3. بررسی مستندات: مستندات مربوط به ساختمان شامل نقشه‌ها، مدارک ساختمانی، گواهی‌ها و گزارش‌های فنی باید توسط شهرداری بررسی شود.
4. پرداخت هزینه: برای اخذ گواهی پایان کار، معمولاً هزینه‌ای دریافت می‌شود که باید پرداخت شود.
5. صدور گواهی: پس از بررسی و تایید مستندات، شهرداری یا سازمان مربوطه گواهی پایان کار را صادر می‌کند.
لطفاً توجه داشته باشید که مراحل و نحوه اخذ گواهی پایان کار ملک ممکن است بستگی به قوانین و مقررات محلی و شهری، نوع ساختمان و سازمان مربوطه داشته باشد.

صورت مجلس تفکیکی

صورت مجلس تفکیکی به معنای مدرکی است که در جلسه تفکیکی ساختمان تهیه می‌شود و شامل اطلاعاتی مانند تعداد واحدها، متراژ واحدها، نوع واحدها و غیره است. این مدرک برای تفکیک یا افراز ملک یا زمین استفاده می‌شود و در آن اطلاعاتی مانند نام مالکان واحدها، شماره پلاک واحدها و غیره نیز ذکر می‌شود.

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید :وام و انواع آن

…………………………………………………………………………….

وام خرید مسکن بانک مسکن (اوراق ممتاز)

برای دریافت وام‌های مربوط به خرید اوراق ممتاز از محل اوارق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در بازار سرمایه که به وام اوراق مسکن معروف است، باید به ازای هر ۵۰۰ هزار تومان یک برگ اوراق خریداری کنید (قیمت هر برگ اوراق تقریبا ۱۲۵ هزار تومان است). به عنوان مثال فردی که قصد دریافت وام ۷۰ میلیون تومانی دارد، باید ۱۴۰ برگ اوراق خریداری کند که هزینه‌ای در حدود ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد داشت. با خرید این اوراق دیگر نیاز نیست برای دریافت وام منتظر رسیدن نوبت خود بمانید.
اقساط وام مسکن را می‌توان به روش ساده یا پلکانی پرداخت کرد. البته این را نیز باید گفت که برای دریافت وام از طریق اوراق، محدودیت دفعات وجود ندارد.
وام مسکن را می‌توانید از طریق خرید اوراق ممتاز (وام اوراق مسکن) در بازار سرمایه یا صندوق پس‌انداز مسکن دریافت کنید. این وام مسکن هم به زوجین و هم به صورت انفرادی پرداخت می‌شود.

خانه و سکه

وام مسکن یکم ۱۴۰۳

یکی از وام‌های پرتقاضا و پرطرفدار در ایران وام مسکن یکم است. این وام با توجه به شرایط کشور در سال‌های مختلف با شیوه‌های مختلفی از طریق بانک مسکن در اختیار درخواست‌کنندگان قرار گرفته و مبلغ آن نیز به مرور افزایش داشته است. برای افرادی که ازدواج کرده‌اند نیز تسهیلاتی در این وام در نظر گرفته شده است.
وام مسکن یکم سال ۱۴۰۳ به صورت انفرادی در شهر تهران مبلغ ۸۰ میلیون تومان است. این عدد برای مراکز استان‌‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تا ۶۰ میلیون و در سایر مناطق تا ۴۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
زوج‌ها در شهر تهران می‌توانند تا ۱۶۰ میلیون تومان وام دریافت کنند؛ این در حالی است که وام مسکن زوجین مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر تا ۱۲۰ میلیون تومان و وام مسکن زوجین سایر مناطق نیز تا ۸۰ میلیون تومان است. بازپرداخت وام مسکن ۱۴۰۳ به صورت ۱۲ ساله است.
نکات مهمی دیگری که در مورد این وام وجود دارند عبارت‌اند از:
• برای دریافت وام مسکن یکم ۱۴۰۳ باید نیمی از مبلغ وام را به مدت یک سال سپرده‌‌گذاری کنید. این بدین معنی است که اگر شما درخواست وام ۸۰ میلیونی داده باشید، باید ۴۰ میلیون تومان آن را حداقل به مدت یک سال سپرده‌گذاری کنید.
وام ۲۰ میلیون تومانی از محل صندوق پس‌انداز مسکن
یکی دیگر از تسهیلات بانک مسکن برای خرید خانه، وام مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن است. حداکثر مبلغ این تسهیلات ۲۰ میلیون تومان بوده و حداکثر سن ساختمان در این نوع وام ۳۰ سال تعریف شده است. حداقل میزان سپرده برای دریافت این وام مبلغ ۳ میلیون تومان است و برای میزان زمان سپرده‌گذاری حداقل یک و حداکثر دو سال باید صبر کنید.
نرخ سود این وام ۱۱ درصد و حداکثر مدت زمان بازپرداخت وام بانک ۱۲ سال است و مثل دیگر وام‌ها به دو روش ساده و پلکانی سالانه و دوره‌ای قابل پرداخت است.

وام مسکن بازنستگان

وام مسکن بازنشستگان یکی دیگر از انواع وام‌های مسکن است که برای خرید خانه به بازنشستگان پرداخت می‌شود.
بانک مسکن موظف به پرداخت ۴۰ هزار فقره وام خرید مسکن به بازنشستگان است که سقف آن برای متاهلین ۵۰۰ میلیون تومان و برای افراد مجرد ۳۵۰ میلیون تومان است.
از شرایط دریافت این وام این است که متقاضی در ۱۰ سال گذشته نباید وامی دریافت کرده باشد و همچنین متقاضی و همسرش نباید صاحب خانه باشند.

وام خرید زمان

طرح دیگری به نام وام خرید زمان وجود دارد که از محل صندوق پس‌انداز مسکن پرداخت می‌شود. در این حالت، می‌توانید پس از گذشت شش ماه از سپرده‌گذاری از امتیاز حساب صندوق پس‌انداز مسکن خود استفاده کرده و از ۸ میلیون تا سقف ۱۲ میلیون تومان وام دریافت کنید.
برای دریافت این وام، باید دو برابر مبلغ وام دریافتی را به مدت شش ماه سپرده‌گذاری کرده باشید. مثلا برای دریافت وام ۸ میلیونی، باید ۱۶ میلیون تومان را به مدت شش ماه در حساب خود نگه دارید.
از شرایط دریافت وام مسکن به صورت خرید زمان، سپرده‌گذاری ۲۴ میلیون تومانی به مدت شش ماه است. نرخ سود این وام ۱۱ درصد است.
بازپرداخت این وام که از سمت بانک مسکن پرداخت می‌شود ۱۲ سال است که بدون احتساب بیمه، ماهیانه ۱۶۵ هزار تومان خواهد بود. سن خانه‌ای که با این وام خریداری می‌شود نباید بیشتر از ۲۵ سال باشد.

وام مسکن روستایی

در سال‌های اخیر بلایای طبیعی مانند زلزله و سیل بیشتر از همه به خانه‌‌های روستایی خسارت وارد کرد؛ مانند زلزله قطور و سیل کرمان که باعث تخریب بسیاری از خانه‌های روستایی شد. دولت برای جبران این موضوع و پیشگیری از خسارات در سال‌های بعد سقف وام مسکن روستایی را افزایش داد.
در حال حاضر این وام ۳۵۰ میلیون تومان به ازای ساخت هر واحد مسکونی است و نرخ سود آن ۵ درصد محاسبه خواهد شد. این کاهش نرخ سود جهت تشویق ساخت خانه‌های ایمن در روستاها و جلوگیری از خسارات بعدی در اثر بالایای طبیعی است.

وام ساخت مسکن

وام ساخت مسکن یا وام بدون سپرده ساخت مسکن، یکی از پرطرفدارترین تسهیلات ملکی در بین سازنده‌هاست. تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار با ۱۸ درصد سود پرداخت می‌شود؛ اما اگر سازندگان و انبوه‌سازان دارای پروانه صلاحیت حرفه‌ای از تکنولوژی نوین در ساخت‌ و ساز استفاده کنند، این تسهیلات با نرخ سود ۱۷ درصد به آنان تعلق خواهد گرفت.
سقف تسهیلات ساخت برای سازندگانی که از فناوری های نوین ساخت استفاده می‌کنند برای کلانشهر ها ۷۵۰ میلیون تومان، سایر مراکز استانها ۶۵۰ میلیون تومان و برای سایر شهر ها ۶۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
البته به تازگی وزیر راه و شهرسازی از تصویب وام ۸۱۰ میلیونی برای سازندگان حرفه ای که از فناری های نوین ساخت استفاده می‌کنند توسط شورای پول و اعتبار خبر داد.

 

وام تعمیرات مسکن

وام مشترک یا جعاله تعمیر مسکن از محل اوراق ممتاز

وام مشترک یا جعاله تعمیر مسکن، تنها به صاحبان خانه پرداخت می‌شود. همه کسانی که در صندوق پس‌انداز مسکن حساب دارند و آن‌هایی که از طریق خرید اوراق اقدام به دریافت وام می‌کنند، می‌توانند از آن استفاده کنند. مثلا برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی ۴۰ برگ از این اوراق لازم خواهد بود. برای دریافت این وام باید پس از افتتاح حساب اوراق ممتاز خریداری کنید. سقف مبلغ تهسیلات این وام ۱۶۰ میلیون تومان است. سود بازپرداخت این وام ۱۸ درصد بوده و نیازی به ضامن ندارید؛ ضامن این وام خانه شماست که تا زمان پرداخت کامل اقساط در رهن بانک خواهد بود. با این حال برخی شعبه‌ها برای اطمینان بیشتر درخواست ضامن یا سفته می‌کنند. در ادامه، به چند نکته در این رابطه اشاره می‌کنیم:
• برای انتقال وام مسکن یکم به کسی که قصد خرید خانه را دارد باید از روش انتقال بدهی استفاده کنید.
• کارمزد انتقال وام یک درصد است.
• اگر بخواهید از وام مسکن خود برای خانه دیگری استفاده کنید، باید سند جدید را با سند قبلی جایگزین کنید. در این روش انتقال، نیازی به پرداخت بخشی از مانده بدهی نیست.

تسهیلات جعاله از محل سپرده گذاری

این وام نیز جهت تعمیرات و بازسازی خانه پرداخت می‌شود مبلغ آن ۲۰ میلیون تومان و سود بازپرداخت آن ۱۱ درصد است. این وام پس از افتتاح حساب پرداخت می‌شود

تسهیلات جعاله از محل اوارق و منابع بدون سپرده

این وام به خانه های در حال ساخت و حداکثر تا ۱۰ واحد مسکونی تعلق می‌گیرد. سقف پرداخت این وام ۲۵۰ میلیون تومان با پازپرداخت ۶۰ ماه است.
ضوابط و شرایط دریافت وام جعاله (وام تعمیرات)
• شما یا ضامن‌تان (درصورت نیاز) نباید هیچ سابقه‌ چک برگشتی یا بدهی سررسید شده در سیستم بانکی داشته باشید.
• خانه‌ای که می‌خواهید برایش تسهیلات را دریافت کنید نباید تسهیلات جعاله‌ تسویه‌نشده‌ای داشته باشد. به عبارت دیگر پیش از دریافت تسهیلات جعاله‌ جدید باید وام قبلی خود را تسویه کنید.
• باید هزینه کارشناسی ملک را پرداخت کنید.
• در صورت تسویه تسهیلات جعاله قبلی که از بانک مسکن یا سایر بانک‌ها دریافت کرده‌اید، می‌‌توانید مجددا وام جعاله دریافت کنید.
• وام جعاله تعمیر مسکن
• وام جعاله تعمیر مسکن تسهیلاتی است که به دارندگان خانه‌های قدیمی برای تعمیر و نگهداری خانه‌های خود اعطا می‌شود.
• .
مبلغ این وام درحال حاضر ۴۰ میلیون تومان است که اغلب زوج‌ها در هنگام خرید خانه از وام جعاله مسکن در کنار وام مسکن جهت افزایش موجودی خود در راستای خرید مسکن مورد نظر استفاده می‌نمایند.

وام مسکن بافت فرسوده (نوسازی)

بانک مسکن علاوه بر فعالیت‌های بانکی، سپرده‌گذاری و حساب‌های متفاوت بخشی از فعالیت خود را به بهبود ناکارآمدی های شهرداری و اعطای وام‌های مسکن و نوسازی اختصاص داده است. دارندگان ملک‌های قدیمی و فرسوده، در صورتی که بر اساس مصوبه نهاد‌های ذیربط ملک یا بنای آن‌ها در منطقۀ بافت فرسوده شهری قرار گرفته باشد، واجد شرایط برای دریافت تسهیلات بانکی هستند.
سقف تسهیلات برای تمامی شهرها در مجموع ۵۵۰ میلیون تومان است که ۱۸۵ میلیون تومان از محل تودیعی دولت، ۱۸۵ میلیون تومان از محل بدون سپرده و ۱۸۰ میلیون تومان از محل اوراق ممتاز است. سود این وام از محل منبع تودیعی دولت صفر درصد، از محل بدون سپرده بانک ۲۳ درصد، از محل اوراق ممتاز ۲۱.۵ درصد می‌باشد. حداکثر زمان بازپرداخت این وام ۵ سال خواهد بود.

وام مسکن جوانان

این وام مسکن وسوسه‌کننده ۴ میلیاردی فقط و فقط به حساب‌های جديدی که در سال ۱۴۰۳افتتاح شده باشند داده می‌شود و صاحبان حسابی که از گذشته افتتاح حساب کردند، براساس قرارداد و شرایط زمان افتتاح حساب تسهیلات به آنها پرداخت می‌شود. یعنی این افزایش شامل حال آنان نمی‌شود.
به این ترتیب وام مسکن جوانان ۴ میلیارد تومانی در سال ۱۴۱۷ به درخواست‌کنندگان تهرانی تعلق می‌گیرد. حالا سوال اینجاست که با توجه به افزایش همه قیمت‌ها، کسانی که از قبل حساب سپرده جوانان بانک مسکن باز کرده‌اند، با مبالغ اندک چه کاری می‌توانند انجام دهند؟ راستی در سال ۱۴۱۸ قیمت هر متر خانه چقدر است که بتوان از وام ۴ میلیاردی استفاده کرد؟

جدیدترین شرایط وام مسکن جوانان

• با سپرده‌گذاری مستمر ماهانه در حساب پس‌انداز وام مسکن جوانان پس از حداقل 5 سال و حداکثر 15 سال می‌توانید وام خرید مسکن دریافت کنید.
• هر شخصی که به سن هیجده سال تمام رسیده و یا حکم رشد او از سوی دادگاه صادرشده باشد می‌تواند به نام خود یا کسانی که تحت ولایت و قیمومیت او باشند حساب پس‌انداز مسکن جوانان افتتاح کند.
• برداشت از حساب پس‌انداز مسکن جوانان در هر مقطعی بلامانع است ولی برداشت از حساب باید به صورتی انجام گیرد که متوسط موجودی حساب از حداقل مبلغ تعیین‌شده توسط بانک مرکزی در هرسال کمتر نشود.
• پیکر حساب، متوسط موجودی و تسهیلات متعلقه بر اساس واریزی‌های ماهانه محاسبه می‌شود.
• متوسط موجودی در هرسال به‌طور جداگانه از تقسیم مبلغ پیکر حساب در هرسال سپرده‌گذاری بر عدد 12 (ماه) محاسبه می‌شود.
• تسهیلات متعلقه در هرسال سپرده‌گذاری به‌طور جداگانه از حاصل ضرب ضریب هرسال در متوسط موجودی آن سال محاسبه می‌شود. (برای محاسبه حتماً به شعبه مراجعه کنید.)
• در ابتدای هرسال حداقل مبلغ واریزی ماهانه افتتاح‌کنندگان حساب‌های جدید در آن سال توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین و ابلاغ خواهد شد.
• انتقال حساب وام مسکن جوانان به بستگان نزدیک (پدر، مادر، فرزند، همسر، خواهر، برادر، نوه، مادربزرگ و پدربزرگ) بلامانع است.
• حداکثر تسهیلات اعطایی با توجه به تقسیم‌بندی جغرافیایی (سه بخش تهران، مراکز استان و سایر شهرها)، برای حساب‌های افتتاحی طی سال ۱۴۰۳ به ترتیب به شرح زیر است:
در پایان سال پانزدهم بالغ بر ۴ میلیارد تومان، ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان، ۲ میلیارد ۸۰۰ میلیون تومان
در پایان سال ششم به ترتیب بالغ بر ۱ میلیارد و ۸۴۰ میلیون تومان، ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و ۱ میلیارد و ۳۶۰ میلیون تومان،
در پایان سال پنجم به ترتیب بالغ بر ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان، ۱میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تعیین شده است.
• فقط خانه اولی‌ها می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
• نرخ سود تسهیلات این وام و همچنین نرخ سود دوران مشارکت ۹ درصد است.
• بازپرداخت اقساط این تسهیلات حداکثر ۲۰ سال تعیین شده است.
• جوانان بالای ۱۸ سال (چه مجرد چه متأهل) با درآمد مستقل می‌توانند از این وام بهره ببرند.
• افرادی که قبل از این، از تسهیلات بانک مسکن یا سایر بانک‌ها برای خرید، احداث واحد مسکونی، انتقال سهم‌¬الشرکه یا تعمیر واحد مسکونی استفاده کرده‌اند، مشمول وام مسکن جوانان نخواهند شد.
• برخورداری از تسهیلات پس‌انداز مسکن یکم فقط برای مناطق شهری امکان‌پذیر است و به افراد در مناطق خارج از محدوده شهری تعلق نمی‌گیرد.
• فقط ملک‌هایی که تاریخ صدور جواز ساخت آن‌ها کمتر از ۲۵ سال است می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند. البته طبق نظر کارشناس، ۸۰ درصد از قیمت ملک باید معادل با کل مبلغ وام باشد.
• اگر جواز ساختمان بیشتر از ۲۵ سال و کمتر از ۳۰ سال باشد، سقف تسهيلات قابل پرداخت از محل حساب پس‌انداز مسكن جوانان در شهر تهران، مراكز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعيت و ساير مناطق در تسهيلات انفرادی به ترتيب ۸۰، ۶۰ و ۴۰ ميليون تومان و در تسهيلات زوجين به ترتيب ۱۶۰، ۱۲۰و ۸۰ ميليون تومان و دقيقا مطابق سقف تسهيلات از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهيلات مسكن در املاک تعيين می‌گردد.
• متقاضی باید توانایی واریز ماهانه اقساط را داشته باشد. این موضوع، از طریق بانک و با بررسی حکم استخدامی، فیش حقوقی، گردش حساب بانکی و غیره تأیید می‌شود.
• اگرچه طبق ضوابط تعیین‌شده در این تسهیلات، ملک خریداری‌شده و یا واحد مسکونی در حال ساخت در رهن بانک قرار می‌گیرد؛ اما شرایط ضامن نیز برای آن لحاظ شده است. بنابراین معرفی حداقل یک ضامن معتبر به همراه فیش حقوقی برای ارائه این تسهیلات ضروری است.

زمان بازپرداخت و اقساط تسهیلات مسکن جوانان چگونه است؟

وام یک میلیاردی مسکن جوانان دارای بالاترین مدت‌زمان تقسیط بین دیگر تسهیلات بانک مسکن است و امکان تقسیط تا 20 سال هم وجود دارد. نرخ سود تسهیلات اعطایی با توجه به مصوبات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در زمان استفاده از تسهیلات تعیین می‌شود و دو روش برای بازپرداخت تعیین شده:
یکی بازپرداخت به روش ساده که حداکثر 20 سال است و طولانی‌ترین زمان قسط‌بندی است. دیگری بازپرداخت وام مسکن جوانان به روش پلکانی است که حداکثر 12 سال طول می‌کشد.

تصویر قرارداد ملک
میزان تسهیلات مسکن جوانان چطور محاسبه می‌شود؟

میزان تسهیلات دریافتی شما رابطه مستقیمی با میانگین موجودی حساب سالیانه شما و واریزی ماهیانه دارد. در واقع شما این امکان را دارید که از حساب پس‌انداز مسکن جوانان در هر مقطعی برداشت کنید اما باید توجه داشته باشید که متوسط موجودی حساب شما از حداقل مبلغ تعیین‌شده توسط بانک مرکزی در هرسال کمتر نشود. متوسط موجودی در هرسال به‌طور جداگانه از تقسیم مبلغ پیکر حساب (مجموع واریزی‌های یک سال) در هرسال سپرده‌گذاری بر عدد 12 (ماه) و تسهیلات متعلقه در هرسال سپرده‌گذاری به‌طور جداگانه از حاصل‌ضرب ضریب هرسال در متوسط موجودی آن سال محاسبه می‌شود.

تا چند درصد قیمت خانه می‌توان وام مسکن جوانان گرفت؟

نکته اول اینکه شما با پشتوانه وام مسکن جوانان، نه‌تنها برای خرید مسکن بلکه برای ساخت و تکمیل ملک مسکونی نیمه‌کاره هم می‌توانید از تسهیلات استفاده کنید. میزان تسهیلاتی که بانک مسکن به شما پرداخت می‌کند به قیمت کارشناسی ملک که از سوی کارشناسان بانک صورت می‌گیرد نیز بستگی دارد. درواقع سقف تسهیلات پرداختی معادل 80 درصد قیمت کارشناسی ملک موردنظر شما خواهد بود.
ملک معرفی‌شده برای تسهیلات چه شرایطی باید داشته باشد؟
شرط اصلی ملک معرفی‌شده برای دریافت وام یک میلیاردی مسکن مربوط به سن بناست. طبق قوانین اعلام‌شده، سقف تسهیلات حساب پس‌انداز مسکن جوانان به واحدهایی تعلق می‌گیرد که از تاریخ صدور پروانه ساختمانی آن‌ها بیش از 20 سال نگذشته باشد. درصورتی‌که عمر بنا بیش از 20 سال و حداکثر تا 25 سال باشد، سقف تسهیلات قابل پرداخت در سراسر ایران 35 میلیون تومان خواهد بود.

مراحل و زمان‌بندی دریافت تسهیلات مسکن جوانان

1. تشکیل پرونده یک تا ۲ روز وقت شما را می‌گیرد: از ارائه مدارک تا بررسی دارا بودن شرایط و رفع نقص پرونده
2. مرحله ارزیابی که بین ۷ تا ۹ روز طول می‌کشد: دریافت علی‌الحساب کارمزد ارزیابی مشتری، تنظیم گزارش ارزیابی ملک و مشتری، استعلام از شهرداری، بررسی اطلاعات بانکی مشتری
3. تهیه پیش‌نویس قرارداد در ۳ تا ۵ روز: تنظیم بیع‌نامه توسط شعبه، اخد درخواست مشتری برای نوع و مدت اقساط و مبلغ تسهیلات، محاسبه مابه‌التفاوت كارمزد ارزيابی و تمبر مالیاتی و دریافت آن، ارسال قرارداد به دفتر اسناد رسمی
4. ثبت قرار داد در دفتر اسناد رسمی در ۵ تا ۷ روز: صدور چک پس از تایید ثبت در دفتر اسناد رسمی و تحول چک به مشتری تا راه‌اندازی پرونده رایانه‌ای و بایگانی پرونده

شرایط انصراف و انتقال وام جوانان

درصورتی‌که شما به هر دلیلی از دریافت تسهیلات مسکن حساب پس‌انداز جوانان منصرف شوید، می‌توانید سود سپرده خود را بگیرید یا اینکه تسهیلات خود را واگذار کنید. اگر شما در صورت انصراف بخواهید سود سپرده‌تان را بگیرید، نرخ سودی بر اساس نرخ سود سپرده‌های کوتاه‌مدت به‌حساب شما پرداخت می‌شود. درصورتی‌که قصد واگذاری امتیاز وامتان را داشته باشید، انتقال حساب به بستگان نزدیک (پدر، مادر، فرزند، همسر، خواهر، برادر، نوه، مادربزرگ و پدربزرگ) بلامانع است.

وام ودیعه ملک وام ودیعه مسکن

وام ودیعه ملک یا وام ودیعه مسکن به عنوان یک نوع تسهیلات مسکن توسط دولت یا سازمان‌های مالی در بعضی از کشورها ارائه می‌شود. این وام به منظور کمک به افراد برای خرید یا ساخت مسکن در نظر گرفته می‌شود . این وام برای تامین تمام یا قسمتی از هزینه ودیعه واحد مسکونی مورد نیاز افراد پرداخت می‌شود و در طول دوره اجاره واحد مسکونی، از فرآیند پرداخت تسهیلات حذف می‌شود. برای دریافت این وام نیاز است که متقاضی مدارکی مانند اصل و کپی تمامی صفحات شناسنامه پدر و فرزند، اصل و کپی کارت ملی پدر، کدپستی ۱۰ رقمی و آدرس کامل محل سکونت خود را در دست بردارید. بانک مرکزی بودجه ۸۰ هزار میلیارد تومانی برای پرداخت وام ودیعه مسکن در نظر گرفته که این اعتبار را بین ۲۰ بانک کشور تقسیم نموده است

ثبت نام وام ودیعه مسکن

ثبت نام وام ودیعه مسکن برای مستاجران یعنی ثبت نام برای دریافت وام ودیعه مسکن، که به منظور کمک به مستاجران در تامین تمام یا بخشی از هزینه رهن منزل مسکونی به این نوع تسهیلات از سال گذشته اعمال می شود. برای ثبت نام باید به سایت نهضت ملی مسکن مراجعه کرد و بر اساس شرایط ثبت نام وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲ اقدام به ثبت نام انجام دهید. این تسهیلات برای مستاجران به صورت غیرحضوری و به صورت اینترنتی ارائه می شود و برای دریافت آن نیاز به مراجعه جهت ثبت نام غیرحضوری وام ودیعه مسکن به مراحل زیر را انجام دهید: دریافت کد رهگیری مخصوص اجاره نامه و ثبت نام اولیه در سایت نهضت ملی مسکن.

چه شرایطی برای پرداخت وام ودیعه مسکن وجود دارد؟

برای پرداخت وام ودیعه مسکن، شرایطی وجود دارد که باید رعایت شوند. این شرایط شامل موارد زیر می‌شود:
1. متقاضی باید متاهل یا سرپرست خانوار باشد.
2. اجاره واحد مسکونی باید تحت نظر سامانه جامع طرحهای حمایتی مسکن وزارت راه و شهرسازی فعالیت کند.
3. اقساط وام ودیعه مسکن با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار، که در حال حاضر ۲۳ درصد است، محاسبه می‌شود.
4. مبلغ وام ودیعه مسکن بین ۴۰ میلیون تومان تا ۱۰۰ میلیون تومان در شهرهای مختلف پرداخت می‌شود.
5. برای دریافت وام ودیعه مسکن، متقاضی باید مدارکی مانند شناسنامه، کارت ملی، کدپستی و آدرس کامل محل سکونت خود را ارائه دهد.
این شرایط برای پرداخت وام ودیعه مسکن باید رعایت شوند تا افراد واجد شرایط بتوانند از این تسهیلات مسکن استفاده کنند.

مبلغ وام ودیعه مسکن چقدر است؟

برای دریافت وام ودیعه مسکن، مبلغ متغیر است و بین ۴۰ میلیون تومان تا ۲۰۰ میلیون تومان می‌تواند باشد. این مبلغ بسته به شرایط و محل سکونت، میزان وام ودیعه مسکن که متقاضی می‌خواهد دریافت کند، متغیر است و می‌تواند در این بازه مشخص شود.

چه مدارکی برای دریافت وام ودیعه مسکن نیاز است؟

برای دریافت وام ودیعه مسکن، باید به بانک به ترتیب زیر مدارک را تحویل دهید:
1. اصل و کپی تمامی صفحات شناسنامه پدر و فرزند
2. اصل و کپی کارت ملی پدر
3. کدپستی ۱۰ رقمی و آدرس کامل محل سکونت خود
با توجه به مطلب، بانک مرکزی به ۲۰ بانک مختلف تسهیلات ودیعه مسکن را از ۴۰ میلیون تومان تا ۱۰۰ میلیون تومان در شهرهای مختلف پرداخت میکند. در نقاط شرایط و محل سکونت، این مبلغ متغیر است. برای دریافت این وام، مدارکی مانند شناسنامه، کارت ملی، کدپستی و آدرس کامل محل سکونت خود را ارائه دهید. برای دریافت وام ودیعه مسکن ویژه اجاره نشینها، باید مجدد وارد سایت نهضت ملی مسکن شده و بانک مورد توجه کنید تا تاریخ مراجعه شما به بانک با پیامک به شما اطلاع رسانی میشود و فقط دو هفته فرصت دارید به بانک مراجعه کرده و مدارک خود را به صورت مرحله و مرحله در قسمت راهنمای ثبت نام وام ودیعه سایت نهضت ملی مسکن مراجعه کنید.

سود وام ودیعه مسکن چقدر است؟

نرخ بهره وام مسکن برای مستاجران در ایران 23 درصد است. این نوع وام به مستاجران به منظور کمک به انها برای پرداخت اجاره خانه های خود ارائه می شود. مبلغ وام بر اساس محل اقامت مستاجر متفاوت است، وام برای مستاجران در مناطق روستایی 1 میلیون و 127 هزار تومان در ماه و وام برای مستاجران در مناطق شهری 2 میلیون و 275 هزار تومان در ماه است.

وام ودیعه مسکن در سال 1403 به چه صورت است؟

وام ودیعه مسکن در سال 1403 از منابع بانکی تا سقف 80 هزار میلیارد تومان اعطا میشود. این وام برای مستأجران ارائه میشود و بر اساس سایر شرایط و مدارک مورد نیاز امکان دریافت آن وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد شرایط و نحوه دریافت این وام می توانید به سایت طرح اقدام ملی مسکن با مراجعه کنید.

کدام بانک‌ها به غیر از بانک مسکن وام ملکی ارائه می‌دهند؟

اولین و مهم‌ترین بانکی که در ایران به اعطای وام و تسهیلات پرداخته بانک مسکن است. این بانک با انواع و روش‌های مختلف، به متقاضیان برای خرید خانه وام می‌دهد.
در مورد بانک‌های خصوصی باید گفت که این بانک‌ها معمولا سریع‌تر وام پرداخت می‌کنند اما از لحاظ ضامن سخت‌گیرند. معمولا سقف تسهیلات این بانک‌ها زیر ۱۰۰ میلیون تومان است و تمامی بانک‌های خصوصی آن را پرداخت می‌کنند. مثلا بانک سامان نیاز به ضامن ندارد و سند را به عنوان ضامن قرار می‌دهد و وام را در نهایت با سقف ۶۰ میلیون تومان پرداخت می‌کند.
بانک ملی ایران با عنوان طرح ویژه مسکن بانک ملی ایران تسهیلات ارائه می‌کند. افتتاح حساب سپرده سرمایه گذاری خاص گواهی مسکن، همانند سپرده کوتاه مدت عادی انجام و بر اساس مبلغ سپرده گذاری و مدت ماندگاری در قالب ۳ طرح قابل ارائه است. شما می‌توانید براساس شرایط خود یکی از طرح ها را انتخاب و اقدام به افتتاح سپرده نمایید:

وام مسکن بانک ملی

از دیگر بانک‌هایی که برای خرید مسکن تسهیلات ارائه می‌کند بانک ملی است. برای دریافت وام مسکن این بانک شما باید یک حساب سپرده سرمایه گذاری خاص گواهی مسکن افتتاح کنید. این حساب مثل حساب‌های سرمایه گذاری با سود کوتاه مدت است که شما می‌توانید آن را از میان سه طرح آن را انتخاب کرده و افتتاح کنید. این طرح‌ها بر اساس مبلغ سرمایه گذاری شما و مدت ماندگاری آن مشخص می شود. این بانک در قالب سه طرح تهسیلات خود را برای خرید خانه ارئه می‌کند. در جداول زیر بطور مختصر این سه طرح آمده است برای مشاهده شرایط و جزئیات این طرح ها به شرایط وام مسکن بانک ملی مراجعه کنید.

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید :تسهيلات چيست؟ تسهيلات قرض الحسنه

…………………………………………………………………………….

تسیلات خرید مسکن بانک سامان

بانک سامان تسهیلاتی تحت عنوان تسهیلات خرید مسکن ارائه می‌کند. دریافت این تسهیلات نیازمند داشتن یک حساب سپرده قرض الحسنه است. این وام تا ۵۰ درصد ارزش ملک معرفی شده و تا سقف ۲ میلیارد تومان پرداخت می‌شود. سود آن ۲۳ درصد است و حداکثر مدت بازپرداخت آن ۵ سال خواهد بود. در حال حاضر تسهیلات این وام ارائه نمی‌شود
• سقف وام: ۲ میلیارد تومان، برای شهرهای بزرگ تا سقف ۷۵۰ میلیون تومان، سایر شهرها ۵۰۰ میلیون تومان
• نوع ضمانت: سند ملک
• وام‌گیرنده باید بین ۳ تا ۶ ماه میانگین حساب داشته باشد و ۲۵٪ از مبلغ وام نزد بانک مسدود می‌شود.
• حداکثر زمان بازپرداخت ۶۰ ماه است.
• قسط وام درصورت دریافت سقف تسهیلات ماهانه ۵۶ میلیون ۳۸۱ هزار تومان است.
• علاوه بر سود ۲۳ درصد تسهیلات، ۳ درصدبیمه نظارت و ۳ درصد سود ریسک اعتباری نیز شامل این تسهیلات می‌شود. در واقعا سود واقعی تسهیلات خرید مسکن بانک سامان ۲۹ درصد خواهد بود.
• هزینه های دیگر شامل ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است که بابت بیمه، تشکیل پرونده، حق کارشناسی دریافت می‌شود.

مزایا:

• تامین سرمایه ملکی می‌تواند به شما کمک کند تا به راحتی نیازهای مالی خود را برآورده کنید.
• دریافت وام با سند ملکی می‌تواند به شما کمک کند تا به راحتی برای تعمیرات منزل و یا خرید کالاهای مورد نیاز خود پول بگذارید.
• در مقایسه با وام‌های شخصی، نرخ سود وام با سند ملکی معمولاً کمتر است.
• افزایش دارایی: با خرید یک ملک و پرداخت سرمایه ملک، دارایی شما افزایش می‌یابد و می‌تواند به عنوان یک منبع سرمایه‌گذاری مؤثر باشد.
• درآمد اجاره‌ای: در صورتی که ملک را به عنوان یک منبع درآمد اجاره‌ای استفاده کنید، می‌توانید از درآمد ماهیانه اجاره بهره‌برداری کنید.
• ارزش افزوده: با گذشت زمان، ارزش ملک ممکن است افزایش یابد و شما می‌توانید از این ارزش افزوده بهره‌برداری کنید.
• امکان تغییر کاربری: در صورت تغییر نیازها و شرایط، می‌توانید کاربری ملک را تغییر دهید و از آن بهره‌برداری کنید.

معایب:

• در صورت عدم پرداخت اقساط وام، ممکن است ملک شما به عنوان ضمانت مورد استفاده قرار گیرد.
• دریافت وام با سند ملکی ممکن است با شرایط و محدودیت‌هایی همراه باشد، مانند حداکثر مبلغ وام و مدت زمان بازپرداخت.
• در صورتی که ملک شما به عنوان ضمانت در اختیار بانک قرار گیرد، شما دیگر قادر به فروش آن نخواهید بود.
• نیاز به سرمایه نقدی: برای پرداخت سرمایه ملک، نیاز به سرمایه نقدی قابل توجهی دارید که ممکن است برای برخی افراد دسترسی به آن مشکل باشد.
• ریسک سرمایه‌گذاری: سرمایه‌گذاری در ملک همراه با ریسک‌هایی مانند نوسانات بازار ملک، تغییرات قوانین و مقررات و مشکلات ناشی از مدیریت و نگهداری ملک است.
• نیاز به مدیریت: ملک‌ها نیاز به مدیریت و نگهداری دارند که ممکن است نیازمند زمان و تلاش باشد.
• عدم نقدینگی: سرمایه‌گذاری در ملک معمولاً به مدت طولانی است و امکان تبدیل آن به نقدینگی سریع و آسان محدود است.

فرق وام آزاد و بانکی رو خانه و ملک

وام روی خانه یا ملک معمولاً به دو صورت وام بانکی و وام آزاد ارائه می‌شود. در ادامه، تفاوت بین وام بانکی و وام آزاد برای خرید یا ساخت خانه یا ملک آورده شده است:

وام بانکی:

• مبلغ وام بانکی معمولاً بیشتر از وام آزاد است.
• نرخ بهره وام بانکی معمولاً پایین‌تر از وام آزاد است.
• برای دریافت وام بانکی، نیاز به ضمانت‌هایی مانند ضامن، سپرده یا بیمه وام دارید.
• مدت بازپرداخت وام بانکی معمولاً بین ۵ تا ۳۰ سال است.

وام آزاد:

• مبلغ وام آزاد معمولاً کمتر از وام بانکی است.
• نرخ بهره وام آزاد معمولاً بالاتر از وام بانکی است.
• برای دریافت وام آزاد، نیاز به ضمانت‌هایی مانند ضامن، سپرده یا بیمه وام ندارید.
• مدت بازپرداخت وام آزاد معمولاً کوتاه‌تر از وام بانکی است.

 

مقالات مرتبط :

پرداخت وام ملکي

وام با سند

وام ازدواج

مراکز تامين سرمايه

 

 

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *