پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

پول (ارز)

2024-07-18

پول (ارز)

چکیده مطلب:

پول وسیله‌ای است که به عنوان واحد تبادل و اندازه‌گیری ارزش در معاملات مالی و اقتصادی استفاده می‌شود. پول شامل اسکناس‌ها و سکه‌ها، حساب‌های بانکی، کارتهای اعتباری و سایر وسایلی است که برای تبادل ارزش در معاملات مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف از استفاده از پول، تسهیل تبادل کالا و خدمات بین افراد و سازمان‌ها است.

فهرست مطالب

پول چیست

پول وسیله‌ای است که به عنوان واحد تبادل و اندازه‌گیری ارزش در معاملات مالی و اقتصادی استفاده می‌شود. پول شامل اسکناس‌ها و سکه‌ها، حساب‌های بانکی، کارتهای اعتباری و سایر وسایلی است که برای تبادل ارزش در معاملات مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف از استفاده از پول، تسهیل تبادل کالا و خدمات بین افراد و سازمان‌ها است. در این راستا، پول به عنوان وسیله‌ای برای انتقال ارزش از یک شخص به دیگری و همچنین اندازه‌گیری ارزش کالاها و خدمات استفاده می‌شود.

پول در تعریف ابتدایی آن وسیله، شیء، یا چیزی‌ست که انسان‌ها برای تسهیل در تبادل خدمات و کالاها در راستای رفع نیازها و خواسته‌های خود از آن استفاده می‌کنند. به‌صورت کلّی هر چیزی می‌تواند به عنوان‌پول مورد استفاده قرار گیرد. در گذشته‌های دور، کالاها معمولاً به‌عنوان پول مورد استفاده قرار می‌گرفتند و در بسیاری کشورهای جهان طلا و نقره به‌عنوان پول رایج بودند. در حال حاضر تقریباً تمام پول مورد استفاده در تمامی کشورهای دنیا اصطلاحاً پول بی‌پشتوانه است که به پولی گفته می‌شود که دارای ارزش ذاتی نبوده و کنترل ارزش آن در اختیار حکومت است.

تاریخ پول

در جوامع اولیه معمولاً مبادله کالا به صورت مبادله پایاپای انجام می‌گردید. در چنین سیستمی معمولاً مقدار معینی از یک کالا با مقدار معینی از کالای دیگر به صورت پایاپای مبادله می‌گردید. این سیستم تنها در اجتماع‌های کوچک قابل استفاده است و با بزرگتر شدن جوامع انسانی نیاز به مبادله به وسیله پول شکل گرفت. در قدیم معمولاً پول یکی از کالاهای موجود در آن جامعه بود. به‌طور مثال در زمان قدیم در خاورمیانه جو به عنوان پول مورد استفاده قرار می‌گرفت یا در قاره آمریکا صدف به عنوان پول استفاده می‌شد. به نوشته هرودت، مردم لیدیا اولین کسانی بودند که به استفاده از سکه نقره روی آوردند. با گسترش بانک‌ها استفاده از رسیدهای بانکی به عنوان پول گسترش گرفت. در بین قرن‌های ۱۷ تا ۱۹ میلادی در بیشتر کشورهای اروپایی استاندارد طلا مورد استفاده بود که در آن پول کاغذی دارای ارزش معین و ثابتی نسبت به طلا بود. بعد از جنگ جهانی دوم در کنفرانس برتون وودز بیشتر کشورهای دنیا به استفاده از پول فیات که به دلار آمریکا ثابت شده بود روی آوردند و دلار آمریکا تنها پولی بود که ارزش آن نسبت به طلا ثابت شده بود. در سال ۱۹۷۱ و در زمان ریچارد نیکسون آمریکا به صورت یکطرفه پیمان برتون وودز را لغو نمود و از این زمان به بعد تمامی پول مورد استفاده در دنیا تبدیل به پول فیات گردید.

پول در اقتصاد

در مفهوم اقتصادی پول بسیار متفاوت از تعریف عمومی آن است. حجم پول آثار کاملاً بارزی در اقتصاد داشته و بر نرخ تورم، بهره، بیکاری و تولید تأثیرگذار است. در مفهوم اقتصادی پول واحدی برای اندازه‌گیری تولید اقتصادی و نیز واحدی برای ذخیره ارزش اقتصادی می‌باشد. پول رایج باید ۵ ویژگی داشته باشد:

  1. مورد قبول عموم باشد.
  2. بادوام باشد.
  3. استفاده از آن آسان بوده و قابل تقسیم به قسمت‌های کوچکتر باشد.
  4. دارای ارزش ثابت باشد.
  5. تولید آن محدود باشد.

انواع پول

در بیشتر تاریخ پول مورد استفاده در تمامی کشورهای دنیا، پول کالایی بوده‌است. حال آنکه اکنون در تمامی کشورهای دنیا پول فیات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پول کالایی

در این نوع پول هر کالایی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. کالاهای رایج مورد استفاده فلزات نایاب مانند طلا و نقره یا مس بوده ولی گاهی مواد دیگری نظیر مواد غذایی، سنگ، سیگار و غیره نیز مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

پول (ارز)

پول بی‌پشتوانه(فیات)

پول بی‌پشتوانه(پول فیات) پولی است که فاقد هرگونه ارزش ذاتی بوده و ارزش آن تنها وابسته به حکومت است. در این نوع سیستم با از بین رفتن حکومت پول ضرب شده توسط آن حکومت نیز بی‌ارزش می‌شود. در زمان قدیم پول تمامی کشورها معمولاً به فلزات گران‌بها نظیر طلا و نقره متصل بود؛ ولی بعد از لغو یک‌جانبه پیمان برتون وودز از سوی آمریکا در سال ۱۹۷۱، در تمامی کشورهای دنیا پول مورد استفاده پول بی‌پشتوانه است. به‌طور مثال در پشت اسکناس‌های دلار آمریکا نوشته شده‌است که این پول legal tender است که معنی آن این است که قبول نکردن این پول برای مبادلات، غیرقانونی می‌باشد. پول بی‌پشتوانه دارای این برتری نسبت به پول کالایی است که در صورت مخدوش شدن آن دولت صادرکننده پول هنوز آن را قبول می‌کند. به‌طور مثال می‌توان اسکناس دارای پارگی را با اسکناس نو تعویض نمود ولی مشابه چنین کاری در مورد پول کالایی وجود ندارد.

مسکوکات

مسکوکات در واقع پول ضرب شده توسط حکومت می‌باشد که می‌تواند به صورت سکه یا اسکناس باشد.

پول بانکی

پول بانکی پولی است که در یک حساب بانکی بوده و قابل برداشت از شعب بانک یا دستگاه‌های خودپرداز است. در تقریباً تمامی بانک‌های دنیا بانک از نظام بانکداری ذخیره کسری استفاده می‌کند که در آن بانک تنها بخشی از سپرده‌ها را به عنوان ذخیره نگه می‌دارد. پول بانکی دارای این تفاوت با پول مسکوک است که اولاً به صورت غیر فیزیکی بوده و تنها یک عدد در دفترچه حساب صاحب حساب است و ثانیاً اینکه در صورت از بین رفتن آن مؤسسه بانکی، پول ذخیره شده در آن نیز از بین می‌رود. سیستم بانکداری ذخیره کسری دارای خطرات تورمی زیادی است زیرا در هر بار پول جدیدی به پول در گردش هر کشور اضافه می‌شود. در تمامی کشورها بانک مرکزی میزان ذخیره مورد نیاز بانک را مشخص می‌کند. پول در گردش هر کشور معمولاً مجموع پول مسکوک و پول درون حساب‌های بانکی است. تعریف پول فدرال: از اقسام پول بانک است که برای مصارف فدرال خرج می‌شود. تعریف پول فدرال سجلّ شده: از اقسام پول فدرال است که صرفاً جهت مصرف مشخصّی هزینه شده باشد. تعریف پول چرب: پول سجل داری که به هیچ صورت قابل اختلاط با اقسام دیگر را ندارد و صاحب آن را از روی آن می‌شناسند پول چرب می‌نامند. نکته:همانگونه که اثر انگشت همه یک منحصربه فرد است پول چرب هر شخص با شخص دیگر تفاوت محتوا دارد. تذکر:منظور از اشخاص فقط اشخاص حقوقی می‌باشد. تعریف پول چیدمان:پولی که دولت جهت گسترش جایگاه‌های اداری هزینه می‌کند پول چیدمان نام دارد. نکته:از اقسام پول فدرال است و بیشتر توسّط خزانه داری یا بانک مرکزی و با هماهنگی شورای عالی پول و اعتبار خرج می‌شود.

آینده پول

استفاده از کارت های اعتباری در سال های اخیر به طرز چشمگیری افزایش یافته است. VISA و MasterCard بیش از 80٪ از بازار کارت های اعتباری جهانی را در اختیار دارند و می توان از این وضعیت به عنوان یک الگو پولی منظم دیدن کرد.

با این حال، یک سیستم جدید و جامع به سرعت در حال توسعه است: راه حل های پرداخت تلفن همراه. فناوری های جدید روش های جدیدی را برای پرداخت و انتقال پول از طریق تلفن های همراه، برنامه ها، راه حل های بلوتوث و غیره ارائه می دهند.

حریم خصوصی افراد

ما هنوز عواقب جامعه بدون پول را کاملاً درک نکرده ایم. شبکه های پرداخت مانند SWIFT ، PayPal و Western Union از جمله دیگر، در صورت اختلاف نظر سیاسی می توانند حساب افراد را در کمترین زمان ببندند و امکان مبادله تجاری شما را با سایر نقاط دنیا قطع کنند.

جنگ های آینده توسط نیروهای زمینی انجام نمی شود بلکه توسط افرادی که پشت صفحه رایانه نشسته اند، انجام می شود. پیش از این، بانک ها توانایی انجام اقدامات احتیاطی به موقع را نشان نداده بودند و شرکت های فناوری اطلاعات هنوز فاقد مدارکی برای اثبات احترام به حریم خصوصی و توانایی محافظت از داده های حساس هستند. بنابراین، ما با یک مسئله اخلاقی و امنیتی کاملاً جدید و چالش برانگیز در ارتباط با پول الکترونیکی و روش های پرداخت مجازی روبرو هستیم.

نسل های جوان به سرعت روش های جدید پرداخت را پذیرفته اند و بسیاری از آنها احساس در دست داشتن یک اسکناس واقعی را نمی دانند. به نوعی، پول در حال تبدیل شدن به “خیالی” است. بر اساس تخمین ها بازار جهانی “پرداخت تلفن همراه” در سال 2016 از 500 میلیارد دلار فراتر رفته است. به عبارت دیگر، این یک بازار بزرگ است. این بازار هنوز مبتنی بر پول است، اما پولی که با استفاده از تلفن های همراه هزینه می شود.

اسرائیل و ارزهای مختلف آن هااسرائیل و ارزهای مختلف آن ها

اسرائیل به عنوان یک کشور گرایش دهنده از نظر نوآوری و فناوری اطلاعات شناخته شده است. در آن جا، کارآفرینان در حال کار بر روی توسعه آینده پول هستند زیرا اسرائیل مکان خوبی برای آزمایش چنین ابتکارات جدید است.

شرکت آمریکایی Robocoin دستگاه خودپرداز بیت کوین خود را راه اندازی کرده است که امکان تبادل ارز مجازی خود را برای پول نقد برای افراد فراهم می کند. اسرائیل در حال حاضر فعال ترین بازار بیت کوین در جهان است و محل زندگی صدها شرکت تازه تاسیس است که بر توسعه فناوری های مربوط به پول مجازی تمرکز دارند.

گالیا بنارتزی، یکی از اقتصاددانان برجسته اسرائیل، معروف به “پول قلب” خود معتقد است که سیستم اقتصادی جهانی به شدت ناعادلانه و ناپایدار است. وی اظهار داشت که باور داشتن ارزش پول توهم است.در اسرائیل، اکنون کمتر از 87 “ارز” جایگزین قابل قبول وجود دارد که می توانید برای خرید املاک و مستغلات، کتاب، لباس، غذا و غیره استفاده کنید. این ارزها با پول رسمی این کشور، مثقال اسرائیلی رقابت مستقیم دارند.

آینده پول نیازمند شفافیت است

در دانمارک پول توسط بانک ملی و سیستم بانکداری مرکزی اداره می شود. بانک های مرکزی تصمیم می گیرند چه کسی می تواند پول قرض کند و چه میزان سود باید بپردازد و از طریق دستکاری مقادیر پول و نرخ بهره، روند رشد اقتصادی (و روند نزولی) را کنترل می کنند. این سیستم شفافیت کافی برای تأمین خواسته های آحاد جامعه را ارائه نمی دهد.

سیستم مالی جدید در دنیا این صورت عمل می کند که در صورت صرفه جویی بیش از حد در مصرف کنندگان و جلوگیری از جریان ارز، جامعه با آن ها تماس خواهد گرفت. شرکت کنندگان سپس موافقت می کنند که پول را به جریان بیندازند تا بتوانند به جای اینکه پول منفعل در جیب آن ها باشد، برای جامعه کار کنند.

این نوع ارزها در همه دنیا وجود دارد. به عنوان مثال، در کنیا، کارآفرینان با کسب و کار های کوچک یک ارز جدید به نام Banglapesa ایجاد کردند. این ارزهای جدید به عنوان نوعی پول شروع می شود که توسط افرادی در گروهی استفاده می شود که مشترکات و اعتماد متقابل دارند و با سیاست اقتصادی و سو مدیریت کشورشان محدود نیستند. این نوع ارزها به ویژه در کشورهای در حال توسعه تأثیر مثبت قابل توجهی دارند.

نتیجه

همه ی این ها نشانه ای است که اسکناس ها، ارزهای فیات و معاملات سنتی روزی ناپدید می شوند. این فقط یک مسئله زمان است، زیرا توسط نسل های جدید پشتیبانی نمی شود. ارزها و پول فیزیکی همراه با طرفداران فعلی آنها از بین می روند و جای خود را به رمز ارزها می دهند.

2 پاسخ

    1. سلام . لطفا فرم سرمایه پذیر – که در قسمت بالای سایت قرار گرفته – را تکمیل نمایید . تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *