پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

شغل آرایشگر

شغل آرایشگر

چکیده مطلب:

آرایشگری فن و هنری است که به زیباتر جلوه دادن ظاهر افراد می‌پردازد. آرایش به معنی اضافه کردن و پیرایش به معنای کم کردن است. در کشور ما آرایش بیشتر برای خانم‌ها و پیرایش برای آقایان استفاده می‌شود.  طبق برخی تحقیقات انجام شده، آرایشگری شادترین شغل دنیا است. البته در بلندمدت ممکن است آرایشگر دچار مشکلاتی از قبیل کمر درد و پا درد شود.

فهرست مطالب

در طول تاریخ بشر زیبایی و آراستگی مورد توجه همه بوده است. ظاهر افراد تا حد زیادی نشان دهنده شخصیت افراد است و در ارتباطات اجتماعی موثر است.  از دلایل اصلی اهمیت داشتن آرایش برای افراد، پوشاندن عیب‌های موجود در مو و پوست و زیباتر شدن است.

شغل آرایشگری چیست؟

آرایشگری فن و هنری است که به زیباتر جلوه دادن ظاهر افراد می‌پردازد. آرایش به معنی اضافه کردن و پیرایش به معنای کم کردن است. در کشور ما آرایش بیشتر برای خانم‌ها و پیرایش برای آقایان استفاده می‌شود.  طبق برخی تحقیقات انجام شده، آرایشگری شادترین شغل دنیا است. البته در بلندمدت ممکن است آرایشگر دچار مشکلاتی از قبیل کمر درد و پا درد شود.

آرایشگر زنانه به کوتاه کردن، مدل دادن، رنگ کردن موها، آرایش صورت، پاکسازی پوست و طراحی ناخن‌ها می‌پردازد. در آرایشگاه‌های مردانه کارهای کوتاه کردن، حالت دادن و رنگ کردن موها و اصلاح صورت انجام می‌شود.

آرایشگری حرفه‌ای در جهان به یک علم تبدیل شده است و اصول خاص خودش را دارد. به عنوان مثال در مورد کوتاهی مو  آرایشگر حرفه‌ای، با تجربه‌ای که دارد فرم صورت از نظر استخوانی یا گوشتی بودن، جنس مو، اندازه گردن، اشکال هندسی سر و سایر گزینه‌ها را در  نظر  و سپس تصمیم می‌گیرد که مو را چگونه اصلاح کند.

کار آرایشگری معمولا به صورت تمام وقت است. در برخی زمان‌های سال مانند اعیاد تا ساعات طولانی حتی در شب‌ها و تعطیلات نیز آرایشگرها باید کار کنند. البته افرادی که سالن زیبایی و آرایشگاه دارند، تعیین ساعت کاری بر عهده خودشان است. محل کار آرایشگر در سالن‌های زیبایی و آرایشگاه‌های مختلف است که باید شرایط خاصی داشته و مورد تایید وزارت بهداشت باشد.

وظایف آرایشگر

به عنوان یک آرایشگر تازه کار معمولا باید کارهای زیر را انجام دهید:

 • خوشامدگویی به مشتریان
 • شستن موهای مشتریان
 • کوتاه کردن‌های ساده
 • اطمینان از تمیز و آماده بودن لوازم کار و حوله‌ها
 • تمیز و مرتب کردن سالن
 • نوبت دادن به مشتریان

به عنوان یک آرایشگر ماهر باید با مشتریان درباره نوع کاری که می‌خواهند صحبت کرد و مشاوره‌های لازم را به آن‌ها ارائه داد و جدیدترین روش‌ها و مدل‌‌ها را به اطلاع‌شان رساند. به طور کلی کار یک آرایشگر ماهر عبارت است از:

 • کوتاه کردن و مدل‌دار کردن مو
 • رنگ کردن، فر کردن یا صاف کردن مو
 • دادن مشاوره در خصوص مشکلات پوست و مو
 • انجام اصلاح ابرو و صورت
 • انجام آرایش‌های صورت، پاک‌سازی پوست و طراحی ناخن‌ها (در آرایشگاه‌های زنانه)
 • رعایت کامل اصول بهداشتی در کار
 • تهیه مواد و وسایل لازم برای آرایشگاه

در آرایشگاه‌های بزرگ معمولا آرایشگرها به صورت تخصصی کار می‌کنند. به عنوان مثال یک آرایشگر فقط کار کوتاه کردن مو و دیگری کار رنگ کردن مو را انجام می‌دهد. در آرایشگاه‌های کوچک معمولا یک یا دو آرایشگر همه کارهای مشتریان را انجام می‌دهند

مهارت و دانش مورد نیاز آرایشگری

 • مهارت‌های عملی خوب
 • خلاقیت و داشتن ذوق هنری به عنوان مثال آرایشگر باید در انتخاب مدل و رنگ مو با توجه به رنگ پوست و نوع چهره مشتری، بهترین‌ها را به او پیشنهاد بدهد
 • مهارت‌های ارتباطی عالی که در جذب مشتری بسیار مهم و تاثیرگذار است.
 • توان ارائه خدمات مناسب به مشتری
 • اطلاع از مدهای جدید
 • یادگیری روش‌های جدید
 • آشنایی با مسایل ایمنی و بهداشتی
 • آراستگی ظاهری

نحوه اشتغال، فرصت‌های شغلی و بازار کار آرایشگری

این کار را به صورت کاملا تجربی و نزد یک استاد ماهر می‌توان آموخت. اما برای آموزش حرفه‌ای باید پس از گذراندن دوره متوسطه اول در شاخه کار و دانش در رشته‌های آرایش و پیرایش زنانه و پیرایش و ترمیم موی مردانه تحصیل کرد و در صورت علاقه‌مندی در دانشگاه علمی کاربردی در همین رشته‌ها می‌توان ادامه تحصیل داد. همچنین می‌توان در دوره‌های ۳ تا ۴ ماهه آموزشگاه‌های زیر نظر سازمان فنی و حرفه‌ای شرکت  و پس از موفقیت در آزمون وزارت کار، مدرک معتبر فنی و حرفه‌ای دریافت کرد. البته دوره‌های تخصصی دیگری وجود دارد که در صورت علاقه می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید.

در هنگام ورود به بازر کار یک آرایشگر به صورت درصدی و توافقی با صاحب آرایشگاه کار می‌کند و در صورت داشتن تجربه و سرمایه مورد نیاز، می‌تواند به صورت مستقل آرایشگاه تاسیس کند. حتی در صورت نداشتن سرمایه کافی می‌تواند با آرایشگران دیگر به صورت مشترک، آرایشگاه تاسیس کند. او می‌تواند با گذراندن دوره‌های تخصصی و گرفتن مدرک مربی‌گری، آموزشگاه آرایشگری تاسیس کند. هزینه‌های راه‌اندازی آرایشگاه یا آموزشگاه آن ممکن است زیاد باشد، اما اگر خدمات خوب آرایشگر منجر به جذب مشتری شود، هزینه‌ها به سرعت از طریق درآمدهای حاصل  جبران می‌شوند.

از آنجا که امروزه مردم به زیبایی و آراستگی خود بیش از پیش اهمیت می‌دهند و به عنوان یکی از نیازهای اصلی مطرح شده است، وضعیت بازار کار مناسبی برای این شغل وجود دارد و روند رو به رشدی را نیز در سال‌های آتی می‌توان برای آن پیش‌بینی کرد.

شخصیت‌های مناسب شغل آرایشگر

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی‌های شخصیتی، ارزش‌ها، علایق، مهارت‌ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم‌ترین این عوامل ویژگی‌های شخصیتی است. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فرد ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت اند. به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ‌های شخصیتی مختلف در همه مشاغل هستند و نمی‌توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ‌های شخصیتی خاصی در این شغل موفق می‌شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ‌های شخصیتی که برای این شغل معرفی می‌شوند، عموما این کار را بیشتر می‌پسندند و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته‌اند.

ایا ارایشگری شغل خوبی است ؟

بسته به تجربه شخصی و شرایط خودتان می توانید به این سوال پاسخ دهید.
بسیاری از آرایشگران تازه کار به صورت روزانه و تنها برای اهداف کوتاه مدت کار می کنند. ولی اگر می خواهید روی آرایشگری تمرکز کنید و به صورت حرفه ای در این حرفه فعال باشید، چه کار باید انجام داد؟
دلایل زیادی برای آرایشگر شدن وجود دارد که ممکن است درست یا غلط باشند؛ مثلا ممکن است بخواهید تغییری در زندگیتان ایجاد کنید یا اینکه خودتان را به چالش بکشید. برای پاسخ به این سوال که ایا ارایشگری شغل خوبی است، باید ابتدا با مزایا و معایب شغل آرایشگری آشنا شوید و خودتان را آماده تجربه این کار کنید.

درآمد شغل آرایشگری

درآمد شغل آرایشگری به طور میانگین می تواند از بازه 7 میلیون تومان تا 30 میلیون تومان متغیر باشد. البته این امر کاملا به میان حرفه ای بودن و مهارت آرایشگر بستگی دارد. اما لازم به ذکر است که درآمد شغل آرایشگری برای خانم ها و آقایان نیز متفاوت است.

درآمد آرایشگری مردانه در ایران چقدر است؟

درآمد آرایشگری مردانه در ایران بین 5 الی 10 میلیون تومان به طور میانگین در ماه است. البته همان طور که گفتیم، بسته به  خدماتی که ارائه می دهید و میان حرفه ای کار شما، این درآمد می تواند افزایش یا کاهش یابد.

درآمد شغل آرایشگری زنانه در ایران چقدر است؟

درآمد شغل آرایشگری زنانه در ایران نسبت به سایر درآمد شغل آرایشگری مردانه در ایران بالاتر است. آن هم به این دلیل است که در آرایشگاه های زنانه، خدمات متفاوت و به نسبت بیشتری ارائه می شود. به طور میانگین درآمد شغل آرایشگری زنانه در ایران را می توانیم از 12 میلیون تا 50 میلیون تومان تخمین بزنیم. البته ناگفته نماند که این رقم ها می تواند بسیار بالاتر و یا پایین تر نیز متغیر باشد.

درآمد شغل آرایشگری در امریکا

درآمد شغل آرایشگری در امریکا می تواند بین ۲۳ تا ۲۳٫۵۰۰ هزار دلار متغیر باشد.

درآمد شغل آرایشگری در استرالیا

در کشور استرالیا درآمد آرایشگرها به ۳۱ الی ۳۲ هزار دلار می رسد.آرایشگری

مزایا و معایب شغل آرایشگری

مزایای آرایشگری

شغلی محبوب

یکی از مزایای آرایشگری این است که معمولا افراد با انتخاب این حرفه، به دنبال علاقه خود می روند. این مزیتی بزرگ برای بسیاری از آرایشگران تازه کار مهم است. اگر کار خسته کننده ای دارید یا بهش علاقه ندارید باید دنبال کاری بروید که مشتاق آن هستید.

برنامه ریزی انعطاف پذیر

یکی از مزایای آرایشگری آن هم به صورت مستقل این است که شما می توانید برنامه ریزی انعطاف پذیری داشته باشید. این دست شما است که از کار تمام وقت خود استعفا دهید و به طور کلی وارد این حوزه شوید، یا اینکه تنها زمان های خالی خود را به آرایشگری اختصاص دهید.

تمرین بیشتر مساوی با اعتبار بیشتر

همه ما از نقش تمرین در کارهای تجربی مخصوصا آرایشگری آگاه هستیم. بدون تمرین تنها یک سری لوازم آرایش به صورت مشتری زدید و منتظر معجزه هستید.

درآمد خوب

یکی از مزایای آرایشگری این است که در صورت حرفه ای و مطرح شدن در این کار، می توانید درآمد بسیار خوبی داشته باشید. مسلما آرایشگری را می توانیم یکی از پردرآمدترین حرفه ها بنامیم. پس اگر قرار است در این حیطه فعالیت کنید، حتما سعی کنید بهترین باشید.

معایب شغل آرایشگری

برندسازی سخت

یکی از معایب شغل آرایشگری این است که برندسازی برای آن و مطرح شدن در حرفه خود، کمی زمان بر است. به کارگیری مهم ترین استراتژی برای ساخت برند ماندگار باری بر دوش هر کسب و کاری است.
اگر می خواهید آرایشگری مستقل بوده یا سالن زیبایی خودتان را داشته باشید، داشتن مشتری ثابت و سودآوری ممکن است ماه ها طول بکشد.

بودجه نامشخص

مشاغل فرصتی برای کسب درامد و راحتی زندگی ما فراهم می کنند. در واقع در ابتدای کار آرایشگری شما بیکار نیستید، ولی ممکن است چالش هایی سر راه شما قرار بگیرد. داشتن درآمد ثابت مزیت بزرگی است، چرا که از زمان و مقدار پولی که دریافت خواهید کرد اطلاع خواهید داشت.

ساعات کار نامعلوم

اما در کنار برنامه ریزی انعظاف پذیر، عدم داشتن ساعات کاری نامعلوم می تواند یکی از معایب شغل آرایشگری باشد. از یک طرف کار تمام وقت به شما یک برنامه ریز ی ثابت می دهد، اما ساعات کار آرایشگری اغلب عصرها، آخر هفته ها و ساعات مختلف روز هست.

خطر سلامتی

یکی دیگر از معایب شغل آرایشگری این است که به دلیل استفاده مکرر آرایشگرها از مواد شیمیایی، سلامتی آن ها تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. بروز مشکلات تنفسی، مشکلات پوستی، عفونت ها، خراش ها و … از مشکلاتی است که آرایشگران مختلف با آن ممکن است دست و پنجه نرم کنند. البته رعایت موارد بهداشتی می تواند از بروز چنین مشکلاتی بکاهد.

بازار اشباع شده

این روزها که همه افراد به دنبال کسب و کارهای پردآمد هستند، با این شغل آشنایی دارند. به همین دلیل می بینیم که بازار از شغل ارایشگری اشباع شده است. از این رو، با شروع فعالیت ممکن است نتوانید سهم زیادی از بازار را در اختیار بگیرید؛ چرا که همکاران شما پیش تر و یا بعدتر این کار را خواهند کرد و بخشی از مشتریان را از آن خود می کنند.

خستگی زیاد

کارکردن مداوم فرد را خسته می کند. اما باید بدانید از آنجایی که آرایشگری همراه با فعالیت فیزیکی است، لذا خستگی در آن بسیار است. به خصوص که مدام دست های شما مشغول هنرنمایی هستند. پس اگر قرار است وارد این حیطه فعالیت شوید، مقاوت بدنی خود را بسنجید.

تامین وسایل با هزینه زیاد

تامین وسایل گران از معایب آرایشگری است

سخن پایانی

این حرفه همیشه هیجان انگیز خواهد بود و هر روز متفاوت از روز دیگری است و هرگز نمی دانید با چه چیزی مواجه خواهید شد. آرایشگری با اعتماد به نفس بودن می تواند سخت باشد، پس با قدرت ادامه دهید و مطمان باشید از پس آن برخواهید آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی و سیستم اطلاع رسانی پیام سرمایه و صنعت ایران

ارسال هوشمند به 20000 مخاطب فعال

با معرفی فعالیت خود به بیش از 20000 مخاطب پیام سرمایه و صنعت ایران، سرمایه گذاران، مدیران شرکتها و صاحبان کسب و کار، فعالین اقتصادی، سرمایه پذیران و گروههای مختلف در صنعت و تجارت و ... به کار خود رونق ببخشید.

تماس با دفتر آگهی های پیام سرمایه و صنعت ایران: 02166577983