پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

همه چیز درمورد وام آزاد، مزایا و معایب

2024-07-24

همه چیز درمورد وام آزاد، مزایا و معایب

همه چیز درمورد وام آزاد، مزایا و معایب

چکیده مطلب:

فهرست مطالب

وام آزاد

وام عمل دادن پول، در قبال ضمانت مثل ملک یا سایر کالاها و تعهدات به طرف دیگر در عوض بازپرداخت اصل سرمایه در آینده به همراه سود یا سایر هزینه‌های مالی است. وام می‌تواند انواع بانکی، شخصی، شرکتی، مؤسسات مالی و دولتی داشته باشد و راهی برای رشد عرضه پول در اقتصاد، ایجاد رقابت، معرفی محصولات جدید و توسعه عملیات تجاری به حساب می‌آید.همه چیز درمورد وام آزاد، مزایا و معایب…

قوانین یک وام استاندارد به صورت رسمی قبل از اینکه پولی دست به دست شود، به دو طرف بیان می‌شود (معمولاً به صورت مکتوب و قرارداد). اگر قرض دهنده ای به وثیقه نیاز داشت، این کار در اسناد هم قید خواهد شد. بیشتر وام‌ها بسته به بیشترین مقدار سودی که می‌توانند داشته باشند، همچنین سایر موضوعات مثل زمان بازپرداخت، دارای مقرراتی هستند. وام منبع اصلی سود برای بسیاری از مؤسسات مالی مثل بانک ها و فروشندگان خرد از طریق استفاده از اعتبار است. وام‌های متداول در ایران شامل وام ازدواج، وام مسکن، وام خودرو و … هستند که هر کدام شرایط و مبالغ متفاوتی دارند

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : تامین سرمایه با سند

…………………………………………………………………………….

وام بانکی

وام بانکی نوعی تسهیلات مالی است که توسط بانک ها و موسسات مالی و اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی به متقاضیان ارائه می‌شود.

دریافت وام آزاد : وام شخصی یا وام آزاد نوعی تسهیلات مالی است که افراد و شرکتهای خصوصی به افراد حقیقی ارائه می‌دهند.

همه چیز درمورد وام آزاد، مزایا و معایب

تفاوت اصلی وام بانکی و وام ازاد در موارد زیر است:

مجوز فعالیت

 • وام بانکی، توسط بانک ها و موسسات مالی و اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی ارائه می‌شود ولی وام ازاد، توسط موسسات و شرکتها و اشخاص حقیقی و حقوقی فاقد مجوز بانک مرکزی ارائه می‌شود.

نرخ سود

 • وام بانکی: نرخ سود متعارف و مصوب بانک مرکزی را دارند اما وام آزاد با نرخ سود به مراتب بالاتر از نرخ های بانکی و متناسب با تورم ارائه می شود.

نظارت

 • وام بانکی: تحت نظارت و مقررات بانک مرکزی هستند. وام آزاد: فاقد هرگونه نظارت از مراجع مربوطه است.

ضمانت

 • هردو براساس مبلغ وام و شرایط بازپرداخت از متقاضی ضمانتهای لازم مثل ضامن معتبر، وثیقه ملکی، چک، سفته و غیره را دریافت می کند

مدت بازپرداخت

 • وام بانکی: معمولا قابلیت بازپرداخت بلندمدت دارند اما وام آزاد دارای بازپرداخت کوتاه و حداکثر تا یکسال است.

در مجموع، وام بانکی به دلیل نظارت بانک مرکزی و شرایط مطلوب تر، گزینه مناسب تری برای متقاضیان است. اما در شرایط خاص، وام غیر بانکی به دلیل سرعت بالای پرداخت می‌تواند در مواقع  ضروری بسیار مفید باشد.

انواع وام :

 • وام آزاد با سند ملکی

وام روی سند ملکی یکی از انواع وام های فوری است که در شرایط خاص و در کوتاهترین زمان ممکن، ظرف 2 تا 4 روز کاری پرداخت می‌شود. در این نوع وام،متقاصی بنابر نیاز مالی در کسب و کار یا هر فعالیت دیگری، درخواست وام میکند و سند ملکی به عنوان ضمانت در دست موسسه یا شخص وام دهنده باقی می‌ماند تا اقساط وام به طور کامل پرداخت شود

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : پرداخت وام آزاد

…………………………………………………………………………….

وام روی ملک شامل املاک مسکونی-اداری-تجاری-زمین-کارخانه -آپارتمان است

. شرایط و نکات دریافت وام آزاد با سند ملک:

 • سند ملکی مورد نظر باید شش دانگ بوده و از ارزش و اعتبار کافی برخوردار باشد و مشکلاتی مثل بدهی، بازداشتی، معارض و … نداشته باشد. مدارک شامل سند، پایانکار، بنچاق، صورت مجلس تفکیکی، قبوض و… در بازار نهایت تا 50درصد ارزش ملک وام پرداخت می شود.
 • نحوه دریافت وام آزاد با سند ملکی

متقاضی پس از ارائه درخواست خود به وام دهنده مبنی بر موضوع و مقدار وام مورد نظر و شرایط نحوه بازپرداخت و توافق اولیه اقدام به ارائه مدارک مالکیت ملک مربوطه م ینماید تا بررسی های لازم از طرف وام دهنده آغاز شود. وام دهنده نیز که معمولا سرمایه گذار نامیده می شود با استعلام سند و مدارک مربوطه از دفتر اسناد رسمی و همچنین بازدید حضوری از ملک جهت تطبیق اسناد با فیزیک موجود ملک و همچنین تعیین ارزش و قیمت آن شرایط عقد قرارداد را مهیا میکند.

در حال حاضر دو روش کلی برای پرداخت وام ازاد رایج است که شامل تنظیم قرارداد رهنی در دفتر اسناد رسمی و یا معامله خرید و فروش ملک در قالب یک مبایعه نامه شرطی یا قرارداد اجاره به شرط تملیک است.

باید به این نکته توجه داشت که هرکدام از قراردادهای فوق می بایست توسط اشخاص حقوقدان یا مسلط به قوانین حقوقی کشور تنظیم شوند تا درصورت عدم انجام تعهدات هریک از طرفین قرارداد، حق و حقوقی ضایع نگردد.

همه چیز درمورد وام آزاد، مزایا و معایب

 • وام آزاد با سند خودرو:

  در بازار ازاد به دو صورت می توان وام خودرو دریافت کرد.

  1. وام ازاد با سند خودرو به جهت خرید اقساطی یا شرایطی خودرو. که متقاضی با پرداخت نیمی از مبلغ خودرو و پرداخت اقساطی نیم دیگر آن می تواند از این نوع وام استفاده کنید. معمولا سود این وام بالاست اما به جهت سرعت در دریافت و همچنین امکان خرید خودروی نو یا کارکرده موردتوجه و استفاده بسیاری در بازار قرار گرفته است.
  2. وام ازاد با سند خودروی متقاضی به جهت دریافت پول موردنیاز که در این روش متقاضی میتواند تا 50درصد ارزش خودروی خود را دریافت کرده و در قالب اقساط یا مضاربه به وام دهنده بازپرداخت نماید. در هردو روش سند خودرو یا همان برگ سبز به عنوان وثیقه تا زمان پرداخت کامل در گرو وام دهنده قرار گرفته و پس از بازپرداخت به مالک خودرو عودت داده خواهد شد.
 • وام طلا :

  وام طلا یک نوع وام است که در آن متقاضی می‌تواند طلا را به عنوان وثیقه به بانک یا موسسات وام و یا شرکت های خصوصی ارائه دهنده وام می دهد. این نوع وام در برخی بانک‌ها ارائه می‌شود و دارای مزایایی است:

 • : نرخ سود وام طلا نسبت به سایر وام‌ها پایین‌تر است.
 • پرداخت وام تا 90درصد ارزش طلا امکانپذیر است.
 • با دریافت وام طلا، فرد می‌تواند طلای خود را حفظ کرده و در عین حال به نقدینگی مورد نیاز دست پیدا کند. وام آژاد با طلا نیز ازقواعد مربوط به سایر وامهای ازاد تبعیت میکند. با این تفاوت که به سبب نقد شوندگی سریع طلا و همچنین نوسان قیمتی و روند صعودی قیمت آن، معمولا تا 90 درصد ارزش، قابلیت دریافت وام را داراست.
 • وام آزاد با سیمکارت :

  وامی که روی سیمکارتهای 912 با کد 1-2 و 3 پرداخت می شود و اصولا بصورت آزاد همراه با چک یا سفته تا 90درصد ارزش از طرف شرکتهای خصوصی یا شخص وام دهنده پرداخت می گردد. وام ازاد با سیمکارت بدین صورت انجام میشود که صاحب خط، سند سیمکارت خود را در قبال مبلع وام در یکی از دفاتر خدمات بنام وام دهنده انتقال می دهد و پس از پرداخت کامل اقساط به همین شیوه به نامش عودت داده خواهد شد.

این روش همانند خرید اقساطی سیمکارت است و تماما از آن قواعد پیروی میکند.

 • وام آزاد با چک / وام ازاد با چک صیادی:

  وامی که غالبا از طرف شرکتهای خصوصی نهایت تا سقف 50میلیون و بندرت تا 100میلیون تومان با سود آزاد بازار پرداخت می شود. نرخ سود این نوع وام معمولا بالاست و در قالب قرارداد خرید و فروش کالا و تضامین پرداخت اعتباری ارائه می گردد.

 • وام آزاد با سفته:

  کسانی که چک در اختیار نداشته باشند و نیاز به مبالغی تا 50میلیون تومان دارند می توانند از چنین وامی با ارائه سفته به وام دهنده بهره ببرند . نرخ سود این وام نیز بالاست اما به جهتسرعت در پرداخت ممکن است نیاز وام دهنده را مرتفع نماید.

 • وام آزاد فوری :

  ممکن است این عبارت را خیلی جاها دیده باشید. وام ازاد فوری یکی از خصوصیات بارز و مهم وامهایی است که از طرف موسسات خصوصی یا اشخاص در قبال تضامین مختلفی مثل ملک، خودرو، طلا و سیمکارت و… ارائه می گردد. و وجه تمایز با انواع وامهای رایج بانکی است. شاید به جرات بتوان گفت بهترین و مهمترین خصوصیت وامهای ازاد در زمان ارائه یا همان فوری بودن انهاست و در سایر موارد مثل نرخ سودو مدت بازپرداخت و … وامهای بانکی از انواع وامهای ازاد از شرایط بهتری برخوردارند.

 • وام ازاد با فیش حقوقی:

  این وام بیشتر از طرف شرکتها و نهادهای خصوصی به کارمندان دولت نهایت تا چند برابر حقوق دریافتی همراه با چک پرداخت می کنند. نرخ سود این نوع وام نیز بالاست و چک حقوقی وام گیرنده ضامن بازپرداخت این نوع وام محسوب می شود.

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : پرداخت وام ملکي

…………………………………………………………………………….

مزایا و معایب وام

مزایای وام:

 • تأمین نقدینگی مورد نیاز در شرایط ضروری
 • امکان تحقق اهداف مالی مانند خرید خانه، خودرو و…
 • بهبود وضعیت مالی در کوتاه مدت
 • امکان بازپرداخت اقساطی و تقسیط بدهی

همه چیز درمورد وام آزاد، مزایا و معایب

معایب وام:

 • پرداخت هزینه‌های اضافی مانند سود و کارمزد
 • ایجاد بدهی و تعهد مالی در بلندمدت
 • امکان عدم بازپرداخت به موقع و ایجاد مشکلات مالی
 • نیاز به ارائه وثیقه یا ضامن معتبر در تمام موارد
 • محدودیت در استفاده از وام برای مصارف خاص

نتیجه گیری:

همه چیز درمورد وام آزاد، مزایا و معایب

در مجموع، وام می‌تواند ابزار مفیدی برای تأمین نیازهای مالی باشد، اما باید با دقت و برنامه‌ریزی مناسب استفاده شود تا مشکلات مالی آتی ایجاد نکند. همچنین مقایسه شرایط وام‌های مختلف و انتخاب گزینه مناسب می‌تواند در این زمینه کمک کننده باشد.

وبا وجود همه مزایا و معایب وام، اگر نیاز مبرم به وام داشتید بهترین گزینه بانکها و موسسات دارای مجوز هستند که در زمان مقتضی می توانند بر روی اموال شما ارائه وام کنند و نیاز مالی شما را برطرف سازند. لازم به ذکر استکلیه اطلاعات ارائه شده در خصوص وامهای ازاد از قواعد موجود در بازار استخراج شده و به جهت ماهیت و عدم نظارت در این حوزه ممکن است شرایط غیرمتعارف دیگری نیز در این بازار ارائه گردد.

 

مقالات مرتبط :

وام خونه

وام با سند

وام ازدواج

مراکز تامين سرمايه

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *