پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

گشتي در نمايشگاه فناوري CES2024

2024-07-18

گشتي در نمايشگاه فناوري CES2024

چکیده مطلب:

ژانويه هر سال فرصتي براي رصد ابزارهاي فناورانه‌اي است که ظرف يک سال آينده پا به عرصه وجود در دنياي ديجيتال خواهند گذاشت. فرصتي که با برگزاري نمايشگاه (CES( Consumer Electronics Show در اختيار دوستداران فناوري قرار مي‌گيرد و شرکت‌ها در رويدادي ويژه، از آخرين دستاوردهاي خود رونمايي مي‌کنند.

فهرست مطالب

ويترين2024 فناوري

ژانويه هر سال فرصتي براي رصد ابزارهاي فناورانه‌اي است که ظرف يک سال آينده پا به عرصه وجود در دنياي ديجيتال خواهند گذاشت. فرصتي که با برگزاري نمايشگاه (CES( Consumer Electronics Show در اختيار دوستداران فناوري قرار مي‌گيرد و شرکت‌ها در رويدادي ويژه، از آخرين دستاوردهاي خود رونمايي مي‌کنند. برگزاري دور جديد اين نمايشگاه از نهم ژانويه در لاس‌وگاس آمريکا آغاز شد و سرانجام روز گذشته به کار خود پايان داد. بخش اعظم جذابيت اين رويداد ناشي از مصرفي بودن ابزارها و فناوري‌هايي است که در آن معرفي مي‌شوند و اين باعث مي‌شود تحولات فناورانه در ملموس‌ترين حالت خود، پيش چشم بازديدکنندگان قرار بگيرد. وسعت برگزاري اين نمايشگاه و تعدد حضور شرکت‌ها در آن، باعث مي‌شود به سادگي نتوان‌ آن را در قالب کلمات محدود يک گزارش گنجاند. اما بدون شک مرور بخشي از محصولاتي که بيش از ديگران بلندپروازانه، کاربردي يا عجيب بوده‌اند، خالي از لطف نيست.

ويترين2024 فناوري

گذشته از حضور پررنگ‌ شرکت‌هاي نام‌آشنايي مانند ال‌جي، MSI، انويديا و‌… شرکت‌هاي کمتر شناخته شده‌ و حتي استارت‌آپي نيز در اين رويداد حضور پررنگي دارند. تحولات چشمگير هوش مصنوعي در يک سال اخير باعث شد که شرکت‌ها نيز تمرکز قابل‌توجهي روي اين فناوري داشته باشند و رگه‌هايي از آن، در بسياري از محصولات معرفي شده مشهود باشد. محصولاتي که معطوف به صنعت خاصي نيستند و پيش‌بيني مي‌شود که ورود هوش‌مصنوعي، به زودي باعث تحول حوزه‌هاي مختلف، از سلامت و آشپزي تا خودروسازي شود. نمود يافتن هوش مصنوعي در صنعت خودروسازي به قدري جدي بود که کارشناسان اذعان مي‌کنند احتمالا به زودي شاهد تحولي اساسي در صنعت خودرو‌ خواهيم بود و عصر جديدي در اين صنعت آغاز خواهد شد.

آغاز عصر خودروهاي پرنده و سخنگو؟

خودروي پرنده مفهومي عمودپرواز شرکت اکس‌پنگ (Xpeng)

بلندپروازي‌هاي فناورانه مرزي ندارد و همين باعث شد تا در نمايشگاه CES امسال، حتي از دو خودروي پرنده جديد رونمايي شود. مفهوم خودروي پرنده چشم‌اندازي از وسايل نقليه‌اي است که مي‌توانند محدوديت‌هاي فعلي را زير پا بگذارند و در کنار رانندگي در جاده‌ها، به حالت پرواز تغيير وضعيت دهند. در همين راستا نيز شرکت اکس‌پنگ (Xpeng) از يک خودروي پرنده مفهومي عمودپرواز و همچنين يک خودروي شاسي‌بلند ماژولار که آن را «ناو هواپيمابر زميني» (Land Aircraft Carrier) مي‌نامد، رونمايي کرد. اگرچه به دليل وزن بالاي نمونه‌هاي اوليه ساخته‌ شده از اين خودروهاي مفهومي، هنوز امکان عملياتي شدن ساخت آنها چندان نزديک نيست، اما نمي‌توان از هيجان مواجهه با آن چيزي که تا پيش از اين تنها در فيلم‌هاي علمي تخيلي مشاهده مي‌شدند، چشم پوشيد. در کنار رونمايي از خودروهاي مفهومي، خودروسازان نام‌آشنايي مانند فولکس واگن، مرسدس بنز و بي‌ام‌دابليو نيز از اضافه شدن قابليت‌هاي جديدي به خودروهايشان خبر دادند که وسايل نقليه امروزي را يک گام ديگر به هوشمندسازي کامل نزديک مي‌کند. در همين راستا، شرکت فولکس واگن اعلام کرد که اواخر سال جاري ميلادي، نسخه‌اي از ChatGPT را در خودروهاي خود عرضه خواهد کرد. اضافه شدن اين قابليت نتيجه همکاري اين شرکت با شرکت نرم‌افزاري Cerence است و به نوعي مقدمه‌اي بر فراگير شدن خودروهاي سخنگو خواهد بود. طبق اعلام اين شرکت خودروسازي، با ارائه اين قابليت، رانندگان براي کمک گرفتن از قابليت‌هاي چت‌بات هوش مصنوعي محبوب، نيازي به انجام اقدامات اضافه نخواهد داشت و در نهايت باعث مي‌شود ChatGPT با دستيار صوتي کنوني خودرو هماهنگ شود. در کنار اينها، اخبار منتشر شده از نمايشگاه حاکي از آن است که شرکت‌هاي آمازون و بي‌ام‌و نيز به دنبال همکاري براي ساخت يک روبات گفت‌وگوگر سفارشي با استفاده از دستيار هوشمند الکسا، به عنوان يک جايگزين براي دفترچه راهنماي خودرو هستند.

تجاري شدن آينه افسانه‌اي سفيدبرفيآينه هوشمند copy

آينه‌ هوشمند شرکت باراکودا با نام BMind Smart Mirror

ابزارهاي مرتبط با سلامت نيز يکي ديگر از بخش‌هاي جذاب نمايشگاه CES امسال بودند و مانند خودروسازي، حضور هوش مصنوعي در اين ابزارها نيز ملموس بود. ابتکار به کار رفته در ابزارهاي ديجيتال مرتبط با سلامت حقيقتا چشمگير است و به واسطه کاربردي بودن آنها در زندگي بشر، به سادگي نمي‌توان از کنار آنها عبور کرد. يکي از هيجان‌انگيزترين ابزارهاي هوشمندي که امسال معرفي شد، آينه‌اي با نام BMind Smart Mirror است که مانند آينه افسانه سفيدبرفي، با شما سخن مي‌گويد. اين آينه هوشمند از سوي شرکت باراکودا رونمايي شده و در واقع ابزاري براي بررسي سلامت روان افراد است که با تشخيص تغييرات خلقي و استرس کاربر، پيشنهادهايي براي بهبود خلق او ارائه مي‌کند. آينه باراکودا با بهره‌گيري از هوش مصنوعي مولد و پردازش زبان طبيعي، سعي مي‌کند نيازهاي کاربر را بر اساس صدا، وضعيت بدن و ساير عوامل قابل‌مشاهده‌ تشخيص دهد. قيمت گجت هوشمند باراکودا از حدود 500 دلار آغاز مي‌شود و آن‌طور که در بيانيه مطبوعاتي شرکت سازنده آن اعلام شد، اواخر امسال به بازار مي‌آيد. يکي ديگر از ابزارهاي مبتکرانه‌اي که در نمايشگاه CES امسال معرفي شد، کلاه هوشمندي است که با بهره‌گيري از واقعيت مجازي، براي حمايت رواني از فضانوردان، خصوصا آنان‌که ممکن است مسافر مريخ شوند طراحي شده است. اين کلاه که از سوي شرکت فرانسوي کوريود اسپيس (Coreod Space) عرضه شده، ادعا مي‌شود عصرجديدي از ذهن‌آگاهي فضايي را آغاز خواهد کرد و به آرامش و حفظ سلامت فضانوردان در سفرهاي فضايي طولاني و دوري از خانه کمک مي‌کند.

پرونده‌هاي کاملا ‌به‌روز از سلامت کاربران – رصد پارامترهاي سلامتي با دستگاه BeamO شرکت Withings

در کنار ابزارهايي که بر سلامت روان متمرکز بودند، محصولات خلاقانه ديگري نيز معرفي شدند که بيش از روان بر جسم کاربر متمرکز بودند. ابزارهايي که با رويکرد پايش و تحليل فرآيندهاي جسمي کاربر طراحي شده‌اند و مي‌توانند به تشخيص زودهنگام تغييرات جسمي کمک کنند. يکي از اين ابزارها، حلقه هوشمند آمازفيت (Amazfit) است که با رصد دقيق پارامترهاي مرتبط با سلامت افراد، پارامترهاي سلامت مرتبط با هر فرد از جمله ضربان قلب، فشار خون، وضعيت خواب و‌… را جمع‌آوري و تحليل مي‌کند. اين حلقه هوشمند بيشتر بر اساس نيازهاي ورزشکاران توسعه يافته و با ارائه برنامه‌هاي ريکاوري حرفه‌اي، باعث بهبود عملکرد فرد مي‌شود. آمازفيت با داشتن حسگرهاي ويژه، امکان نظارت بر احساسات کاربر را نيز داراست و در کنار ريکاوري جسمي، سلامت روان افراد را نيز مورد توجه قرار مي‌دهد. شرکت زپ‌هلث در کنار رونمايي از اين حلقه هوشمند، از يک سمعک پيشرفته نيز رونمايي کرد که تقريبا نامرئي است و مي‌تواند پاسخگوي نياز کاربراني باشد که از اختلالات شنوايي در سطوح مختلف رنج مي‌برند.

در کنار خانگي شدن بخش زيادي از سرويس‌هايي که تا چندي پيش در خارج از خانه برآورده مي‌شدند، يک شرکت فرانسوي حالا کاري کرده است که پزشک نيز در خانه شما مستقر باشد. شرکت Withings در نمايشگاه CES امسال از دستگاه جديدي به نام BeamO رونمايي کرده که مي‌تواند ورژن خانگي معاينات پزشکي را در اختيار کاربر بگذارد. اين دستگاه کوچک، در عرض چند دقيقه مي‌تواند دماي بدن کاربر را اندازه‌گيري کند، ميزان اکسيژن خونش را بسنجد، وضعيت سلامت قلب و ريه او را بررسي کند و حتي از کاربر نوار قلب بگيرد. بر اساس اعلام سازندگان اين دستگاه، BeamO با داشتن طيف وسيعي از ابزارهاي پزشکي از جمله الکتروکارديوگرام، اکسيمتر، گوشي پزشکي و دماسنج، مي‌تواند به يکي از جذاب‌ترين ابزارهاي پزشکي در سال‌هاي پيش‌رو بدل شود. گفته مي‌شود قيمت اين دستگاه 250 دلار است و از اواسط سال ميلادي جاري وارد بازار خواهد شد. از ديگر محصولات سلامت‌محور نمايشگاه امسال مي‌توان به دستگاه هوشمند توزيع ‌داروي استارت‌آپ My Memo اشاره کرد که مي‌تواند کنترل دقيقي روي مصرف دارو توسط کاربر داشته باشد و با يادآوري زمان مصرف، از مصرف بي‌رويه دارو توسط افراد مسن جلوگيري کند. دستکش‌ها و جليقه‌هاي هوشمندي که مي‌تواند به کنترل بهتر عضلات مبتلايان به پارکينسون يا بيماران آسيب‌ديده از سکته مغزي کمک کند نيز از جمله محصولاتي بود که پيش‌بيني مي‌شود خيلي زود بتوانند جاي خود را در حوزه بازيابي سلامت باز کنند.

روباتي که همدم تنهايي استروبات خانگي ال‌جي

يکي از بخش‌هاي جذاب هر نمايشگاهي که بر عرضه محصولات مصرفي تمرکز دارد، تماشاي وسايل‌ هوشمندي است که شرکت‌هاي توليدکننده لوازم خانگي طراحي و توليد کرده‌اند و به‌کارگيري آنها، مي‌تواند زندگي پرمشغله امروزي را که روي دور تند طي مي‌شود، ساده‌تر کند. نمايشگاه CES امسال نيز پر از چنين ابزارهايي بود که مي‌توانند به کاربران در نظافت بهتر، پخت‌وپز، آرايش و حتي تامين انرژي منزل کمک کنند.

اگرچه جاروبرقي‌هاي روباتيک محصولات جديدي نيستند، اما در نمايشگاه امسال از يک نمونه جديد از اين جاروبرقي‌ها رونمايي شد که مي‌تواند عملکردي به مراتب بهتر از محصولات مشابه داشته باشد. جارو‌برقي روباتيک NARWAL Freo X Ultra محصولي است که با داشتن سنسورهاي پيشرفته که جايگزين دوربين‌ها در جاروهاي پيشين شده‌اند، مي‌تواند به خوبي تشخيص دهد که کدام مناطق کثيف‌ترند و تا چه حد نياز به تميز کردن دارند. اين جارو‌ حتي امکان استفاده از مواد شوينده را نيز داراست و مي‌تواند عملکرد بسيار بهتري نسبت به جاروهاي هوشمند پيشين داشته باشد. البته قيمت اين جارو قدري بالاست و قرار است با قيمت 1400 دلار روانه بازار شود. در کنار اين محصول، سامسونگ نيز از يک روبات خانگي با نام بالي رونمايي کرد که با بهره‌مندي از هوش مصنوعي مي‌تواند دستورات خانه هوشمند را اجرا کند. اين روبات امکان برقراري تماس و پاسخ به تلفن‌ها را نيز داراست و حتي مي‌تواند از حيوانات خانگي نيز مراقبت کند. اگرچه به‌طور عمده اين روبات قرار است از طريق دستورهاي صوتي کنترل شود، اما امکان کنترل از طريق پيامک را نيز داراست و گفته مي‌شود حتي مي‌تواند روحيات اعضاي مختلف خانواده را نيز تشخيص دهد. با اين‌حال روبات خانگي معرفي شده از سوي ال‌جي، بسيار جذاب‌تر از دستيار خانگي سامسونگ به نظر مي‌رسيد. جذابيت روبات دوپاي رونمايي شده از سوي ال‌جي به حدي است که در کنار تمام کارهاي معمولي که براي کنترل بهتر فضاي خانه از سوي روبات‌هاي ديگر انجام مي‌شوند، مي‌تواند به همدمي براي اهالي منزل تبديل شود. اين روبات هوشمند با بهره‌مندي از فناوري‌هاي روباتيک و هوش مصنوعي، توانايي حرکت، گفت‌وگو و يادگيري را داراست و مي‌تواند خيال شما را از کنترل امور داخلي منزل راحت کند. اين روبات مي‌تواند به تعامل کلامي با اهل خانه بپردازد و حسب حالات روحي آنها، حتي موسيقي خاص و محتواي مناسب پخش کند.

روبات هوشمندي که به صورت خودکار استخر خانه را تميز مي‌کند؛ روبات که براي تحويل بسته‌هاي پستي از پله‌ها بالا مي‌رود؛ گجتي که به ايمن شدن در ورودي حيوانات خانگي کمک مي‌کند؛ دوچرخه هوشمندي که سيستم شناسايي اثر انگشت دارد و مي‌تواند حرف‌هاي شما را بفهمد؛ سشواري که با امواج فروسرخ موهاي شما را تقويت مي‌کند و حتي دستگاهي که با کمک هوش مصنوعي، براي شما استيکي خوشمزه مي‌پزد، تنها بخشي از ابزارهايي هستند که امسال در بخش تجهيزات خانگي نمايشگاه CES عرضه شدند.

هيجان مضاعف براي گيمرهاسيستم نورپردازي هوشمند شرکت Govee

اگرچه ابزارهاي ديگري که در قالب نمايشگر، تلويزيون هوشمند، رايانه، هدفون و‌… از سوي شرکت‌ها در نمايشگاه CES امسال معرفي شدند به اندازه محصولات پيشين خلاقانه و جديد نبودند، اما به جرات سطح فناوري به کار رفته در آنها بالا رفته بود. برخي از اين ابزارها به گونه‌اي طراحي شده‌اند که مي‌توانند در کنار کيفيت فناورانه، تجربه خاصي را نيز براي طيف خاصي از کاربران به خصوص گيمرها فراهم کنند. نمونه اين محصول، نورپردازي هوشمندي است که از سوي شرکت Govee ارائه شد و مي‌تواند با استفاده از هوش مصنوعي، نورپردازي محل اقامت فرد را به کمک جلوه‌هاي نوري مختلف انجام دهد. اين ابزار قابل همگام‌سازي با بازي‌ها است.

در نتيجه متناسب با اتفاقاتي که در بازي رخ مي‌دهد و سطح هيجان آن لحظه، نورپردازي فضا را به صورت پويا کنترل کند. به اين ترتيب مثلا وقتي سطح کشتار در بازي بالا رود، اين مساله با تغيير رنگ نورها به سمت رنگ‌هاي گرم‌تر، نمود پيدا مي‌کند و هيجان بازي دوچندان مي‌شود. از ديگر شگفتي‌هاي نمايشگاه CES امسال در بخش نمايشگر و تجهيزات صوت و تصويري، رونمايي از يک نمايشگر کاملا شفاف بود. در اين نمايشگر، تصوير به گونه‌اي نشان داده مي‌شود که گويا در هوا معلق است.

طراحي بي‌نظير اين نمايشگر باعث شد تا کارشناسان آن را چيزي فراتر از يک نمايشگر و بيشتر يک اثر هنري بدانند. در کنار رونمايي از اين نمايشگر شفاف، از يک نمايشگر هوشمند و يک نمايشگر سه‌بعدي نيز رونمايي شد. نمايشگر هوشمند مي‌تواند بدون اتصال به رايانه يا کنسول بازي کار کند و طيف وسيعي از قابليت‌هاي هوشمند را در اختيار کاربر قرار دهد.  نمايشگر سه بعدي نيز محصولي است که پيش‌بيني مي‌شود توجه گيمرها را به‌شدت جلب کند.

اين نمايشگر در واقع قابليت آن را دارد که بدون به کارگيري هدست‌هاي واقعيت مجازي، پخش سه‌بعدي انجام دهد. شرکت سازنده وعده داده است که اين نمايشگر اکثر برنامه‌هاي واقعيت مجازي را بدون نياز به هيچ‌گونه لوازم جانبي پوشيدني اجرا کند و تجربه آن به‌طور قابل توجهي متفاوت خواهد بود. رديابي چشم و سر در اين نمايشگر ادغام شده است، بنابراين مي‌تواند حرکت در فضاي واقعيت مجازي را تقليد کند، اما ميدان ديد توسط نمايشگر محدود مي‌شود.گاهي ابزارهايي که در نمايشگاه CES معرفي مي‌شوند به حدي عجيبند که شايد هيچ‌گاه قابليت تجاري‌سازي پيدا نکنند. اما اين چيزي از هيجان‌انگيز بودن برگزاري اين نمايشگاه کم نمي‌کند. در مجموع آنچه در نمايشگاه تجهيزات ديجيتال مصرفي امسال عرضه شد، مهر تاييدي بر آن بود که زندگي ما در سايه ظهور و بروز هوش مصنوعي، ديگر به شکل سابق دنبال نخواهد شد و دير يا زود کنترل بخش‌هاي مختلف کار و زندگي بشر در اختيار اين فناوري انقلابي قرار خواهد گرفت.

منبع : دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *