پیام سرمایه و صنعت ایران

مرجع اطلاع رسانی در سرمایه گذاری

وام 4درصدي واقعي يا رسمي؟ 

2024-07-24

وام 4درصدي واقعي يا رسمي؟ 

وام

چکیده مطلب:

شواهد در دنياي واقعي و مجازي گوياي آن است که بيشتر فروشگاهها و کسب و کارها به دليل کاهش قدرت خريد خانوارها و افزايش فقر، گزينه خريد قسطي خود را فعال کردند. در اين بين برخي از فروشگاههاي شناخته شده با وجود سودهاي موثر سالانه بالا به دليل تبليغات گسترده در سالهاي اخير توانستهاند اعتماد خانوارها را به خود جلب کنند و متقاضيان بيشتري را به خود جذب کنند.

فهرست مطالب

وام 4درصدي واقعي يا رسمي؟ 

 

زير پوست وام 4 درصدي

شواهد در دنياي واقعي و مجازي گوياي آن است که بيشتر فروشگاه‌ها و کسب و کارها به دليل کاهش قدرت خريد خانوارها و افزايش فقر، گزينه خريد قسطي خود را فعال کردند. در اين بين برخي از فروشگاه‌هاي شناخته شده با وجود سودهاي موثر سالانه بالا به دليل تبليغات گسترده در سال‌هاي اخير توانسته‌اند اعتماد خانوارها را به خود جلب کنند و متقاضيان بيشتري را به خود جذب کنند. اما در مقابل برخي ديگر از کسب و کارها و پلتفرم‌هاي آنلاين که به تازگي گزينه خريد قسطي خود را فعال کردند هنوز قادر به جلب اطمينان همه کاربران نشده و بايد مدت زمان بيشتري در اين حوزه فعاليت کنند. اما در نهايت هيچ يک از کسب و کارها با وجود فعاليت‌هاي مستمر در اين راستا، جايگزين بانک‌ها در تسهيلات‌دهي نخواهند شد و در راس اين هرم بانک‌ها وجود دارند و در نهايت متقاضيان اعتماد بيشتري به نظام بانکي دارند.وام 4درصدي واقعي يا رسمي؟ …

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : پرداخت وام آزاد

…………………………………………………………………………….

آغاز تحريم‌ها، افزايش تورم و فقر در جامعه موجب شد تا نظام بانکي ايران براي بهبود حال مشتريان خود تسهيلاتي را به عنوان کالا کارت و شرايطي آسان‌تر از تسهيلات نقدي براي آنها فراهم کند. از سوي ديگر توسعه در حوزه لندتک و فين‌تک نيز نقش مهمي در زندگي شهروندان ايفا کرده است. آمارها نشان مي‌دهد که اکثر بانک‌هاي فعال در کشور اين گزينه را با شرايط متنوع، سودهاي متغير، مدت زمان بازپرداخت متفاوت و… در اختيار شهروندان قرار داده است.

در اين ميان مهم‌ترين عاملي که کالا کارت‌ها را در معرض مقايسه قرار مي‌دهد، سود موثر سالانه آن‌هاست که گاهي به دليل پيچيده بودن آن برخي از شهروندان قادر به محاسبه آن نخواهند بود و با فرض در نظر گرفتن سود اعلامي از سوي بانک‌ها، مراحل اخذ تسهيلات خرد را طي کرده بدون آنکه از سود آن مطلع باشند. دنياي اقتصاد سعي دارد تا در گزارش امروز صفحه بانک و بيمه عملکرد بانک قرض‌الحسنه مهر را در راستاي تسهيلات‌دهي بررسي کند.

وام

بانک مهر چه تسهيلاتي ارائه ميدهد؟

لازم به يادآوري است که نظام بانکي اخذ تسهيلات از طريق مانده‌گيري را براي مشتريان خود فراهم کرده است، اما به دلايل متعددي اين گزينه براي همه خانوارها فعال نيست. از اين رو آنها براي رفع نيازهاي خود دست به دامان کالا کارت و پلتفرم‌هاي آنلاين خواهند شد. گفتني است که در سال‌هاي اخير اين پلتفرمها جايگاه محبوبي ميان شهروندان پيدا کرده و تعداد آنها رو به افزايش است. براي مثال بايد به کالا کارت بانک مهر اشاره کرد. اين کالا کارت با سقف 150 ميليون توماني در اختيار متقاضيان قرار گرفته است. علاوه بر اين موضوع شرکت مانيسا با پشتيباني اين بانک در حال ارائه خدمات به مشتريان است که سود موثر سالانه آنها با يکديگر متفاوت است.

سود 60 درصدي با کاور 4 درصد

وام 4درصدي واقعي يا رسمي؟

در وهله اول با ثبت درخواست وام کالا از طريق پيشخوان مجازي بانک مهر کاربران در وضعيت اعتبار‌سنجي قرار گرفته و پس از گذشت 24 ساعت نتيجه اعتبار‌سنجي به آنها اعلام خواهد شد. ناگفته نماند که اعتبار‌سنجي افراد براي اخذ تسهيلات کالا کارت نسبت به تسهيلات خرد نقدي با ملاطفت بيشتري انجام خواهد شد و افرادزيادي در اين اعتبار‌سنجي قادر به دريافت وام خواهند شد. اما و اگرهايي در اين مسير وجود دارد که بسته به شرايط متقاضيان قابل تغيير است.

…………………………………………………………………………….

بیشتر بخوانید : پرداخت وام خودرو

…………………………………………………………………………….

وام 4درصدي واقعي يا رسمي؟

براي مثال افرادي که چند قسط فعال دارند کارشناسان با توجه به فيش حقوقي، جواز کسب و… از مبلغ 150 ميليوني کالا کارت کاسته و با در نظر گرفتن توانايي پرداخت آنها پايين‌ترين رقم را تاييد خواهند کرد.البته موقعيت مالي افراد در شرايط ضامنين نيز اثر گذار خواهد بود. اين امر به آن معناست که افراد با ريسک نکول بيشتر بايد ضامن رسمي داشته باشند و افرادي که رتبه اعتباري بالا يا خوش حساب بوده‌اند تنها با بارگذاري سفته‌هاي الکترونيکي قادر به اخذ وام خواهند بود. پس از اين مراحل افراد به دو دسته تقسيم مي‌شوند. دسته اول، آنان که با محاسبه سود موثر سالانه همچنان براي رفع نياز‌هاي خود حاضرند سود 60 درصدي را به جاي سود 4 درصدي بپذيرند و دسته دوم که از گرفتن اين تسهيلات خودداري مي‌کنند. اما سوال اين است که اين سود 60درصدي چگونه محاسبه شده و چطور مي‌توان به اين ارقام اعتماد کرد؟

پس چطور تسهيلات 4درصدي بگيريم؟

همان‌طور که گفته شد اخذ تسهيلات 4درصدي منوط به داشتن حساب در بانک قرض‌الحسنه مهر و همچنين ميانگين حساب متناسب با مبلغ درخواستي وام است. لازم به ذکر است که سود اين بانک در روش وام‌دهي از طريق مانده‌گيري حساب از ساير بانک‌ها کمتر است. شواهد گوياي آن است که سود تسهيلات از اين طريق در ساير بانک‌ها 23 درصد است. اما اکنون سوالي که ذهن را به خود مشغول مي‌کند اين است که چگونه سود 4درصدي به 60درصدي صعود مي‌کند؟ بايد توجه کرد در شرايطي که تورم در سطح 30 تا 40‌درصد است، اعطاي تسهيلات زير اين نرخ براي هيچ بانکي به صرفه نيست و نبايد انتظار داشت که با نرخ 4 درصدي تسهيلات‌دهي کنند.

نحوه محاسبه سود 60درصدي

فروشگاه‌هاي تحت پوشش اين طرح هر کدام طبق شرايط خاصي قادر به ارائه خدمات هستندکه بسياري از متقاضيان پيش از شارژ کالا کارت از آن بي‌خبرند. براي درک بهتر اين موضوع بايد به گزارش ميداني دنياي اقتصاد در اين زمينه توجه کرد. پس از گفت‌وگو با برخي از فروشندگان نتايجي مطابق نمودارهاي يک و 2  حاصل شد.

سود مضاعف

همان‌طورکه گفته شد متقاضيان تسهيلات خرد کالا کارت مهر، سود مضاعف پرداخت مي‌کنند. به اين صورت که شهروندان براي خريد کالاي خود ابتدا بايد در سايت اين بانک فروشگاه‌هاي تحت پوشش را جست‌وجو کنند. سپس با توافق با فروشندگان بر سر کالا و سود، درخواست وام دهند. پس از شارژ حساب، اين پول به حساب فروشنده واريز شده و گيرندگان بايد اصل و سود پول را با سود 4‌درصد به بانک بازگردانند. به عنوان مثال براي خريد لپ‌تاپ ابتدا بايد ليست فروشندگان کالاي ديجيتال را جست وجو کنيد. سپس با تماس با فروشگاه و توافق بر سر قيمت، مبلغ مورد نياز خود را تسهيلات بگيريد که اين رقم حدود 50 تا 55‌درصد مبلغ اصلي کالاست. سپس از ماه آينده اين مبلغ را با سود 4درصد به بانک بازگردانيد.  اين درحالي است که اين قوانين در کالا کارت‌هاي ديگر صدق نمي‌کند و متقاضيان پس از شارژ حساب از طريق بانک تنها بدهکار بانکي هستند و نيازي به پرداخت سود به فروشندگان نيست.

اما سوال اين است که بانک تا چه ميزان از اين سود50 درصدي نفع مي‌برد؟

البته همان‌طور که گفته شد بانک قرض‌الحسنه مهر واسطه‌گري ميان شرکت تامين مالي چون مانيسا را به عهده گرفته است. البته اين پلت‌فرم نيز تنها براي خريد کالا در دسترس کاربران قرار مي‌گيرد. اما تفاوت آن با کالا کارت مهر چيست؟

وام 4درصدي واقعي يا رسمي؟ 
وام 4درصدي واقعي يا رسمي؟ 

مانيسا يا کالا کارت مهر؟

اما سوالي که به وجود مي‌آيد اين است که تفاوت مانيسا با کالا کارت مهر بر سر چيست؟ اين فين‌تک نيز مانند کالا کارت مهر با برخي از فروشگاه‌ها در سراسر ايران در حال همکاري است.

سود موثر در اين روش نيز مانند کالا کارت مهر است؟ اندکي کمتر.

اين واسطه‌گري چگونه انجام مي‌شود؟ افراد با ثبت درخواست وام خود در مرحله اعتبار‌سنجي قرار خواهند گرفت و متقاضيان پس از آن مي‌توانند با تماس با فروشگاه مورد نظر خود، ثبت کالا انجام دهند اما ناگفته نماند که استفاده از اين پلت‌فرم آنلاين هزينه عملياتي دارد و از 400‌هزار تومان تا 20 ميليون تومان متغير است. البته اين هزينه عملياتي روي اقساط بانکي تقسيم خواهد شد. از سوي ديگر مانيسا 13درصد از مبلغي که کيف پول کاربران را شارژ مي‌کند به عنوان سود شرکت اضافه مي‌کند و با توجه به مبلغ درخواستي هزينه عملياتي خود را نيز به کل مبلغ باز پرداختي اضافه خواهد کرد. فرمول:

واسطه‌گري مانيسا

گفتني است که يکي از فروشگاه‌هاي تحت پوشش اين پلت‌فرم، سايت کارنامه است که 108 ميليون تومان تسهيلات براي خريد قسطي خودرو در نظر گرفته است. سود موثر سالانه اين روش 60‌درصد است که با واسطه‌گري شرکت تامين مالي خرد مانيسا از بانک مهر دريافت مي‌شود.

با در نظر گرفتن مطالب فوق تنها ابهامي که ذهن مخاطبان را همچنان به خود جلب کرده اين است که جز 4درصد سود اعلامي، چند ‌درصد ديگر از سود دريافتي پلتفرم‌هاي گفته شده متعلق به بانک قرض‌الحسنه مهر با سود اعلامي 4‌درصد است؟

منبع :دنیای اقتصاد

 

مقالات مرتبط :

پرداخت وام ملکي

وام با سند

وام ازدواج

مراکز تامين سرمايه

2 پاسخ

    1. سلام سرمایه گذارهای زیاد با شرایط مختلفی داریم . و بسته به نوع پروژه و توافق طرفین این مساله متفاوت است. برای دریافت اطلاعات بیشتر لطفا با ما تماس بگیرید. 02166577983

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *